ریزدانه ناشناس سال‌های نه چندان دور ایران حالا صادر می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اجتماعی
ریزدانه ناشناس سال‌های نه چندان دور ایران حالا صادر می‌شود

ریزدانه ناشناس سال‌های نه چندان دور ایران حالا صادر می‌شود

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
نانوفناوری که در سال‌های نه چندان دور در میان مردم ایران و حتی کارشناسان دانشگاهی نیز چندان شناخته شده نبود، حالا به میان خانه‌های مردم آمده و محصولات ایرانی حتی بازار خارجی هم دارد.

به گزارش مشرق،«زمان: پنج‌شنبه ۱۸ مهرماه، مکان: نمایشگاه بین‌المللی تهران»؛ شاید آن‌ها که قرار هر ساله‌ای با خرید محصولات نانویی دارند و حتی از اواسط تابستان در انتظار مهرماه می‌نشینند تا به بازدید از نمایشگاه نانو رفته و خریدهای سالانه خود را انجام دهند این زمان و مکان را به خوبی بشناسند.

نمایشگاه نانو فناوری ۱۲ دوره است که مهرماه هر سال برگزار می‌شود و کیفی دوستان را به خیابان سئول می‌کشاند تا از دیدن محصولات ساخت محققان ایرانی لذت ببرند.

طبق قرار هر ساله پنج‌شنبه که افتتاح این نمایشگاه بود به آنجا رفتم، گفتند سالن خلیج فارس پذیرای میهمانان افتتاحیه است.

به اطراف سالن که رسیدم از شلوغی و آمد و شدها می‌شد فهمید که نمایشگاه امسال نیز مانند هر سال یا شاید حتی دو برابر شور دارد، چرا که شنیده بودم فضای نمایشگاه امسال دو برابر شده و محصولات بیشتری نیز ارائه می‌شود.

ریزدانه ناشناس سال‌های نه چندان دور ایران حالا صادر می‌شود - 5

با دیدن شلوغی و هیاهوی نمایشگاه به یاد دوره‌های نخست نمایشگاه افتادم که شاید تعداد شرکت‌های حاضر در نمایشگاه با ارفاق به ۷۰ شرکت می‌رسید که آن‌ها هم امید چندانی برای جلب مشتری و حضور بازدیدکنندگان نداشتند چرا که در آن زمان کمتر کسی اصلا «نانو» را می‌شناخت.

* نانو در خانه‌های ایرانیان

حالا اما در همان ابتدای ورود به نمایشگاه، هنوز که به سالن خلیج فارس نرسیدی از دور یک خانه نانویی می‌بینی، می‌توانی واردش شوی تا با تمام آنچه از جنس نانو در یک خانه وجود دارد را از نزدیک مشاهده کنی.

این خانه حتی از بیرون آنقدر جذاب است که نمی‌توانی از آن بگذری، به داخل خانه نانویی رفتم.

دقیقا شبیه یک خانه فقط در مقیاس کوچک‌تر؛ ابتدا بازدید از خانه نانویی داشتم.

اتاق خواب و آشپزخانه و سرویس بهداشتی و تمام اتاق‌های خانه با وسایلی از جنس نانو.

حتی دیوارها هم با کاشی‌های نانویی پوشانده شده بود، در خانه نانویی رنگ عایق حرارت، پرده‌ و مبل ضد لک و آب، پوشش ضد رطوبت، یخچال و ماشین لباس‌شویی ضدباکتری، شیشه‌های دوجداره کم گسیل و دستگاه تصفیه هوا در چهار بخش اتاق خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و سالن نشیمن به نمایش گذاشته شده است.

تشک تخت خواب ضد باکتری، رنگ ضد باکتری، رنگ فوتوکالیستی ضد کثیفی، انواع لباس‌های آنتی باکتریال، پارچه آب گریز، شیشه‌های نانویی مقاوم و محصولات دیگری در اتاق خواب خانه نانویی دیده می‌شود که وجود این محصولات در هر اتاق خوابی می‌تواند خواب راحتی را برای صاحب‌خانه رقم بزند.

پارچه ملحفه آنتی باکتریال دارای خاصیت آنتی‌باکتریال است که از نخ‌های پلی آمیدی حاوی نانوذرات نقره در بافت آن استفاده شده است.

ریزدانه ناشناس سال‌های نه چندان دور ایران حالا صادر می‌شود - 15

فرش ماشینی آنتی باکتریال با هدف جلوگیری از بو گرفتن فرش در اثر تماس عرق بدن با سطح آن تولید شده است.

یخچال و ماشین لباس‌شویی ضدباکتری، شیرآلات نانویی آنتی باکتریال، هود، اجاق گاز، کابینت، سینک‌، ظرفشویی ضد لک و کثیفی با اعمال مشتقات سیلیس، سطح اصلاح شده و خواص ضد لک و آب که به مقدار قابل توجهی بهبود یافته و اثر لک و کثیفی را از سطح دفع می‌کند و دستگاه تصفیه آب که با استفاده از نانوغشاهای پلیمری سبب حذف آلاینده‌های موجود در آب می‌شود.

شیشه‌های کم گسیل، کاشی و آیینه ضدلک و آب، لوله بی‌صدای فاضلاب، کفپوش اپوکسی آنتی‌استاتیک و چینی بهداشتی که با دیدن تمام این‌ها در خانه نانویی بیشتر به اهمیت نانوفناوری و کاربرد آن در زندگی روزمره پی می‌برم.

به سراغ بازدیدکننده‌ها می‌روم تا از آن‌ها هم دلیل حضورشان در خانه نانویی را جویا شوم.

آقایی که تقریبا ۴۷-۸ ساله به نظرم می‌آید به همراه فرزند ۱۰-۱۲ ساله‌اش به نمایشگاه آمده است، ابتدا با شگفتی بسیار از محصولات خانه نانویی یاد می‌کند و می‌گوید: چند سال پیش به طور تصادفی گذرم به نمایشگاه نانو خورد و از این نمایشگاه بازدید کردم و از همان سال هرساله به نمایشگاه می‌آیم اما با وجود آشنایی ام با محصولات نانویی اصلا فکرش را هم نمی‌کردم که نانو تا این حد در ایران توسعه یافته باشد که بتوان بیشتر لوازم منزل را از جنس نانو تهیه کرد.

فرد دیگری که صحبت‌های ما را گوش می‌کرد به میان حرف‌مان آمده و می‌گوید: نانو بسیار پیشرفت کرده و در هر موردی می‌توان ردپایی از نانو در خانه‌ها و زندگی روزمره مشاهده کرد.

وی که خود را تولیدکننده محصولات نانویی معرفی می‌کند، می‌گوید: مثلا همین ظروف نانویی که در این خانه نانویی می‌بینید، به گونه‌ای طراحی شده که هر ماده غذایی که در این ظرف سرو شود بدون نیاز به مواد شوینده و صرفا با استفاده از آب می‌توان آن را تمیز کرد.

* نانو؛ دانشی که کوچک و بزرگ نمی‌شناسد

آن طرف‌تر دانش‌آموزانی را می‌بینم که با همان لباس مدرسه و به همراه دو نفر از معلمان‌شان به نمایشگاه آمده بودند.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

سر و صدای‌شان آنقدر زیاد بود که صحبت‌هایم با تولید کننده ظروف نانویی و بازدیدکننده خانه نانویی را برید و با خداحافظی از آن‌ها به سمت دانش‌آموزان رفتم.

کمی به دنبال‌شان حرکت کردم و دیدم به غرفه‌های مختلف می‌روند و غرفه‌داران با خوشرویی از آن‌ها استقبال کرده و محصولات‌شان را به بچه‌ها معرفی می‌کنند، دانش‌آموزان هم رگباری سؤالات‌شان را از غرفه‌داران می‌پرسند به طوریکه گاهی حتی مسؤولان غرفه‌ها از این شوق بچه‌ها خنده‌شان می‌گیرد.

ریزدانه ناشناس سال‌های نه چندان دور ایران حالا صادر می‌شود - 28

چند نفر از دانش‌آموزان نیز هوس ورود به حوزه نانوفناوری را کرده‌اند و در این باره سوال می‌پرسند.

با معلم‌شان صحبت می‌کنم، می‌گوید: نانو دیگر به یکی از دانش‌های مهم و نیاز روزمره تبدیل شده و ضروری است که دانش‌آموزان با این دانش آشنایی داشته باشند، از همین رو آن‌ها را به نمایشگاه نانو آوردیم تا با محصولات آشنا شوند.

* نمایشگاهی متفاوت از هر سال

از بچه‌ها خداحافظی می‌کنم تا دوری در نمایشگاه بزنم، از همان ابتدا درست حدس زده بودم این نمایشگاه با دوره‌های گذشته متفاوت است.

محصولات بیشتر، فضای بزرگ‌تر و شرکت‌های بیشتری را در این نمایشگاه می‌بینیم.

نانویی که در سالیان نه چندان دور حتی در میان دانشگاهیان هم چندان شناخته شده نبود حالا مردم عادی را به نمایشگاه می‌کشاند و محصولات بسیاری برای فروش دارد.

به غرفه‌های فروش محصولاتی نظیر جوراب، چادر و پیراهن که می‌رسم از همه جا شلوغ‌تر است و بازدیدکنندگان در همه سنی آنجا حضور دارند.

بازدید از این محصولات برایم جالب است، با مسؤولان غرفه‌ها صحبت می‌کنم.

مسؤول غرفه‌ای که چادر نانویی عرضه کرده است، می‌گوید: برای تولید پارچه این نوع چادرها از مواد ضدآب و لک، ضدالکتریسته ساکن، ضدچروک، خنک‌کننده و نانومواد آنتی‌باکتریال استفاده شده و این پارچه‌های چادری از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و نسبت به نمونه‌های مشابه سبک‌تر و دارای لطافت بیشتری هستند، علاوه‌بر این خنک‌کنندگی (برای فصول گرم)، ضدآب و لک، ضدالکتریسته و ضدچروکی از دیگر ویژگی‌های این چادرها بوده و ماندگاری خاصیت نانویی این پارچه‌ها با توجه به نانومواد به‌کار گرفته شده در آن بالا است.

در غرفه دیگری یک فرش آویزان شده می‌بینم که توجهم جلب شده و به سمت غرفه می‌روم، ۲ خانم در غرفه نشسته‌اند که با دیدن من یکی از آن‌ها به سمتم می‌آید، خودم را معرفی می‌کنم و او با خوشحالی از حضور یک خبرنگار در غرفه‌شان توضیحاتی درباره فرش نانو می‌دهد.

مسؤول غرفه فرش نانویی که خودش را اهل کاشان معرفی می‌کند، می‌گوید: قیمت این فرش‌های با فرش‌های معمولی تفاوت ندارد و به دلیل بهره‌مندی از نانوذرات آنتی‌باکتریال در نخ‌های مورداستفاده در این فرش‌ها، رشد باکتری و کپک در این فرش‌ها به شدت کاهش یافته و در سلامتی نیز مؤثر است.

وی از صادرات فرش نانویی به بیش از ۲۵ کشور دنیا نیز صحبت می‌کند و همین امر سبب می‌شود تا بیشتر از قبل به متفاوت بودن نمایشگاه پی ببرم، از همین رو به سراغ مسؤولان برگزار کننده نمایشگاه می‌روم.

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو را می‌بینم و از او درباره متفاوت بودن نمایشگاه سؤال می‌کنم.

سرکار می‌گوید: سال گذشته تعداد ۸۵ شرکت در این نمایشگاه حضور داشتند و امسال به ۱۲۵ شرکت افزایش یافت و یک افزایش ۵۰ درصدی و بیش از ۱۹۰ غرفه در این نمایشگاه ایجاد شده است که باعث شد که سالن دیگری به این سالن اضافه شود و امسال سالن ملل هم به این مجموعه اضافه شده است.

ریزدانه ناشناس سال‌های نه چندان دور ایران حالا صادر می‌شود - 43

وی حرکت به سمت صنعتی شدن را از دیگر تفاوت‌های نمایشگاه دوازدهم نانو عنوان می‌کند و می‌گوید: ما از سال قبل برنامه‌ریزی کرده بودیم که نمایشگاه نانو به سمت صنعتی شدن حرکت کند که با افزایش ۵۰ درصدی شرکت‌های حاضر در دوازدهمین جشنواره فناوری‌نانو، این رویکرد محقق شده است.

از او درباره صادرات محصولات نانویی ایرانی می‌پرسم، با افتخار می‌گوید: خوشبختانه شاهد این هستیم که محصولات نانو به بیش از ۴۵ کشور دنیا صادر می‌شود و ما شاهد شکوفایی روز افزون این مجموعه هستیم.

گویا پس از شنیدن این جمله یک غرور افتخار آمیز، وجود من را هم فرا گرفت و به یاد فرموده مقام معظم رهبری افتادم که چند روز پیش در دیدار با نخبگان فرمودند: «حرکت علمی آغاز شده در کشور نیازمند استمرار است، البته رتبه‌های بالای علمی ایران در برخی رشته‌های نوپا مانند نانو و زیست‌فناوری بسیار افتخارآمیز است اما به هیچ‌وجه کافی نیست و نباید ما را قانع کند، بلکه باید پیشرفت علمی با شتاب ادامه یابد.»منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خطا در حذف یارانه بگیران، کمتر از ۷ درصد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف یارانه برخی از یارانه بگیران افزود: اگر در این خصوص اشتباهی صورت گیرد، تلاش می‌کنیم به حداقل ممکن کاهش یابد ضمن اینکه این اشتباهات قابل جبران است. وی با بیان اینکه حذف یارانه مربوط به چند درصد از دهک‌های بالای درآمدی است که در این دوره اتفاق افتاد، گفت: در این خصوص گزارش‌های به ما رسیده است که آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌ها هر خطا و اشتباهی باشد، رفع می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اما این درصد کم و ضریب خطای پایینی که وجود دارد نشان می‌دهد که دولت با استفاده از همه امکاناتش با دقت بیشتری عمل می‌کند تا هیچ خطایی سر نزند. وی گفت: همان طور که اشاره شد دولت با درک صحیح از شرایط جامعه و فشار نظام سلطه بر ایران با دقت کامل تلاش می‌کند با حداقل انحراف فقط نسبت به حذف یارانه افراد متمکن که دارای درآمد‌های بالا هستند اقدام کند و به هیچ وجه دولت و مجلس قصد حذف یارانه هیچ یک از افرادی را که دارای زندگی متوسط هستند، ندارد. آقای شریعتمداری با بیان اینکه تلاش ما این است که با دقت کامل عمل کنیم، گفت: یارانه ۱۶۶ هزار خانوار که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر می‌شود حذف شده است که آن‌ها نیز با بررسی‌های متعددی که صورت گرفته است، دارای تمکن مالی مناسبی هستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت زمان رسیدگی به شکایت افرادی که یارانه ان‌ها حذف شده است اشاره کرد و افزود: خطا‌های صورت گرفته بر اساس شکایت‌های رسیده کمتر از ۷ درصد از کل افرادی بودند که یارانه آن‌ها حذف شده است. ضمن اینکه به شکایت آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود و معمولا ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به شکایت افراد جواب داده می‌شود، اما این آمار پایین نشان از دقت بالا دارد. وی درباره اصلاح برخی از مواد قانون تجارت نیز گفت: امیدوار هستیم با اجرای این قانون و نظارت بر آن رتبه جمهوری اسلامی در فضای کسب و کار حداقل ده رتبه افزایش پیدا کند.

لحظه فرار داعشی‌ها از زندان سوریه + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، بازگشت تروریست‌های داعش به سمت شهرهای سوریه می‌تواند عواقب ناگواری برای مردم این کشور داشته باشد و ترکیه با حملات خود به مناطق مختلف تاکنون کمک بزرگی به این تروریست‌ها کرده است و در واقع آنها را روانه نقاط مختلف سوریه کرده است. به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگترین مخاطرات مربوط به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه وضعیت زندانیان داعش در محدوده تحت کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه است. این روزها ناآرامی‌ها در اردوگاه الحول با افزایش حمله ترکیه به راس العین و تل ابیض در شمال سوریه شدت یافته است. در فیلم زیر کمپی از محل نگهداری داعشی‌ها را مشاهده می‌کنید که پس از حمله ترکیه به اطراف این محل و آماده کردن بستر فرار آنها، این تروریست‌ها به اطراف کمپ پراکنده شده و در تلاشند تا خود را بار دیگر به شهرها برسانند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

فیلم | رهبر کره شمالی سوار بر اسب در کوه مقدس

همشهریهمشهری1 روز قبل
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
از همین‌ رو تمامی دستگاه‌های کشور پای کار آمده‌اند تا تسهیلات و خدمات لازم برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این مراسم و همچنین رفاه حال زائرین اربعین حسینی فراهم آورند. وی افزود: سپاه پاسداران برخی کارهای زیر ساختی مانند تعریض، آسفالت و بهینه سازی راه‌ها را پیش از آغار مراسم راهپیمایی انجام داده است و بار انجام این کار بیشتر به دوش قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) و یگان‌های مهندسی نیروی زمینی سپاه بوده است. همچنین سپاه پاسداران برای کمک بیشتر به رفاه حال زائران عزیز ۲۲ موکب با ظرفیت خدمت رسانی به ۱۱۵ هزار زائر را نیز در خاک عراق احداث کرده است. سخنگوی سپاه گفت: در حوزه کمک به تامین اقلام فرهنگی و تبلیغات محیطی نیز سپاه پاسداران اقدامات خوبی انجام داده است که چاپ و توزیع ۲۰۰ هزار عکس شهدا نمونه‌ای از آن است. همچنین سپاه پاسداران مبادرت به سازماندهی و اعزام ۵۰۰۰ نفر خادم شامل برای خدمت در مواکب کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر