کتاب «وکالت در بانکداری بدون ربا؛ کاربردها و چالش‌ها»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایبنا
  4. اقتصادی
کتاب «وکالت در بانکداری بدون ربا؛ کاربردها و چالش‌ها»

کتاب «وکالت در بانکداری بدون ربا؛ کاربردها و چالش‌ها»

ایبناخبرگزاری ایبنا |
کتاب «وکالت در بانکداری بدون ربا؛ کاربردها و چالش‌ها» به قلم وهاب قلیچ و به‌کوشش انتشارات پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

به گزارش ایبِنا به نقل از پورتال بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی، در این کتاب سعی شده است از منابع غنی فقهی و حقوقی به‌نحو جامعی استفاده و نتایجی کاربردی جهت بهبود کارکردهای عقد وکالت در نظام بانکی ایران استخراج شود.

در معرفی این کتاب می‌خوانیم:

«با وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، نظام اقتصادی کشور نیز همانند نظام‌ سیاسی و فرهنگی خود را با تغییر و تحولات عدیده‌ای مواجه ‌دید. از این‌رو با مستحکم‌شدن پایه‌های نظام جمهوری اسلامی، لزوم استقرار یک نظام اقتصادی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی به‌عنوان یکی از ضرورت‌های اساسی کشور مطرح شد. ازآنجاکه نظام بانکی از مهم‌ترین بخش‌های نظام اقتصادی ایران است، در ردیف اول تغییر و تحولات پس از انقلاب اسلامی قرار گرفت. در این میان، تصویب و اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا را می‌توان نقطه عطف تحولات بانکداری ایران در پاسخ به مطالبات انقلاب اسلامی دانست.

نظام بانکداری بدون ربا دربرگیرنده ساختاری مبتنی بر عقود اسلامی جهت نزدیکی فعالیت‌های بانکی با موازین شرع مقدس اسلام است. در این ساختار، عقد وکالت (به‌عنوان یکی از عقود پرکاربرد در فقه معاملات) نقش مهمی در پیشبرد و توسعه نظام بانکداری بدون ربا بر عهده گرفته است.

عقد وکالت ازجمله عقود نظام مالی اسلامی است که از دیرباز مورد استفاده آحاد جامعه قرار داشته و در طول این مدت، منافع و مزایای بسیاری در تسهیل امور تجاری و معاملات روزمره و مبادلات خرد و کلان اقتصادی از خود برجای نهاده است. انعطاف‌پذیری و گستردگی استفاده از این عقد به‌حدی بود که با تولد اندیشه ایجاد و راه‌اندازی بانکداری بدون ربا، به‌سرعت ایده به‌کارگیری این عقد در ساختار این نوع بانکداری مورد توجه محققان، اندیشمندان، و قانون‌گذاران قرار گرفت. در این راستا این عقد در غالب عملیات و خدمات بانکی به انحای مختلف مورد کاربرد قرار گرفته که از مهم‌ترین آن می‌توان به ابتنای سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار بر پایه عقد وکالت اشاره کرد.

با دقت و تعمق در کاربردپذیری عقد وکالت در عموم عملیات و خدمات بانکی، می‌توان به ظرفیت‌ها و درعین‌حال چالش‌های این کاربردپذیری به‌نحو بهتری پی برد. از این‌رو، توجه به کاربردپذیری بالای عقد وکالت در نظام بانکداری بدون ربا و وجود چالش‌ها و شبهات متعدد در مراحل مختلف به‌کارگیری آن و درعین‌حال خلا وجود تحقیقی جامع در این حوزه، ضرورت این پژوهش را به اثبات می‌رساند.

در این کتاب سعی شده است از منابع غنی فقهی و حقوقی به‌نحو جامعی استفاده و نتایجی کاربردی جهت بهبود و تقویت عملکرد نظام بانکی ایران استخراج شود. این مجموعه از ۵ فصل تشکیل شده است:

فصل ۱ به بیان «کلیات عقد وکالت» می‌پردازد. ازآنجاکه شناخت نقش و جایگاه عقد وکالت در بانکداری بدون ربا مستلزم شناخت ماهیت و ابعاد مختلف این عقد است، این فصل بدون آنکه به مباحث پولی و بانکی ورود کند، صرفا به معرفی کلیات این عقد می‌پردازد. در ادامه، تعریفی از عقد وکالت، ارکان، اقسام، و همچنین جواز و احکام آن ارائه می‌گردد. سپس با تدبری در حقوق مدنی ایران، نقش وکالت در قانون مدنی بیان و در ادامه برخی ابعاد وکالت از نگاه حقوق مدنی به‌نحو مبسوطی تشریح می‌شود.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

فصل ۲ با عنوان «عقد وکالت در بانکداری بدون ربا»، نخست به تعریف بانکداری و کارکردهای آن و تعریفی از بانکداری اسلامی و بانکداری بدون ربا در ایران پرداخته و در ادامه جایگاه عقد وکالت در بانکداری بدون ربای ایران را از دو منظر حقوقی و اجرایی تشریح می‌کند.

فصل ۳ به «نقش عقد وکالت در تجهیز منابع بانکی در بانکداری بدون ربای ایران» می‌پردازد. این فصل ابتدا به بررسی انواع سپرده‌ها در تجهیز منابع بانکی پرداخته و سپس نسبت آن را با عقد وکالت تشریح می‌کند. در بخش سپرده‌های قرض‌الحسنه پس از معرفی سپرده‌های پس‌انداز و جاری، چالش‌های این سپرده‌ها مطرح و سپس طرح «استفاده از وکالت جهت اعطای قرض‌الحسنه» بررسی می‌شود. سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار بخش دیگری از سازوکار تجهیز سپرده بانکی است. در این فصل، ضمن معرفی کاربردهای وکالت در این دست از سپرده‌ها، چالش‌های متنوع این کاربردپذیری و راهکارهای تخفیف آن تحلیل و بررسی خواهد شد. در ادامه، امکان استفاده از برخی عقود به‌جای عقد وکالت در بخش تجهیز منابع همانند ودیعه، عاریه، قرض، مضاربه، و عقود نامعین تبیین و ارزیابی می‌شود. بخش پایانی این فصل به نقش وکالت در اوراق بهادار اسلامی (صکوک) به‌عنوان ابزاری جهت تجهیز منابع بانکی اشاره دارد و این نقش را از زوایای مختلف تحلیل می‌کند.

فصل ۴ به «نقش عقد وکالت در تخصیص منابع بانکی در بانکداری بدون ربای ایران» می‌پردازد. در این فصل، ابتدا کاربردهای عقد وکالت در تخصیص منابع بانکی در مواردی همچون تسهیلات فروش اقساطی، تسهیلات سلف، تسهیلات اجاره به شرط تملیک، تسهیلات جعاله، تسهیلات استصناع، تسهیلات مزارعه و مساقات، تسهیلات مشارکتی و اعتبار در حساب جاری تشریح می‌شود. سپس چالش‌های این نوع کاربردها تحلیل و بررسی شده و به فراخور بحث، راهکارهایی جهت تخفیف چالش‌ها بیان گردیده است.

فصل ۵ به‌عنوان فصل پایانی به «نقش عقد وکالت در ارائه خدمات بانکی در بانکداری بدون ربای ایران» پرداخته است. نقش‌آفرینی و چالش‌های به‌کارگیری عقد وکالت در ارایه انواع خدمات بانکی همچون عاملیت فروش اوراق بهادار، عاملیت فروش ارز و سکه، حواله بانکی، اعتبارات اسنادی، وصول اسناد و بروات، دریافت و پرداخت قبوض و وکالت در انجام امور درخواستی مشتریان ازجمله مباحثی است که در این فصل بدان پرداخته می‌شود.»

شایان ذکر است انتشارات پژوهشکده پولی و بانکی، کتاب «وکالت در بانکداری بدون ربا؛ کاربردها و چالش‌ها» را در ۱۹۲ صفحه و با بهای ۴۵۰هزار ریال روانه بازار کرده است. علاقمندان می‌توانند جهت تهیه این کتاب به این نشانی مراجعه نمایند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: تعادل در قیمت خودرو‌های داخلی و مونتاژی، مراجعه مشتریان را برای خرید این کالا افزایش داده است. آقای سعید موتمنی، با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته، بازار ارز نوسان قیمت نداشته است افزود: بر این اساس، در بازار خودرو نباید شاهد نوسان قیمت بود. وی با اشاره به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: قیمت خودرو‌های مونتاژی به تعادل رسیده است و حتی در برخی موارد، کمتر از قیمت کارخانه، در بازار عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه در بازار خودرو‌های داخلی نیز بجز برخی موارد، تعادل قیمت وجود دارد افزود: در یک ماه گذشته بازار خودرو آرام بوده است، ​ البته در انواعی از خودرو‌ها مثل سمند و پژو ۲۰۶ به دلیل کاهش عرضه، با نوسان قیمت مواجه بودیم. آقای موتمنی درخصوص قیمت برخی خودرو‌های پر فروش داخلی گفت: هم اکنون پراید ۱۳۱، ۴۳ میلیون تومان، ​ پراید ۱۱۱، ۴۷ میلیون تومان، تیبا ۵۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ​ ۷۳ میلیون تومان، سمند ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ​ پژو پارس ۹۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ ساده تیپ ۵ نیز ۹۳٫۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. وی افزود: در گروه خودرو‌های مونتاژی، ​خودرو ۲۰۰۸، ۳۰۵ میلیون تومان، سراتو ۲۸۱ میلیون تومان و جک سری ۵ نیز ۲۶۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود.

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.
الفالف1 روز قبل
به این معنا که هم‌اکنون منبع شارژ هیجان در بازار مسکن از سمت تقاضا به سمت عرضه منتقل شده هر چند این تغییر دست‌کم با یک تفاوت عمده در مقایسه با سال گذشته مواجه شده است. علت اول خروج تقاضای مصرفی از بازار مسکن به افزایش فاصله بین قیمت مسکن و قدرت خرید خانوارهاست. این گروه از متقاضیان مسکن نیز با مشاهده شروع دوره رکود در بازار و نبود چشم‌انداز محسوس رشد قیمت‌ها در آینده نزدیک و در میان‌مدت، فعلا از ورود به بازار مسکن و خرید آپارتمان صرف‌نظر کرده و از این بازار خارج شده‌اند. به دنبال فروکش کردن تب و تاب ناشی از رفتار هیجانی سمت تقاضا برای خرید مسکن، تعداد معاملات خرید آپارتمان در ماه‌های سال ۹۸ شروع به کاهش کرد؛ به گونه‌ای که تابستان امسال بازار مسکن با رکودی کم‌سابقه مواجه شد و سطح معاملات خرید مسکن حتی از کف شرایط رکودی نیز پایین‌تر رفت. هم‌اکنون واسطه‌های معاملات مسکن شهر تهران در مناطق لوکس و مصرفی نیمه شمالی شهر تهران از مرحله دوم تحولات قیمتی در راستای تعدیل قیمت‌های فروش مسکن خبر می‌دهند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، محمدامین عزیزی، مسؤول روابط عمومی جمعیت هلال احمر امروز از واژگونی اتوبوس حامل زائران کربلا در محور کرمانشاه اسلام آباد غرب (حمیل شباب) خبر داد. مسؤول روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه ادامه داد: این حادثه صبح امروز ساعت ۸٫۱۴ اتفاق افتاده که پس از اطلاع بلافاصله نیروهای امدادی و اورژانس به محل مذکور اعزام شدند. وی تصریح کرد: امدادرسانی، رهاسازی و تحویل مصدومان به عوامل اورژانس توسط پایگاه‌های امداد و نجات حمیل و سیار حمیل_جمعیت هلال احمر شهرستان اسلام آبادغرب انجام شد. عزیزی با بیان اینکه این حادثه کشته و فوتی نداشته است به مصدومیت ۲۰ نفر اشاره کرد و گفت: ۱۲ نفر از مصدومان به صورت سرپایی توسط نیروهای هلال احمر مداوا و هشت مصدوم دیگر نیز توسط نیروهای اورژانس به بیمارستان امام خمینی (ره) اسلام‌آباد غرب منتقل شدند. این مسؤول گفت: ۲۱ پایگاه ثابت و سیار جمعیت هلال احمر استان به صورت شبانه‌روزی به زائران خدمات‌رسانی می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر