گزارش | حمله نظامی ترکیه به سوریه؛ واکنش باکو و ایروان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
گزارش | حمله نظامی ترکیه به سوریه؛ واکنش باکو و ایروان

گزارش | حمله نظامی ترکیه به سوریه؛ واکنش باکو و ایروان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
حملات نظامی ترکیه به شمال سوریه واکنش‌های متضادی در جمهوری آذربایجان و ارمنستان داشت.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ارتش ترکیه پس از اعلام تصمیم دولت ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از شمال‌شرقی سوریه، نیروها و ادوات نظامی خود را در مرز مشترک با سوریه مستقر کرد و از بعد از ظهر روز چهارشنبه عملیات نظامی خود علیه نیروهای کرد متحد آمریکا را آغاز کرد. به گفته مقامات ترکیه، این عملیات با نام رمز «چشمه صلح» علیه آن چه گروه‌های تروریستی کرد خوانده می‌شود صورت گرفته است.

اعلام حمایت از سوی جمهوری آذربایجان

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در تاریخ اکتبر با صدور بیانیه‌ای از تصمیم ترکیه برای شروع عملیات در مرزهای شمالی سوریه بدون قید و شرط حمایت کرد. در این بیانیه آمده است: «جمهوری آذربایجان همه اشکال و جلوه‌های تروریسم را محکوم می‌کند و از تلاش‌های جامعه جهانی در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کند. از این رو ما اطمینان داریم که عملیات چشمه صلح در خدمت مقابله با اقدامات تروریستی، بازگشت پناهندگان به خانه هایشان، حل مشکلات بشردوستانه و اطمینان از صلح و ثبات خواهد بود (۱).

بسیاری از گروه‌های سیاسی در جمهوری آذربایجان فارغ از نوع گرایش هایشان از این عملیات حمایت کردند. به عنوان مثال حزب اپوزیسیون آلترناتیو جمهوری خواه رسما اعلام کرد که با بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان همراه و هم نظر است. ایلقار ممدوف رهبر این حزب در صفحه فیسبوک خود نوشت: «ما اطمینان داریم که کیفیت این عملیات دلیلی برای آغاز هرگونه فعالیت جدید علیه ترکیه یا ادعاهای جدید را ایجاد نخواهد کرد» (۲). الخان شاهین اوغلو مدیر مرکز مطالعات سیاسی اطلس نیز معتقد است: «ترکیه چاره دیگری نداشت. در غیر این صورت نیروهای پ ک ک می‌توانستند کنترل تمام مرزهای شمالی سوریه را به دست بگیرند». توفیق عباسوف تحلیل‌گر سیاسی نیز در یادداشتی تاکید کرد: «حتی اگر این عملیات نیز به درستی به اتمام برسد، برای غلبه نهایی بر بحران سوریه نیازمند یک کنفرانس صلح هستیم. تمامی مسائل را با نیروی نظامی نمی‌توان حل کرد و باید خود را برای استفاده از ابزارهای دیپلماسی آماده کنیم» (۳).

در عین حال، امین حسنلی رئیس انجمن عمومی افسران ذخیره برای آموزش جوانان اعلام کرد که بیش از هزار جوان آذربایجانی داوطلب مشارکت در ارتش ترکیه شده‌اند. وی ابراز امیدواری کرد که ارتش ترکیه در مدت زمان کمی به پیروزی برسد (۴).

با این وجود عده‌ای کمی نیز در این کشور موضع انتقادی نسبت به عملیات ترکیه در شمال سوریه گرفتند. به عنوان مثال رحیم شالی اف روزنامه نگار نوشت: «حقیقت این است که ترکیه به دنبال خفه کردن آزادی کردهاست. حملات ارتش ترکیه به غیر نظامیان اثبات این امر است. اردوغان در تلاش است تا ناسیونالیسم ترکی و رادیکالیسم اسلامی را ترکیب کند و از این طریق به اهدافش برسد. به طور طبیعی این امر به انزوای ترکیه و تلفات بیش‌تر منجر خواهد شد» (۵).

واکنش منفی از سوی ارمنستان

وزارت امور خارجه ارمنستان نیز در بیانیه‌ای حملات ترکیه به سوریه را محکوم کرد. نخست وزیر ارمنستان نیز از جامعه جهانی خواست تا تمامی اقدامات برای متوقف کردن حملات ترکیه انجام دهد. این کشور همچنین اعلام کرد که به فعالیت‌های بشردوستانه‌اش در سوریه ادامه داده و پزشکان و مهندسان ارمنستانی فعالیت‌ها و ماموریت‌های روزانه شان را انجام خواهند داد. هم چنین سفارت ارمنستان در سوریه اقدام به خارج کردن فوری شهروندان این کشور ازشهرهای تل ابیض و قامشلی کرده است. وزارت امور خارجه ارمنستان اظهار داشت که این حمله منجر به وخیم‌تر شدن اوضاع امنیت منطقه‌ای و نیز افزایش تلفات غیر نظامیان و در نتیجه جریان جدیدی از آوارگان خواهد شد. این وزارت خانه هم چنین تاکید کرد که این تهاجم نظامی شرایط را برای نقض شدید و گسنرده حقوق بشر خصوصا علیه گروه‌های قومی ایجاد می‌کند (۶).

ایروان از زمان آغاز بحران سوریه، کمک‌های بشردوستانه محتلفی به دمشق اهدا کرده است. این کمک‌ها برای نیروهای غیرنظامی است که در نتیجه جنگ دچار لطمه شده‌اند. ارمنستان تاکید کرده است که حضور آن‌ها در سوریه برای فعالیت‌های بشردوستانه و ایجاد صلح و آرامش در این کشور است. ارمنستان پس از اتمام کنترل داعش در سوریه و خضوضا پس از آرام شدن اوضاع در فوریه ۲۰۱۹ یک گروه برای انجام فعالیت‌های بشردوستانه به سوریه اعزام کرد. این تیم در کل شامل ۸۳ نفر مهندس و پزشک می‌باشد.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در تاریخ ۱۰ اکتبر حملات ترکیه به خاک سوریه را محکوم کرد. وی گفت: «از این وضعیت نگران هستیم زیرا بر اساس تحقیقات ما چنین اقداماتی باعث تحریک بیش‌تر بحران در سوریه می‌شود». پاشینیان معتقد است که جامعه جهانی باید از تهاجم غیرقانونی ترکیه جلوگیری کرده و از شهروندان سوری که در مرز با ترکیه زندگی می‌کنند محافظت کند. پاشینیان تاکید کرد: «در این زمینه می‌خواهم خاطر نشان سازم که ارمنستان در حال حاضر در شهر حلب مشغول ارائه اقدامات بشردوستانه است و ما به این کار ادامه خواهیم داد» (۷).

نازلی الباکیان مسئول روابط عمومی مرکز مین زدایی بشردوستانه ارمنستان نیز اعلام کرد که ماموریت‌های بشردوستانه این کشور در سوریه ادامه خواهد یافت. وی گفت: «با مسئول تیم بشردوستانه مان در سوریه صحبت کردم. ماموریت آن‌ها طبق برنامه پیش خواهد رفت. پزشکان و مهندسان ارمنستانی فعالیت‌های روزانه خود در حلب را ادامه می‌دهند» (۸).

دولت ارمنستان تصمیم گرفته که شهروندان ارمنی تبار کشورهای سوریه، لبنان و عراق می‌توانند تابعیت ارمنستان را در کشورهای مربوطه اخذ کنند. آوت آدونتس معاون وزیر امور خارجه ارمنستان در حاشیه جلسه هیئت دئلت ارمنستان در تاریخ ۱۰ اکتبر اعلام کرد که دولت این کشور تصمیم مشابهی را در سال ۲۰۱۲ اتخاذ کرد و شهروندان سوریه، لبنان و عراق می‌توانستند در سفارت خانه‌ها یا کنسول‌گری‌های ارمنستان در این کشورها اقدام به اخذ تابعیت و گذرنامه ارمنستان بکنند. بااین حال، این سیاست تنها تا تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۸ برقرار بود. وی حاطر نشان کرد: «با توجه به اوضاع داخلی و تنش در این کشورها، لازم است تا این تصمیم مجددا تمدید شده تا شهروندان این کشورها بتوانند تا تاریخ ۳۱ دسامبر سال جاری میلادی گذرنامه‌های ارمنستانی خود را در سفارت خانه‌ها و کنسولگری هایمان در این سه کشور دریافت کنند» (۹).

از زمان آغاز عملیات ترکیه در شمال سوریه تا کنون ده‌ها غیرنظامی از جمله زنان و کوذکان جان خود را از دست داده و زخمی شده‌اند. رسانه‌های ارمنستانی اطلاعاتی درباره سوری‌های ارمنی تبار که در این مناطق زندگی می‌کنند و تحت تاثیر گلوله باران‌های ارتش ترکیه قرار دارند منتشر کرده‌اند.

مخیتار هایراپتیان رئیس کمیسیون آموزش، علم، فرهنگ، جوانان و ورزش در پارلمان ارمنستان اطلاعاتی درباره وضعیت ارامنه سوریه در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد. هایراپتیان با اشاره به صحبت‌های آرمن سارگیسیان سرکنسول ارمنستان در سوریه گفت که نمایندگی این کشور در حال سازماندهی تخلیه فوری ارامنه از شمال سوریه است. وی نوشت: «حدود ۱۶ خانواده ارمنی تحت کلوله باران ارتش ترکیه در شهر تل ابیض درشمال سوریه قرار گرفته‌اند. علاوه بر این در شهر قامشلی نیز ارامنه زیادی زندگی می‌کنند که آن‌ها نیز در معرض گلوله باران ارتش ترکیه قرار دارند» (۱۰). البته سپس مشخص شد که از این ۱۶ خانواده ارمنی، ۱۳ خانواده قبلا تل ابیض را ترک کرده بودند در حالی که ارامنه ساکن در قامشلی که بیش از ۴۰۰ خانواده می‌باشند هنوز برای ترک خانه هایشان موافقت نکرده‌اند.

۱. https: //en. trend. az/azerbaijan/politics/۳۱۳۱۷۳۷. html

۲. https: //www. facebook. com/realilgarmammadov/posts/۶۸۸۷۶۳۰۸۴۸۶۶۵۵۴

۳. https: //minval. info/turkiy-oldurul-n-terrorcularin-sayini-aciqladi/۱۵۱۳۰۷

۴. https: //www. cnnturk. com/turkiye/azerbaycanli-gencler-turk-ordusuna-katilmak-icin-basvuruda-bulunuyor

۵. https: //jam-news. net/azərbaycan-turkiyənin-suriyadaki-əməliyyatini-dəstəklədi/

۶. https: //www. mfa. am/en/interviews-articles-and-comments/۲۰۱۹/۱۰/۱۰/mfa_statement_syria/۹۸۸۶

۷. https: //news. am/eng/news/۵۳۸۰۹۰. html

۸. https: //news. am/eng/news/۵۳۸۰۸۸. html

۹. https: //news. am/eng/news/۵۳۸۰۹۳. html

۱۰. https: //www. facebook. com/MkhitarHayrapetyanOfficial/posts/۷۸۲۴۸۶۲۶۲۲۱۶۵۰۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
الفالف18 ساعت قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی با اشاره به اینکه اقدامات و اظهارات آمریکایی‌ها در خصوص فلسطین نقض صریح قوانین بین المللی است خواستار تحرک مجامع بین الملی در مخالفت و مقابله با آن شد. وی به آقای پومپئو توصیه کرد بهتر است خود را از تفکرات قرن هجدهمی رها کند که صاحبان قدرت خود را فراتر از حقوق و قوانین بین المللی می‌دانستند. در قرن بیست و یکم نه آمریکا قدرت فائقه است و نه دیگر کسی نقض قوانین بین المللی توسط صاحبان قدرت را می‌پذیرد. وی گفت: طبق سوابقی که از عوامل بیگانه در قالب‌های مختلف از جمله بازرسان آژانس رخ داده است نیرو‌های امنیتی حساس‌تر شده‌اند و این ماده خطرناک را از وی شناسایی کردند. وی یادآور شد: آژانس باید مقررات جمهوری اسلامی ایران و مراکز مهم و حیاتی ما را رعایت کند و ما حق خود می‌دانیم از مراکز حساس حفاظت کنیم.
ایلناایلنا3 ساعت قبل
رئیس جمهور با تسلیت درگذشت دانشمند ارجمند پروفسور فضل الله رضا؛ چهره ماندگار کشور و رئیس اسبق دانشگاه تهران، تصریح کرد: بی تردید نام این استاد فرهیخته دانشگاه‌های ایران و جهان در میان بزرگان علم و دانش این مرز و بوم جاودانه خواهد ماند. به گزارش ایلنا، متن پیام تسلیت حجت الاسلام حسن روحانی به این شرح است: انا لله و انا الیه راجعوندرگذشت دانشمند ارجمند پروفسور فضل الله رضا، چهره ماندگار کشور و رئیس اسبق دانشگاه تهران، موجب تاثر و تالم خاطر گردید. این استاد فرهیخته دانشگاه‌های ایران و جهان که از خانواده متدین و اهل علم بود، بیش از نیم قرن از عمر خود را صرف تدریس و ترویج علم و دانایی نمود و در عرصه مدیریت مراکز علمی و پرورش دانش آموختگان نیز کارنامه ماندگاری از خود بر جا گذاشت و بی تردید نامش در میان بزرگان علم و دانش این مرز و بوم جاودانه خواهد ماند. اینجانب با تجلیل از یک عمر خدمات ارزشمند این شخصیت علمی و فرهنگی، این ضایعه را به جامعه علمی و دانشگاهی کشور، شاگردان و به ویژه خانواده محترم ایشان تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت الهی و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم. حسن روحانیرئیس جمهوری اسلامی ایران

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تکذیب نقل قول چمران از رهبری درباره قیمت بنزین

ساعت ۲۴15 دقیقه قبل

هزینه کارت به کارت بانکی چقدر است؟

تجارت‌نیوز15 دقیقه قبل

۱۱۰ برنامه به مناسبت هفته بسیج در پارس آباد برگزار می‌شود

مهر15 دقیقه قبل

سقوط آسانسور باعث مرگ مرد جوان شد

ساعت ۲۴15 دقیقه قبل

حضور پورعلى گنجى در اردوى تیم امید

میزان‌آنلاین17 دقیقه قبل