رشد همه شاخص‌های تولیدی صنایع معدنی در ۶ ماه نخست سال
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اقتصادی
رشد همه شاخص‌های تولیدی صنایع معدنی در ۶ ماه نخست سال

رشد همه شاخص‌های تولیدی صنایع معدنی در ۶ ماه نخست سال

برناخبرگزاری برنا |
گزارش سفر وزیر صمت به آذربایجان شرقی منتشر شد؛

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا،به نقل از شاتا، ظرفیت تولید کنسانتره مس این واحد سالیانه بالغ بر ۳۰ هزار تن و سرمایه گذاری اولیه در شرکت مس انجرد بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است که زمینه اشتغال حدود ۳۵۰ نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده است.

گفتنی است؛ طرح توسعه این واحد با ظرفیت تولید سالیانه بیش از ۲۵۰ هزار تن کنسانتره مس، در قالب واحد فرآوری مراحل مطالعاتی خود را می‌گذراند و کارخانه ۴۰ هکتار ی مس انجرد در محدوده معدنی ۲۰۴ هکتاری این منطقه قراردارد.

سرمایه گذاری بخش خصوصی و عیار بالای مس جزو مهمترین ویژگی‌های تولیدی این واحد صنعتی و معدنی در کشور است و تولیدات کنسانتره این واحد به روش فلوتاسیون استحصال می‌شود.

بعد از رسیدن به مرحله افزایش ظرفیت ۲۵۰ هزار تنی که در دست مطالعه است و با ایجاد فاز ذوب و پالایش اشتغال آن به بیش از هزار نفر خواهد رسید.

ارتقاء رتبه جهانی ایران در تولید مس، ایجادارزش افزوده، اشتغال زایی، توسعه مناطق محروم و کم برخوردار و همچنین جلوگیری از مهاجرت جوانان منطقه، از جمله مزیت‌های این واحد معدنی است.

توسعه معدنی کشور در اولویت کاری وزارت صمت است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه مراسم افتتاح شرکت مس انجرد شهرستان اهر گفت که یکی از اولویت‌های وزارت صمت توجه ویژه به بخش معدن است و از مرحله اکتشاف تا استخراج و مراحل فرآوری صنایع معدنی در طول برنامه‌های امسال گسترش پیدا خواهند کرد.

افزایش ۱۸ درصدی تولید مس کشور در ۶ ماه نخست امسال

رضا رحمانی با بیان اینکه یکی از مهمترین مواد معدنی در حوزه فلزات مس بوده که فعالیت‌های خوبی هم اکنون در کشور در حال انجام است و در ۶ ماه نخست امسال تولید محصولات نهایی مس ۱۸ درصد افزایش داشته است، اضافه کرد که امروز واحد تولید کنسانتره مس که در اینجا شاهد افتتاح رسمی آن هستیم متعلق به بخش خصوصی است در همین راستا از تمامی فعالان توانمند دعوت می‌کنیم در حوزه معادن و صنایع معدنی ورود کنند و حتما مورد حمایت نیز خواهند بود و خوشبختانه یک انقلاب معدنی و یک نهضت ویژه در حوزه معدن در کشور راه افتاده است که می‌تواند ثمرات خوبی برای آینده کشور داشته باشد.

وزیر صمت تاکید کرد که شرکت معدنی مس انجرد با ظرفیت ۳۰ هزار تن به بهره‌برداری می‌رسد در کنار همین واحد واحد ذوب صد هزار تنی مس در حال احداث است که خروجی این دو واحد مصرف داخلی دارد و این واحد تا زمانی که بخش ذوب تکمیل نشده می‌تواند صادرات انجام دهد.

رحمانی خاطرنشان کرد که بدون تردید یکی از قطب‌های مس کشور آذربایجان شرقی است، برای سه استان آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل که رگه‌های مس در این سه استان وجود دارد برنامه اکتشاف داریم؛ کارخانه‌های ذوب و کنسانتره، شهرک صنعتی ویژه صنایع پایین دستی مس در حال احداث در این منطقه داریم.

از حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه معدن حمایت ویژه می‌کنیم

وی افزود که انقلاب معدنی کشور آغاز شده و در همین راستا از حضور همه شرکت‌های خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه به جد استقبال و حمایت می‌کنیم و اعلام کرد که همچنین در قالب طرح فعال سازی معادن کوچک از سرمایه‌گذاران و برنامه‌های حمایتی ویژه داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که شرکت ملی مس ایران به صورت بلند مدت با شرکت‌های خصوصی سرمایه گذار در خصوص خرید تضمینی محصول نهایی به قیمت روز قرارداد منعقد می‌کند.

رحمانی در پایان اضافه کرد که سرمایه گذاری در صنایع مس این مناطق بازدهی بالایی دارد و منجر به توسعه زیرساخت‌ها و تامین امنیت منطقه خواهد شد.

رشد تمامی شاخص‌های تولیدی صنایع معدنی در ۶ ماه نخست امسال

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم بهره‌ برداری شرکت مس انجرد گفت: طبق آمار موجود در ۶ ماهه نخست امسال تمام شاخص‌های تولیدی ما در بخش صنایع معدنی با رشد مواجه بوده است و این افتخار کشور است که در مقابل اقدامات دشمن برای به تعطیلی کشاندن واحدهای تولیدی آمار تولید افزایش دارند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی ادامه داد که در مدت ۶ ماهه اول سال جاری در تولید محصول نهایی مس ۱۸ درصد افزایش، در فولاد ۶٫۵ درصد که ۳ درصد بیشتر از میانگین تولید جهانی این محصول است، در محصولات فولادی ۹٫۱ درصد و سیمان بالای ۶ درصد افزایش حاصل شده است و خوشبختانه در صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری نیز آمار افزایشی است و این نشان‌دهنده اقبال مردم به سرمایه‌گذاری و اقدام در خلاف جهت اهداف تحریم‌های اقتصادی کشور است.

اقدامات معدنی امسال با کل تلاش‌های گذشته برابری می‌کند

رحمانی اعلام کرد که امسال برنامه توسعه اکتشافات معدنی، استخراج و همچنین افزایش برداشت در این حوزه در دستور کار است و اقداماتی که طی سالجاری در حوزه اکتشافات معدنی در کشور انجام دادیم از لحاظ حجم کاری با اقدامات انجام شده در سالهای گذشته برابری می‌کند.

رحمانی با اشاره به محورهای هفتگانه سیاست‌های اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۸ گفت: توسعه بخش معدن یکی از مهمترین برنامه‌های این وزارتخانه در سال جاری است که تمامی اقدامات لازم این حوزه در قالب برنامه‌ای جامع در سطح کشور پیگیری می‌شود.

وی عنوان کرد که نهضت ساخت داخل نیز به‌عنوان یکی دیگر از اقدامات مهم وزارت صمت در سال جاری است که خوشبختانه تاییدات و حمایت ویژه مقام معظم رهبری از این رویکرد موجب ایجاد انگیزه‌ای مضاعف برای مجموعه و شخص بنده شده است.

رحمانی ادامه که تمامی برنامه‌های محوری وزارت صمت با اعتقاد و روحیه جهادی در کشور دنبال می‌شود و خوشحالیم که روند صنعت و تولید کشور مثبت شده است و طبق اعلام بانک جهانی در سال ۹۹ به طور قطع کشورمان به رشد اقتصادی مثبت دست خواهد یافت.

وی گفت که یکی از موضوعاتی که مورد تاکید ویژه بنده است و به تمامی استان‌ها ابلاغ شده، بکارگیری نیروهای بومی در واحدهای صنعتی و معدنی بزرگ در مناطق محروم است و همچنین به صورت تکلیفی از این واحدها درخواست کردیم که حساب‌های مالی خود را به شهرستان‌های محل استقرار منتقل کنند تا از این محل عواید و آورده‌ای خوب برای آن مناطق و توسعه اقتصادی آنها به وجود بیاید.

تکمیل زنجیره تولید فلزات اساسی در اولویت وزارت صمت است

وزیر صمت تاکید کرد که تکمیل زنجیره این صنایع در کشور دارای اهمیت ویژه‌ای است و باید روی فرآوری و همچنین تولید محصول نهایی بیشتر و با برنامه‌تر کار کنیم و خوشبختانه شرکت مس انجرد در طرح توسعه خود بخش ذوب را نیز آغاز کرده است که بالغ بر ۱۰۰ هزار تن محصول در مرحله نخست شرکت ذوب تولید خواهد کرد.

وزیر صنعت معدن و تجارت تاکید کرد: صنایع مکمل می‌توانند به توسعه اقتصادی مناطق کمک شایان توجه نمایند و باید به راه اندازی مرحله به مرحله یکایک آن‌ها توجه ویژه کنیم.

رحمانی با اشاره به برنامه‌های توسعه صنعت مس در سطح کشور به ویژه در استان آذربایجان‌شرقی گفتکه فاز ۳ تولید کنسانتره مس سونگون و شهرک صنعتی مس به عنوان صنایع پایین دستی در شهرستان اهر در حال احداث و راه اندازی است و با توجه به ذخیره ۸۰ میلیون تنی این معدن در فاز دوم که ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن کنسانتره مس وجود دارد، تاکید دارم هرچه سریعتر اقدامات اجرایی آن آغاز شود.

صنعت، معدن و تجارت بخش مولد اقتصاد کشور است

رحمانی خاطرنشان کرد که صنعت، معدن و تجارت بخش مولد اقتصاد کشور است و با رونق این بخش سایر بخش‌های زندگی مردم نیز رونق می‌گیرد و برای تحقق برنامه‌های وزارت صمت در حوزه صنایع مس آذربایجان شرقی آقای سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه به عنوان نماینده معین وزارتخانه در این استان تعیین و به طور مجدانه، برنامه‌های در دست اجرا را پیگیری خواهد کرد؛ انتظار دارم که مسئولین استانی نیز با همکاری و ایجاد زمینه‌های لازم به تحقق برنامه‌ها بیش از پیش کمک نمایند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کرد آنلاینکرد آنلاین9 ساعت قبل
عصر کرد - سنندج - مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان گفت: این بانک در نظر دارد در راستای تحقق رونق تولید تسهیلات یک درصد با سپرده سرمایه گذاری به متقاضیان واجد شرایط پرداخت ‌کند. جلال‌الدین سلیمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بانک مسکن این تسهیلات را در کنار طرح‌ها و تسهیلات متنوع و ارزان قیمت برای رونق بخش مسکن در راستای تحقق شعار رونق تولید سال و در جهت کمک به تسهیل و توسعه فضای کسب و کار پرداخت می‌کند. مدیر شعب کردستان مدت بازپرداخت تسهیلات این طرح را پنج سال اعلام و اضافه کرد: متقاضیان می‌توانند برای بهره‌مندی از این تسهیلات به شعب بانک مسکن در سراسر استان مراجعه کنند. سلیمی گفت: همچنین بستگان درجه یک سپرده‌گذاران در طرح سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت طرح ۲ و ۱ می‌توانند از تسهیلات مذکور بهره‌مند شوند. بانک مسکن در استان کردستان دارای ۲۲ شعبه است که ۱۰ مورد از این شعب در شهر سنندج و ۱۲ شعبه نیز در سایر شهرستان‌ها به مردم استان کردستان خدمات رسانی می‌کنند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز12 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، لکسوس NX در حال حاضر تنها در نمونه‌های دست دوم قابل خریداری است چراکه واردات آن همراه با ممنوعیت واردات خودرو به کشور متوقف شد. حالا دروازه بان مشهور فوتبال ایران نیز یک نمونه از این خودرو را خریداری کرده است. علیرضا بیرانوند بازیکن ملی پوش باشگاه پرسپولیس این روزها با یک خودرو لکسوس NX۲۰۰ رفت و آمد می‌کند. قیمت این خودرو در بازار نزدیک به یک میلیارد تومان است.

جزئیاتی از طولانی‌ترین پرواز جهان | نیویورک تا سیدنی بدون توقف

همشهریهمشهری1 روز قبل
بلومبرگ نوشت: این پرواز آزمایشی ۲۰ ساعته از رکورد پرواز سنگاپور به نیویورک که تاکنون طولانی‌ترین پرواز بدون توقف جهان بود، عبور خواهد کرد. این هواپیما که ساعت ۹ جمعه شب (به وقت شرق آمریکا) نیویورک را ترک می‌کند و ساعت ۷ صبح یکشنبه (به وقت استرالیا) به سیدنی می‌رسد، حامل شمار زیادی از پزشکان و دانشمندان خواهد بود. هواپیمایی کانتاس همچنین در نظر دارد پرواز دیگری را از لندن به سیدنی انجام دهد که یک ساعت بیشتر از پرواز نیویورک-سیدنی طول می‌کشد. در حال حاضر هیچ هواپیمایی قادر نیست چنین مسیرهای طولانی را بدون توقف و با ظرفیت کامل مسافران و بار طی کند. اما دو هواپیمایی که شرکت‌های ایرباس و بوئینگ در حال تکمیل آن‌ها هستند، قرار است این توانایی را داشته باشند.

فیلم | فرمول محاسبه خسارت تصادفات چه تغییری کرد؟

همشهریهمشهری1 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز10 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز، محمود صادقی عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در بخشی از مناظره خود با محمدعلی پورمختار در خبرآنلاین در انتقاد به رفتار برخی گروه‌ها در فضای مجازی گفت: کاملا مشخص است که یک شبکه بهم پیوسته‌ای وجود دارد که گاهی اسم آن را می‌شود گذاشت لشکر سایبری و یا هر چیز دیگری، در فضای رسانه لشکری ایجاد شده است که به شکل سیستماتیک بلافاصله شروع به واکنش نشان دادن نسبت به اظهارنظرها می‌کند. وی افزود: چون من در توئیتر حضور دارم دو جریان کاملا فعال در رسانه وجود دارد یکی ریشه در یک جریان رسانه‌ای خاصی دارد که از یک جاهای خاصی ظاهرا پشتیبانی می‌شود که اسامی مختلفی دارد و ظاهرا شبکه‌ای بهم پیوسته است که خودشان فکر می‌کنند وابسته به انقلاب‌اند یا اصولگرایان هستند و مقابلشان شبکه براندازان هستند؛ زمانی که من توئیتی می‌نویسم در عرض چند ثانیه این دو لشکر فعال می‌شوند، هم براندازان هم اصولگرایان فحاشی‌های خودشان را می‌کنند. صادقی هم‌چنین در پاسخ به پورمختار که معتقد بود «نطق‌هایی که در مجلس علیه سیر معمول کشور انجام می‌شود بازتابش در رسانه‌های ضد انقلاب بیشتر است» نیز گفت: قبول دارم؛ به این دلیل که الان فضای رسانه رسمی فضای بسته‌ای است چون حتی مثلا در صدا و سیما وقتی می‌خواهد از کمیسیون آموزش که ما در آن هستیم تصویری پخش کند ما را سانسور می‌کند و تلاش می‌کند هیچ تصویری از شخص من نگیرد، آقای امیرآبادی که یک نماینده اصولگرا است می‌گفت ما یک بار نقدی از صدا وسیما کرده بودیم و از آن به بعد مثلا من که آن بالا نشسته‌ام طوری فیلمبرداری می‌کنند که من در تصویر نباشم؛ یعنی خبرنگاران و افرادی که از سوی صدا و سیما در مجلس هستند این موضوع را تائید می‌کنند؛ تا به حال با من ده بار مصاحبه کرده‌اند اما اصلا پخش نشده است. می‌خواهم بگویم وقتی که رسانه واقعیت‌ها را نشان نمی‌دهد مخاطبینش کم می‌شوند و مردم به سمت رسانه‌هایی می‌روند که این واقعیت را نشان می‌دهند.
ایبناایبنا9 ساعت قبل
به گزارش ایبنا، طی هفته اخیر و در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۲۵۳ هزار و ۱۰۲ تن انواع کالا به ارزش ۱۴ هزار و ۲۵۸ میلیارد ریال معامله شد. در این تالار ۱۸۷ هزار و ۳۴۲ تن فولاد، ۳ هزار و ۹۴۰ تن مس، ۵ هزار و ۷۸۰ تن آلومینیوم، ۱۲۰ تن کنسانتره مولیبدن، ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها و ۲۳ کیلوگرم شمش طلا از سوی مشتریان خریداری شد. همچنین در هفته معاملاتی مذکور در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ۳۱۲ هزار و ۸۱۴ تن انواع کالا به ارزش ۱۳ هزار و ۲۱۱ میلیارد ریال به فروش رسید. در این تالار ۶۲ هزار و ۶۷۳ تن قیر، ۱۱۴ هزار تن وکیوم باتوم، ۸۲ هزار و ۶۷۳ تن مواد پلیمری، ۵۴ هزار تن لوب کات، ۴۱ هزار و ۹۰ تن مواد شیمیایی، ۳ هزار و ۶۴۰ تن عایق رطوبتی، ۲ هزار و ۲۴ تن روغن و ۱۹ هزار تن گوگرد معامله شد. از سویی دیگر بازار فرعی بورس کالا هم طی هفته مذکور معامله ۶۴۰ تن کالا را تجربه کرد.

نظرها

اخبار بیشتر