کاش این خبر به گوش سارقان مجسمه‌های شهر نرسد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اجتماعی

کاش این خبر به گوش سارقان مجسمه‌های شهر نرسد!

تابناکخبرگزاری تابناک |
بعد از سرقت مجسمه قیصر امین پور و همزمان با اعلام خبر سرقت، شهردار منطقه از انجام اقدامات لازم برای تهیه و نصب سردیس جایگزین خبر داد تا مبادا آب در دل کسی تکان بخورد و انتقادی متوجه وی و همکارانش شود. سرعت عملی شگفت آور که سه روز بعد، رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ از راز آن پرده برداشت تا مشخص شود که این رفتار مدتی است که رویه مسئولان شهری شده است.

سردیس قیصر امین پور که ماه گذشته به سرقت رفته بود پیدا شده است؛ این خبری است که هفته گذشته مخابره شد، اما کنکاش پیرامون آن به نکات عجیبی می‌رسد.

به گزارش «تابناک»، سومین روز شهریورماه امسال بود که خبر رسید دزدان مجسمه‌های شهری در تهران فعالیت شان را از سر گفته‌اند و در یکی از تازه‌ترین اقدام هایشان، سردیس قیصر امین‌پور، شاعر معاصر ایران که در بلواری در منطقه سعادت‌آباد نصب شده بود را ربوده‌اند.

رویدادی که برای افراد آشنا با ستون حوادث رسانه‌ها، تکراری و ترسناک است چراکه سریال سرقت مجسمه‌های شهری را به یادشان می‌آورد که بعد از چند سال تکرار مستمر، مدتی بود متوقف شده بود و در آستانه فراموشی قرار داشت، بی آنکه کسی بپرسد فرجام آن همه سرقت چه شد؟

سرقت‌های پرشمار و بعضا عجیبی که اگر بگوییم یکی از پیام‌های مخابره شده به واسطه شان، ناامنی جامعه بود، بیراه نگفته‌ایم، هرچند این پیام هم موجب نشد تا مسئولان طرحی ویژه برای مقابله با این سرقت‌ها در دستور کار قرار دهند و نگذارند دیگر مجسمه‌ای در سطح شهر به سرنوشت امثال مجسمه همسایه تئاتر شهر مبتلا شوند.

البته مسئولان چندان بیکار هم ننشسته‌اند و تدبیری متفاوت برای حل این مشکل یافته‌اند؛ اینکه با سرقت هر مجسمه، نسخه جدیدی از آن را به هنرمندان سفارش دهند و بعد از آماده شدن، در جای مجسمه قبلی نصبش کنند تا اوضاع به روال سابق بازگردد و از شماتت عموم در امان بمانند.

کاش این خبر به گوش سارقان مجسمه‌های شهر نرسد! - 6

این دستور کاری است که بعد از سرقت مجسمه قیصر نیز به کار بسته شد تا همزمان با اعلام خبر سرقت (دقیقا همان ساعت و دقیقه و در همان خبر اعلام سرقت)، شهردار منطقه از انجام اقدامات لازم برای تهیه و نصب سردیس جایگزین توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران خبر بدهد و نگذارد آب در دل کسی تکان بخورد و احتمالا انتقادی متوجه شهرداری و زیرمجموعه هایش شود!

سرعت عملی شگفت آور که سه روز بعد، رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ رازش را برملا کرد و از تاخیر شهرداری در اطلاع رسانی این دست سرقت‌ها به پلیس گلایه نمود. سردار علیرضا لطفی تاکید کرد که زمان اعلام شده به ایشان در خصوص سرقت سردیس قیصر امین پور، احتمالا درست نبوده و یادآور شد که «زمان» عنصری مهم در پیگیری و تعقیب این دست پرونده هاست.

وی افزون بر این موارد از کشف سرنخ‌های مهمی در این سرقت خبر داد و در ادامه از تدارک ساز و کاری ویژه برای پیشگیری از سرقت مجسمه‌ها در پایتخت سخن گفت و تاکید کرد که آن را به مسئولان شهری ارائه خواهند داد. با این یادآوری که ارایه این ساز و کار نیازمند آن است که شهرداری تهران فهرستی از مجسمه‌های نصب شده در سطح شهر و جنس شان را به پلیس ارائه دهد.

اتفاقی که بعید است رخ داده باشد، به این معنی که بعید است شهرداری فهرست مورد نیاز پلیس را در اختیار نهاد انتظامی گذاشته باشد و در نتیجه، بعید است ساز و کاری که پلیس برای ممانعت از سرقت مجسمه‌ها تدارک دیده، به شهرداری ارائه شده باشد. این را می‌شود از خبری دریافت که چند روز پیش منتشر شده و کنکاش پیرامون آن به نکات عجیبی می‌رسد.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

بر اساس این خبر، یگان حفاظت شهرداری تهران موفق شده دو سارق سردیس قیصر امین پور را در بومهن دستگیر کند و از آن مهم‌تر، سردیس سرقت شده را نیز کشف نماید. همان سردیسی که از زمان اعلام سرقتش گفتند که ساخت نسخه دومش را سفارش داده‌اند و بعدتر مشخص شد که به سازنده سردیس نخست سفارش داده شده تا اثرش را تکرار کند.

کاش این خبر به گوش سارقان مجسمه‌های شهر نرسد! - 13

اما حالا که سردیس اول و اصلی یافت شده، چه بر سر سردیس دوم خواهد آمد و اصلا نظر سازنده این اثر درباره کشف اثرش چیست؟ این‌ها برخی سوالاتی هستند که ایسنا کوشیده با مراجعه به حسین علی‌عسگری، سازنده این اثر پاسخ شان را بیابد و در برخورد اول به کشف یک نکته ابهام آفرین منجر شده است: اینکه خبر کشف سردیس به سازنده نرسیده و او نسخه دوم را تحویل داده و تاکید کرده که «در حال نصب است»!

او که برخی دیگر از آثارش نیز از سطح شهر سرقت شده و پیشتر هم سفارش ساخت نسخه دوم را دریافت کرده و تحویل داده است، درباره سردیس قیصر امین پور می‌گوید: «قرار بود نسخه جدید دو یا سه روز گذشته نصب شود، ولی چون ساخت سردیس زمان بر است، به تعویق افتاد. البته اگر اصل کار را پیدا کرده باشند، احتمالا همان را نصب کنند.»

اما آیا نسخه اصلی این اثر کشف شده و حالا دو سردیس مشابه از قیصر امین‌پور در اختیار شهرداری تهران است؟ اگر این گونه است، چرا کسی به سازنده اثر خبر نداده تا مثلا فرایند تکرار اثرش را متوقف کرده یا با در اختیار گرفتن نسخه اولیه، اثری کاملا یکسان با آن برای نصب در جایی مثل موزه بسازد؟ اصلا چرا تصویری از سردیس کشف شده منتشر نشده و درباره انگیزه سارقان از اقدامشان حرفی زده نمی‌شود؟

این سوال زمانی پررنگ‌تر می‌شود که بدانیم سردیس اصلی حین سرقت آسیب دیده و آن گونه که در تصاویر مشخص است، شاسی فلزی قرار گرفته در بطن اثر (که برای نصب اثر روی پایه کاربرد دارد) از آن جدا شده که اتصال دوباره‌اش به سردیس برنزی، نیازمند ریخته‌گری یا پروسه‌های ترمیمی است که می‌بایست به خالق اثر سپرده شود که این گونه نشده است.

مجموعه نکاتی که ظاهرا باید آرزو کنیم به گوش سارقان مجسمه‌های پایتخت نرسد چراکه در آن صورت مجابشان خواهد کرد با قدرت بیشتری به کارشان ادامه دهند و هیچ گونه نگرانی‌ای نداشته باشند چراکه مسئولان به جای تعقیب ایشان یا ممانعت از فعالیت شان ترجیح می‌دهند سریع نسخه جدیدی از اثر سرقت شده را جای بگذارند و گاه فراتر رفته و مدعی شوند که اثر اصلی را پیدا کرده و به جایش بازگردانده‌اند!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«دیشموک»، پایتخت آتش بی دود در اقلیم وطن و چه بسا کره خاکی!

تابناکتابناک1 روز قبل
اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید! این روایت شهری محصور در کوه‌های زاگرس است که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه سر بر می‌آورد …اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید، اما دریغ! به گزارش «تابناک»، این روایت «دیشموک» است؛ شهری محصور در کوه‌های زاگرس که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه برآمده، به ویژه آن‌هایی که گرمای زندگی در وجودشان رو به نابودی گذارده است.

ادامه بارش در مناطق شمالی کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ خانم معصومه احمدی گفت: امروز همچنان سامانه بارشی فعال بر روی شمال کشور به بارش ادامه می‌دهد. وی افزود: بارش باران همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما در بخش‌های مختلف کشور پیش‌بینی می‌شود به ویژه که این بارش‌ها در بخش‌های مرکزی و سواحل ادامه دارد. وی برای قسمت‌های شمال غرب، شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز هم بارندگی با شدت کمتر پیش‌بینی کرد. وی گفت: در بخش‌های غربی دامنه‌های زاگرس، استان کردستان، استان زنجان، استان همدان، استان لرستان و مرکزی نیز بارش‌ها انتظار می‌رود. خانم احمدی گفت: در جنوب کرمان، جنوب و شرق استان فارس، سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان نیز احتمال بارندگی پیش بینی می‌شود.

جلسه شورا

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
در حاشیه جلسه امروز خبرنگار خبرگزاری پیگیر اقدامات شورای شهر و شهرداری درباره موضوع ساختمانهای نیمه کاره رها شده شد، ساختمانهایی که هم ناامنی ایجاد می‌کنند هم منظر شهر را زشت کرده‌اند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، به نظر می‌رسد با نهایی شدن لایحه منع صدور پروانه ساخت برای ساختمانهایی با عمر کم می‌تواند کمک خوبی باشد تا حداقل برتعداد سازه‌های نیمه تمام در شهر افزوده نشود.

احجاف در حق کودکان در بلیت‌های اربعین

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سوء استفاده برخی آژانس‌های هواپیمایی اینبار در صدور بلیت کودکان؛ در حالیکه قیمت بلیت اربعین ویژه کودکان معادل ۷۵ درصد قیمت بزرگسالان تعیین شده است. متاسفانه در گشت تعزیرات هیچ کارشناسی از سازمان هواپیمایی کشوری حضور نیافت، سازمانی که اگر به وظایف نظارتی اش دقیق عمل می‌کرد، شاهد سوء استفاده برخی آژانس‌های مسافرتی نبودیم.

بارش باران در نجف/ سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرم

تابناکتابناک1 روز قبل
سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرمسردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفت: در مجموع از ابتدای ماه محرم تاکنون بالغ بر سه میلیون زائر به عراق رفته‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر به کشور بازگشته و دو میلیون ایرانی نیز هنوز در این کشور هستند. طبق پیش‌بینی‌های ما شمار زائران به چهار میلیون نفر نیز خواهد رسید که افزایشی دو برابری نسبت به قبل را نشان می‌دهد. وی در ادامه با اشاره به حجم بالای تردد زائران اربعین از مرز اظهار کرد: ‌ رکوردهای بالایی امسال در خروج زائران از مرز به ثبت رسید به طوری که در یک روز حدود ۲۵۰ هزار نفر تنها از مرز مهران خارج شده و حدود ۵۰ هزار نفر نیز از همین مرز به کشور بازگشتند. جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه علیرغم این پیک جمعیت، ارائه خدمات به زائران بدون مشکلی خاص و با آرامش انجام شد خاطر نشان کرد: ‌ به طور میانگین زمان کنترل مدارک هر زائر سه ثانیه بود اما در همین مدت نیز هیچ یک از تخلفات از چشم ما در نرفت و افرادی که ممکن است با سوء استفاده از این فضا قصد انجام تخلفاتی را داشته باشند از سوی ماموران شناسایی شدند. علاوه بر این ما به برادران عراقی‌مان نیز کمک کردیم و با استفاده از پهپادها و بالگردها بر شرایط مرزها را نظارت داشتیم.

فیلم | انتقاد شدید یک داور بین المللی از رفتار انتخاباتی فدراسیون تاج

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

نظرها

اخبار بیشتر