چرا بن سلمان باید طرح پیمان عدم تعرض با ایران را امضا کند؟ / دو طرف باید از کجا شروع کنند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. بین‌المللی

چرا بن سلمان باید طرح پیمان عدم تعرض با ایران را امضا کند؟ / دو طرف باید از کجا شروع کنند؟

انتخابخبرگزاری انتخاب |
استراتژی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش نفوذ خود در منطقه تاحدودی بر مبنای بهره برداری از شکاف در بین کشورهای عربی طراحی شده است. سیاست های عربستان در طول دو سال گذشته در شبه جزیره عربستان، دریای سرخ و فلسطین باعث ایجاد اختلاف بین ریاض و متحدان عرب خود از جمله کویت، مصر، مراکش و اردن شده اند. عربستان با مشارکت دوستان عرب خود راحت تر میتواند یک ائتلاف گسترده برای مقابله با برنامه های تهران تشکیل دهد. عربستان با اصلاح سیاست های منطقه ای خود می تواند دوباره به جایگاه سابق در خاورمیانه دست پیدا کند.
چرا بن سلمان باید طرح پیمان عدم تعرض با ایران را امضا کند؟ / دو طرف باید از کجا شروع کنند؟ - 0

یاسمین فاروغ در اندیشکده کارنگی نوشت: حملات ماه گذشته علیه پالایشگاه‌ها و میادین نفتی عربستان بی سابقه بودند. مقامات سعودی به سرعت اعلام کردند که همه گزینه‌ها برای واکنش نشان دادن به این حملات روی میز خواهند بود. اما یک گزینه در مقایسه با سناریوهای دیگر بهتر منافع عربستان را برآورده خواهد کرد: امضای یک پیمان عدم تعرض با ایران. اگرچه رهبران سعودی در هفته‌های گذشته با لحنی تهدید آمیز در مورد تهران صحبت کرده‌اند، اما گفت و گوی مستقیم و دست یابی به چنین توافقی می‌تواند برای تحقق اهداف این پادشاهی عربی در منطقه خلیج فارس مفیدتر باشد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان ابراز امیدواری کرده است که مجبور به استفاده از گزینه نظامی نشود و راه حل‌های سیاسی و صلح آمیز را ترجیح می‌دهد. او حتی از ایده ملاقات بین دونالد ترامپ و حسن روحانی برای دست یابی به یک توافق جدید حمایت کرده است. به نظر میرسد که ریاض قصد دارد رویکرد جدیدی را در قبال تهدیدات ایران اتخاذ کند.

رهبران سعودی هیچ وقت نباید احتمال گفت و گو با رهبران ایران را رد کنند. اما برقراری یک کانال دیپلماتیک با ایران بعد از حملات اخیر می‌تواند هزینه هایی را از لحاظ سیاسی به دنبال داشته باشد. ممکن است ایرانی‌ها و دیگر دشمنان منطقه‌ای عربستان این گزینه را به عنوان نشانه ضعف سعودی‌ها تفسیر کنند.

دو طرف از کجا باید شروع کنند؟

عربستان برای شروع می‌تواند به یک پیمان عدم تعرض با ایران دست پیدا کند. برای دست یابی به چنین توافقی ضرورتی برای گفت و گوی مستقیم بین تهران و ریاض وجود ندارد. آن‌ها میتوانند با کاهش تنش در خلیج فارس زمینه مناسبی را برای مذاکرات مستقیم در آینده فراهم کنند. سعودی‌ها می‌توانند انتشار نتایج تحقیقات مرتبط با حملات اخیر را به تاخیر اندازند. دولت عربستان هنوز به طور رسمی ایران را متهم به انجام این عملیات نکرده است.

دست یابی به چنین توافقی وابسته به میانجیگری طرف‌های ثالث خواهد بود. رئیس جمهور ایران اخیرا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل چارچوبی با نام طرح صلح هرمز را برای امنیت منطقه مطرح کرد. او دست یابی به یک پیمان عدم تعرض را به عنوان یکی از دو اصل اساسی این چارچوب امنیتی معرفی کرده است.

اما ریاض در گذشته نیز از چنین استراتژی برای جلوگیری از درگیری نظامی استفاده کرده بود. بعد از بمب گذاری‌های برج‌های خبر در سال ۱۹۹۶ که با حمایت [ادعایی] ایران انجام شده بودند، رهبران سعودی به جای اقدامات تلافی جویانه از پیشنهاد رئیس جمهور ایران برای مصالحه استقبال کردند. این موضوع دریچه‌ای برای گسترش همکاری‌های امنیتی بین دو کشور باز کرد.

اما بزرگترین ابزار عربستان در تقابل کنونی با تهران متحدان بین المللی این کشور هستند. ماه گذشته سعودی‌ها توانستند به دستاورد دیپلماتیک بزرگی در مجمع عمومی سازمان ملل دست پیدا کنند. قدرت‌های اروپایی در بیانیه‌ای مشترک همچون آمریکا حملات اخیر را به ایران نسبت دادند.

اما سعودی‌ها نباید به اشتباه تصور کنند که اتحادیه اروپا رویکرد خود در قبال استراتژی فشار حداکثری ترامپ را تغییر خواهد داد. دیپلمات‌های اروپایی در روزهای اخیر خواستار حل و فصل بحران از طریق مشارکت همه طرف‌های ذی نفع در گفت وگوهای چند جانبه شده‌اند. ریاض در شرایط کنونی نباید انتظار داشته باشد که واشنگتن و متحدان اروپایی از واکنش نظامی حمایت کنند.

اما حمایت از یک پیمان عدم تعرض بین تهران و ریاض می‌تواند به تحقق منافع آمریکا و اروپا کمک کند، به ویژه در صورتی که سعودی‌ها از تلاش‌های دیپلماتیک اروپا حمایت کنند. آقای امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به طور ویژه در سخرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد نگرانی‌های عربستان صحبت کرد. او اشاره کرد که قدرت‌های منطقه‌ای باید در مذاکرات احتمالی در آینده حضور پیدا کنند. او همچنین به طور صریح بر ضرورت حل و فصل جنگ داخلی یمن تاکید کرده است.

عربستان همچنین می‌تواند از کمک دیگر اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل یعنی روسیه و چین نیز بهره بگیرد. پکن از لحاظ اقتصادی حضور فعالی در منطقه خلیج فارس دارد. به همین خاطر مصالحه بین ایران و عربستان بدون تردید به نفع چین خواهد بود. ظاهرا روس‌ها انگیزه کمتری برای کاهش تنش در منطقه دارند.

البته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه این ماه برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ به عربستان سفر خواهد کرد. احتمالا او به دنبال افزایش نفوذ کشور خود در خلیج فارس است. به نظر می‌رسد که در ماه‌های آینده مسکو نقش فعال‌تری در طراحی چارچوب امنیتی خلیج فارس ایفا خواهد کرد. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که سیستم‌های دفاع هوایی چین و روسیه می‌توانند به تقویت قابلیت‌های دفاعی عربستان در مقابل حملات بعدی کمک کنند. گسترش همکاری‌های نظامی می‌تواند انگیزه مسکو و پکن برای کاهش تنش در خلیج فارس را افزایش دهد.

استراتژی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش نفوذ خود در منطقه تاحدودی بر مبنای بهره برداری از شکاف در بین کشورهای عربی طراحی شده است. سیاست‌های عربستان در طول دو سال گذشته در شبه جزیره عربستان، دریای سرخ و فلسطین باعث ایجاد اختلاف بین ریاض و متحدان عرب خود از جمله کویت، مصر، مراکش و اردن شده‌اند. عربستان با مشارکت دوستان عرب خود راحت‌تر میتواند یک ائتلاف گسترده برای مقابله با برنامه‌های تهران تشکیل دهد. عربستان با اصلاح سیاست‌های منطقه‌ای خود می‌تواند دوباره به جایگاه سابق در خاورمیانه دست پیدا کند.

مقامات سعودی حادثه ماه گذشته را به عنوان حمله‌ای علیه کل دنیا توصیف کرده بودند. این درحالی است که رئیس جمهور آمریکا هر گونه تعهد آمریکا برای دفاع از منافع سعودی‌ها را رد کرده است. ترامپ بارها نشان داده است که تمایلی به درگیری نظامی ندارد. در واقع، واشنگتن بعد از حملات سپتامبر تلاش کرد مرکز فرماندهی و کنترل نیروهای مسلح خود را از خلیج فارس خارج کند.

آمریکا احتمالا کمپین فشار حداکثری خود علیه ایران را ادامه خواهد داد. اما بعید به نظر میرسد که آقای ترامپ از گزینه نظامی استفاده کند. اما این موضوع مانع تشدید تنش بین تهران و ریاض نخواهد شد.

آقای ترامپ گفته است که از تصمیم عربستان در قبال حملات اخیر حمایت خواهد کرد. بدون شک امضای یک پیمان عدم تعرض بین ایران و عربستان می‌تواند گزینه ایده آلی برای دولت ترامپ باشد.

البته تلاش‌های عربستان در گذشته برای حل و فصل اختلافات استراتژیک خود با جمهوری اسلامی ایران به شکست منجر شده‌اند. اما این موضوع نباید انگیزه ریاض برای دنبال کردن مسیر دیپلماسی را کاهش دهد. هر چه قدر رهبران سعودی بیشتر صبر کنند، نقش کمتری در تعیین چارچوب امنیتی برای منطقه خواهند داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جزئیات عملیات دستگیری روح‌الله زم در عراق

تابناکتابناک22 ساعت قبل
با وجود آنکه شیرین نجفی همدست مدیر آمدنیوز ادعا کرده بود او را در عراق داده و رسانه‌های عراقی از بازداشت زم در کردستان عراق خبر می‌دادند، اکنون شبکه بی بی سی در گزارشی به نقل از دستگاه اطلاعاتی عراق، جزئیات ادعایی خود را درباره نحوه دستگیری روح الله زم مدیر آمدنیوز منتشر کرده است. بر اساس این اطلاعات ادعایی، زم بر اساس قرارداد تبادل مجرمین میان ایران و عراق توسط دستگاه اطلاعاتی عراق بازداشت و پس از ۳۶ ساعت از طریق مرز زمینی به ایران منتقل شده است. این جزئیات را می‌بینید و می‌شنوید.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، در جریان رقابت‌های ماراتن قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان ملی‌پوشان ایران به آب زدند که صادق زمانی در مسافت کوتاه رده بزرگسالان در بین حریفان آسیایی گروهش اول شد و در مجموع به مدال طلای آسیا رسید. رضا رئیسی دیگر نماینده کشورمان در بین حریفان آسیایی گروه خود پنج شد. دو قایق چین نیز به ترتیب دوم و سوم آسیا شدند. در مسابقه ماراتن جوانان نیز ایلیا نادرنژاد به آب زد و به مدال برنز آسیا رسید. در این مسابقه قایق‌های چینی اول و دوم آسیا شدند.
فارسفارس1 روز قبل
عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به فعال شدن هشتگ‌های عناد ورز سعودی همزمان با رویداد بزرگ اربعین حسینی (ع)، گفت: اربعین بسیاری از تئوری‌های غربی را به چالش کشیده و به همین جهت رسانه‌های آنها، این حماسه و کنگره عظیم را پوشش نمی‌دهند. مشکلات مردم عراق واقعیت است اما اینکه چرا این مشکلات به سمت موج سواری حرکت می‌کند، باید آن را در رویداد اربعین جست وجو کرد. وی تصریح کرد: مردم عراق وقتی با رویداد اربعین حسینی مواجه شدند، توقعات و انتظارات خود را متوقف کرده و همین مردم به استقبال زوار آمدند. مازنی تاکید کرد: رسانه‌های صهیونیستی نیز تلاش دارند اربعین دیده نشود ولی خدای امام حسین (ع) تقدیری دیگر را رقم زده است. وی با انتقاد از نگاه سطحی رسانه‌های داخلی به رویداد اربعین حسینی (ع) گفت: این واقعه یک فلسفه فکری را را دربر داشته و بعنوان یک نماد شناخته می‌شود.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
نخست‌وزیر سودان تغییراتی در دولتش ایجاد و تعدادی از مسئولان ارشد وزارتخانه‌ها و مراکز دولتی را برکنار کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از ارم‌نیوز، عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان شش تن از مسئولان ارشد وزارتخانه‌ها و مراکز دولتی را برکنار و ۹ تن را نیز در سمت‌های ارشدی در دولت خود گماشت. وی به موجب این تغییرات معاون وزارت تأمین اجتماعی، معاون وزارت منابع آبی، دبیرکل شورای ملی آموزش، رئیس مجلس امناء دانشگاه سنار، دبیرکل دستگاه سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی و رئیس دستگاه فنی منابع آبی را برکنار کرد. چهارشنبه عبدالله حمدوک معاونان وزارت اطلاع‌رسانی و دادگستری را نیز برکنار کرد. حمدوک از زمانی که به عنوان نخست‌وزیر سودان فعالیت خود را شروع کرده تعداد زیادی از معاونان وزارتخانه‌ها و مدیران مراکز و شرکت‌ها و دانشگاه‌های دولتی را برکنار کرده است.
فارسفارس9 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «زیاد النخاله» دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت که مقاومت در یک مدت کوتاه به قدری پیشرفت کرده که امروز می‌تواند در هر رویارویی موازنه‌ای را ایجاد و معادلاتی میدانی را تحمیل کند. این مقام جهاد اسلامی فلسطین طی نشستی که جمعیت علمای مسلمان در لبنان برای دیدار با وی تدارک دیده بود، گفت: مقاومت یک پیکر واحدی است و به آزادسازی مسجد الاقصی چشم دوخته است. به گزارش وبگاه خبری شبکه المنار لبنان، النخاله بر نقش علمای مسلمان در حفاظت و حمایت از مسجد الاقصی در سایه تشدید حملات علیه آن تاکید کرد. در این نشست دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین همچنین به موضوع عادی‌سازی بین کشورهای منطقه و رژیم اشغالگر صهیونیستی پرداخت و گفت: رهبران بزرگ منطقه نمی‌توانند با اسرائیل در موضع سیاسی آن اختلاف نظر داشته باشند. النخاله در این نشست نقش مجمع علمای مسلمان در حمایت از مقاومت و رویارویی با اشغالگران را ستود و تاکید کرد: مقاومت امروز قوی‌تر از گذشته است.
فارسفارس1 روز قبل
نایب‌رئیس سندیکای صنعت برق با تأکید بر اینکه عراق نمی‌تواند به این سرعت کشور دیگری را جایگزین ایران برای خرید برق کند، گفت: عراق باید مشکل کمبود برق خود را ریشه‌ای حل کند اما بهترین گزینه خرید برق در حال حاضر ایران است. پیام باقری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سئوال که واشنگتن معافیت تحریمی عراق برای واردات برق از ایران را بمدت ۱۲۰ روز تمدید کرد گفت: عراق باید مشکل کمبود برق خود را ریشه‌ای حل کند چرا که قبلا یک بار با نیروگاه‌های پرتابل که بر روی کشتی نصب می‌شوند بصورت مقطعی برای کمبود برق خود اقدام کرده بود اما به هر حال باید اذعان کرد که حل کمبود برق عراق باید ریشه‌ای انجام شود. باقری با اشاره به اینکه عراق نمی‌تواند به سرعت کشور دیگری را جایگزین ایران برای خرید برق کند، گفت: در آبان ماه سال گذشته نیز وزارت خزانه داری آمریکا یک مهلت ۴۵ روزه به عراق برای جایگزین کردن خرید برق از ایران داد تا این کشور در این مدت فکری برای جایگزین کردن واردات برق از یک کشور دیگر داشته باشد حال با گذشت یک سال از این ماجرا باز هم می‌بینیم که واشنگتن یک مهلت ۱۲۰ روزه برای واردات برق از ایران به عراق می‌دهد. این پنجمین معافیت تحریمی عراق برای واردات انرژی از ایران است که از حدود یک‌سال پیش تاکنون توسط آمریکا صادر شده است. اولین بار یک معافیت ۴۵ روزه، سپس دو معافیت ۹۰ روزه و نهایتا در ماه ژوئن یک معافیت ۱۲۰ روزه صادر شده بود.

نظرها

اخبار بیشتر