لایحه تجارت خطری برای امنیت اقتصادی و قضایی کشور است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی

لایحه تجارت خطری برای امنیت اقتصادی و قضایی کشور است

مهرخبرگزاری مهر |
استاد دانشکده حقوق دانشگاه تهران معتقد است که لایحه تجارت که اخیرا در صحن علنی مجلس تصویب شد، خطری برای امنیت اقتصادی و قضایی کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس کریمی، استاد تمام دانشکده حقوق دانشگاه تهران با اشاره به ایرادات فنی-حقوقی لایحه تجارت که در صحن مجلس به تصویب رسیده، گفت: این لایحه خطری برای امنیت اقتصادی و قضایی کشور است.

وی معتقد است: متاسفانه اصول قانون نویسی در لایحه جدید تجارت رعایت نشده‌است. انتظار می‌رود ابتدا قانون تجارت از تعریف تاجر، اعمال تجاری و این که چه کسانی مشمول قانون تجارت می‌شوند، آغاز می‌شد اما شما می‌بینید که تا ماده ۳۳۱ اصلا از تاجر و اعمال تجاری صحبتی نشده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

مشروح نقد این استاد حقوق را در کلیپ بالا ببینید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری کلاهبرداری که در ازای خرید ارز، اقدام به تحویل کاغذ باطله به فروشندگان کرده بود، خبر داد. شاکی نیز با ادامه گفت‌وگوها فریب این مرد را خورده و بنا شده تا در تهران هفت هزار دلار را به متهم با قیمت بالاتر از بازار بفروشد. تا اینکه پس از رفتن چهار نفر، شاکی اقدام به بررسی اسکانس‌ها کرده که متوجه شده زیر تمام آنها کاغذها و اوراق باطله قرار دارد و خبری از پول نیست. رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به آغاز رسیدگی‌ها در این پرونده گفت: در پایش‌های اطلاعاتی متهم اصلی پرونده و همسرش به علاوه سه همدست دیگر وی شناسایی شدند و مشخص شد که کلیه متهمان اهل و ساکن شهرستان ارومیه هستند. لطفی با اشاره به اینکه در این پرونده متهمان ۱۵ میلیارد ریال از مالباخته کلاهبرداری کرده‌اند، افزود: با دستور قضائی متهم پرونده برای کشف سایر جرائم مشابه و دستگیری همدستانش در اختیار پلیس آگاهی پایتخت قرار دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین|‌ سازمان برنامه و بودجه برای بودجه سال ۹۹ قصد دارد با اجرای مدل دستگاه سیاست‌ گذار و مجری، ‌ براساس برنامه و عملکرد به دستگاه‌ها اعتبار تخصیص دهد و عملا با این روش ردیف‌های بودجه کاهش می‌یابد. در این مدل سازمان برنامه و بودجه قصد دارد تحت عناوین دستگاه سیاست‌گذار و دستگاه مجری عمل کند. طبق دستورالعمل تهیه و تنظیم سند اجرایی بودجه سال ۹۹ دستگاه سیاست‌گذار و مجری تعیین شدند. دستگاه مجری: دستگاه اجرایی است که براساس قانون وظیفه اجرای برنامه‌های مورد توافق سازمان و دستگاه سیاست‌گذار را برعهده دارد. سازمان برنامه و بودجه برای بودجه سال ۹۹، اسامی ۶۲ دستگاه سیاست‌گذار را معرفی کرده است که شامل قوای سه گانه، وزارتخانه‌ها برخی نهادها و شورای برنامه ریزی و توسعه استان‌ها هستند.

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.
ایبناایبنا6 ساعت قبل
سورنا ستاری در گفتگو با خبرنگار ایبنا با اشاره به حمایت سیستم بانکی از کسب و کارهای دانش بنیان و استارت آپی گفت: در راستای حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، در طول چند سال اخیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مذاکراتی را با بانک مرکزی و شبکه بانکی در راستای پرداخت تسهیلات بانکی و حمایت مالی کسب و کارهای نوین انجام داد که خوشبختانه تا به امروز دستاوردهای بزرگی داشته و در سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک‌ها به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت شده است. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: با توجه به تاکید بانک مرکزی و نقش مهم کسب و کارهای دانش بنیان در اقتصاد کشور، میزان تسهیلات پرداختی به کسب و کارهای دانش بنیان از ابتدای سال جاری تا به امروز از مجموع میزان تسهیلات پرداختی در سال گذشته بیشتر بوده است؛ در واقع این تسهیلات غیر از مبالغی بوده که توسط صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش بنیان و طرح‌های نوآورانه پرداخت شده است. وی با بیان اینکه زیست بوم نوآوری با پول پاشی شکل نخواهد گرفت، اظهار داشت: توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور همانند سایر دنیا نیازمند پیروی از مدل سرمایه گذاری خطر پذیر و رشد و حمایت از VC است؛ چرا که ارائه تسهیلات بانکی یا خریداری کسب و کارهای کوچک توسط سرمایه داران صرفا باعث از بین رفتن کسب و کار و نوآوری خواهد شد و این کسب و کارها نیازمند تامین مالی از طریق سرمایه گذاری خطر پذیر هستند و مهم‌ترین نیاز امروز کشور حمایت از صندوق‌های سرمایه گذاری خطر پذیر و توسعه این بازار در کشور است. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تعامل شرکت‌های مطرح حوزه فناوری و مالی برای توسعه اکوسیستم و اقتصاد کسب و کارهای نوین با ارائه خدمات آموزشی و شتابدهنده گفت: کسب و کارهای نوین صنعت خدمات را متحول کرده‌اند و شرکت‌های مطرح فناوری و صنعت مالی از جمله بانک‌ها باید با کسب و کارهای نوین تعامل داشته باشند و در همین راستا فضاهایی را برای آموزش، سرمایه گذاری و شتابدهی آماده کنند که در نهایت از منفعت سود حاصل از کسب و کارها برخوردار خواهند شد.

مقایسه برندهای کفش ایرانی و خارجی

مهرمهر1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از سازمان تعاون روستایی، مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از واردات ارقام جدید کلزا و چغندرقند خبر داد و گفت: این اقدام با حمایت وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است. آقای حسین شیرزاد گفت: در سال زراعی جاری، اتحادیه مرکزی شرکت‏های تعاونی تولید روستایی با حمایت سازمان مرکزی تعاون روستایی و وزارت جهاد کشاورزی، با انعقاد قرارداد اجرایی، آموزشی و تحقیقاتی با مجریان چغندرقند و دانه ‏های روغنی وزارت جهاد کشاورزی به رایزنی و مشارکت با شرکت‏های تولید کننده معتبر و مطرح اروپایی در تولید ارقام بذری نوین کلزا و چغندرقند اقدام کرد. وی ادامه داد: از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت KWS آلمان اشاره کرد که در زمینه انتقال سه رقم کلزای زمستانه با نام‌های تجاری Gordon، Umberto و Cristiano و همچنین سه رقم چغندرقند با نام‏های Akazia، Terranova و Salama با این شرکت تفاهم نامه امضا شد. مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، با اشاره به این که گونه ‏های ارقام متحمل به بولتینگ قابل توصیه در کشت‏‌های پائیزه با درصد عیار و عملکرد قابل توجه وارد کشور شده‌اند، گفت: این ارقام در اراضی تحت پوشش شبکه تعاونی در استان‏های منتخب در قالب طرح‌های PVS (طرح‌های مقایسه‌ای با کمک کشاورزان) اجرا خواهد شد. به گفته آقای شیرزاد ارقام جدید وارداتی درصد عیار و تناژ بالاتری نسبت به ارقام قبلی دارند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

جهانگیری: مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر لوایح FATF و CFT را تصویب کند.

خبری1 ساعت قبل

شدت گرفتن بارش‌های پاییزی در آخرین روز مهرماه

خبری3 ساعت قبل

کار نتانیاهو با قدرت به پایان خود رسید!

خبری4 ساعت قبل

رشد ۳ درصدی آمار زائران لرستان در اربعین امسال

ایسنا5 دقیقه قبل

ساخت مرکز علوم و فن‌آوری هسته‌ای در صربستان توسط روس اتم

ایسنا6 دقیقه قبل

اردوغان: در روز‌های اخیر صدا‌هایی از ایران درباره عملیات ترکیه در سوریه شنیدم که مرا ناراحت کرد/لازم بود روحانی این گونه اظهارات را ساکت کند

اقتصادنیوز7 دقیقه قبل

هشتمین کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان لرستان برگزار شد

خبرآنلاین8 دقیقه قبل

فضای اماکن ورزشی اخلاقی باشد

ایسنا8 دقیقه قبل

بابک حمیدیان همبازی پریناز ایزدیار شد

خبرآنلاین8 دقیقه قبل

نشست مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری با دبیر ستاد مبارزه با بازی‌های غیرمجاز رایانه‌ای کشور

خبرآنلاین8 دقیقه قبل