میزان هدررفت آب در ایران چقدر است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
میزان هدررفت آب در ایران چقدر است؟

میزان هدررفت آب در ایران چقدر است؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: میزان آب با درآمد در ایران ۷۵٫۲ و آب بدون درآمد ۲۴٫۸ درصد است. در این میان، میزان هدررفت واقعی ۱۲٫۶، هدررفت ظاهری ۱۰٫۷ و مصارف مجاز بدون درآمد ۱٫۵ درصد است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، طبق تعریف به اختلاف بین حجم آب ورودی به سیستم و مصارف مجاز با درآمد آب بدون درآمد گفته می‌شود. مصارف مجاز با درآمد عبارت است مقدار مصرفی که بابت آن صورت حساب صادر شده و هزینه آن دریافت شده یا خواهد شد. تحلیل آب بدون درآمد از طریق بالانس آب امکان‌پذیر است و بالانس آب عبارت از اندازه‌گیری یا تخمین آب تولید شده، آب ورودی، آب خروجی، آب مصرف شده و هدر رفت برای یک سیستم است.

هدررفت واقعی و ظاهری چیست؟

هدررفت واقعی بخشی از آب ورودی به شبکه توزیع است که بدون آن‌که مصرف شود، به صورت نشت‌های مختلف از شبکه به هدر می‌رود و شامل نشت از خطوط انتقال، نشت از شبکه توزیع، نشت از انشعابات، نشت از مخازن شبکه و سرریز از مخازن شبکه می‌شود.

هدررفت ظاهری بخشی از آب ورودی به شبکه توزیع است که به صورت‌های مختلف توسط مشترکین مصرف می‌شود، ولی درآمدی برای شرکت‌ها ندارد. به عبارت دیگر این بخش از آب ظاهرا به هدر می‌رود ولی به انواع مختلف از جمله مصارف غیرمجاز، خطای مدیریت داده‌ها و سیستم و عدم دقت تجهیزات اندازه‌گیری مصرف می‌شود.

تاریخچه مطالعات آب بدون درآمد در جهان و ایران

براساس این گزارش، اولین گزارش مربوط به آب به حساب نیامده در سال ۱۹۸۰ توسط مرکز تحقیقات آب انگلستان منتشر شد و تا سال ۱۹۹۴ شرکت‌های مختلف آب در سراسر جهان به صورت منطقه‌ای و مستقل درخصوص کاهش هدررفت اقدامات زیادی انجام دادند.

خبری: تازه های پزشکی و سلامت

تاریخچه مطالعات آب بدون درآمد در ایران در سال ۱۳۷۳ آغاز شد و مواجه شدن شرکت‌های آب و فاضلاب در دهه اول تشکیل با جمعیت روبه‌ رشد و تاسیسات گسترده شبکه‌های آب شهرها، لزوم انجام اینگونه مطالعات جهت شناخت بیشتر شبکه‌ها را بیش از قبل نمایان می‌ساخت. پس از آغاز مطالعه ایجاد طرح ملی تحقیق، توسعه و بهسازی تاسیسات آب و تاسیس دفاتر آب به حساب نیامده صورت گرفت و در سال ۱۳۷۴ نخستین پایلوت‌ها در تهران، تبریز، بوشهر و اهواز انجام شد.

با توجه به تجربیات حاصل شده از به کارگیری استانداردهای آی دبلیو ای در کشورهای مختلف شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران از سال ۱۳۸۳ تصمیم گرفت از این استانداردها برای مدیریت و ارزیابی هدررفت در شبکه‌های شرکت‌های تابعه خود استفاده کند. به این منظور اقدام به تدوین برنامه استراتژیک آب بدون درآمد شد که مرحله‌ی اول آن تدوین برنامه بالانس براساس دستورالعمل انجمن بین‌المللی آب برای ارزیابی هدررفت آب در ۳۵ شرکت تابعه بود.

میزان آب با درآمد در ایران ۷۵٫۲ و آب بدون درآمد ۲۴٫۸ درصد است. در این میان میزان هدررفت واقعی ۱۲٫۶، هدررفت ظاهری ۱۰٫۷ و مصارف مجاز بدون درآمد ۱٫۵ درصد است. برای کاهش هر یک درصد آب بدون درآمد در کشور نیاز به یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان منابع مالی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمار ابتلای زنان ایرانی به سرطان سینه + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، سرطان سینه بین زنان ایرانی تبدیل به یک بیماری شایع شده است. از بین صد هزار زن در ایران، ۳۳ تا ۳۴ نفر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. بیشتر بخوانید: بیماری شایعی که هزینه درمان آن از سرطان هم بیشتر است! + فیلمانتهای پیام/آمار سرطان پستان در ایران + فیلم
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل
در این مطالعه، فاکتورهای مختلف تشدیدکننده آکنه بر روی بیش از ۶۷۰۰ شرکت کننده در ۶ کشور جهان بررسی شد. «بریجیت درنو»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان دانشگاه نانتس فرانسه، در این باره می‌گوید: «برای اولین بار در این مطالعه مهم‌ترین فاکتورهای مرتبط با آکنه را برای درمان تجویزی شناسایی کردیم.» نتایج نشان داد اکثر افراد مبتلا به آکنه (۴۸٫۲ درصد) در مقایسه با افراد فاقد آکنه (۳۸٫۸ درصد) روزانه محصولات لبنی مصرف می‌کنند. همچنین مصرف شربت‌ها و نوشابه‌های گازدار، شکلات و شیرینی در افراد مبتلا به آکنه به مراتب بیشتر است. قرارگیری در معرض آلودگی هوا و استرس هم غالبا در افراد مبتلا به آکنه مشاهده شد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
چای یا قهوه؟ چای و قهوه هر دو دارای آنتی اکسیدان‌هایی هستند که از بدن در برابر انواع صدمات محافظت خواهند کرد. مصرف چای در بهبود سرطان و بیماری قلبی و کاهش وزن موثر است. چای و قهوه، هردو خواص و مضرات خود را دارند. اگر می‌خواهید سالم بمایند، روزانه بیش از دو فنجان چای مصرف نکنید. مصرف سیب زمینی به اندازه مناسب می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، ۱۰ پلیس دوچرخه سوار راهنمایی و رانندگی در خیابان‌های مرکزی شهر قزوین و همچنین جاده سلامت فعالیت خود را آغاز کردند. راه اندازی پلیس دوچرخه سوار جهت حضور ماموران در صحنه تصادفات و گره‌های ترافیکی شهر و یک حرکت نمادین است و هدف اصلی ترویج فرهنگ دوچرخه سواری استبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن همدردی و ابراز تاسف به دلیل رخ داد حادثه فوت فردی بر اقر سقوط از تخت بیمارستان، گفت: در جلسه‌ای که به منظور بررسی حادثه سقوط منجر به فوت بیمار ۸۴ ساله در ریکاوری اتاق عمل بیمارستان شهید محمدی برگزار شد پس از بررسی مدارک و مستندات توسط اعضاء، مشخص شد سقوط بیمار از تخت بدلیل اهمال، گروه ریکاوری اتاق عمل بوده است. حسین فرشیدی در خصوص موارد مصوب شده در این جلسه، اظهار کرد: دو نفر از مسئولین مدیریتی مرتبط با حادثه و سهل انگاری انفصال موقت از خدمت تا صدور حکم برکنار و پرونده جهت بررسی تخصصی به سازمان نظام پزشکی ارجاع داده شد. وی اضافه کرد: معرفی و ارجاع تمام پرسنل شیفت ریکاوری در روز حادثه، اعم از پزشک، پرستار و مسئولین بخش به تخلفات اداری دانشگاه علوم پزشکی جهت رسیدگی و صدور حکم از دیگر مصوبات این جلسه بود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن عرض تسلیت به خانواده متوفی تصریح کرد: متاسفانه غفلت و کم توجهی تعدادی از کارکنان باعث بروز این حادثه و تالم خاطر خانواده و جامعه شد. وی در پایان ضمن ابراز هم دردی و عذرخواهی از خانواده متوفی خاطرنشان کرد: به جهت جلوگیری از این دست اهمال کاریها قطعا برخوردهای قانونی مصوب اعمال خواهد شد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، ساعتی پیش ۹ مصدوم و بیمار توسط اتوبوس آمبولانس جمعیت هلال احمر کرمانشاه از بیمارستان الحسین کربلا به ایران منتقل شدند و تحویل عوامل امدادی مرز مهران شدند. مطابق گزارش امداد و نجات جمعیت هلال احمر اسامی مصدومان منتقل شده به شرح زیر است؛ احمد علی مقاریجعفر سلوکیفتح الله غیوررفعه ناصر نهریحسین ایزیعبدالمجید بیدخوریحمیده سیاپوشامیرحسین طهماسیوندسید علی گنج بخش

نظرها

اخبار بیشتر