صنعت پتروشیمی ایران تجلی خلق ارزش از منابع موجود در کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اقتصادی
صنعت پتروشیمی ایران تجلی خلق ارزش از منابع موجود در کشور

صنعت پتروشیمی ایران تجلی خلق ارزش از منابع موجود در کشور

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش برنا از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بهزاد محمدی معاون وزیر نفت درآیین اختتامیه پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو در مورد منابع مورد نیاز صنعت پتروشیمی و ارزش‌های خلق شده توسط آن درکشور اظهارکرد: صنعت پتروشیمی یک صنعت پایدار و جذاب است که نقش دوم در نظام اقتصادی کشور را بر عهده دارد و توسعه آن سبب جهش در بنگاه‌های کوچک و بزرگ و ایجاد اشتغال بیشتر در صنایع پایین دست پتروشیمی فراهم خواهد کرد.

وی در مورد منابع مورد نیاز صنعت پتروشیمی گفت: منابع صنعت پتروشیمی شامل خوراک، آب و برق به عنوان منابع محیطی است، صنعت پتروشیمی با ظرفیت ۶۶ میلیون تن دارای آرمان هایی چون تولید محصول و ارز آوری در بخش صادرات است ودر نظام اقتصادی کشور به لحاظ ارز آوری بعد از صنعت نفت نقش اول را بر عهده دارد.

محمدی افزود: درحال حاضر صنعت پتروشیمی سالانه ۳۳ میلیون تن خوراک در سال معادل۶۵۰ هزار بشکه در روز نفت خام از صنعت نفت و گاز دریافت می‌کند که از این میزان ۷۰ درصد از پالایشگاه‌های گاز، ۲۰ درصد از واحد‌های NGL و ۱۰ درصد خوراک از پالایشگاه‌های نفت دریافت می‌کند.

معاون وزیر نفت ادامه داد: در حال حاضر ۵۶ مجتمع فعال وجود دارد که ۳۳ میلیون تن خوراک دریافت می‌کند و با تحقق جهش دوم تعداد مجتمع‌های صنعت پتروشیمی به ۸۳ مجتمع می‌رسد که میزان خوراک دریافتی به ۶۲ میلیون تن در سال معادل ۱ میلیون ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز افزایش خواهد یافت و در سال ۱۴۰۴ تعداد مجتمع‌ها به ۱۰۹ مجتمع خواهند رسید که این مجتمع‌ها به ۷۴ میلیون تن خوراک در سال معادل یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز نیاز خواهد داشت. این میزان نشانگر گذر صنعت از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده است.

محمدی افزود: با توجه به اینکه خوراک گازی برای صنعت پتروشیمی در دسترس است میزان خوراک مورد نیاز صنعت پتروشیمی در حال حاضر ۷۷ درصد گاز است و ۲۳ درصد خوراک مایع شامل محصولاتی مانند نفتا و نفت سفید خواهد بود. در سال ۱۴۰۴ میزان نیاز به خوراک گازی ۸۶ درصد و خوراک مایع ۱۴ درصد می‌باشد البته استراتژی شرکت ملی صنایع پتروشیمی طرح هایی مبتنی بر خوراک ترکیبی است که ضمن اقتصادی بودن در تکمیل زنجیره ارزش تا محصولات صنایع پایین دست پتروشیمی پیشروی کند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی درمورد میزان استفاده صنعت پتروشیمی از منابع آبی کشور گفت: سالانه در مجموع ۱۰۰ میلیارد مترمکعب آب در کشورمصرف می‌شود که از این میزان ۹۱ درصد در کشاورزی، ۷٫۳ درصد استفاده خانگی و ۱٫۴ درصد در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد که سهم صنعت پتروشیمی ۰٫۳ درصد معادل ۳۰۰ میلیون متر مکعب در سال است.

وی ادامه داد: درحال حاضر مصرف آب در عسلویه ۱۵۰ میلیون مترمکعب است که از خلیجفارس تامین میشود که ۵۰ درصد از حجم مصرف صنعت پتروشیمی تشکیل میدهد و میزان مصرف هاب ماهشهر نیز ۳۴ درصد معادل ۱۰۰ میلیون مترمکعب است. اما استفاده صنعت پتروشیمی از مخازن و منابع داخلی ۵۰ میلیون مترمکعب یعنی ۰٫۰۵ درصد از منابع آبی داخل کشور است و معادل ۱۷ روز مصرف آب شهر تهران است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مدیرعامل شرکتملیصنایع پتروشیمی درمورد میزان استفاده صنعت پتروشیمی از منابع الکتریسیته نیزگفت: در منطقه ماهشهر پتروشیمی فجر ۱ و ۲ تامین کننده یوتیلیتی مجتمع‌های منطقه و در منطقه عسلویه پتروشیمی مبین و دماوند تامین کننده برق مجتمع‌های پتروشیمی است. در مجموع ۱۹۰۰ مگاوات برق در صنعت پتروشیمی تولید می‌شود که از این میزان ۱۶۴۰ مگاوات توسط پتروشیمیها مصرف و الباقی آن به شبکه برق کشور ارسال می‌شود.

محمدی درمورد ارزش‌های ایجاد شده در صنعت پتروشیمی خاطر نشان کرد که SME‌ها یا بنگاه‌های کوچک و بزرگ یکی از جنبه‌های مورد بررسی است از ۸٫۵ میلیون تن محصول تولیدی صنعت پتروشیمی که در بازارداخل عرضه می‌شود ۴٫۹ میلیون تن در سال در بورس عرضه می‌شود که ۱۵ هزار بنگاه اقتصادی از ۱۰ صنایع مختلف مانند نساجی، چسب، رنگ، پلیمر از این محصولات استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: ۵۶ مجتمع و ۵۳ طرح فعال در صنعت پتروشیمی وجود دارد که این پروژه هاتا پایان سال ۱۴۰۴ عملیاتی خواهد شد که ۱۰۸ هزار نفر به طور مستقیم در این مجتمع‌ها و طرح‌ها مشغول به کار هستند و در حال حاضر در ۵۶ مجتمع موجود، ۷۶ هزار نفر به طور مستقیم کار می‌کنند و این بدان معنا است که به ازای یک میلیون تن ظرفیت موجودصنعت پتروشیمی، هزار نفر مشغول به کار هستند. از طرفی در ۱۵ هزار بنگاه کوچک و بزرگ در صنایع پایین دست پتروشیمی، ۸۸۰ هزار نفر اشتغال مستقیم دارند یعنی به ازای هر یک میلیون تن محصولی که از صنعت پتروشیمی در

یافت میکنند ۱۷۰ هزار شغل مستقیم در پایین دست صنعت پتروشیمی ایجاد می‌شود که نشان دهنده پتانسیل بالای این صنعت در ایجاد اشتغال است.

وی درمورد ارزش صنعت پتروشیمی در کشاورزی گفت: کل میزان کود مورد نیاز صنعت کشاورزی ۳٫۲ میلیون تن در سال است که ۲٫۲ میلیون تن معادل ۷۲ درصد آن توسط پتروشیمی‌ها تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهارکرد: در سال ۱۴۰۰ صنعت پتروشیمی ۸۳ مجتمع با ظرفیت ۱۰۰ میلیون تن در سال خواهد داشت که حجم سرمایه گذاری کل از ۵۳ میلیارد دلار در شرایط کنونی به ۷۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۴ نیز تعداد مجتمع به ۱۰۹ و ظرفیت تولید ۱۳۳ میلیون تن در سال و حجم سرمایه گذاری کل تجمعی ۹۳ میلیارد دلار خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جزئیاتی از طولانی‌ترین پرواز جهان | نیویورک تا سیدنی بدون توقف

همشهریهمشهری1 روز قبل
بلومبرگ نوشت: این پرواز آزمایشی ۲۰ ساعته از رکورد پرواز سنگاپور به نیویورک که تاکنون طولانی‌ترین پرواز بدون توقف جهان بود، عبور خواهد کرد. این هواپیما که ساعت ۹ جمعه شب (به وقت شرق آمریکا) نیویورک را ترک می‌کند و ساعت ۷ صبح یکشنبه (به وقت استرالیا) به سیدنی می‌رسد، حامل شمار زیادی از پزشکان و دانشمندان خواهد بود. هواپیمایی کانتاس همچنین در نظر دارد پرواز دیگری را از لندن به سیدنی انجام دهد که یک ساعت بیشتر از پرواز نیویورک-سیدنی طول می‌کشد. در حال حاضر هیچ هواپیمایی قادر نیست چنین مسیرهای طولانی را بدون توقف و با ظرفیت کامل مسافران و بار طی کند. اما دو هواپیمایی که شرکت‌های ایرباس و بوئینگ در حال تکمیل آن‌ها هستند، قرار است این توانایی را داشته باشند.

فیلم | فرمول محاسبه خسارت تصادفات چه تغییری کرد؟

همشهریهمشهری1 روز قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد19 ساعت قبل

:: قاسم زاده- همایش فرصت‌های روابط بازرگانی ایران و انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، در نشست هیات اعزامی از اتاق بازرگانی ایران و انگلیس (متشکل از شرکت‌های ایرانی)، اعضای اتاق بازرگانی انگلیس و ایران (شرکت‌های انگلیسی)، شماری از بازرگانان ایرانی ساکن در انگلیس، ‌ نمایندگانی از وزارت تجارت بین الملل انگلیس و هیاتی از گروه تجارت وزارت خارجه، چالش‌های توسعه روابط بازرگانی دو کشور و چشم انداز آن را بررسی کردند. در این نشست که به دعوت حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس برگزار شد، هیات ایرانی متشکل ۳۵ شرکت در زمینه خوراک دام، طیور و آبزیان که برای همکاری با شرکت‌های انگلیسی به لندن سفر کرده است، در جریان سیاست‌های اقتصادی دو کشور قرار گرفت. -باصداها به ترتیب):۱ – لرد لامونت – رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۲- ریچارد دالتون – قائم مقام اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۳ – حمید بعیدی نژاد – سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان

(تصاویر) گزارش رسانه خارجی از بیمارستان کودکان در ایران

19+
فراروفرارو1 روز قبل
جام نیوزجام نیوز9 ساعت قبل
آنچه مشخص است بازار خودرو طی رویه یک‌سال گذشته با تاثیرپذیری از دو بازار سکه و ارز با نوسان همراه می‌شد به‌طوری‌که با هر تغییری در نرخ ارز و سکه قیمت‌ها در بازار خودرو نیز با تحولاتی همراه می‌شد. ریشه این موضوع نیز تا حدودی به سرمایه‌گذاری دلالان در بازار خودرو مرتبط بود. در مورد دلایل افزایش قیمت با توجه به عرضه مناسب خودروها از سوی خودروسازان بسیاری از فعالان بازار اظهار بی‌اطلاعی ‌کردند. اما اگر خودروساز در افزایش قیمت‌ها دست نداشته باشد، چه دلیل دیگری برای این اتفاق مطرح است. در این زمینه برخی از فعالان بازار از ورود دوباره دلالان به بازار خودرو سخن می‌گویند و اینکه واسطه گران با ناامیدی از تلاطمات دوباره سکه و ارز بار دیگر به بازار خودرو روی آورده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر