وجه عرفانی شعر حافظ از نگاه رهبر انقلاب +فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی

وجه عرفانی شعر حافظ از نگاه رهبر انقلاب +فیلم

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |

به گزارش مشرق، صفحه اینستاگرام تاریخ ایران و جهان وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای روایتی از وجه عرفان شعر حافظ در بیان رهبر انقلاب را منتشر کرد.

وحدت وجود به معنای همه‌خدایی نیست! ‌

وجه عرفانی شعر حافظ در بیان رهبر انقلاب: ‌

«‌در مباحث عرفان نظری، وحدت وجود که یکی از اصلیترین مباحث عرفان است، در کلمات حافظ فراوان دیده میشود. ‌

البته باز هم نمیتوانم خودداری کنم از اظهار تأسف، از این‌که بعضی از نویسندگان و ادبای محققی که با وجود مقام والای تحقیق در ادبیات، از عرفان - عرفان نظری - اطلاعی ندارند و در آن کاری نکردند! وحدت وجود را که به حافظ نسبت داده شده، به معنای همه‌خدائی که ناشی از عدم درک درست مسأله است، تعبیر کردند،

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

و آن را جزو شطحیاتی دانستند که بر زبان حافظ - مثل بعضی از عرفای دیگر - صادر میشده و نه یک بینش و طرز فکر و جهان‌بینی!» ۱۳۶۷/۰۸/۲۸‌

۲۰ مهر، روز بزرگداشت خواجه حافظ شیرازی ‌

وجه عرفانی شعر حافظ از نگاه رهبر انقلاب +فیلم - 13

دانلود

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اظهارات ظریف درباره حضورش در فضای مجازی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
آقای محمدجواد ظریف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه دیدارش با فعالان فضای مجازی افزود: در عین حال بعضی کارهاست که نیاز به فکر و کار بیشتری دارد که آن‌ها را در منزل و یا زمان کاری انجام می‌دهم، اما بیشترین حضورم در فضای مجازی، زمانی است که در ماشین هستم. وی در خصوص مدت زمانی که صرف توئیت کردن می‌کند، گفت: معمولا کمتر از چهار پنج ساعت طول نمی‌کشد، اما زمانی هم هست که توئیت باید فورا انجام شود که سعی می‌کنم آن چهار پنج ساعت را در چندین دقیقه متمرکز کنم. آقای ظریف در خصوص سخنانش در این نشست درباره استعفا نیز افزود: من واقعیت را گفتم همان زمان هم اعلام کردم که آنچه من باید انجام دهم به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است و زمانی که ببینم نمی‌توانم انجام دهم انجام نمی‌دهم.

طرح چهار ماده‌ای ایران برای یمن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | هدیه ویژه‌ پوتین به پادشاه عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

اولین اظهارات و تصاویر روح الله زم بعد از دستگیری: نباید به فرانسوی‌ها اعتماد می‌کردم

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
از اعتماد به دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم. عصر ایران - روح الله زم در نخستین اظهاراتش که از تلویزیون ایران پخش شد، از اعتمادی که به دولت فرانسه داشت، ابراز پشمانی کرد. -از اعتمادبه دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشمیشل عون، رئیس جمهور لبنان در سخنرانی نشست سالانه گروه «اللقاءالمشرقی» با اشاره به اینکه نقض مرز‌های بین المللی و الحاق بلندی‌های جولان به فلسطین اشغالی، نقض آشکار قوانین بین المللی است، گفت: شدت جنگ‌ها فروکش کرده، اما نتایج آن ادامه دارد و موضوع خطرناک، توطئه‌هایی است که برای به ثمر رساندن نتایج این جنگ‌ها طراحی می‌شود. رئیس جمهور لبنان افزود: فراگیر کردن مفهوم اسلام هراسی یکی از جلوه‌های جنگ در مشرق است؛ جنگی که مبتنی بر اختلافات نژادی و طایفه‌ای و افراط گرایی است و نسلی متعصب و کینه جو را برجا خواهد گذاشت و به این ترتیب، جنگ و کشمکش بین ادیان و تمدن‌ها به یک واقعیت تبدیل شده است. میشل عون ادامه داد نقش بلکه رسالت ما به عنوان مشرقی‌ها توسعه فرهنگ جدید برای خنثی کردن تمام آن چیزی است که در مورد کشمکش ادیان و تمدن‌ها گفته می‌شود. نشست سالانه اللقاءالمشرقی در حالی برگزار شد که این گروه شامل تعدادی از شخصیت‌های لبنانی است که با عون در ارتباط بوده و فعالیت دارند و پیش از انتخاب او به عنوان رئیس جمهور نیز نشست‌های دوره‌ای برگزار می‌کردند. سفیران کشور‌های مختلف از جمله «محمد جلال فیروزنیا» سفیر ایران در لبنان و «الکساندر زاسپکین» سفیر روسیه از دیگر میهمانان این نشست بودند.

فیلم/ ترور به سبک خاشقچی در سریال تلویزیونی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر