نخستین ربات انسان‌نما با پوست مصنوعی ساخته شد + ویدئو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین

نخستین ربات انسان‌نما با پوست مصنوعی ساخته شد + ویدئو

محققان با 1260 سلول الکترونیکی بدن یک ربات را پوشانده‌اند. این سلول‌ها به ربات کمک می‌کنند روی سطوح ناهموار راه برود و حتی یک انسان را بدون هیچ خطری در آغوش بگیرد.

اعتمادآنلاین| در سال ۲۰۱۱ میلادی گروهی از محققان صفحه‌های ۶ ضلعی کوچکی ابداع کردند که شبیه پوست الکترونیک عمل می‌کرد و به ربات‌ها احساس لامسه می‌داد.

آنها ۳۱ سلول پوستی ۶ ضلعی را روی یک ربات کوچک نصب کردند. اما اکنون تحقیقات آنها فراتر رفته و محققان ۱۲۶۰ سلول مذکور را روی یک ربات انسان‌نما نصب کرده‌اند. آنها ادعا می‌کنند این نخستین ربات انسان‌نمای خودکار است که تمام بدن آن با پوست مصنوعی پوشیده شده است.

«گوردون چنگ» و همکارانش در دانشگاه فنی مونیخ طی هشت سال گذشته ظاهر و قابلیت‌های هر سلول را ارتقا دادند. این سلول‌ها همچنان ۶ ضلعی هستند و بنابراین می‌توان آنها را به شکل کندوی عسل کنار یکدیگر قرار داد. آنها قابلیت اندازه‌گیری فشار، دما و سرعت را دارند.

مهمترین چالش محققان برای پوشاندن کل بدن یک ربات انسان‌نما، قدرت رایانشی سلول‌ها بود. پردازش مداوم اطلاعات بیش از چندصد حسگر به سرعت سیستم قبلی را دچار اختلال می‌کرد؛ بنابراین محققان با الهام از سیستم عصبی انسان آن را ارتقا دادند.

سیستم عصبی انسان به جای آنکه هر آنچه پوست حس می‌کند را انتقال دهد، روی احساسات جدید تمرکز می‌کند. این روش را می‌توان به وسیله یک کلاه توضیح داد. هنگامی‌که کلاه روی سر ربات قرار می‌گیرد، این ماشین به سرعت آن را شناسایی کرد و پس از مدتی دیگر به آن توجهی نشان نمی‌دهد اما اگر کلاه از سر ربات برداشته شود، او تغییرات را حس می‌کند.

به هرحال بدن رباتH-۱ با ۱۲۶۰ سلول ۶ ضلعی پوشیده شده که در کل بیش از ۱۳ هزار حسگر مختلف را برای آن فراهم می‌کنند. این سلول‌ها روی قسمت بالای بدنه، بازوها، پاها و حتی کف پاها نیز نصب شده‌اند. به این ترتیب ربات می‌تواند توازن خود را روی یک پا نیز حفظ کند و روی سطوح ناهموار راه برود. همچنین ربات مذکور قابلیت بغل کردن یک انسان بدون وارد کردن فشار زیاد به او را دارد.

به گفته چنگ، هر چند این ربات کاربردهای صنعتی مهمی ندارد اما در حوزه‌های دیگر مانند پرستاری اهمیت زیادی دارد.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) راز برخورد عجیب خودرو‌ها با شی نامرئی فاش شد!

فراروفرارو1 روز قبل
دوربین‌های مدار بسته در چین ویدئویی عجیب را ضبط کردند. در این ویدئو چند خودرو ناگهان به موجودی نامرئی برخورد می‌کنند. پس از منتشر شدن این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها شایعات متفاوتی در خصوص بوجود آمدن این پدیده مطرح شد. اما این ویدئو راز چگونگی وقوع این حادثه را فاش می‌کند.

فیلم | روایت خبرگزاری فارس از پایان توهمات روح الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

فیلم| توهین و تمسخر علی دایی در صداوسیما

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نزدیک شدن رونالدو به رکورد آقای گلی جهان علی دایی، بهانه توهین دو مجری صداوسیما در یک برنامه تلویزیونی شبکه سه به اسطوره فوتبال ایران شده است.

فیلم/ راننده ناشی‌ و له شدن خودرو زیر کامیون!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
بی‌احتیاطی راننده خودروی سواری در کنترل صحیح خودرو، حادثه ساز شد. خودرو در یکی از خیابان‌های جزیره ایرلند حرکت می‌کرد که تغییر مسیر ناگهانی توسط راننده، باعث شد ماشین زیر یک دستگاه کامیون له شود.

فیلم | هدیه ویژه‌ پوتین به پادشاه عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

خبر‌های خوبی از هپکو در راه است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیر عامل شرکت هپکو در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: اقدامات خوبی درباره هپکو انجام شده است و در دو تا سه ماه آینده، شاهد اخبار خوبی از این شرکت خواهیم بود. وی افزود: البته به گفته وزیر اقتصاد، شرکت هپکو دیگر به فرد واگذار نمی‌شود بلکه واگذاری این شرکت به مجموعه‌ای شناسنامه دار صورت خواهد گرفت. آقای روغنی گفت: بیشترین بحثی که در کشور برای واگذاری هپکو وجود دارد این است که کنسرسیومی از صنایع معدنی کشور شامل معدن داران بزرگ کشور برای در اختیار گرفتن هپکو اعلام آمادگی کردند، زیرا مشتریان اصلی هپکو هستند و در این باره تاکنون ۱۰ جلسه کارشناسی تشکیل شده است که بنده نیز در آن حضور داشتم. مدیر عامل شرکت هپکو با بیان اینکه استاندار استان مرکزی، وزرای صنعت و اقتصاد و سازمان و بودجه، کمک‌های خوبی را در احیای هپکو ارایه می‌کنند، افزود: تصمیم بر این است تولید را در این مجموعه فعال کنیم که در این باره تصمیمات خوبی گرفته شده از جمله اینکه قرار است کنسرسیوم معدنی یادشده، سفارش گذاری برای ماشین آلات، قطعه سازی، تعمیر ماشین آلات معدنی و ساخت واگن‌های معدنی را که ظرفیت آن در داخل شرکت هپکو وجود دارد، انجام دهد. آقای روغنی گفت: در جلسه‌ای که امروز داریم برای تولید ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات در هپکو تصمیم گیری نهایی خواهد شد که اگر کار تولید در این مجموعه آغاز شود، کارگر هم به آینده شغلی خود امید پیدا می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر