شهرداران تهران در هر دوره یک طبقه روی پایتخت گذاشتند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اجتماعی
شهرداران تهران در هر دوره یک طبقه روی پایتخت گذاشتند

شهرداران تهران در هر دوره یک طبقه روی پایتخت گذاشتند

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
هاشمی رفسنجانی گفت: شهرداران ادوار گذشته تهران در هر دوره یک طبقه روی پایتخت گذاشتند، اما پول آن را صرف توسعه حمل و نقل عمومی نکردند.

به گزارش افکارنیوز،

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران در سلسله نشست‌های تخصصی بررسی خیابان کامل (TOD) با تأکید بر اینکه کلانشهر‌ها به دلیل جمعیت بالا سریع در تله خودرو محوری افتادند، گفت: در ۷۰ سال گذشته این پدیده (خودرو محوری) در کلانشهر‌ها بسیار مشهود بوده است و در بین مسلمانان ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید «مسلمان از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود»، اما باید گفت که ما چندین بار از یک سوراخ نیش خوردیم و باید آگاه باشیم و تحرک شهر باید متکی بر اصل حمل و نقل عمومی باشد.

اخبار اجتماعی- رئیس شورای شهر تهران با اشاره به ۲۰ میلیون سفر در روز گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ما ۲۰ میلیون سفر در روز داریم و من هنوز به صحت این رقم نرسیدم و از آنجایی که همه این رقم را مداوم تکرار می‌کنند من نیز به آن استناد می‌کنم و می‌گویم باید به گونه‌ای عمل می‌شد که ۱۵ درصد سفر‌ها با حمل و نقل عمومی انجام شود و نکته قابل تأمل دیگر این است که توسعه شهر باید رابطه مستقیمی با بارگذاری شهر در کنار زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی داشته باشد.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به عملکرد شهرداران پایتخت در گذشته گفت: شهرداران تهران در گذشته تراکم پایتخت را از ۲ به ۶ طبقه رساندند و این به معنی ۳ برابر کردن تراکم بدون توجه به TOD و حمل و نقل عمومی است.

وی با اشاره به تراکم فروشی عجیب و غریب در برخی از مناطق پایتخت گفت: بارگذاری در مناطقی از پایتخت که در آنجا حمل و نقل عمومی وجود ندارد، به صورت عجیبی رشد کرده و ما در بخشی از مناطق بارگذاری‌های سنگین با ۳۰ طبقه نیز داریم.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: پافشاری بر این اقدام (تراکم‌فروشی) وضعیت ترافیک را از پیش بدتر کرد و ما را بر آن داشت تا در شورای شهر پنجم کمیته TOD را به ریاست خانم امانی تشکیل دهیم و امیدواریم با هماهنگی‌های انجام شده به فصل مشترکی برسیم که در آن پهنه حمل ونقل (T) ترانزیت را به طرح تفصیلی اضافه کنیم و باید توجه داشت اگر این کار در گذشته انجام می‌شد، تراکم فروشی مشکل امروز شهر نبود و حمل و نقل عمومی نیز توسعه پیدا می‌کرد.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

هاشمی رفسنجانی با اشاره به سیستم حمل و نقل عمومی کشور چین گفت: ما در شهر‌های کوچک چین کریدور‌های سنگین حمل و نقل را شاهد هستیم و به عنوان مثال می‌توان گفت: شهر‌هایی با جمعیت ۲ تا ۳ میلیون نفر دارای سنگین‌ترین کریدور‌های حمل و نقل عمومی هستند.

وی با اشاره به عملکرد شهرداران پایتخت در گذشته ادامه داد: شهرداران مختلفی که هر دوره در پایتخت مسئولیت را بر عهده گرفتند. هر دوره یک طبقه بر روی پایتخت اضافه و پول آن را صرف پروژه‌های عمرانی کردند و هیچ هزینه‌ای از آن محل صرف توسعه حمل و نقل عمومی نشد.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به افق ایستگاه‌های مترو پایتخت گفت: قرار است ایستگاه‌های مترو در پایتخت به ۲۵۶ ایستگاه برسد و به زبان دیگر می‌توان گفت که ما می‌توانیم ۲۵۶ منطقه خیابان کامل شکل دهیم که ۷۰ نقطه آن تقاطعی باشد.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به ظرفیت ایستگاه‌های تقاطعی و تبادلی گفت: ایستگاه‌های تقاطعی و تبادلی حمل و نقل در پایتخت می‌تواند روزانه تا ۱۰۰ هزار سفر را انجام دهد.

وی تأکید کرد: امیدوارم سایر کلانشهر‌ها اشتباه تهران را در حوزه شهر فروشی و توجه نکردن به حمل و نقل عمومی تکرار نکنند.

پس از سخنان محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران از دو کتاب TOD استاندارد و پیش‌نویس دستورالعمل خیابان کامل نیز رونمایی شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موج بازگشت زوار از مرز‌های چهارگانه اربعین/ ۱٫۷ میلیون زائر اربعین به کشور بازگشته‌اند/ ۷۷ زائر ایرانی جان باخته‌اند/ رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست/ فیلم: دعای برخی زائران برای ایران و ایرانیان

تابناکتابناک1 روز قبل
مسیرهای بازگشت زائران یکطرفه نشده استسردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ترافیکی محورهای اطراف چهارپایانه مرزی اربعین گفت: ‌ حدود سه میلیون زائر به کشور عراق سفرکرده‌اند که بالغ بر ۹۷ درصد این افراد از مرزهای زمینی تردد کرده‌اند و همین موضوع نیز نیازمند یک هماهنگی و عملیات وسیع بود که پلیس با اتخاذ تدابیر مناسب اقدام به مدیریت این افراد کرد. بیش از نیمی از زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند و از طریق راه‌های مواصلاتی در حال بازگشت به شهرهای خود هستند و پلیس برای بازگشت این افراد نیز درآماده‌باش کامل است. رییس پلیس راهور ناجا در مورد وضعیت ترافیکی جاده‌های اطراف چهارپایانه مرزی اربعین نیز گفت: وضعیت ترافیک در محورهای رفت و برگشت به پایانه‌های مرزی خسروی، شلمچه و چذابه پرحجم اما روان است، در برخی از نقاط محورهای منتهی به مهران نیز شاهد ترافیک نیمه سنگین بازگشت از مهران هستیم که ماموران پلیس با حضور در محل اقدامات خود برای روانسازی ترافیک را در دستور کار قرار داده‌اند. وی در مورد اینکه آیا احتمال اعمال محدودیت تردد در برخی از محورهای پرترافیک وجود دارد یا خیر خاطرنشان کرد: ‌تاکنون نیازی به یکطرفه کردن مسیری وجود نداشته اما در صورتی که چنین نیازی باشد موضوع از قبل اطلاع‌رسانی شده و مسیر به صورت مقطعی با محدودیت ترافیکی روبه‌رو خواهد شد. هادیانفر در مورد تصادفات رانندگی نیز گفت: تقریبا ۶۵ درصد حوادث رانندگی مربوط به زائران اربعین در چند روز اخیر ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان است که منجر به واژگونی خودرو یا انحراف به چپ آن شده است، در همین راستا نیز توصیه ما به زائرانی که با خودروی شخصی به پایانه‌های مرزی رفته‌اند این است که پس از ورود به کشور خواب و استراحت کافی داشته باشند و پس از آن پشت فرمان خودرو بنشینند.

رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی در عمود ۲۸۵ به جمع راهپیمایان اربعین حسینی پیوست. پیش از ظهر امروز فیلمی از رییس قوه قضاییه منتشر شد که نشان می‌دهد وی در مسیر راهپیمایی اربعین قرار دارد و در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد این حضور اشاره می‌کند که قصد انجام مصاحبه ندارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عشق به امام حسین و ائمه (ع) زمین و زمان نمی‌شناسد و عاشق که باشی سختی بر تو آسان می‌شود. نذر کرده هر سال اربعین در خدمت زوار باشد. او ادامه می‌دهد: کارم فقط واکس زدن است، کفش زائران پیاده و همه مراجعان را تمیز می‌کنم و واکس می‌زنم. وی می‌گوید: امسال همسرم نیز نذر کرد و گفت من هم اربعین می‌آیم و همراه تو کفش زائران را واکس می‌زنم. «حسین وحدانی مقدم» افزود: حدود دو هفته است که با موکب «عاشقان حسین» مهمان نجف اشرف بوده و به زوار خدمت می‌کند.

در مسیر پیاده‌روی توسل پیدا کردم و تدوینگر شدم/ حس شنیدن صدای قدم‌های زائران

3+
فارسفارس23 ساعت قبل

هماهنگی خوبی میان عراقی‌ها و ستاد اربعین وجود دارد

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
روی هم رفته نسبت به سال قبل شاهد افزایش ۱ میلیون زوار اربعین حسینی هستیم. سفیر ایران در عراق با اشاره به امنیت خوب مراسم اربعین ادامه داد: اطلاع رسانی و هماهنگی دقیق و درست میان عراقی‌ها و ستاد اربعین از دیگر نکات قابل توجه در گردهمایی اربعین امسال به شمار می‌رود. سید حمید الحسینی یکی از موکب داران عراق نیز حضور پر تعداد زوار ایرانی در راهپیمایی اربعین در عراق و در کنار شیعیان عراقی سبب دلگرمی و قوت قلب و همچنین احساس قدرت در دل عراقی‌ها ایجاد می‌کند. الحسینی با بیان اینکه به منزل بردن یک زائر برای هر عراقی یک غنیمت است افزود: اگر یک عراقی نتواند در ایام اربعین زائری را به منزل خود ببرد و منزلش را از زائر پر نکند احساس خسران می‌کند. عراقی‌ها بر این باورند که اگر زائری به خانه ببرند در آن سال فقر و مریضی نداریم و در امنیت به سر می‌بریم.
مهرمهر22 ساعت قبل
وی گفت: گروهی از شرکت شهرسالم نیز به طور مرتب بهداشت و سلامت کارگران حاضر در کربلا را پایش می‌کنند. ضمن اینکه شرکت شهرسالم برای اولین بار قبل از اعزام کارگران خدمات شهری، سلامتی کارگران را از حیث سن و بیماری‌های خاص پایش کرد و حدود ۱۸۰ نفر براساس همین پایش‌ها امکان حضور در مراسم اربعین را پیدا نکردند. وی با اشاره به تعداد تجهیزات انتقال داده شده به کربلا تصریح کرد: حدود ۳۰۰ مخزن ۱۱۰۰ لیتری، ۲۵۰ عدد مخزن ۲۴۰ لیتری، ۱۸۵ عدد مخزن ۱۲۰ لیتری، ۱۵ تن کیسه زباله به علاوه جارو، لباس فرم، ماسک و دستکش برای خدمات رسانی به شهر کربلا منتقل شد. نماینده معاونت خدمات شهری شهرداری تهران در کربلا در پاسخ به سوالی درباره میزان زباله جمع آوری شده در این شهر عنوان کرد: به طور معمول، روزانه هزار و ۲۰۰ تن زباله در شهر کربلا تولید و جمع آوری می‌شد که این میزان در این روزها به حدود ۸ هزار تن افزایش پیدا کرد. پیش بینی می‌کنیم با نزدیک شدن به روز اربعین، این میزان به ۹ تا ۹ هزار و پانصد تن برسد.

نظرها

اخبار بیشتر