به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اجتماعی

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق

تابناکخبرگزاری تابناک |
بالغ بر سه میلیون نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده اند و بیش از ۲.۳ میلیون نفر نفر از مرز‌های کشورمان عبور کرده و خود را به عتبات عالیات رسانده اند تا در راهپیمایی بزرگ اربعین شرکت کنند. همین اعداد کافی است تا حدس بزنیم حال و هوای مرز‌های کشورمان چه بوده و هست و منظور مسئولان از افزایش آشمار زائران ایرانی به نسبت سال گذشته چیست.

«با کاروان اربعین حسینی»، بسته ویژه خبری‌ست که می‌خواهد هم آخرین اخبار مربوط به این رویداد بزرگ را در اختیار مخاطبان قرار دهد و هم می‌کوشد گوشه‌ای از شکوه حضور زائران در بزرگترین گردهمایی جهان اسلام را منعکس کند.

به گزارش «تابناک»، سه میلیون نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند و بالغ بر دو میلیون نفر از مرز‌های کشورمان عبور کرده و خود را به عتبات عالیات رسانده‌اند تا در راهپیمایی بزرگ اربعین شرکت کنند. همین اعداد کافی است تا حدس بزنیم حال و هوای مرز‌های کشورمان چه بوده و هست و منظور مسئولان از افزایش آشمار زائران ایرانی چیست.

این در حالی است که به تاکید مسئولان و ایرانیانی که از مرز‌های مختلف کشورمان عبور کرده‌اند، اوضاع در سمت عراق خوب نیست و ضعف‌های شدیدی از جمله سختی‌های بسیار در تردد و کمبود وسایل حمل و نقل عمومی به شدت مشهود است. ضعف‌هایی که تلاش شده برخی شان تدبیر شوند، اما همه آن‌ها رفع شدنی نیستند.

به عنوان مثال می‌شود به توافق صورت گرفته با طرف عراقی بری عبور تنها ۲۰ هزار زائر در روز از مرز خسروی اشاره کرد که موجب شده گاه پیش از ظهر این ظرفیت پر شده و مرز تا روز بعد مسدود شود. موضوعی مهم که مسئولان را مجاب کرده تا از زائران بخواهند مرز‌های دیگر مانند مهران را به جای خسروی برگزینند و از سفر به این نقطه مرزی پرهیز نمایند.

این بسته به مرور با اخبار مرتبط تکمیل می‌شود …پیش‌بینی بارش باران در ‌مرز خسروی۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۶:۵۵

محمد خسروی، مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه به تسنیم گفت: براساس تحلیل آخرین داده‎های هواشناسی، موجی ناپایدار از امشب تا اوایل روز دوشنبه جو منطقه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بارش باران تمام استان را در برخواهد گرفت افزود: علاوه بر وزش باد نسبتا شدید در بعضی ساعات، بارش‎هایی در سطح استان رخ می‌دهد و اگرچه بارش‎ها چشمگیر نیست اما به دلیل اولین بارش زراعی اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی با بیان اینکه شرایط ناپایدار روز یکشنبه به ویژه عصر و شب در نیمه شرقی استان نمود بیشتری دارد گفت: بارش گاهی اوقات با رعدوبرق و در برخی نقاط احتمالا با آبگرفتگی معابر عمومی همراه خواهد شد. در نواحی شرقی استان کرمانشاه همچون کنگاور، سنقر و هرسین بارش باران به ده میلی‎متر خواهد رسید و مرز خسروی نیز بارانی خواهد شد اما بارش باران چشمگیر نیست.تردد در مهران نزدیک مرز ۲ میلیون زائر۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۶:۳۸

قاسم سلیمانی دشتکی، رئیس ستاد اربعین استان ایلام از تردد ۳۲۶ هزار و ۱۲۶ نفر ظرف یک روز گذشته از مرز مهران خبر داد و اظهار کرد: از این میزان ۲۴۹ هزار و ۲۱۱ زائر ایرانی مرز مهران را برای سفر به عتبات عالیات انتخاب کرده‌اند و در همین روز ۷۶ هزار و ۹۱۵ نفر نیز از طرق این مرز وارد کشور شده‌اند.

وی با بیان اینکه در این روز ۱۲۴۴ زائر خارجی از مرز مهران خارج و ۱۱۹۹ زائر خارجی نیز از طریق مرز مهران وارد کشور شده‌اند، از تردد ۲۰۰ هزار نفر ظرف ۱۴ ساعت گذشته خبر داد و تصریح کرد: از این میزان ۱۷۰ هزار نفر از کشور خارج و ۳۰ هزار نفر نیز به کشور برگشته‌اند.

سلیمانی دشتکی در پایان از تردد ۱ میلیون ۸۰۰ هزار نفر در کمتر از ۱۳ روز گذشته خبر داد و گفت: از این میزان ۱ میلیون ۴۵۰ هزار نفر از کشور خارج و بیش از ۳۵۰ هزار نفر نیز از طریق مرز مهران به کشور بازگشته‌اند. با این استقبال بی نظیر همین امروز و در یک هفته مانده به اربعین به آمار تردد سال گذشته می‌رسیم و این یک رکورد در اربعین کشور است.تکلیف ۲۲ هزار تومان زائران انصرافی اربعین چه می‌شود؟۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۶:۳۷

حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی درباره سرنوشت هزینه بیمه که زائران هنگام ثبت‌نام در سامانه «سماح» پرداخت کرده اما از انجام این سفر منصرف شده‌اند، به ایسنا گفت: اگر در گذرنامه این زائران، مهر خروج از کشور ثبت نشده باشد می‌توانند با مراجعه به سامانه سماح و انتخاب گزینه «انصراف»، هزینه پرداخت شده را بازگیرند. این پول به حساب آن‌ها برگردانده خواهد شد.

او درباره زائرانی که گفته می‌شود روی گذرنامه‌شان مهر خروج ثبت شده اما به‌خاطر کمبود وسایل حمل و نقل در مرز از ادامه سفر منصرف شده و به کشور بازگشته‌اند، گفت: ‌ امکان بازگشت هزینه ثبت‌نام به این دسته از زائران وجود ندارد، چرا که طبق توافق‌نامه بیمه اگر برای این زائران هنگام گذر از مرز مشکلی پیش می‌آمد، بیمه مکلف بود حدود ۳۰۰ میلیون تومان به آن‌ها دیه پرداخت کند. مورد تصادفی بوده که در نزدیکی مرز عراق و در خاک کشورمان، رخ داد که به مرگ سه تن از زائران منجر شد و بیمه براساس تعهدات خود، دیه آن‌ها را کامل پرداخت.

گفتنی است پوشش بیمه‌ای هریک از بیمه شدگان در مسیرهای زمینی از فاصله ۵۰ کیلومتری پایانه‌های مرزی رسمی جمهوری اسلامی ایران آغاز و در طول مدت اقامت در شهرهای نجف اشرف، کربلای معلی، کاظمین، سامراء و مسیرهای منتهی به آنها ادامه خواهد داشت و ۲۴ ساعت پس از خروج بیمه شده از خاک عراق و ورود به کشور خاتمه می‌یابد. همچنین مدت زمان پوشش بیمه‌ای هر یک از بیمه‌شدگان در کشور عراق حداکثر ۳۰ روز است.خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۶:۱۰

معاون عملیات ناجا درباره آمار خروج زائران اربعین از کشور از ابتدای ماه صفر تاکنون گفت: برابر آمارهای ما تا به این لحظه بیش از دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از مرزهای کشور خارج شده ند و به سمت عتبات عالیات رفته‌اند در میان بیشترین تردد از مرز مهران انجام شده، به طور که ۵۶ درصد از کل ترددهای اربعین مربوط به این مرز بوده است.

وی ادامه داد: ‌ پس از مرز مهران، مرز شلمچه با اختصاص ۲۷ درصد از کل سفرها در رتبه دوم قرار دارد وسهم مرزهای چذابه و خسروی نیز به ترتیب ۱۱ و پنج درصد است. دو درصد از سفرها نیز به شکل هوایی انجام شده است.فیلم: گفت‌وگو با یکی از زوار اربعین حسینی در مسجد کوفه۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۶:۰۰

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیبروز مشکل اینترنت در سیم‌کارت‌های عراقی۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۵:۳۱

به گزارش ایسنا، اخباری مبنی بر مشکلات اینترنت سیم‌کارت‌های عراقی منتشر و این موضوع مطرح شده که براساس تماس زائران اربعین، اینترنت سیم‌کارت‌های عراقی زائران به دلیل مسایل امنیتی و ناآرامی‌های اخیر در این کشور قطع است.

اسماعیل رادکانی -مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور تامین و بهبود ارتباطات مناسبت‌های مذهبی، ملی و منطقه‌ای- به ایسنا گفت: استفاده از اینترنت سیم‌کارت‌های عراقی در حال حاضر بستگی به شرایط آن کشور دارد که به دلیل خاص بودن این شرایط، ممکن است در مناطقی محدودیت‌هایی ایجاد شود، همان‌طور که چند روز پیش هم اینترنت سیم‌کارت‌های عراقی مشکلاتی داشت؛ برای مثال ممکن است در نجف محدودیتی نباشد، اما در کربلا مشکلاتی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: کشور عراق هم شرایط خاص خود را دارد و با توجه به شرایطی که در این کشور وجود دارد، امکان دارد با مسائل امنیتی مواجه باشند. تصمیم درباره وضعیت اینترنت سیم‌کارت‌های عراقی با آن کشور است و ایران هم نمی‌تواند نقشی در تصمیم‌های آنها داشته باشد و یا این‌که در مباحث امنیتی آن‌ها وارد شود، اما مطابق اخباری که منتشر شده، وضعیت کنونی در این کشور بهتر شده است.تصادف مرگبار دو ون حامل زائران ایرانی در العماره عراق۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۵:۲۲

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان از تصادف مرگبار دو دستگاه ون در العماره عراق خبر داد.

علی خدادادی در گفت‌وگو با ایسنا، در این‌باره گفت: صبح امروز دو دستگاه خودروی ون حامل زائران ایرانی در حال حرکت در مسیر بودند که در محدوده العماره عراق به شدت با یکدیگر برخورد کردند. درپی این حادثه یک خانم ۱۸ ساله جان خود را از دست داد و شش تن نیز دچار مصدومیت شدند که پس از انجام اقدامات اولیه درمانی برای ادامه روند درمان به کشور منتقل خواهند شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان افزود: مصدومان در حال انتقال به مرز چذابه هستند تا پس از انجام هماهنگی‌های لازم به داخل کشور منتقل شوند.تخفیف ۳۰ درصدی هزینه انتقال ترافیک صوتی بین ایران و عراق۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۵:۱۲

سجاد بنابی - نائب رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت- هم درخصوص اقدامات و تمهیدات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایام اربعین گفت: یکی از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه هماهنگی برای ایام اربعین امسال این بود که به اپراتورهای داخلی کمک شد تا با همکاری اپراتورهای عراقی، شاهد عرضه اینترنت رایگان پرسرعت به زائران حسینی (ع) در برخی نقاط در مسیر پیاده‌‎روی اربعین باشیم.

وی در خصوص قرارگرفتن یا نگرفتن بالن‌های ارتباطی در این روزها در مرزهای کشور توسط وزارت ارتباطات گفت: با توجه به حجم و تعداد بالای جمعیتی که در حال خروج از مرزها هستند، ما دیدیم که اگر از بالن‌های ارتباطی استفاده کنیم، خیلی سریع ظرفیت این بالن‌ها پر می‌شود. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که این ظرفیت را از طریق مجموعه مخابرات ایران و اپراتورها و تقویت شبکه‌های ارتباطی اپراتورها در اختیار مردم بگذاریم؛ به این صورت که در مسیر مرزی (داخل قسمت ایران) شرکت مخابرات ایران، وای‌فای ارائه دهد و اپراتورها هم ارتباط اینترنت‌های خود را تقویت کنند تا یوزرهای بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

نائب رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به این سؤال که آیا پیشنهادی از سوی ایران به طرف عراقی برای رایگان شدن مکالمات در ایام اربعین ارائه شد یا خیر نیز گفت: مذاکرات مفصلی بین ما و طرف عراقی جهت کاهش هزینه اینترکانکشن برای زائران صورت گرفت و توانستیم بیش از ۳۰ درصد از هزینه انتقال ترافیک صوتی را بین ایران و عراق تخفیف بگیریم؛ البته ما آمادگی این را داشتیم تا این هزینه را به صفر برسانیم اما با توجه به این‌که این هزینه در ایام اربعین یکی از بخش‌های عمده درآمدی برای کشور عراق در حوزه ارتباطی است، طرف عراقی با این پیشنهاد موافقت نکرد.

بنابی در ادامه در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه چند روزی شاهد کمی ناآرامی در عراق بودیم، اگر مشترک یکی از اپراتورها در ایران بسته اینترنت ویژه اربعین را خریداری کند ولی اینترنت در کشور عراق قطع شود، تکلیف بسته‌های خریداری شده‌اش چه می‌شود، گفت: اینترنتی که ویژه زائران به صورت رومینگ از بسته‌های اینترنت ایرانی در اختیار زائران ایرانی قرار می‌گیرد، از اینترنت ایران است و کسانی که در اوضاع قطعی اینترنت در عراق از اینترنت رومینگ استفاده کنند، اینترنتشان برقرار است ولی خب اگر بخواهند سیم‌کارت عراقی بگیرند و از اینترنت آن استفاده کنند، در صورت قطعی اینترنت در کشور عراق با مشکل مواجه می‌شوند.نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۴:۵۷

به گزارش تسنیم، احمد سیاهپوش سرکنسول ایران در بصره در نشست ستاد اربعین استان خوزستان در پایانه مرزی شلمچه اظهار داشت: هماهنگی لازم با طرف عراقی در زمینه بهداشت، تغذیه و اسکان زائران در بالاترین سطح خود انجام شد. به دلیل افزایش جمعیت زائران برخی ظرفیت‌های پیش‌بینی شده جوابگو نبوده و هر چند ‌ایران در این خصوص تلاش و کمک‌های فراوانی انجام داده است.

وی با تاکید بر نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق اظهار داشت: برای حل مشکل زائران در تلاش هستیم بنابراین از استان‌های معین خوزستان انتظار داریم برای تامین آب آشامیدنی و اتوبوس وارد عمل شوند و خوزستان را یاری کنند. ضمن اینکه خودروهای پیش بینی شده برای انتقال زائران از بخش عراقی شلمچه تا نجف جوابگوی سیل جمعیت زائران نیستند.

سیاهپوش افزود: خودروهایی که زائران را در خاک عراق جا به جا می‌کنند به دلیل ازدحام جمعیت امکان نزدیک شدن به مرز را ندارند و فعالیت آنها به سختی انجام می‌شود. کمک‌های انجام شده جوابگوی نیاز زائران در خاک عراق نبوده و با توجه به فراوانی جمعیت زائرانی که هر لحظه هم بر تعدادشان افزوده می‌شود نیست باید تلاش کرد تا این مشکلات به حداقل برسد.

سرکنسول ایران در بصره افزود: برای حل مشکلات زائران دست کمک به سوی استان خوزستان و استان‌های معین دراز می‌کنیم و آنها باید پای کار بیایند تا مشکلات زائران را حل کنند.رکورد ثبت نام در سماح شکست۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۳:۰۵

حجت الاسلام صحبت الله رحمانی در گفتگو با مهر در مورد تعداد ثبت نام کنندگان در سامانه سماح گفت: از ابتدای ثبت نام تا کنون ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از مشتاقان امام حسین (ع) برای پیاده روی اربعین در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند. ثبت نامها تا روز اربعین ادامه دارد اما با توجه به اینکه تعداد زیادی از مردم برای شرکت در مراسم اربعین اعزام شده‌اند به همین دلیل پیش بینی ما این است که تا دو سه روز قبل از اربعین روند ثبت نام‌ها بسیار کاهش پیدا کند.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

رییس کمیته اعزام و ثبت نام اربعین تاکید کرد: پیش بینی امسال ما ثبت نام ۳ میلیون نفر از زائران در سامانه سماح بود که تا امروز این رکورد شکسته شده است.

حجت الاسلام رحمانی در پاسخ به این سوال که آیا زائرینی که در تصافات چند روز گذشته فوت و یا زخمی شده است بیمه بوده‌اند یا خیر گفت: بله تمامی این افراد درسامانه سماح ثبت نام کرده بودند به همین دلیل بیمه به آنها تعلق می‌گیرد. زائرانی که مجروح شده‌اند در بیمارستان هزینه آنها از سوی بیمه پرداخت می‌شود و نماینده بیمه تمامی کارهای آنها را انجام می‌دهد و دیگر نیازی به پرداخت هزینه نیست.پارکینگ‌های شهر مهران و اطرافش پر شد!۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۲:۲۶

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا درباره ظرفیت پارکینگ‌ها در مرزهای چهارگانه گفت: در داخل شهر مهران پارکینگ‌ها کاملا ظرفیت شان تکمیل است و پیرامون شهر هم کم کم در شرف تکمیل ظرفیت است و مختصری جا مانده است که آن را مدیریت می‌کنیم. اما در مرزهای دیگر پارکینگها هنوز ظرفیت‌های خوبی دارند مخصوصا مرز چذابه که پارکینگش دارای ظرفیت خوبی است.درخواست رییس سازمان حج از سفیر ایران در عراق۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۲:۲۴

به گزارش سازمان حج و زیارت، علیرضا رشیدیان رییس سازمان حج که هم‌اکنون در عراق حضور دارد، در دیدار با سفیر کشورمان و رییس ستاد اربعین در عراق، به استقبال گسترده زائران ایرانی برای سفر اربعین، اشاره کرد و افزود: امسال نسبت به سال‌های قبل زائران زودتر عازم این سفرمعنوی شده‌اند، ضمن آن‌که رشد چشمگیر زوار ایرانی موجب ازدحام و تراکم جمعیتی در مرزها و مسیرهای ورودی در داخل خاک عراق شده است.

وی با بیان این‌که شرایط و امکانات داخل عراق مناسب و پاسخگوی این حجم زائر نیست، گفت: تا ظهر روز جمعه (۱۹ مهرماه) بالغ بر یک میلیون و ۹۵۰ هزار زائر ایرانی وارد عراق شده و ۳۹۰ هزار نفرهم به کشور بازگشته‌اند.

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به ازدحام جمعیت در ورودی‌های خاک عراق و نابسامانی قیمت‌های حمل و نقل از سوی خودروهای عراقی وافزایش چند برابری و سوء‌استفاده عده‌ای از این شرایط، خواستار پیگیری موضوع از سوی سفیر کشورمان برای اقدام دولت عراق در نظارت و ساماندهی این موضوع شد. اگر در این رابطه اقدامی نشود وضعیت از این هم بدتر می‌شود.مشکل تراکم جمعیت در مرز چذابه برطرف شد۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۲:۲۲

علی‌حسین حسین زاده رئیس قرارگاه ستاد اربعین در مرز چذابه با اعلام برقراری حالت عادی در این مرز گفت: پس از مذاکرات صورت گرفته با مسئولان مستقر در مرز عراق تعداد زیادی اتوبوس‌های شخصی برای جابI جایی زائران در مرز مستقر شدند. از بعدازظهر روز گذشته با استقرار این اتوبوس‌ها تراکم جمعیت کاسته شد و اکنون مشکلی در خروج زائران وجود ندارد.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان به تعداد خروجی و ورودی از مرز چذابه اشاره کرد و گفت: تا ساعت ۲۴ روز گذشته از مرز چذابه تعداد ۳۰ هزار نفر خارج و ۱۰ هزار نفر نیز به کشور وارد شدند.

رئیس قرارگاه ستاد اربعین در مرز چذابه به تأمین آب آشامیدنی در خاک عراق اشاره کرد و افزود: همچنین از روز گذشته با استقرار ۲ موکب توزیع آب آشامیدنی در خاک عراق، کمبود و عدم دسترسی به آب آشامیدنی در مرز نیز برطرف شد.

به گزارش تسنیم، تاکنون حدود ۳۵۰ هزار نفر برای شرکت در پیاده‌روی اربعین از مرز چذابه خارج‌شده‌اند.عبور ۴۵۰هزار زائر اربعین از مرز در یک روز۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۲:۱۱

سردار محسن فتحی زاده با بیان اینکه به روزهای اوج عملیات اربعین امسال رسیده‌ایم، گفت: طی روزهای اخیر جمعیت کثیری از زائران به مرزهای میهن اسلامی مراجعه کرده بودند و موفق شدند به این زیارت بزرگ مشرف شوند. روز گذشته نیز همانند روز پنج شنبه، جمعیت کثیری به مرزها مراجعه کرده بود و نزدیک به ۴۵۰ هزار زائر مجموعا از چهار مرز عبور کردند.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با اشاره به اینکه مرز مهران به عنوان سنگین‌ترین مرز در این حوزه سهم بسیار زیادی برای خروج زائران ایرانی داشته است، گفت: قریب به ۲۵۰ هزار نفر زائر فقط از مرز مهران در ۲۴ ساعت گذشته به زیارت عتبات عالیات مشرف شدند که نسبت به همه روزها و سال‌های گذشته بیشترین میزان خروج از کشور در یک روز کامل محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون جریان عبور زوار از مرزهای مختلف ادامه دارد، گفت: در مرز مهران هم شمار زیادی از زائران حضور دارند اما تردد روان است. پلیس هم جمعیت را مدیریت می‌کند و در پشت مرز آرام آرام دارند به مرز روانه می‌شوند و از مرز عبور داده می‌شوند تا در آن سوی مرز هم با مشکلات جدی مواجه نشوند.

فتحی زاده در خصوص مرزهای جنوبی گفت: تردد در مرز چذابه نیز بسیار روان و خوب است و ما مشکلی نداریم. در شلمچه حجم زائران زیادی در آنجا هستند و با توجه به محدودیت هایی که در آن سوی مرز وجود داشت مشکلاتی را ما در روزهای گذشته شاهد بودیم. امروز وضعیت بهتر است اما با این حال مرز چذابه وضعیت بهتری دارد و آماده پذیرایی از زائران است و توصیه می‌شود افرادی که در آن منطقه هستند مرز چذابه را به عنوان مرز خروجی خودشان انتخاب کنند.

وی با اشاره به اینکه مرز خسروی به لحاظ شرایطی که دارد دارای محدودیت‌های زمانی و تعداد زائر است، تصریح کرد: یعنی هم از نظر زمانی از ساعت ۷ تا ۱۴ این مرز فعال است و هم از نظر تعداد زائر. طرف عراقی بیش از ۲۰ هزار نفر را خدمات دهی نمی‌کند. به همین خاطر وقتی که عدد به ۲۰ هزار نزدیک می‌شود کم کم مرز را می‌بندند و پذیرش ندارند و مشکلاتی برای زائرانی که پشت مرز باقی می‌مانند به وجود می‌آید.

فیلم: گفت و گو با مسئول موکب شهدای دلفان۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۲:۰۲

توضیحات مسئول موکب شهدای دلفان مستقر در شارع علی بن ابی طالب نجف:

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیآمادگی هلال احمر برای اسکان ۵۲ هزار زائر اربعین۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۲:۰۱

مرتضی سلیمی با اشاره به افزایش تراکم جمعیتی در چهارمرز خسروی، شلمچه، چذابه و مهران برای ورود به کشور عراق برای مراسم اربعین حسینی، گفت: برای اسکان اضطراری ۵۲هزار نفر در این چهارمرز تدابیر لازم اندیشیده شده است.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: پیش بینی اسکان ۱۷هزار نفر در شهرهای قصرشیرین، دالاهو، سرپل ذهاب، گیلان غرب، کنگاور و صحنه که مرز خروجی هموطنان خسروی است، انجام شده است. در استان خوزستان هم تدابیر لازم برای اسکان اضطراری ۲۶هزار نفر از هموطنان در مرزهای شلمچه و چذابه اندیشیده شده و امکان اسکان اضطراری ۱۶هزار نفر در خرمشهر و اردوگاه شهید باکری و ۱۰هزار نفر در دشت آزادگان، سوسنگرد و حمیدیه فراهم شده است. برای هموطنانی که مرز مهران را برای مراسم پیاده روی اربعین انتخاب کرده‌اند نیز اسکان اضطراری برای ۱۰هزار نفر در مدارس، سالن‌های ورزشی، مساجد و حسینیه‌ها فراهم شده است.مرگ ۴۰ زائر ایرانی تا امروز۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۲:۰۰

رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در این مدت حدود ۴۰ نفر از زائران ایرانی به دلایل مختلف از جمله سکته، ناراحتی‌های قلبی و مغزی و غیره جان خود را از دست داده‌اند و از این میان ۱۸ نفرهم در سوانح رانندگی جان باخته‌اند.پیش بینی کاهش نسبی دما در شهرهای زیارتی عراق۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۱:۵۹

کارشناس سازمان هواشناسی از کاهش نسبی دما در شهرهای زیارتی کشور عراق خبر داد.

به گزارش میزان، امین حسین نقشینه کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به وضعیت جوی کشور عراق، گفت: روند کاهش نسبی دما در این کشور طی روزهای آینده پیش بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه تا روز سه شنبه روند کاهش نسبی دما رخ خواهد داد، تصریح کرد: کاهش دما در همه شهرهای زیارتی کشور عراق پیش بینی می‌شود.افزایش ۵۳۷ درصدی تماس با ۱۱۰ در مهران۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۱:۵۰

به گزارش ایسنا، سرهنگ مجید عطائی با بیان اینکه امسال افزایش چشمگیر تردد به مرز مهران را داریم گفت: هماهنگی‌های درون و برون سازمانی برای ارائه خدمات بهتر به زائران صورت گرفته است. در همین راستا نیز روزانه توسط هیئت رئیسه ناجا و از طریق پایش تصویری مانیتورینگ مرکز عملیات، تردد زائران در محورهای مواصلاتی، شهر و پایانه مرزی مهران رصد و دستورات لازم برای تسهیل تردد و خدمات رسانی به آنها صادر می‌شود.

دبیرقرارگاه اربعین معاونت عملیات ناجا مستقر در مهران ادامه داد: ‌ همچنین با به کارگیری گشت‌های انتظامی و اطلاعاتی، راهور و پلیس راه در مسیرهای مواصلاتی استان ایلام، تا کنون هیچ گونه مشکل انتظامی و امنیتی در استان نداشته‌ایم.

بر اساس اعلام سایت پلیس، دبیرقرارگاه اربعین معاونت عملیات ناجا مستقر در مهران خاطر نشان کرد: از اول صفر تا کنون، ۹۳۱ هزار نفر از مرز مهران خروج و ۱۸۸هزار نفر نیز از این مرز ورود داشته‌اند. همچنین تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ نیز افزایش ۵۳۷درصدی نسبت به سال قبل در ایام اربعین داشته است.ورود زائران پاکستانی از مرز میرجاوه به روایت تصویر۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۱:۵۰

زائران حسینی پاکستانی به منظور زیارت عتبات عالیات در عراق از گذرگاه مرزی میرجاوه وارد ایران شدند تا از این طریق بتوانند خود را برای ایام اربعین به کشور عراق برسانند.

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 64به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 65به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 66به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 67به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 68به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 69به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 70به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 71به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 72به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 73به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 74به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 75به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 76به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 77به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 78

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 80

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 82

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 84

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 86

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 88

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 90

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 92

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 94

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 96

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 98

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 100

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 102

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 104

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 106

به سمت مرز خسروی نروید! / خروج دو میلیون و ۳۵۰ هزار زائر از کشور/ رکورد ثبت نام در سماح شکست/ تصادف مرگبار ۲ ون حامل زائران ایرانی در العماره/ نیاز جدی زائران به آب آشامیدنی در خاک عراق - 108

فیلم: حضور مبلغان ایرانی در موکب‌های برپا شده در عراق۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۱:۲۹

گفت‌وگو با طلبه ایرانی حاضر در موکب عراقی خدام خدمه الحسین شهرستان بدره:

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیفیلم: توزیع صبحانه میان هزاران زایر اسکان یافته در یک موکب۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۰:۳۳

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

موکب ام البنین نجففیلم: گفت و گو با آشپژ موکبی در نجف اشرف۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۰۹:۴۰

گفت و گو با یکی از آشپزهای اراکی موکب حضرت ام البنین:

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیاعمال محدودیت در محور اسلام‌آباد غرب به خسروی۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۰۹:۲۴

سرهنگ محمد حیدری رئیس پلیس راه استان کرمانشاه به تسنیم گفت: با توجه به این محدودیت‌ها مهمترین خواسته ما از زائران گرامی این است با مدیریت زمان سفر خود، از حضور در این محور خودداری کنند زیرا حضور زائران در محور اسلام‌آباد غرب به خسروی تنها به کورتر شدن گره ترافیکی منجر شده و کمکی به آنها نخواهد کرد. به طور کلی تمامی محورهای استان متراکم و پرتردد هستند و هرچه به سمت محورهای جنوبی استان نزدیک می‌شویم تراکم بالاتر رفته و تردد با کندی بیشتری پیش می‌رود.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه با بیان اینکه هم‌اکنون زائرانی که پنجشنبه و جمعه وارد مرز خسروی شده‌اند به تدریج در حال خروج از کشور هستند گفت: بهتر است سایر زوار طی روزهای آتی به این مرز مراجعه کنند.ترافیک سنگین در مرز مهران۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۰۸:۵۰

سرهنگ رضا همتی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام ‌با تشریح آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی استان ایلام اظهار داشت: تردد در تمام محورهای مواصلاتی استان ایلام در حال انجام است و کندی حرکت در برخی محورها ناشی از شرایط توپوگرافی منطقه و کم عرض بودن آن نقطه است.

به گفته رئیس پلیس راه استان ایلام به جهت تقسیم بار ترافیک بسیاری از خودروها از محور حمیل سرابله ایلام به مهران به مسیر اسلام‌آباد قلاجه ایوان به ایلام هدایت شده‌اند که این اقدام مانع از ایجاد گره ترافیکی در محورهای مواصلاتی استان ایلام است. همچنین تونل حد فاصل مهدی آباد به صالح آباد در مسیر ایلام به مهران به صورت موقت زیر بار ترافیک رفته ‌تا حجم تردد در این قسمت را بتواند پاسخگو باشد.

وی، پر ترافیک‌ترین محور مواصلاتی را «پل کنجانچم» عنوان و افزود: این قسمت از جاده به علت کم عرض بودن و شرایط منطقه‌ای هیچ راه جایگزینی در کوتاه مدت برای آن ممکن نیست و این پل مانع بزرگ برای تسریح در تردد جاده‌ای است که تنها راهکار احتیاط رانندگان در این مسیر است.

همتی‌زاده با اشاره به تاثیر خواب آلودگی و خستگی در حوادث جاده‌ای یادآورشد: شرط سفر ایمن و بدون حادثه احتیاط و پرهیز از رانندگی در حال خواب آلودگی و خستگی است که امیدوارم مورد توجه تردد کنندگان در جاده‌های ایلام قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

موج بازگشت زوار از مرز‌های چهارگانه اربعین/ ۱٫۷ میلیون زائر اربعین به کشور بازگشته‌اند/ ۷۷ زائر ایرانی جان باخته‌اند/ رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست/ فیلم: دعای برخی زائران برای ایران و ایرانیان

تابناکتابناک1 روز قبل
مسیرهای بازگشت زائران یکطرفه نشده استسردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ترافیکی محورهای اطراف چهارپایانه مرزی اربعین گفت: ‌ حدود سه میلیون زائر به کشور عراق سفرکرده‌اند که بالغ بر ۹۷ درصد این افراد از مرزهای زمینی تردد کرده‌اند و همین موضوع نیز نیازمند یک هماهنگی و عملیات وسیع بود که پلیس با اتخاذ تدابیر مناسب اقدام به مدیریت این افراد کرد. بیش از نیمی از زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند و از طریق راه‌های مواصلاتی در حال بازگشت به شهرهای خود هستند و پلیس برای بازگشت این افراد نیز درآماده‌باش کامل است. رییس پلیس راهور ناجا در مورد وضعیت ترافیکی جاده‌های اطراف چهارپایانه مرزی اربعین نیز گفت: وضعیت ترافیک در محورهای رفت و برگشت به پایانه‌های مرزی خسروی، شلمچه و چذابه پرحجم اما روان است، در برخی از نقاط محورهای منتهی به مهران نیز شاهد ترافیک نیمه سنگین بازگشت از مهران هستیم که ماموران پلیس با حضور در محل اقدامات خود برای روانسازی ترافیک را در دستور کار قرار داده‌اند. وی در مورد اینکه آیا احتمال اعمال محدودیت تردد در برخی از محورهای پرترافیک وجود دارد یا خیر خاطرنشان کرد: ‌تاکنون نیازی به یکطرفه کردن مسیری وجود نداشته اما در صورتی که چنین نیازی باشد موضوع از قبل اطلاع‌رسانی شده و مسیر به صورت مقطعی با محدودیت ترافیکی روبه‌رو خواهد شد. هادیانفر در مورد تصادفات رانندگی نیز گفت: تقریبا ۶۵ درصد حوادث رانندگی مربوط به زائران اربعین در چند روز اخیر ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان است که منجر به واژگونی خودرو یا انحراف به چپ آن شده است، در همین راستا نیز توصیه ما به زائرانی که با خودروی شخصی به پایانه‌های مرزی رفته‌اند این است که پس از ورود به کشور خواب و استراحت کافی داشته باشند و پس از آن پشت فرمان خودرو بنشینند.

رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی در عمود ۲۸۵ به جمع راهپیمایان اربعین حسینی پیوست. پیش از ظهر امروز فیلمی از رییس قوه قضاییه منتشر شد که نشان می‌دهد وی در مسیر راهپیمایی اربعین قرار دارد و در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد این حضور اشاره می‌کند که قصد انجام مصاحبه ندارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فرصت مغتنم زیارت اماکن متبرکه در عراق در آستانه اربعین + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اربعین فرصت مغتنمی برای زیارت اماکن متبرکه در عراق است. بسیاری از زائرانی که در نجف اشرف هستند به کوفه می‌روند و در مسجد این شهر به دعا و نیایش می‌پردازند. بیشتر بخوانید: حال و هوای این روزهای کربلای معلی/ آخرین وضعیت زائران در حرم مطهر سیدالشهدا (ع) + فیلمانتهای پیام/حضور زائران اربعین در مسجد کوفه + فیلم
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از باستانی‌ترین و قدیمی‌ترین شهرها در جنوب غربی کشور، شهر شوشتر است، که به دلیل قدمت بالای تاریخی و طبیعت‌گردی دارای جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده زیبایی است.

در مسیر پیاده‌روی توسل پیدا کردم و تدوینگر شدم/ حس شنیدن صدای قدم‌های زائران

3+
فارسفارس1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عشق به امام حسین و ائمه (ع) زمین و زمان نمی‌شناسد و عاشق که باشی سختی بر تو آسان می‌شود. نذر کرده هر سال اربعین در خدمت زوار باشد. او ادامه می‌دهد: کارم فقط واکس زدن است، کفش زائران پیاده و همه مراجعان را تمیز می‌کنم و واکس می‌زنم. وی می‌گوید: امسال همسرم نیز نذر کرد و گفت من هم اربعین می‌آیم و همراه تو کفش زائران را واکس می‌زنم. «حسین وحدانی مقدم» افزود: حدود دو هفته است که با موکب «عاشقان حسین» مهمان نجف اشرف بوده و به زوار خدمت می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر