سطح زیر کشت واقعی برنج در کشور/ با چه معیاری سطح زیرکشت ۲ برابر افزایش یافت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

سطح زیر کشت واقعی برنج در کشور/ با چه معیاری سطح زیرکشت ۲ برابر افزایش یافت

خبرگزاری میزان- دبیر انجمن برنج گفت: در حالی که مسئولان وزارت جهادکشاورزی سطح زیرکشت برنج در سال گذشته را ۴۰۰ هزار هکتار اعلام کرده بودند، اما مشخص نیست امسال با چه معیاری این رقم را به ۸۰۰ هزار هکتار افزایش دادند. تاریخ انتشار: 10:18 - 20 مهر 1398 - کد خبر: ۵۵۷۷۸۴
سطح زیر کشت واقعی برنج در کشور/ با چه معیاری سطح زیرکشت ۲ برابر افزایش یافت - 0

جمیل علیزاده شایق در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان در واکنش به اینکه برخی از مسئولان سطح زیرکشت برنج در سال جاری را ۸۵۰ هزار هکتار اعلام کرده‌اند اظهار کرد: سطح زیرکشت ثابت برنج در ایران ۵۲۰ هزار هکتار است که هیچگاه دچار ریسک کم آبی هم نمی‌شود، اما اگر شرایط آبی مناسب باشد سطح زیرکشت به ۶۲۰ هزار هکتار هم خواهد رسید.

وی همچنین با اشاره به میزان تولید برنج در کشور گفت: تولید برنج کشور طی سه سال گذشته ۲ میلیون ۲۰۰ تا ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن بوده است.

دبیر انجمن برنج افزود: امسال علی رغم وقوع سیل زمین‌های مازندران و گلستان آسیبی ندید و در مقابل با توجه به بارندگی مناسبی که بود سطح زیر کشت به ۶۰۰ هزار هکتار افزایش یافت.

شایق ادامه داد: در این بین برخی از مسئولان استانی از جمله رئیس جهادکشاورزی خوزستان اعلام کرد؛ ۲۰۰ هزار هکتار برنج کشت کردیم، در حالی که اگر زمین‌هایی که طی سال‌های گذشته بخاطر خشکسالی کشت نمی‌شد هم در این سال زیر کشت می‌رفت بازهم ۲۰۰ هزار هکتار نمی‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی با بیان اینکه وزارت جهادکشاورزی با استناد به همین آمار‌ها سطح زیر کشت را ۸۵۰ هزار هکتار اعلام کرد، گفت: وزارت جهادکشاورزی سال گذشته اعلام کرد به علت اینکه برخی استان‌ها اجازه کشت نداشتند سطح زیرکشت به ۴۰۰ هزار هکتار رسیده است اما، چه اتفاقی افتاده که در مدت یکسال سطح زیرکشت دو برابر افزایش یافته است.

دبیر انجمن برنج تصریح کرد: در حالی که مسئولان وزارت جهاد میزان تولید برنج را ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار اعلام کردند که نیاز کشور حدود ۳ میلیون تن است، اما در ۶ ماهه امسال ۸۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شده است.

شایق ادامه داد: اگر ۲ میلیون ۹۰۰ هزار تن وارد شده مسئولان وزارت جهادکشاورزی باید اعلام کنند به چه جهت مجوز واردات صادر کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افزایش بی ضابطه قیمت؛ افت کیفیت نان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در این بین افزایش قیمت تنور برخی از نانوایی‌ها را نیز داغ‌تر کرد و بدون نصب نرخ جدید نان، هر قیمتی که می‌خواهند نان را پخت می‌کنند، استدلال برخی نانوایان این است که کنجد و سبزی به نان اضافه می‌کنند و این باعث افزایش قیمت نان می‌شود. علت افزایش نرخ نان از نظر نانوایاناجبار نصب نرخ نامه جدید نان بهانه‌ای شد تا سری به نانوایی‌های سطح شهر تهران بزنیم. وی ادامه داد: قیمت نان سنگک ازاد پز ۱۸۰۰ تومان است اما وقتی ما علت افرایش قیمت را از نانوا می‌پرسیم می‌گوید کنجد دارد؛ کنجد باعث شده تا نانوایی‌ها قیمت نان را بدون ضابطه به فروش برسانند. اقای محمودی که از مشتریان نانوایی بود می‌گوید: قیمت نان مشخص نیست و ۲۰۰ تومان بر قیمت نان اضافه می‌کند و می‌گوید که پول خورد نداریم در صورتی که با کارت خوان هم همین قیمت است. نکته دوم این است که برای جلوگیری از افزایش قیمت باید کف و سقف قیمت نان نیز مشخص شود اگر چه بیان شده است که نان با یک رو کنجد ۵۰۰ تومان بر قیمت نان می‌افزاید، اما این موضوع علت نرخ گذاری متفاوت شده است.

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

معرفی پژو ۳۰۰۸/ خودرویی با قیمت پایه ۳۷ هزار دلار (+تصاویر)

23+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: تعادل در قیمت خودرو‌های داخلی و مونتاژی، مراجعه مشتریان را برای خرید این کالا افزایش داده است. آقای سعید موتمنی، با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته، بازار ارز نوسان قیمت نداشته است افزود: بر این اساس، در بازار خودرو نباید شاهد نوسان قیمت بود. وی با اشاره به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: قیمت خودرو‌های مونتاژی به تعادل رسیده است و حتی در برخی موارد، کمتر از قیمت کارخانه، در بازار عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه در بازار خودرو‌های داخلی نیز بجز برخی موارد، تعادل قیمت وجود دارد افزود: در یک ماه گذشته بازار خودرو آرام بوده است، ​ البته در انواعی از خودرو‌ها مثل سمند و پژو ۲۰۶ به دلیل کاهش عرضه، با نوسان قیمت مواجه بودیم. آقای موتمنی درخصوص قیمت برخی خودرو‌های پر فروش داخلی گفت: هم اکنون پراید ۱۳۱، ۴۳ میلیون تومان، ​ پراید ۱۱۱، ۴۷ میلیون تومان، تیبا ۵۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ​ ۷۳ میلیون تومان، سمند ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ​ پژو پارس ۹۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ ساده تیپ ۵ نیز ۹۳٫۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. وی افزود: در گروه خودرو‌های مونتاژی، ​خودرو ۲۰۰۸، ۳۰۵ میلیون تومان، سراتو ۲۸۱ میلیون تومان و جک سری ۵ نیز ۲۶۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

آغاز مسابقات هندبال انتخابی المپیک ۲۰۲۰/ کره جنوبی؛ اولین مانع ایران

تسنیم1 روز قبل

مجید جلالی: کادرمان را هنوز در گل گهر تکمیل نکرده‌ایم؛ برای حضور مجتبی جباری در کادر فنی با من صحبتی نشده است

طرفداری1 روز قبل

️آمادگی کامل پلیس راه خراسان جنوبی برای بازگشت زائران اربعین حسینی

ایسنا16 ساعت قبل

پلیس در گمرک بوشهر مستقر شد/ گمرکات «گناوه» و «دیلم» در اولویت

فارس1 روز قبل

۵ نمایش جدید در مشهد مقدس روی صحنه می‌روند

تسنیم1 روز قبل

پاکستان و عربستان با پیشبرد طرح صلح عمران خان موافقت کردند

خبر فوری1 روز قبل

روح بشردوستانۀ قوانین تأمین اجتماعی، دلیل گسترش جامعه تحت پوشش در ایران است

ایسنا14 ساعت قبل

نیمه شگفت انگیز شاهین بعد از آقا عبدالله

ورزش۳1 روز قبل

هوای تهران سالم است

افکارنیوز1 روز قبل

دیوید جیمز: بازی با پای رومرو به اندازه ادرسون و آلیسون خوب است؛ مطمئنم دخیا فرم خوبش را بازیابی خواهد کرد

طرفداری17 ساعت قبل