فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی / وقتی وزارت بهداشت برنامه؛ بیماری‌های روانی پوشش بیمه‌ای و هیچکس هم مشکل روانی ندارد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سلامت
فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی / وقتی وزارت بهداشت برنامه؛ بیماری‌های روانی پوشش بیمه‌ای و هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی / وقتی وزارت بهداشت برنامه؛ بیماری‌های روانی پوشش بیمه‌ای و هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

الفخبرگزاری الف |

آمار بیماری‌ها و اختلالات روان در کشور به ادعای دولتمردان حدود ۲۳٫۶ درصد کل جمعیت است، این میزان البته در شهرهای بزرگ و در بین زنان بیش از میانگین کشوری و نگران کننده است.

۱۸ تا ۲۴ مهر هفته سلامت روان نامگذاری شده است. ۱۰ اکتبر یا ۱۸ مهر روز جهانی سلامت روان نیز هست و این فرصتی است برای بررسی وضعیت سلامت روان در ایران.

مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند که ۲۳٫۶ درصد جمعیت کشوربه یکی از انواع اختلالات روانی مبتلا هستند، آماری که متناسب با میانگین جهانی است اما برخی مسئولان و کارشناسان دیگر از آمارهای بیشتر سخن می‌گویند مثلا ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران میزان شیوع اختلالات روانی را در تهران ۲۷ درصد می‌داند و البته آمارهای بیش از این نیز تا حدود ۴۰ درصد از سوی برخی کارشناسان اعلام شده است.

اختلالات روانی تنوع زیادی از خفیف تا شدید دارند و از یک استرس روزمره شروع می‌شود تا اضطراب، افسردگی، اختلالات دوقطعی، شیدایی، افسردگی شدید، اعتیاد، اسکیزوفرنی، خودکشی و جنون. شایعترین بیماری روانی در میان زنان افسردگی و در میان مردان ایران اعتیاد است.

بیماری‌های روانی مانند بیماری‌های جسمی هم نشانه‌ها و علائمی دارند و هم عوامل و عللی و درست مانند بیماری‌های جسمی نیازمند درمان هستند اما مهمترین مساله در مورد این بیماری‌ها انگ است که بیماران را از مراجعه به متخصصان سلامت روان که روانشناسان و روانپزشکان هستند باز می‌دارد.

احمد حاجبی، مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت گفته است: حدود ۶۳ درصد مبتلایان به اختلالات روانی برای درمان مراجعه نمی‌کنند و تصور می‌کنند این بیماری خودش خوب می‌شود و این مساله‌ای است که باعث مزمن شدن بیماری شده، درمان آن را سخت و گاهی بسیار پیچیده می‌کند.

جامعه ما یک جامعه در حال گذار است و افزایش خشونت در خانه، در محیط کار، خشونت‌های اجتماعی در محیط‌های عمومی، از جمله نشانه‌های اختلالات روانی است که می‌تواند ریشه‌های مختلفی داشته باشد، پرخاشگری، بیکاری، درآمد پایین، فقر و مشکلات اقتصادی، ترافیک، آزارهای جسمی و جنسی می‌توانند عامل یا نماد اختلال و بیماری روانی باشند.

خشونت انواع مختلفی دارد، پایین بودن سطح و آستانه تحمل افراد می‌تواند به راحتی موجب خشونت و نزاع شود، گاهی یک نیش ترمز هنگام رانندگی، یک بوق زدن، یک حرف ناروا و متلک زمینه خشونت و درگیری و زد و خورد را فراهم می‌کنند. خشونت علیه زنان نیز انواع و اشکال مختلفی دارد، از یک نگاه ناروا تا بوق زدن خودروها و آزارهای کلامی و جنسی می‌تواند خشونت تلقی شود و فرد را به ورطه بیماری روانی بکشاند.

بی مسوولیتی نظام سلامت کشور درباره سلامت روان

سلامت روان یکی از ابعاد چهارگانه سلامت است که در کنار سلامت جسمی، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی مطرح است. بر اساس قوانین کشور، وزارت بهداشت مسئول تامین سلامت مردم است اما این نهاد مسئول اعلام کرده که در بروز خشونت، ناراحتی‌ها و اختلالات روانی هیچ نقشی ندارد و تنها در صورت بروز بیماری می‌تواند به درمان مبتلایان بپردازد.

اما این بهانه جویی‌ها از بار مسئولیت وزارت بهداشت نمی‌کاهد، وزارت بهداشت، مسئولیت پیشگیری و آموزش جامعه را هم دارد و باید با ارتقای آگاهی جامعه کمک کند که آستانه تحمل مردم بالا برود و زمینه خشونت و بیماری روانی کاهش یابد.

وزارت بهداشت تقریبا هیچ برنامه‌ای برای ارتقای سطح بهداشت روان و آموزش عمومی برای بهبود شاخص‌های سلامت روان ندارد. این کار نیازمند داشتن یک شبکه و نیروی انسانی گسترده و البته همکاری رسانه‌های کارآمد است که وزارت بهداشت فاقد آن است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت در اولین روزهای مسئولیتش در این سمت، روی موضوع حساس سلامت روان و اهمیت آن دست گذاشت و گفت: اولین رکن رسیدگی به نظام سلامت به ویژه در کشور‌هایی مانند ایران، رسیدگی به بهداشت روان است و اگرچه اقتصاد یک جامعه می‌‎تواند بر بهداشت روان تاثیر گذارد، اما همه تاثیرگذاری با شرایط اقتصادی یک کشور نیست، چون انسان‌های پولدار غمگین یا بی پول شاد، کم نیستند.

او صراحتا اعلام کرد که جامعه ما نیازمند شادی است و از رسانه‌ها خواست، جامعه را به سمت امید وشادی سوق دهند و البته حرف هایی درباره عزاداری و برنامه‌های صدا وسیما هم زد که حاشیه ساز شد و او بعدا اعلام کرد که از حرف هایش سوء تعبیر شده است و بحث سلامت روان به مسائل و مراسم مذهبی ارتباطی ندارد.

مریم رسولیان، رئیس انجمن روانپزشکی کشور در این باره گفته است: اینکه می‌گویند ایران غمگین‌ترین و خشن‌ترین کشور دنیاست قطعا حرفی نادرست و اشتباه است اما به هر حال شاخص‌های سلامت روان نشان می‌دهد وضعیت بهتر اقتصادی الزاما باعث بهبود سلامت روان نمی‌شود و طبقه متوسط سالم‌ترین افراد از نظر سلامت روان هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

وی گفت: شاخص‌های جهانی سلامت روان نشان می‌دهد ما در رتبه ۱۰۶ جهانی هستیم اما بیش از شاخص‌های جهانی باید به شاخص‌های بومی کشور خودمان توجه داشته باشیم که عزت نفس، دینداری، ارتباطات اجتماعی، معنویت، اعتماد اجتماعی و گسترش روابط خویشاوندی از جمله آنها است.

رسولیان اظهار داشت: عواملی مانند مشکلات اقتصادی، ضعف حمایت‌های اجتماعی، ضعف پوشش بیمه‌ای در کشور و مشکلاتی که در حوزه نیازهای اجتماعی وجود دارد، در بروز خشونت موثر است.

رسولیان اضافه کرد: نشاط اجتماعی یک مقوله فرادستی و حاکمیتی است و وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه تعیین کننده باشد و باید دستگاه‌های دیگر دولتی مانند نهادهای متولی امور اقتصادی، اشتغال، مسکن و البته رسانه‌ها به خصوص صدا و سیما در این زمینه نقش خودشان را ایفا کنند.

سعید نمکی در سخنان خود به این نکته اشاره کرده که وزارت بهداشت در خیلی از امور مانند مساله تصادفات رانندگی، دخانیات، افزایش بیماری ایدز و اختلالات روانی خودش قربانی است و نقشی در بروز این اختلالات و بیماری‌های ناشی از آن ندارد و فقط بار سنگین درمان مبتلایان را به دوش می‌کشد.

اما این گونه صحبت کردن شاید شانه خالی کردن از بار مسئولیت باشد، وزارت بهداشت باید برای ارتقای سطح سواد سلامت روانی، آموزش عمومی و بسیج امکانات کشور از سطح آموزش ابتدایی تا دانشگاه و در محیط‌های شغلی و خانواده برنامه داشته باشد و دستگاه‌های مختلف از جمله آموزش و پرورش، وزارت علوم، دانشگاه آزاد، وزارت اقتصاد، مسکن، کار، صدا و سیما، رسانه‌ها و همه و همه را درگیر کند.

در واقع ریل گذاری و سیاستگذاری برای بهبود خدمات بهداشت روان و حرکت به سمت یک جامعه سالم و شاد بیش از همه از وزارت بهداشت انتظار می‌رود که البته مجلس نیز باید در این ریل گذاری مشارکت کند.

اینکه هر سال در هفته سلامت روان با آب وتاب گفته شود که وزارت بهداشت در شبکه بهداشتی کشور ۱۶۰۰ روانشناس را برای ارائه خدمات بهداشت روان به کار گرفته است، نادیده گرفتن گستره بزرگ اختلالات روانی و کوچک کردن مساله است، چطور ۱۶۰۰ روانشناس می‌توانند برای جمعیتی که حداقل ۱۴ میلیون نفر برآورد می‌شوند و اغلب مراجعه نمی‌کنند یا نمی‌دانند که برای درمان کجا باید مراجعه کنند، کاری کند.

گرانی و کمبود خدمات روانپزشکی

خدمات درمانی بیماری‌های روانپزشکی نیز در مطب‌ها بسیار گران و فاقد پوشش مناسب بیمه‌ای است. در کشور ۸۰ میلیونی ما حداکثر ۱۵۰۰ روانپزشک وجود دارد و برای رسیدن به حداقل استاندارد باید بیش از ۱۰ هزار روانپزشک داشته باشیم یعنی وزارت بهداشت بعد از ۴۰ سال مسئولیت آموزش پزشکی هنوز این حداقل نیروی متخصص برای درمان بیماران روانی را هم فراهم نکرده است.

به همین علت مردم حتی اگر بخواهند مراجعه کنند هم دسترسی کافی به روانپزشک ندارند و این البته به جز مشکل ویزیت‌های گزاف و بیش از تعرفه‌های متعارفی است که روانپزشکان و حتی روانشناسان به علت بازار محدود و انحصاریشان به صورت دقیقه‌ای از مردم می‌گیرند و برای نیم ساعت مشاوره ویزیت‌های بیش از صد هزار تومانی طلب می‌کنند. بیمه‌ها نیز آن قدر گرفتار بیماری‌های جسمی هستند که توان حمایت و پوشش خدمات مشاوره روانی و درمان‌های سرپایی روانپزشکی را ندارند.

وضعیت برای بیماران روانی شدید که نیاز به بستری دارند نیز بسیار نامناسب است، طبق قانون, وزارت بهداشت باید ۱۰ درصد تخت‌های بیمارستانی کشور را به خدمات روانپزشکی اختصاص دهد، کاری که هرگز انجام نشده است، یک علت آن پولساز نبودن این تخت‌ها و پوشش ضعیف بیمه هاست به همین علت ورود بیمارستان‌های خصوصی که همیشه به سود و درآمد فکر می‌کند به ایجاد تخت‌های روانپزشکی در حد صفر است و این نیز البته به سیاستگذاری نادرست نظام سلامت و نظام پرداخت ناکارآمد آن بر می‌گردد.

حالا وزارت بهداشت بدون برنامه مانده است با ۱۲ تا ۱۴ میلیون فرد افسرده، مضطرب و دچار اختلال روانی که نیازمند خدمات سلامت روان هستند.

کسانی که حدود ۱۰ هزار نفرشان هر سال خودکشی می‌کنند و بیش از ۵۰ میلیون نفری که هنوز بیمار نیستند اما به آموزش و خدمات بهداشت روان نیاز دارند، افرادی که به گفته احمد علی نوربالا، مشاور وزیر بهداشت در امور روانپزشکی بیش از ۵۰ درصدشان نگرانی دارند، نگرانی از آینده شغلی، نگرانی از بیکاری و پایین آمدن درآمد، نگرانی از سلامت آینده اعضای خانواده، نگرانی از ماندن در ترافیک، نگرانی از …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا17 ساعت قبل
رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: دانشگاه فوریت‌های پزشکی بزودی در شیراز افتتاح می‌شود. رییس اورژانس کشور در ادامه هدف از برگزاری این المپیاد را بررسی عملکرد اورژانس دانست ‌و گفت: عملکرد اورژانس کشور نشان داده عملکردی قابل قبول بوده و پیشرفت چشمگیری داشته است. وی ادامه داد: اورژانس کشور اگر می‌خواهد جایگاه خود را در دنیا تثبیت کند باید سطح علمی و عملی خود را بالا ببرد. رییس اورژانس کشور در ادامه گفت: با آموزش همگانی در مدارس و مساجد برای پیشگیری از صدمات چهارشنبه آخر سال اقدام می‌کنیم تا مردم جامعه با شادی این روز را بگذرانند. کولیوند در ادامه با بیان اینکه در راستای مهارت افزایی افراد اورژانس کشور دانشگاه اورژانس ایجاد می‌شود، گفت: به صورت شبانه روزی افراد اورژانس در دانشگاه مختص این رشته تربیت خواهند شد که در همین راستا محلی در استان شیراز در نظر گرفته و در حال پیگیری است.
الفالف1 روز قبل
امری که می‌تواند هم افتخار و قدرت فکری آنها را بیان کند، هم برای جذب دانشجو و متقاضی مدیکال توریسم یا گردشگری سلامت تاثیرگذار باشد. چنین توجهی باید در شبکه‌های برون مرزی ایران نیز تقویت شود. به گزارش الف آنچه از پیشرفت‌های علمی و پزشکی کشورهای مطرح دنیا در فکر عموم مردم متبادر می‌شود محصول فعالیت رسانه‌های بین الملل به ویژه شبکه هایی تلویزیونی است. بسیاری از مردم در کشورهای منطقه و جهان سوم از این موفقیت‌ها اطلاع چندانی ندارند و شاید ایران را با کشور خود مقایسه کنند. یکی از مواردی که می‌تواند به درآمد ارزی منتهی شود و تحریم‌ها هم تاثیری بر آن ندارد توجه به گردشگری سلامت است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
در ادامه به ۵ نکته مهم که همه مردان بالای ۵۰ سال باید به آن توجه کنند پرداخته‌ایم. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، اشتباهات رایج مردان بالای ۵۰ سال را می‌توان به این ترتیب رده بندی کرد: عدم غربالگری سرطان پروستاتبر اساس اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، سرطان پروستات دومین سرطان شایع مردان در ایالات متحده است. به همین دلیل است که بهتر است همه مردان از سنی مشخص به بعد غربالگری انجام دهند. نادیده گرفتن علائم خطربسیاری از مردان با افزایش سن دچار مشکلات سلامتی مختلفی می‌شوند و با نادیده گرفتن علائم سلامتی خود را به خطر می‌اندازند. بسیاری از افراد بالای ۵۰ سال بدون آن که متوجه ابشند کمتر از حدی که لازم است آب می‌نوشند.
خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
ولی‌زاده با اشاره به اهمیت پیشگیری و تقدم آن بر درمان در سیستم سلامت کشور، گفت: کنترل چاقی در جامعه با کنترل و پیشگیری از بروز دیابت ارتباط مستقیم دارد؛ به عبارت دیگر بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به دیابت در کشور، دیابت نوع دو دارند که با چاقی ارتباط مستقیم دارد. آمار دیابت رو به افزایش استوی در ادامه با بیان اینکه طی ۱۵ سال اخیر آمار دیابت در همه گروهای سنی به خصوص در سنین ۳۵ سال به بالا رو به افزایش است، اظهار کرد: شایع‌ترین نوع دیابت، دیابت نوع دو است. همچنین به دنبال افزایش آمار چاقی (چاقی عمومی و چاقی شکمی) در پی افزایش شیوه زندگی ناسالم، امروزه علاوه بر بزرگسالان، شاهد افزایش بروز دیابت در سنین پایین‌تر یعنی کودکان و نوجوانان نیز هستیم. وی در ادامه تاکید کرد: بنابراین خانواده می‌تواند در مراحل پیشگیری، شناسایی زودرس و مدیریت و کنترل دیابت نقش مثبت و مستقیمی ایفا کند. وی با اشاره به دیابت نوع یک به عنوان یک دیابت پرعلامت، گفت: این نوع دیابت معمولا سابقه خانوادگی مثبت ندارند و اغلب در کودکان و نوجوانان بروز پیدا می‌کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین18 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| مجید ولی‌زاده با بیان اینکه آمار مبتلایان به دیابت هرساله در جهان رو به افزایش است، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۴۲۰ میلیون فرد مبتلا به دیابت در دنیا داریم. آمار دیابت رو به افزایش استوی در ادامه با بیان اینکه طی ۱۵ سال اخیر آمار دیابت در همه گروهای سنی به خصوص در سنین ۳۵ سال به بالا رو به افزایش است، اظهار کرد: شایع‌ترین نوع دیابت، دیابت نوع دو است. همچنین به دنبال افزایش آمار چاقی (چاقی عمومی و چاقی شکمی) در پی افزایش شیوه زندگی ناسالم، امروزه علاوه بر بزرگسالان، شاهد افزایش بروز دیابت در سنین پایین‌تر یعنی کودکان و نوجوانان نیز هستیم. زنان بیشتر در معرض دیابت قرار دارنداین عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه زنان با توجه به مسئولیت و محدودیت‌ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند، اضافه کرد: آمار چاقی و دیابت در زنان نسبت به آقایان بیشتر است. وی با اشاره به دیابت نوع یک به عنوان یک دیابت پرعلامت، گفت: این نوع دیابت معمولا سابقه خانوادگی مثبت ندارند و اغلب در کودکان و نوجوانان بروز پیدا می‌کند.
همشهریهمشهری7 ساعت قبل
او اضافه می‌کند: در تمام دنیا، تقریبا یک داروی موثر برای درمان نوع شدید آنفلوانزا تجویز می‌شود که نام آن، تامیفلو است. بنابراین، این دارو حتما باید با تجویز پزشک متخصص و برای موارد شدید ابتلا، تجویز و مصرف شود. او اضافه می‌کند: گرچه موارد بیماری آنفلوانزا در اکثر استان‌های کشور مشاهده اما نکته مهم است که بیماری آنفلوانزا کاملا قابل پیشگیری است و با رعایت نکات و توصیه‌های بهداشتی می‌توان از بروز و ابتلای به بیماری پیشگیری کرد. رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اضافه می‌کند: کسانی که در معرض خطر هستند و هنوز واکسن نزدند، بهتر است که واکسینه شوند. بنابراین با وجود آنکه برای آنها دارو تجویز شده بود و تحت درمان قرار گرفته بودند، فوت شدند.

نظرها

اخبار بیشتر