نظر مردم درباره انتشار اخبار مفاسد اقتصادی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. اقتصادی
نظر مردم درباره انتشار اخبار مفاسد اقتصادی

نظر مردم درباره انتشار اخبار مفاسد اقتصادی

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: «همیشه می‌گفتند راننده‌ها محرم اسرار مردمند؛ بنشینی در تاکسی و درددل کنی و بروی و اصلا مگر من شما را می‌شناسم که بر فرض هم اگر ماجرایتان را برای کسی تعریف کردم بفهمد اسم و رسمتان چه بوده. اینها در حرفه ما همیشه بوده.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، حالا اما دیگر رازی باقی نمانده برای مردم. اصلا دیگر کسی از خودش نمی‌گوید، آنقدر که بیرون ماجرا هست برای سوژه کردن.» راننده ۵۰ ساله که این را می‌گوید، دست بلند می‌کند برای رفیقش و انگشت‌ها را به‌حالت لقمه گرفتن درمی‌آورد و به دهان خودش اشاره می‌کند و بعد همان دست را با انگشت‌های باز به علامت سؤال روی هوا می‌چرخاند.

این یعنی ناهار می‌خوری؟ دوستش از دور دستش را در راستای خیابان تکان می‌دهد؛ این یعنی یک راه دیگر بروم. زبان اشاره راننده‌ها را می‌شود زود یاد گرفت، زیاد سخت نیست. بحث من با راننده‌هایی که در ایستگاه تاکسی زیر پل سیدخندان در حال گذراندن وقت کوتاه ناهار یا منتظر مسافرند اما در باب زبان اشاره یا آداب ویژه حرفه‌شان نیست. از آنها می‌پرسم مردم وقتی در ماشین‌تان می‌نشینند درباره افشای اخبار فسادهای اقتصادی چه می‌گویند و چه نظری دارند؟

خودتان در این باره چه فکر می‌کنید؟ «مردم خیلی دلشان پر است. خودمان هم جزو همین مردمیم و از صبح تا شب آدم‌های جورواجور می‌بینیم، همه‌شان هم دارند از وضعیت می‌نالند. مخلص حرفشان این است که این همه دزد در مملکت بود و ما نمی‌دانستیم. انگار از خواب بیدار شده باشند.» یکی دیگر از راننده‌ها که به‌نظر مسن‌تر می‌رسد، حرف رفیقش را اینجور ادامه می‌دهد:

«من خودم دو تا بچه لیسانسه بیکار دارم توی خانه. الان توی هر خانه‌ای بچه بیکار هست. خب این بچه با امیدی رفته دانشگاه، الان چرا باید اینجور باشد؟ بعد خبرش می‌آید که فلان آقازاده فلان قدر وام‌های سنگین گرفته و ده‌ها جا سرمایه‌گذاری کرده و حالا هم گیر افتاده معلوم نیست واقعا برخوردی می‌شود یا قسر درمی‌رود. آدم اینها را که می‌شنود بیشتر دلش به حال این بچه‌ها می‌سوزد.

اسمش است که همه عمرمان را هم جان کنده‌ایم و آخرش باز چیزی نداریم و حتی برای بچه خودمان نمی‌توانیم کاری بکنیم. از قدیم گفته‌اند پول، پول می‌آورد. ما که همیشه مفلس بوده‌ایم.» راننده‌ها می‌گویند مردم هم از شنیدن این اخبار خوشحال می‌شوند و به اصطلاح دلشان خنک می‌شود و هم غصه می‌خورند از این همه دزدی.

برخی کسبه بازار هم که با آنها گفت‌و‌گو کرده‌ام، تقریبا حرف راننده‌ها را تأیید می‌کنند. علی انوری که سال‌هاست در بازار پارچه فروش‌های خیابان مولوی فعال است می‌گوید: «ما خودمان از وقتی قیمت ارز اینجوری شد، کار و کاسبی‌مان آنقدر کساد شد که چک‌هایمان را نمی‌توانیم پاس کنیم. پارچه متری ۳۸هزار تومان را باید متری ۷۵ هزار تومان بفروشیم، معلوم است که مشتری نیست دیگر. بازار پارچه مولوی قبلا چه بود و الان چه شده. حالا در این وانفسا آدم این خبرها را هم می‌شنود.

ما خوشحال می‌شویم که سلطان ارز و سکه و اینها را می‌گیرند اما چرا وضعیت درست نمی‌شود پس؟ یا این یک روی جریان است یا فساد آنقدر زیاد است که هرچه این سلطان‌ها را بگیرند، وضعیت درست نمی‌شود که نمی‌شود.» محمود علیزاده هم که خواربار فروشی دارد، از روزنامه‌هایی می‌گوید که دیگر جرأت نگاه کردن به آنها را ندارد. او به قفسه مطبوعات جلوی مغازه‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید:

«هر بار تیتر روزنامه‌ها را می‌بینم که از این فسادها نوشته‌اند، اعصابم خرد می‌شود. اینهایی که دستشان توی جیب ماست تا حالا داشتند آزاد می‌چرخیدند و الان هم معلوم نیست چند نفر دیگرشان مانده‌اند که هنوز گیر نیفتاده‌اند.

حالا هم می‌گویند بفرمایید، ما اینها را گرفته‌ایم اما آیا شیری که شده پاکتی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، به قیمت قبلی برمی‌گردد؟! منتظریم ببینیم نتیجه چه می‌شود.» مریم جعفری‌زاده، دکترای فلسفه و استاد دانشگاه اما نظر دیگری دارد:

«من فکر می‌کنم این اخبار عامدانه به این شکل منتشر می‌شوند و هدفی از این کار وجود دارد. الان سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا برخورد شدید با مفسدان اقتصادی بتازگی شدت گرفته یا قبلا هم وجود داشته اما اخبار آن به این شکل منتشر نمی‌شده، یا حداقل به این شکل منتشر نمی‌شده. قبلا اسم بردن از وابستگان مسئولان که در فسادهای اقتصادی دست داشتند،

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | جدیدترین اخبار حوزه سلامت

تابو محسوب می‌شد اما حالا می‌بینیم این‌طور نیست و این خودش البته امیدوار‌کننده است به شرط آنکه ادامه دار باشد و فقط با اهداف سیاسی صورت نگرفته باشد وگرنه فقط جو ناامیدی و افسردگی در جامعه ایجاد می‌کند و همه فکر می‌کنند در کشوری زندگی می‌کنند که منابع مالی‌اش به دست افرادی در حال تاراج شدن است و مردم عادی بی‌بهره‌اند و هر روز فقیرتر می‌شوند.» آنچه اینجا خواستم به آن بپردازم، نه مقوله فساد اقتصادی بلکه آثار انتشار اخبار آن میان مردم است و نقشی که رسانه‌ها در این رابطه دارند.

با مهدی فرقانی، استاد روزنامه نگاری در این باره گفت‌و‌گو کردم. به عقیده فرقانی، اگر رسانه‌ها همواره آزاد باشند و بتوانند نقش دیده‌بانی و نظارت خودشان را در چارچوب قانون و حقوق و آزادی‌هایشان و البته اصول اخلاق حرفه‌ای انجام دهند، می‌شود به‌طور قاطع گفت که حجم فساد اینقدر زیاد نمی‌شود و آنقدر در جامعه بالا نمی‌گیرد که انتشار اخبار آن باعث افسردگی و ناراحتی مردم شود. او می‌گوید: «این اخبار اخیرا دارد منتشر می‌شود و علت آن این است که دستگاه‌های رسمی دارند به آن می‌پردازند.

یعنی وقتی قوه قضائیه سراغ موردی می‌رود و برخورد می‌کند، اخبار آن در رسانه‌ها منعکس می‌شود در حالی که اگر رسانه‌ها آزاد باشند و در حالت معمول، روزمره و همیشه وظیفه دیده‌بانی خودشان را انجام بدهند، کمک‌کار دستگاه‌های رسمی هستند و در واقع می‌توانند به‌عنوان یک بازوی کمکی آنها عمل کنند و بموقع آنها را از مفاسد مطلع کنند و امکان برخورد با آنها را در حالی که ممکن است هنوز در مراحل اولیه باشد، فراهم کنند. این آزادی رسانه‌ها از سوی دیگر می‌تواند جرأت ارتکاب به فساد را هم از عده زیادی از مرتکبان بگیرد.

الان که می‌بینید حجم این اخبار بالا گرفته به‌دلیل فاز جدید برخوردهایی است که با پرونده‌های فساد صورت می‌گیرد. پس رسانه‌ها اگر بتوانند به وظایف ذاتی‌شان عمل کنند حجم فساد مطمئنا کم می‌شود و کمک می‌کند به سالم‌سازی جامعه و از اینکه جامعه ناگهان با انتشار اخبار فساد دچار شوک شود، جلوگیری می‌شود.»

فرقانی معتقد است مردم به هرحال از اینکه با فساد برخورد شود همیشه خوشحال می‌شوند و طبیعتا این روند هم باید بشدت ادامه پیدا کند در غیر این صورت ابعاد فساد به نحوی ممکن است گسترده شود که دیگر قابل مهار شدن نباشد. او البته به ملاحظاتی که باید در این زمینه از سوی رسانه‌ها لحاظ شود، اشاره می‌کند:

«رسانه‌ها در انتشار اخبار مربوط به فساد البته باید یک مقدار با دوراندیشی و با رعایت منافع و مصالح عمومی جامعه عمل بکنند به این معنا که اخبار فساد را به‌گونه‌ای منتشر کنند که باعث ایجاد امید در مردم شود و آنها نسبت به آینده این روند و سالم‌سازی فضا و شرایط و تنگ شدن عرصه بر افراد فاسد و اختلاسگر امیدوار شوند.

بنابراین مهم است که ساختار اخبار و گزارش‌هایی که این موارد را منعکس می‌کنند، بتواند در چارچوب اصول حرفه‌ای باشد و ضمن اینکه عرصه را بر افراد فاسد تنگ می‌کند در عین حال جامعه را دچار بی‌حسی یا بی‌تفاوتی هم نکند، به بیان دیگر جامعه دچار اوردوز نشود یعنی آنقدر دوز اخبار فساد را دریافت نکند که برایش عادی شود.

در واقع جلوی عادی‌سازی برخورد با فساد هم باید گرفته شود و این تدبیر و دوراندیشی دست اندرکاران رسانه‌ها و همکاری نهادهای مختلف دست‌اندرکار مبارزه با فساد را می‌طلبد و به‌نظرم این امر هم در شرایطی امکانش بیشتر می‌شود که ما دارای تشکل‌های حرفه‌ای و سالم روزنامه‌نگاری باشیم و از یک طرف حقوق و آزادی‌های روزنامه‌نگاران تأمین بشود و از طرف دیگر مسئولیت‌پذیری آنها بالا برود و رعایت اخلاق حرفه‌ای به‌عنوان یک اصل مدنظر قرار گیرد.» نظر شما در این باره چیست؟ می‌توانید با ما تماس بگیرید و بگویید چه انتظاری از رسانه خودتان در این مقوله دارید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمار ابتلای زنان ایرانی به سرطان سینه + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، سرطان سینه بین زنان ایرانی تبدیل به یک بیماری شایع شده است. از بین صد هزار زن در ایران، ۳۳ تا ۳۴ نفر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. بیشتر بخوانید: بیماری شایعی که هزینه درمان آن از سرطان هم بیشتر است! + فیلمانتهای پیام/آمار سرطان پستان در ایران + فیلم

ماجرای فاطمه معتمدآریا با افسردگی / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: تعادل در قیمت خودرو‌های داخلی و مونتاژی، مراجعه مشتریان را برای خرید این کالا افزایش داده است. آقای سعید موتمنی، با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته، بازار ارز نوسان قیمت نداشته است افزود: بر این اساس، در بازار خودرو نباید شاهد نوسان قیمت بود. وی با اشاره به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: قیمت خودرو‌های مونتاژی به تعادل رسیده است و حتی در برخی موارد، کمتر از قیمت کارخانه، در بازار عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه در بازار خودرو‌های داخلی نیز بجز برخی موارد، تعادل قیمت وجود دارد افزود: در یک ماه گذشته بازار خودرو آرام بوده است، ​ البته در انواعی از خودرو‌ها مثل سمند و پژو ۲۰۶ به دلیل کاهش عرضه، با نوسان قیمت مواجه بودیم. آقای موتمنی درخصوص قیمت برخی خودرو‌های پر فروش داخلی گفت: هم اکنون پراید ۱۳۱، ۴۳ میلیون تومان، ​ پراید ۱۱۱، ۴۷ میلیون تومان، تیبا ۵۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ​ ۷۳ میلیون تومان، سمند ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ​ پژو پارس ۹۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ ساده تیپ ۵ نیز ۹۳٫۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. وی افزود: در گروه خودرو‌های مونتاژی، ​خودرو ۲۰۰۸، ۳۰۵ میلیون تومان، سراتو ۲۸۱ میلیون تومان و جک سری ۵ نیز ۲۶۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود.

تحریم دارویی کره جنوبی؟

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- دکتر مهر علیان مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو: شرکت‌های تجاری کره از ادامه فعالیت و همکاری در ارسال دارو به ایران ممانعت کرده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.

نظرها

اخبار بیشتر