پایان بلندپروازی‌های یک آقازاده …
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی
پایان بلندپروازی‌های یک آقازاده …

پایان بلندپروازی‌های یک آقازاده …

الفخبرگزاری الف |

روح الله زم آقازاده‌ای که طی سال‌های گذشته با ماجراجویی در عرصه سیاست و پیوستن به اپوزیسیون قدم به قدم به عرصه‌ای غیر قابل بازگشت وارد شده بود امروز دستگیر شد.

او نه اولین آقازاده مخالف خوان بود و نه آخرین آن خواهد بود. در تاریخ جمهوری اسلامی ایران نمونه‌های متعددی از نوع رفتار و کردار روح الله زم دیده شده اما او از این بخت برخوردار بود که در زمانه‌ای مخالف خوانی کند که شبکه‌های مجازی گسترش زیادی یافته‌اند و عمق اثرگذاری تبلیغاتی و رسانه‌ای ابزارهای جدید ارتباطی آنچنان زیاد شده که هر کسی با سرعتی خیره کننده در معرض اخبار و تحلیل‌های مختلف درست و غلط قرار می‌گیرد.

استفاده از این فرصت، روح الله زم را به سرعت در میان مردم «مشهور» کرد، چیزی که به نظر می‌رسد او سخت بدان نیازمند بود!

فارغ از توفیقات امنیتی در برخورد با مخالف خوانی‌های عامه پسند روح الله زم آنچه در این میان شایسته توجه است تحلیل و بررسی زمینه‌های مختلف رشد چنین پدیده هایی در میان برخی مدیران و مقامات جمهوری اسلامی است.

بنابر سنتی نانوشته یا به تعبیر بهتر بدعتی که در دهه دوم انقلاب گذاشته شد خانواده برخی مسوولان در جمهوری اسلامی رفته رفته از بطن زندگی مردم دور شدند. این دوری علاوه بر بعد جغرافیایی قابلیت اثرگذاری برجغرافیای ذهنی و روحی را نیز دارد. محدود شدن دایره نشست و برخاست و رفت و آمد به مدیران و خانواده‌های دیگر مسوولان، استفاده از امکانات ویژه و بهره مندی از سرمایه اجتماعی قوی و ارتباطات گسترده پدر، تحصیل در مدارس خاص، انتظارات بالا در خانواده برای رشد اقتصادی و اجتماعی فرزندان در حد و اندازه‌های تحرک اجتماعی پدر و … جملگی هدف‌های بسیار بزرگ و بلندی را نوعا برای این فرزندان ترسیم می‌کند که ناکامی در ارضای آن دردناک و برانگیزاننده واکنش‌های دفاعی است.

خبری: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

پدران این آقازاده‌ها به دلیل تحولات سیاسی و اجتماعی عمیق و گسترده انقلاب به ناگهان و بعضا بدون آنکه بخواهند در مصدر مسوولیت‌های سیاسی و اجتماعی واقتصادی مهم قرار گرفته‌اند و مسیر تدریجی تحرک اجتماعی را به سمت طبقات بالاتر اجتماعی به سرعت طی کردند اما این پسران در رقابت با پدران خود از پیش بازنده‌اند چرا که در شرایط نرمال اجتماعی چنین تحرکی به ندرت رخ می‌دهد و هر نوع تحرکی خواه نا خواه باید از مسیر بوروکراتیک و به نظم درآمده‌ای بگذرد که در شرایط انقلاب ضرورتی به طی کردن این مسیر نیست.

بسته به میزان پایبندی پدران به آرمان‌های ایدئولوژیک یا ارزش‌های اخلاقی، موانع پیش روی پسران بلندتر و محکم‌تر هم می‌شود و به این احساس محرومیت نسبی بیشتر دامن می‌زند.

اگر پدران در معرض انتقادات عمومی به ناکارآمدی‌های اقتصادی هم باشند و از آن مهم‌تر پسران نیز در اعتقاد به مشروعیت نظام ارزشی و سیاسی پدران نیز دچار تردید شده باشند تنها گزینه پیش روی این پسران که دیگر سفره انقلاب هم برایشان محقرتر از آن می‌نماید که سیرشان کند، گسترده‌تر کردن روابط سیاسی و اجتماعی و نشستن بر سر سفره‌های بزرگ‌تر در آن سوی مرزهاست.

برخی از این فرزندان پی کار خود می‌گیرند و بی سر و صدا سبک زندگی دیگری را - عموما در غرب- کاملا در تضاد با ظواهر و اظهارات رسمی پدران در این سوی مرز انتخاب می‌کنند اما برخی دیگر که جاه طلب ترند در نمایش ضدیتشان با «رژیم» از هیچ چیز فروگذار نمی‌کنند و البته در پشت همین نقاب نیز محرومیت‌های فروخورده را جبران کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حقیقت پمپ‌بنزینی که می‌گفتند نیه‌شب در خمینی‌شهر آتش گرفته، به روایت ایسنا

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

فیلم | ظهور معجزه‌آسای دریاچه‌ای جوان در میان کویر لوت

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر این دریاچه در میانه کلوت‌ها در کویر شهداد ظاهر شده است. کلوت‌ها برجستگی‌های طبیعی هستند که بر اثر فرسایش و در میان شیارهای نعلی به وجود می‌آیند. برای رسیدن به این دریاچه باید ۵۰ کیلومتر از سمت شهر تاریخی شهداد در شرق کرمان به سمت این کلوتها حرکت کنید تا در آغوش کویر لوت این دریاچه مواج را ببینید. فعالان گردشگری می‌گویند این دریاچه پس از سیلاب‌های ابتدای سال جاری و طغیان «رود شور» که ارتفاعات خراسان جنوبی منشا می‌گیرد و در انتهای کویر در جنوب لوت در استان کرمان آرام می‌گیرد، ایجاد شده است. به گفته این فعالان حجم آب دریاچه بسیار زیاد است اما درصد بالایی از نمک دارد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور اطلاعیه‌ای هشدار دارد: با بارش باران و گاهی برف در سطح شهر تهران در روز شنبه ۲۵ آبان امکان آبگرفتی معابر، مسیل‌ها و اختلال در آمد و شد و به ویژه در نواحی کوهستانی به دلیل رخداد مه و لغزندگی وجود دارد. روز پنجشنبه این اداره کل، در این اطلاعیه آمده است: طی جمعه و شنبه در بخش‌های شمالی استان (بخصوص ارتفاعات شرقی) به تناوب بارش باران، برف و کاهش محسوس دما پیش بینی می‌شود و در روز شنبه ۲۵ آبان در سطح شهر بارش باران و گاهی بارش برف خواهیم داشد از این رو توصیه می‌شود: از تردد با اطراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود. به علت کاهش محسوس دما، تمهیدات لازم صورت پذیرد. بدلیل احتمال ریزش سنگ و لغزندگی، در جاده‌های کوهستانی موارد ایمنی مدنظر قرار گیرد.

تیمار خماران را پایانی نیست: از کاخ سفید کارتن خواب‌ها تا زنی با ۶ نوزاد بی‌هویت

3+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فارسفارس1 روز قبل
افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانند آب را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست زیرا آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، آب به عنوان بهترین نوشیدنی، همواره در سلامت بدن نقش بسزایی دارد؛ به شکلی که ۷۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد و مصرف به اندازه آن در پیشگیری از بیماری‌های کلیوی و برخی از بیماری‌های گوارشی مؤثر است. مریم محمودی متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، ‌ در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب همراه با غذا مفید یا مضراست؟»، اظهار داشت: در افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانیم توصیه کنیم آب یا یک بشقاب سالاد را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست؛ چراکه آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. وی در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب در صبح و به صورت ناشتا مفید است؟»، بیان داشت: بله، مصرف آن مشکل خاصی ندارد؛ چراکه دریافت مایعات ما کم‌تر از نیاز بدن است؛ در نتیجه برای ما مهم است مایعات غیرمدر را به میزان کافی مصرف کنیم که آب از جمله آن است. انتهای پیام/
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
تمام فکرم رفت سمت والدینی که اینستاگرام دخترانشان با عکس‌های نیمه‌عریان پر شده. هیچ وقت درخواست نکرده بودم که اینستاگرام پائولینا را ببینم. تلفن همراهم را برداشتم و ناگهان همه چیز جلوی چشمم بود: زندگی پائولینا. مناظر زیبایی از اوریینت در لانگ آیلند بود که بخشی از هر ماه اوت در کل زندگی پائولینا را در آنجا می‌گذراندیم و از روی عشق عنوانش را «خانۀ شادی‌هایم» گذاشته بود. وب‌سایت ترجمان آن را در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۸ با عنوان «روزی که در اینستاگرام دخترم را پیدا کردم» و ترجمۀ میترا دانشور منتشر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر