:: معصومی نژاد - خراسان در قلب اروپا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

:: معصومی نژاد - خراسان در قلب اروپا

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
در شهر ماترا پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2019 میلادی خیابانی به نام خراسان نام گذاری شد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، شهر ماترا، پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ میلادی، خیابانی را به نام خراسان نام گذاری کرد. این اقدام فرهنگی با مشارکت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، شهرداری و شورای شهر مشهد و شهرداری ماترا انجام شده است. قرار است به زودی پیمان خواهر خواندگی میان شهر ماترا و توس منعقد و سردیس فردوسی در پارکی که در کنار خیابان خراسان است، نصب شود.

رافائلو ده روجیئری، شهردار شهر ماترا نام گذاری خراسان بر یکی از خیابان‌های شهر ما با هدف نزدیکی بیشتر دو ملت ایران و ایتالیا و تقویت ارزش‌های برادری، صلح و همزیستی مسالمت امیز انجام شده است.

اکبر قولی، رایزن فرهنگی ایران در رم نیز گفت: «این برای نخستین بار است که خیابانی در ایتالیا در پس از انقلاب اسلامی ایران به نام یکی از استان‌های مهم ایران نام گذاری می‌شود. ایده اولیه این برنامه به ثبت اولین تصاویر از حرم مطهر امام رضا (ع) در ۱۵۰ سال پیش بر می‌گردد که توسط یک عکاس ایتالیایی اهل شهر ماترا گرفته شد».

همزمان با نام گذاری خیابان خراسان در پایتخت فرهنگی اروپا، نمایشگاه عکس‌های قدیمی و جدید حرم اما رضا (ع)، در این شهر با عنوان «از ماترا تا توس مشهد» شامل ۱۰ عکس قدیمی از انتونیو جانوتسی، عکاس ایتالیایی اهل ماترا و ۳۰ عکس جدید از اثار محمد خوشرو در معرض دید عموم قرار گرفته شده است.

پاسکوئاله دوریا، روزنامه نگار و نویسنده ایتالیایی گفت: «اسم گذاری خیابانی به نام استان خراسان در شهر ما و برگزاری نمایشگاه مشهد، نقطه اغاز مسیر همکاری دوستی هر چه بیشتر میان مشهد و ماترا است».

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

حمید رضا موحدی زاده عضو هیات رئیسه و نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز گفت: «نام گذاری خیابانی به نام خراسان در شهر ماترا، می‌تواند زمینه ساز همکاری‌های مشترک اینده میان مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی و ماترا پایتخت فرهنگی اروپا باشد».

شهر باستانی ماترا که دارای قدیمی‌ترین غارهای مسکونی جهان است در دل صخره‌ها بنا شده و خیایان خراسان در بخش نو ساز این شهر واقع شده است.

در مراسم نام گذاری خیابان خراسان در پایتخت فرهنگی اروپا، علاوه بر مقامات شهری ماترا، اکبر قولی، رایزن فرهنگی سفارت ایران در ایتالیا، حسین کشیری، مشاور شهردار در اموربین الملل و رییس اداره امور بین الملل شهرداری مشهد و حمید رضا موحدی زاده عضو هیات رئیسه و نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد حضور داشتند.

قرار است به زودی پیمان خواهر خواندگی میان شهر ماترا و توس منعقد شود و سردیس فردوسی در پارکی که در کنار خیابان خراسان است، نصب گردد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیشات لیست

۱- رافائلو ده روجیئری، شهردار شهر ماترا

۲- اکبر قولی، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا

۳- پاسکوئاله دوریا، روزنامه نگار و نویسنده ایتالیایی

۴- شهروند ایتالیایی ساکن ماترا

۵ - حمید رضا موحدی زاده، عضو هیات رئیسه و نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | اخبار ۲۰:۳۰ با «داره می‌ریزه» به سراغ آمدنیوز رفت

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

جشن تولد عروس ترامپ+تصاویر

3+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل

نماهنگی از مداح ترک زبان: من الغریب الی الحبیب

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حضرت سید الشداء (ع) مصادف با روز دوم محرم، نامه‌ای به حبیب ارسال کرد و نوشت: من الغریب الی الحبیباز حسین بن علی به حبیب بن مظاهر، واما بعد …حبیب خودت را به ما برسان، بیا ای حبیب ما، بیا دیر میشود …نماهنگ متفاوت حامد صفاری مداح ارومیه‌ای اهل بیت عصمت و طهارت، به مناسبت اربعین حسینی با شعر فارسی، ترکی و عربی، ابراز احساسات معنوی و عاشقانه با حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است که با عنوان «الی الغریب» با مضمون شتافتن به سوی امام حسین (ع) که خود را غریب نام برده است.

فیلم | اعتراض و پیاده نشدن مسافران پرواز نجف_تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

راهپیمایی اربعین نماد اتحاد مسلمانان

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

(ویدئو) اجرای ناشیانه سرود روسیه توسط سعودی‌ها

فراروفرارو17 ساعت قبل
ویدئویی که از مراسم استقبال رسمی سلمان شاه سعودی از پوتین منتشر شده، نشان می‌دهد که در این مراسم سرودی به هم‌ریخته، پراشتباه و ناهماهنگ به عنوان سرود ملی روسیه نواخته می‌شود. شبکه تلویزیونی راشا تودی با تدوین طنز‌آمیز یک ویدئو، سرود اصلی روسیه را با آنچه که در مراسم استقبال نواخته شد، مقایسه کرده و در خبری در این رابطه نوشته است: «گوش‌خراش به نظر می‌رسد! گروه ارکستر نظامی سعودی از پوتین با سرود ملی روسیه استقبال می‌کند … یا دستکم، تلاشش را برای این کار می‌کند.» این شبکه در گزارش خود عنوان می‌کند که هرچند این سرود بسیار به هم‌ریخته بود، اما «بخواهیم منصفانه بگوییم، دستکم در بخش‌های ابتدایی می‌شد آن را تشخیص داد. به نظر می‌رسد ارکستر سلطنتی سعودی از سال ۲۰۱۷ که در مراسم استقبال از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده سرود را به آن شکل خجالت‌آور اجرا کرد، کمی پیشرفت کرده است.» رسانه‌های روس با اشاره به حالت چهره پوتین نوشته‌اند که به نظر می‌رسد او از شنیدن این سرود نه‌چندان آشنا جا خورده و عصبی شده است.

نظرها

اخبار بیشتر