مصرف‌کننده بهینه آب متناسب با سبک زندگی اسلامی نیستیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
مصرف‌کننده بهینه آب متناسب با سبک زندگی اسلامی نیستیم

مصرف‌کننده بهینه آب متناسب با سبک زندگی اسلامی نیستیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک کارشناس مسائل دینی، مصرف بهینه و آگاهانه‌ی آب را همان توسعه پایدار می‌داند و معتقد است که نهادینه کردن فرهنگ مصرف نیازمند ارائه راهکارهای اجرایی است ولی با وجود فرهنگ دینی غنی در این باره هنوز نتوانسته‌ایم آن را در سبک زندگی مردم عملیاتی کنیم.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام «ابوالقاسم دهقان چناری» با اشاره به این که انسان‌ها در آموزه‌های دین مبین اسلام از اسراف در تمام ابعاد زندگی‌شان منع شده‌اند، می‌گوید: از نگاه اسلام، نعمت‌های الهی امانت‌هایی هستند که خداوند برای رشد و تعالی انسان‌ها در اختیار آن‌ها نهاده و لذا بهره‌ برداری از آنها باید همسو با اوامر الهی و در جهت سعادت و جاودانی انسان باشد.

وی در ادامه به موضوع آب گریزی می‌زند و با اشاره به فرمایش پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) که می‌فرمایند؛ «در مصرف آب باید صرفه‌جویی کرد حتی اگر به وفور یافت شود چرا که حیوانات نیز حق استفاده از این آب را دارند»، اظهار می‌کند: درسی که از فرمایش آن حضرت می‌توان گرفت این است که انسان‌ها باید از نیازهای آبی دیگر مصرف‌کنندگان نیز آگاه باشند و رسیدن به این باور همان توسعه پایدار است.

این کارشناس مذهبی با بیان این که مسئله آب نیز از بحران بشری کنونی در امان نیست، بیان می‌کند: متاسفانه افراد احساس مسئولیتی در قبال آب نیز ندارند و بدون در نظر گرفتن سهم دیگران آن را هدر می‌دهند در حالی که طبق آموزه‌های دینی انسان نمی‌تواند آنگونه که هوشمندی او اقتضا می‌کند، از نعمت‌ها بهره ببرد و آن‌ها را پایمال کند.

وی با بیان این که آب الگویی برای زندگی، حیات و پاکی است، می‌گوید: هنگامی که آب هست، حیات استمرار دارد و اگر آب نباشد زندگی نیز معنا ندارد.

حجت‌السلام دهقان چناری اضافه می‌کند: البته بشر در طول تاریخ همواره به تصاویر پیدا و پنهان آب توجه کرده و نگاه تقدس نسبت به آن داشته است.

وی به اهتمام فوق‌العاده‌ی قران به طبیعت و عناصر طبیعت به ویژه آب اشاره و عنوان می‌کند: آب از عمده‌ترین عناصر طبیعت به شمار می‌آید که دین مبین اسلام بیش از دیگر ادیان الهی به آن توجه و عنایت داشته‌ است.

این کارشناس مذهبی در همین رابطه اظهار می‌کند: بیش از ۱۰۰ آیه‌ی قران کریم به طور متفرق در مورد آب اشاراتی داشته و هر یک به ویژگی‌ها و نقش آب و حتی گاه مسائل علمی آن یادآور شده به گونه‌ای که در برخی موارد به چگونگی تصفیه آب‌ها اشاره شده است.

وی با بیان این که آب به عنوان برکت خداوند، حیات‌‌بخش است، حیات را حفظ می‌کند و بشر و زمین را پاکیزه می‌گرداند، خاطرنشان می‌کند: عرش خدا به روی آب و بهشت به صورت باغ‌هایی که نهرهایی زیر آن‌ها جاری است، تشریح می‌شود.

دهقان چناری در پایان با اشاره به این که نهادینه کردن فرهنگ مصرف نیازمند ارائه راهکارهای اجرایی است، تصریح می‌کند: خوشبختانه در دین مبین اسلام از فرهنگ دینی غنی راجع به مصرف برخورداریم اما هنوز نتوانسته‌ایم آن را در سبک زندگی مردم عملیاتی کنیم. در این رابطه می‌توانیم از عناوین زیبایی مثل قناعت، زهد، مسئولیت‌پذیری و تعهد و احساس تکلیف و پاسخگویی در برابر نعمات الهی یاد کنیم که متاسفانه هنوز در میان مردم مفهوم اصلی خود را پیدا نکرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گاف عجیب سریال «ستایش ۳» / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

راز گوشت‌های منجمد انسان در فریزر پلیس آگاهی تهران / اینجا تشخیص هویت است! +فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، اداره تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران قدمتی حدودا ۱۰۷ ساله دارد و در ابتدا مستشاران سوئدی در این مجموعه فعالیت داشتند. سرهنگ حمید مکرم رییس اداره تشخیص هویت تهران در خصوص فعالیت این مجموعه پلیسی به رکنا گفت: با توجه به ارتباط تنگاتنگ دایره تشیخص هویت با پروند‌های جنایی و سرقت برای مدیریت بهتر کارها اداره تشخیص هویت را به ۳ قسمت تقسیم کردیم. به طور مثال برای انتخابات شورایاری تهران، حدود ۳۶ هزار گواهی عدم سوءپیشینه توسط پلیس آگاهی تهران بزرگ صادر و به سه ارگان ارسال شد. رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه روزانه حدود هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار درخواست سوءپیشینه به اداره پلیس آگاهی تهران بزرگ ارسال می‌شود، می‌گوید: حدود ۲۵۰ هزار درخواست در نیمه نخست امسال از پلیس ۱۰+ به اداره ۲۱ پلیس آگاهی تهران بزرگ ارسال شده است. اداره ۲۲ پلیس آگاهی تهران بزرگسرهنگ مکرم در خصوص اداره ۲۲ تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران در قسمت تشخیص هویت گفت: صحنه جرم از مهمترین موضوعات تشخیص هویت است زیرا پلیس در این حوزه با افرادی سرو کار دارد که متضرر شدند.

تنوع مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

استقبال کردهای سوریه از ارتش سوریه

تابناکتابناک1 روز قبل
کردهای ساکن مناطق مرزی سوریه و ترکیه امشب مناطق تحت کنترل خود را به ارتش سوریه تحویل دادند. این اقدام کردها با هدف جلوگیری از پیشروی ارتش ترکیه و رفع بهانه ترکیه برای اشغال این مناطق به بهانه اقدامات تروریستی بود. کردهای سوریه پس از وقوع جنگ داخلی، بخش قابل توجهی از سوریه را تحت کنترل خود درآورده بودند و با پشتیبانی آمریکا، حاضر به پذیرش اعمال حاکمیت دولت مرکزی سوریه نبودند اما رویدادهای اخیر باعث شد آنها ترجیح دادند تحت حاکمیت مرکزی قرار گیرند تا آنکه برای همیشه تحت حاکمیت ترکیه باشند. حرکت نیروهای ارتش ترکیه در این مناطق و همچنین استقبال شبانه کردها از ارتش سوریه در منبج را می‌بینید.

شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایران

الفالف19 ساعت قبل
شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایرانگروه سیاسی الف، ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۶ ۳۹۸۰۷۲۲۱۶۴۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

(ویدیو) ویدئوی تاثیرگذار از مواجهه دختر سوری با یک سرباز ارتش ترکیه

فراروفرارو1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر