با فساد باید مقابله کرد اما نباید شیرازه کشور را از هم گسست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

با فساد باید مقابله کرد اما نباید شیرازه کشور را از هم گسست

ایلناخبرگزاری ایلنا |
معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: لایحه شفافیت؛ لایحه جامع است که دولت در آن سعی کرده زیرساخت حقوقی درستی را ایجاد کند.

با فساد باید مقابله کرد اما نباید شیرازه کشور را از هم گسست - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، لعیا جنیدی (معاون حقوقی رئیس جمهور) در همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات گفت: شفافیت، پاسخ‌گویی، حکومت و جامعه باز یک مطالبه عمومی است و کلید این موضوع شفافیت است. وجود انسان آگاه هم بر دسترسی آزاد به اطلاعات است. به این ترتیب به جای اینکه بخواهم تحلیل مبانی را انجام دهم، می‌خواهم به تلاش‌هایی که دولت در این زمینه انجام داده بپردازیم.

وی ادامه داد: اول قانون انتشار آزاد اطلاعات است که تلاش جدی این دولت بوده و تنها ۱۰۰ کشور در جهان هستند که چنین قانونی دارند و ایران هم جز آنها است. همچنین در این سال‌ها ما دو لایحه آماده کردیم که یکی از آنها لایحه شفافیت است که همین حالا در حال بررسی است. مدیریت تعارض منافع در قوانین عمومی نیز لایحه دیگر ماست. همچنین لایحه ارتقای اداری مقابل با فساد نیز داشتیم که در حال تغییر مقابله با فساد است. این لوایح رویکردشان پیشگیری از فساد و التزام دادن به وضعیت اطلاعات است.

جنیدی در ادامه بیان کرد: لایحه شفافیت، لایحه جامعی است که دولت در آن سعی کرده زیرساخت حقوقی درستی را ایجاد کند. من به این لوایح، لوایح برخورد با انسان بالغ و جامعه بالغ می‌گویم که در آن درجه‌ای از برخورد با بلوغ در نظر گرفته شده که به پیشگیری از جرم تاکید دارد. لایحه شفافیت تمام نهادها را در نظر گرفته و سعی کردیم دامنه شمول آن گسترده باشد و افراد را ملزم به رعایت قانون کند. دامنه این لایحه گسترده بوده و ضمانت اجرا آنها خیلی گسترده هستند.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی افزود: نگاه ما ایجاد زیرساخت بود و تند و کیفری نیست. همچنین در این لوایح این موضوع در نظر گرفته شده که بتوان از سرمایه‌های بخش خصوصی در بخش عمومی استفاده شود. همچنین در راستای مصلحت در بحث شفافیت و حریم خصوصی استثناعاتی نیز در نظر گرفته شده است که در همه جای دنیا نیز به همین صورت است.

معاون حقوقی رئیس جمهور ضمن بیان اینکه ما در این موضوع با مشکلاتی نیز مواجه هستیم، گفت: اطلاع رسانی گسترده که در فضای مجازی فراهم شده مشکلاتی را نیز به همراه دارد. جامعه‌ای که تقریبا یک دهه است با این انفجار اطلاعاتی در فضای مجازی همراه شده است. هدف ما از این لوایح اداره بهتر جامعه است نه ایجاد یک جامعه منفعل. اینکه فساد در این مملکت هم هست، چون امر نسبی است و در جاهای دیگر هم وجود دارد. با فساد باید مقابله کرد اما نباید شیرازه کشور را از هم گسست. همانطور که در متن این لوایح قانون برای جامعه بالغ در نظر گرفته شده، در اجرا نیز نخبگان ما به واکنش یک جامعه بالغ فکر کنند که اگر این کار را نکنیم این خود پاشنه آشیلی می‌شود برای ایجاد مشکلات دیگر وضعیتی که اکنون حاکم است، ضد هدف ما عمل می‌کند که درست نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
در شرایطی که بعد از برخی اعتراضات و ایجاد انسدادهای ترافیکی عصر و شب گذشته در تهران، صبح امروز شرایط در پایتخت به حالت کاملا عادی بازگشته، خدمات نقشه گوگل کماکان کل تهران را در وضعیت قفل شده نمایش می‌دهد. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، کاربرانی که از طریق اپلیکیشن همراه گوگل مپس یا از طریق سایت اینترنتی آن به نشانی maps. google. com نقشه تهران را مشاهده می‌کنند، شاهد هستند که تقریبا بر روی تمامی خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر تهران، علامتی مشابه با علامت ورود ممنوع اضافه شده که به معنای انسداد کامل ترافیکی است. شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌های فناوری مشهور در آمریکا بارها و بارها با دروغ پردازی، انتشار اخبار جعلی یا ارائه خدمات فنی ویژه به معترضان، همدستی خود با کاخ سفید، رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی را اثبات کرده‌اند. این بار بعد از گذشت ده سال گوگل به کمک دیگر شرکت‌های فناوری آمریکایی آمده تا ضدیت خود با ایران را یک بار دیگر به اثبات برساند. انتهای پیام/

عنصر ناشناخته جدول مندلیوف از زبان نابغه ۷ ساله + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، آرش آمرزش کودک هفت ساله در برنامه اعجوبه‌ها تسلط خود به جدول مندلیوف را نشان داد و گفت: به نظرش یک عنصر ناشناخته در این جدول وجود دارد. وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به تشریح آناتومی بدن پرداخت. بیشتر بخوانید: مکالمه جالب مهران غفوریان با یک اسب در برنامه تلویزیونی! + فیلمانتهای پیام/برنامه اعجوبه‌ها با اجرای مهران غفوریان + فیلم
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای حمید شاه آبادی ادامه داد: همه همکاران در رادیو تلاش می‌کنند، اما آن‌ها که کار طنز می‌سازند سختی بیشتری تحمل می‌کنند. هنرمندان رادیو همیشه به فکر مردم هستند تا غمی از غم‌های مردم بزدایند و مشکلی از مردم را رفع کنند. معاون صدا افزود: نسلی از پیشکسوتان رادیو را ترک می‌کند و این برای اصحاب رادیو سخت است. در این مراسم تعدادی از هنرمندان رادیو نیز در خصوص مرحوم عبدی سخنرانی کردند. مرحوم رضا عبدی، که ایفای نقش او در شخصیت «آمیزعبدالطمع» برای بسیاری از علاقه‌مندان رادیو شناخته شده بود، به دلیل کهولت سن و بیماری ۲۳ آبان ماه درگذشت.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد نماز جمعه تهران، این ستاد در این اطلاعیه با اعلام تغییر مکان برگزاری نماز جمعه تهران افزود: نماز جمعه تهران از ۹۸/۰۹/۰۱ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، شکرالله حسن بیگی در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان پردیس به اولویت به کارگیری معلمان بومی در آموزش و پرورش شهرستان پردیس به شرط داشتن شرایط لازم و کسب امتیاز کافی در آزمون متمرکز اشاره کرد و گفت: شورای آموزش و پرورش محلی برای تصمیم گیری پیرامون مسائل تربیتی و فرهنگی شهرستان است. وی ادامه داد: افزایش ناگهانی و پرشمار جمعیت در پردیس به گونه‌ای است که به جای پرداختن به مسائل زیربنایی، تربیتی و فرهنگی در آموزش و پرورش باید، به دنبال رفع مشکل کمبود کلاس درس، معلم و تامین تجهیزات آموزشی باشیم. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران بیان کرد: تعویق پرداخت حق سرویس همکاران فرهنگی، کمبود فضای آموزشی و تردد معلمان از سایر نقاط به شهرستان مشکلاتی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرده است و اگر همه مسئولان با پیگیری مصوبات به وظایف خود عمل کنند، بخشی از مشکلات آموزش و پرورش این شهرستان برطرف می‌شود. حسن‌بیگی تاکید کرد: برخی معلمان از غرب تهران به پردیس می‌آیند و با وجود خستگی راه ناشی از ترافیک و همچنین دغدغه مالی به دانش آموزان درس می‌دهند، از این رو به کارگیری معلمان بومی که شرایط لازم را داشته باشند و امتیاز کافی را در آزمون متمرکز کسب کرده باشند در اولویت شهرستان پردیس قرار دارد. وی در مورد سرویس معلمان گفت: آموزش و پرورش الزامی برای تامین سرویس معلمان ندارد ولی در چند سال گذشته این مورد به یک رویه تبدیل شده اما با توجه به وضعیت فرهنگی باید در این مسیر به آموزش و پرورش کمک شود. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران گفت: در مدارس برخی کشورها، اقدامات فرهنگی قبل از ورود دانش آموز به مدرسه آغاز می‌شود و در زمان فارغ‌التحصیلی علاوه بر آموزش دروس، حرفه آموزی و آموزه‌های اخلاقی مانند احترام به خانواده نیز در میان دانش آموزان فراگیر است اما دانش آموزان ما با وجود آموزه‌های دینی بسیار پرمحتوا پس از فارغ التحصیلی نیاز به کمک و برنامه ریزی دارند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری6 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری6 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

راه اندازی اداره کل دامپزشکی در سواحل مکران الزامی است

مهر2 دقیقه قبل

ترس تیم قطری از رویارویی با استقلال

روزنو2 دقیقه قبل

دست‌کم ۳ کشته در جریان تیراندازی در مقابل فروشگاهی در آمریکا

تسنیم4 دقیقه قبل

دستگیری ۱۵ نفر از اعضای یک باند حرفه‌ای سرقت موتورسیکلت در سراوان

مهر6 دقیقه قبل

وزارت رفاه، هیچ پیامکی در خصوص یارانه ارسال نمی‌کند

الف8 دقیقه قبل

راهپیمایی خودجوش مردم زنجان در محکومیت اغتشاشات اخیر

مهر9 دقیقه قبل