تولید ۹۰ درصد از مواد اولیه اقلام دارویی کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
تولید ۹۰ درصد از مواد اولیه اقلام دارویی کشور

تولید ۹۰ درصد از مواد اولیه اقلام دارویی کشور

ایسناخبرگزاری ایسنا |
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بر اساس تفاهم نامه انجام شده قرار است ۳۰۰ قلم ماده اولیه دارویی که مورد نیاز صنایع دارویی کشور است و اکنون وارد می شود در کشور تولید شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دکتر محمدرضا شانه ساز در حاشیه نشست با روسا و معاونان غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه ۸ کشور در محل سالن سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده ظرف یکی دو سال آینده این ۳۰۰ قلم ماده اولیه دارو یی در داخل کشور تولید شود و در بسیاری از این اقلام ایران صادر کننده خواهد شد.

وی اضافه کرد: هماهنگی خوبی میان معاونت فناوری ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و معاونت فناوری وزارت بهداشت انجام شده و فقط در یکی از این پروژه‌ها ماده اولیه ۳۰۰ قلم دارویی بنا است در کشور تولید شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه اگر این تفاهم نامه‌ها اجرایی شود ما می‌توانیم ۹۰ درصد از مواد اولیه اقلام دارویی کشور را تولید کنیم و از این نظر ارزبری نیز کمتر خواهد شد و تراز صادرات ما مثبت می‌شود، گفت: حوزه دارو موفق شده اقتصاد مقاومتی را تا حد قابل توجهی جامع عمل بپوشاند و در حال حاضر ۹۷ درصد از داروهای مورد استفاده کشور در داخل تولید می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

شانه ساز در مورد کمبود دارو گفت: بر اساس آمار و اطلاعاتی که در بورس است نشان می‌دهد تولید و مصرف دارو در کشور نسبت به سال قبل بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده و این بیانگر این است که در تولید، میزان تولید بالا رفته و نیاز بازار و بیماران هم تامین شده است.

انتهای پیام

وی افزود: نکته‌ای که وجود دارد، برخی از بیماران و برخی از پزشکان ظاهرا توجهی به شرایط خاص مملکت نمی‌کنند و همچنان اصرار دارند که داروهای خارجی که مشابه آن تولید داخلی در کشور وجود دارد همان برند را با چندین برابر قیمت و دو سه برابر ارز بری از خارج وارد کنیم و این واقعا خیلی منطقی نیست.

دکتر شانه ساز در مورد نشست با روسا و معاونان غذا و دارو قطب ۸ کشور هم گفت: مسائلی که در حوزه دارو، تجهیزات و غذا وجود دارد که با روسا و معاونان غذا و داروی دانشگاه‌ها در میان گذاشته شد، پیشنهادات دوستان را دریافت کردیم و با مسائل و مشکلات منطقه آشنا شدیم.

وی افزود: سعی می‌کنیم در سیاستگذاری‌ها و تامین اعتبار این منطقه به لحاظ اهمیتی که دارد اولویت قائل شویم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
ساعت۲۴-متخصصان تغذیه راز حفظ جوانی را در تغذیه درست با این مواد غذایی می‌دانند. به گزارش اسپوتنیک به نقل از مقاله منتشر شده در نشریه ایتالیایی Notizie Leccco، متخصصان ایتالیایی باور دارند که تغذیه نقش خاصی در حفظ جوانی دارد. متخصصان تصمیم گرفتند دلیل ماندگاری و سلامتی ایتالیایی‌ها را پیدا کنند. بر اساس این تحقیق مشخص شد که ساکنان این کشور مدیترانه‌ای به ویژه به کیفیت مواد غذایی خود حساس هستند. رژیم غذایی آنها سرشار از پروتئین، ویتامین‌های A و C، اسیدفولیک و آنتی اکسیدان‌ها است.
فارسفارس4 ساعت قبل
وزیر بهداشت پاکستان با اشاره به امضای سند همکاری با ایران گفت: گسترش همکاری‌های بهداشتی و پزشکی ایران و پاکستان می‌تواند به کاهش بیماری‌های عفونی و غیر واگیر در منطقه کمک کند. بر اساس این گزارش، وزیر بهداشت پاکستان در این نشست که جمعی از مدیران نظام سلامت این کشور به عنوان هیات همراه نیز حضور داشتند، گفت: کشور پاکستان در صدد است تا همکاری‌های خود با ایران در زمینه صنعت دارو بیش از پیش توسعه و گسترش دهد. وزیر بهداشت پاکستان تصریح کرد: این خیلی مهم است که کشور ایران توانسته قدم‌های بسیار مثبتی را در حوزه‌های بهداشتی و پوشش همگانی سلامت بردارد اما مشکل فعلی ایران و بسیاری از کشورهای دیگر بیماری‌های غیر واگیر است و درخواست ما این است که با کمک یکدیگر بتوانیم منطقه‌ای عاری از بیماری‌ها داشته باشیم. وی در پایان اظهار امیدواری کرد که در آینده‌ای نزدیک مسوولین بهداشت و درمان کشور ایران به پاکستان سفر کنند و شاهد پیشرفت‌های بخش سلامت این کشور باشند و امیدواریم روابط خوب دو کشور استمرار داشته باشد. گفتنی است، شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی با میزبانی کشورمان در حال برگزاری است و اردیبهشت ماه جاری نیز وزیر بهداشت کشورمان با همتای پاکستانی خود در حضور حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و عمران خان نخست وزیر پاکستان، سند همکاری در زمینه بهداشت به امضا رساندند.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صد و سیما، رئیس پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ در گفتگو با پایگاه خبری پلیس از کشف ۴۰ کارتن سیگار قاچاق به ارزش ۱۰ میلیارد ریال در مرکز پایتخت خبر داد. سرهنگ رسول محبت گفت: دیروز خبری مبنی بر اینکه فردی در انبار مغازه‌ای در مرکز پایتخت مقدار فراوانی سیگار‌های قاچاق انبار کرده و مشغول خرید وفروش کالای قاچاق است، دریافت شد و گروهی از ماموران پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی مسئولیت پرونده را بر عهده گرفتند. وی با بیان اینکه در تحقیقات پلیسی مشخص شد که خبر صحت دارد، افزود: با هماهنگی‌های قضایی، گروه عملیات این پایگاه برای دستگیری متهم و بازرسی از محل انبار محموله قاچاق به نشانی اعلامی اعزام و موفق شدند متهم را در مغازه‌اش دستگیر و در بازرسی از انبار این مغازه ۴۰ کارتن بزرگ سیگار حاوی ۵۰۰ هزار نخ سیگار قاچاق را کشف کنند که فاکتور و مجوز گمرگی نداشت. رئیس پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی پایتخت با اشاره به اینکه کالای قاچاق کشف شده به همراه متهم تحویل پلیس آگاهی پایتخت برای تحقیقات تکمیلی شد، اضافه کرد: انبار هم با دستور قضایی پلمب شد. وی تاکید کرد: هر واحد صنفی که کالای قاچاق را خریداری و در بازار مصرف عرضه کند، با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.

گزارش تکمیل خواهد شد …شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی

5+
ایسناایسنا4 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
امیدواریم با همکاری بخش بهداشت و درمان نیز بتوانیم در سال‌های آینده آمار‌های خوبی از روند پیشرفت داشته باشیم. وی با بیان اینکه ما ۴۰ میلیون بیمه شده در کشور داریم گفت: در سال ۹۶، مراجعه بیمه شدگان ما ۱۹۵ میلیون بار در سراسر کشور بوده است. مدیر عامل بیمه سلامت ایران گفت: رویکرد وزارت بهداشت با توجه به تاکیدات این وزارت، پاسخگویی و تعامل با رسانه هاست و از آنجا که رسانه ملی می‌تواند در این عرصه نقش آفرینی کند می‌خواهیم از این ظرفیت برای ارتقای سواد سلامت و آگاهی مردم استفاده کنیم. موهبتی گفت: در تفاهم نامه همکاری ۵ ساله‌ای که به ا مضای رئیس صداوسیما رسیده قرار شده است که با ارائه اطلاعات و آگاهی به دنبال منطقی سازی رفتار مردم باشیم از جمله در مصرف دارو و یا مراجعه به پزشکان لذا کمیته‌ای برای اجرایی شدن این تفاهم نامه به زودی عملیاتی می‌شود و امیدواریم به زودی محصول این همکاری را ببینیم. آشنایی مردم با ابعاد مختلف خدمات بیمه سلامت در بحث پیشگیری و سلامت و درمان و دارو از جمله محور‌های این تفاهم نامه همکاری است که قرار است در قالب آگهی تلویزیونی (تیزر)، فیلم و سریال و پیام‌های بهداشتی در شبکه‌های صداوسیما به صورت هنری و آموزشی به مردم ارائه شود.

نظرها

اخبار بیشتر