جزئیات توافق دمشق و نیروهای «سوریه دموکراتیک» از زبان یک مقام کرد سوری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
جزئیات توافق دمشق و نیروهای «سوریه دموکراتیک» از زبان یک مقام کرد سوری

جزئیات توافق دمشق و نیروهای «سوریه دموکراتیک» از زبان یک مقام کرد سوری

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک عضو هیئت اجرایی جنبش "جامعه دموکراتیک" فاش کرد توافق به دست آمده میان نیروهای سوریه دموکراتیک و مسئولان سوریه تنها به حمایت از مرزها مربوط می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلدار خلیل، عضو هیئت اجرایی جنبش «جامعه دموکراتیک» در گفت‌وگو با شبکه کرد زبان «روناهی» درباره دلایل توافق فعلی میان نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) و مسؤولان سوریه اظهار کرد: آنچه برای ما اهمیت دارد، اینست که ما نمی‌خواهیم اراضی‌مان اشغال شوند و به دنبال آن هستیم که از مردم خود حمایت کنیم و نشست‌ها نیز به همین خاطر انجام شدند، حتی اگر این یک گام کوچک باشد، به منزله آغازی خواهد بود، این نه یک توافقنامه بلکه یک آغاز است.

آلدار خلیل گفت: این توافق هیچ بندی ندارد زیرا یک توافقنامه (واقعی) نیست. هر کدام از طرف‌ها درباره مسایل متفاوتی صحبت می‌کنند، ما می‌گوییم مرزهای این کشور در معرض خطر هستند و نمی‌خواهیم کشور تقسیم شود، ما به آنها گفتیم اگر نمی‌خواهید کشور تقسیم شود، حمایت از مرزها مسؤولیت پایتخت است و در قوانین بین‌المللی نیز به همین شکل است.

این چهره سیاسی کرد افزود: هدف ما از توافق درباره استقرار نیروهای دمشق در مرزها همین است و باید قدرتی تحت عنوان دمشق باشد. زیرا آنها نماینده سوریه در سازمان ملل هستند. زمانی که ارتش بر مرزها مستقر شود، این از نظر سازمان ملل به این معناست که تقسیمی در سوریه وجود ندارد و این حاکمیت ملی سوریه را نشان می‌دهد و با وجود این حاکمیت ملی اگر ترکیه بر حمله خود پافشاری ورزد، به معنای آن است که این کشور به حاکمیت ملی سوریه تجاوز کرده است.

این عضو هیئت اجرایی جنبش «جامعه دموکراتیک» با تاکید بر اینکه توافق یاد شده تنها شامل وضعیت مرزهاست، گفت: درباره وضعیت دولت خودمختار کردها و شهرها توافقی نشده است، ما پیشتر خواستار توافق درباره حمایت از مرزها بودیم اما دمشق با آن مخالفت کرده بود و اکنون نیز اگر دمشق مجبور نبود، باز هم قبول نمی‌کرد. ما به آنها گفتیم به مرزها بیایید، مناطقی وجود دارند که آنها هرگز نخواهند توانست وارد آنجا شوند، نیروها در برخی نقاط در منطقه واقع در حد فاصل شهر منبج و مناطق تحت کنترل دولت ترکیه مستقر شدند.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

به گفته این چهره سیاسی کرد، درباره برافراشته شدن پرچم سوریه در مناطق واقع در حد فاصل دیرک (المالکیه) تا سری کانیه (راس العین) و نیز از تل‌ابیض تا کوبانی (عین العرب) و نیز در منبج توافق شد.

او افزود: مناطق جنگی شامل این توافق نمی‌شوند، زیرا اگر حاکمیت سوریه بر این مناطق اعمال شود، درگیری‌ها در مناطق جنگی ادامه خواهند یافت.

وی در ادامه گفت: ما از این لحظه به بعد برای دستیابی به یک توافقنامه اقدام خواهیم کرد و تلاش خواهیم کرد دمشق را به پذیرش دولت خودمختار، تعیین (چگونگی) روابط این دولت با دمشق و جایگاه آن در قانون اساسی متقاعد کنیم. بحث و گفت‌وگوها درباره برخی از این مسایل سال‌هاست ادامه دارند، آنچه ما در این کشور می‌خواهیم یک دولت دموکراتیک با حاکمیتی غیرمتمرکز است و این مساله نیز زمان طولانی نیاز دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرا چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت.

شعله‌ورکردن آتش‌ اعتراضات باشایعات بنزینی

فارسفارس1 روز قبل
مجله فارس پلاس: بنزین گران شد؛ خبری که طی ۴۸ ساعت گذشته سرخط اتفاقات زیادی شده است. اما این اتفاق باعث شده شایعات فراوانی حول آن دست به دست شود؛ از کشته شدن یک جوان تا به آتش کشیده شدن پمپ‌بنزین‌ها. هنوز چندساعتی از اعلام خبر سهمیه‌بندی بنزین نگذشته بود که اولین پمپ‌بنزین در تهران آتش گرفت؛ البته در فضای مجازی. تصاویر، دود شدیدی در پمپ‌بنزین خیابان شریعتی را نشان می‌داد که آتش آن در جوی‌های خیابان نیز جاری بود. نقل قولی در یک صفحه جعلی منتسب به سرمربی تیم ملی ایران منتشر شد که شکست ایران را به گردن مسائل سیاسی می‌انداخت.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
سوالی درباره علت بی ثباتی در بازار مسکن از وزیر راه و شهرسازی اعلام وصول شد. به گزارش ایسنا، علی اصغر یوسف نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان جلسه علنی عصر امروز یکشنبه موارد اعلام وصولی را به شرح ذیل اعلام کرد: طرح استفساریه بند الف ماده ۴۵ قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعهسوال ملی مسعود گودرزی نماینده ممسنی از وزیر راه و شهرسازی درباره علت بی ثباتی در بازار مسکنسوال ملی سید قاسم جاسمی نماینده کرمانشاه از وزیر کشور درباره علت عدم جلوگیری از قاچاق دام زنده در غرب کشورسوال ملی حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر از وزیر کشور درباره علت عدم اقدام موثر در زمینه جلوگیری از قاچاق دام زنده. انتهای پیام
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که قریب به ۴۸ ساعت از اعلام یکباره و بی مقدمه خبر اصلاح قیمت بنزین می‌گذرد، مردم ایران هنوز در شوک ناشی از این افزایش هستند. نیروهای انتظامی هم سعی در مدیریت این اعتراضات مسالمت آمیز داشتند. غارت فروشگاه‌ها و به آتش کشیدن خودروهای شهروندان از دیگر اتفاقات تلخ چند ساعت گذشته در چند نقطه ایران است. بهبهان، قائمشهر، کازرون، اسلامشهر و شهریار دیگر شهرستانهایی هستند که گزارش‌ها حکایت از انحراف اعتراضات مردمی به سمت خشونت و تخریب اموال عمومی یا آسیب رساندن به اموال شهروندان دارد. در این میان فقدان اطلاع رسانی دقیق دولتی‌ها از ابعاد مختلف طرح اصلاح قیمت بنزین و نیز طرح اعطای حمایت‌های معیشتی کاملا محسوس است و به نظر می‌رسد خلاء آن در مقطع کنونی تنها با مواجه مستقیم رئیس جمهور و به میدان آمدن وی قابل جبران است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری15 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری15 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

سیل یک میلیارد دلاری در ونیز

الف9 دقیقه قبل

امسال نتایج ۲ سالانه سطح‌بندی دانشگاه‌ها را نداریم

فارس16 دقیقه قبل

ارتش هند به هواپیماها و پهپادهای رزمی و تجسسی ساخت آمریکا مجهز می‌شود

فارس18 دقیقه قبل

تظاهرات دوباره لبنانی‌ها در بیروت

عصر ایران20 دقیقه قبل

سرنوشت عروس خاورمیانه در هاله‌ای از ابهام

ایسنا24 دقیقه قبل

منچستریونایتد در اندیشه جذب بیل

میزان‌آنلاین25 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1