سیراف را می‌خواهند گورستان زباله کنند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
سیراف را می‌خواهند گورستان زباله کنند!

سیراف را می‌خواهند گورستان زباله کنند!

ایسناخبرگزاری ایسنا |
انگار می‌خواهند طاقت «سیراف» را طاق کنند، سال‌ها بی‌توجهی به تاریخی که این شهر کهن در دل خود پنهان کرده از یک سو، از سوی دیگر حریم‌اش را تا مرز شهری می‌شکنند تا کارخانه‌های پتروشیمی فعالیت‌شان چند برابر شود و حالا قصد دارند پروژه‌ی کارخانه بازیافت زباله را در حریم شهر و روی تاریخِ سیراف بنا کنند، شاید اختراع جدید به نتیجه برسد!

به گزارش ایسنا، می‌گویند سیراف بخش بزرگی از تاریخ و فرهنگ جنوب کشور را در خود جای داده است، به گونه‌ای که از دوره‌ی ساسانیان به بعد، این شهر مرکز ثقل تبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بوده که به مرور مبدا راه آبی ابریشم هم به آن اضافه می‌شود؛ بندری که در اوج شکوه و رونق‌اش در قرن چهارم با زلزله‌ای ویرانگر در زیر دریا مدفون شد و بعدها سیراف امروزی را روی قبر او ساختند، هر چند کاوش‌های باستان‌شناسان بخشی از این تاریخ را تا امروز نشان داده است، به اندازه‌ای که برنامه‌ریزی‌ها برای ثبت جهانی‌اش شکل می‌گیرد و حتی پرونده‌اش را به فهرست موقت یونسکو فرستاده‌اند.

حالا در کنار همه برنامه‌ریزی‌هایی که به تخریب تدریجی سیراف می‌رسند، می‌خواهند تیر آخر را بزنند، یعنی «ساخت کارخانه بازیافت زباله در سیراف»؛ اقدامی که می‌تواند روی تاریخ این شهر را بپوشاند برای همیشه.

طرح را به نام «سایت بازیافت پسماندهای شهری و صنعتی» مطرح کرده‌اند که قرار است یک شرکت دانش بنیان آن را راه‌اندازی کند، آن‌هم در دو کیلومتری سیراف، ‌جایی که هنوز می‌تواند بخش‌هایی از تاریخ زیر خاک آن زنده باشد، وگرنه که حتی این مساحت، در حریم سیراف باستانی است و اگر قرار به جهانی شدن‌اش باشد، قطعا این برنامه‌ریزی را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند.

محمد کنگانی – فعال میراث فرهنگی سیراف – احداث کارخانه بازیافت زباله‌های صنعتی و شهری در دو کیلومتری سیراف را کاری غیرمنطقی می‌داند و به ایسنا می‌گوید: به واسطه قرارگیری سیراف بین سه شهرستان عسلویه و کنگان و کنگ، انتخاب منطقه‌ی مورد نظر برای ایجاد چنین مرکزی کاملا به جاست، اما قرار است ما چه چیزی را با چه چیزی مبادله کنیم؟

او توضیح می‌دهد: متولیان این پروژه از نظر اقتصادی به سودی کلان می‌رسند و حتی از نظر مسیر برای‌شان مقرون به صرفه است و از زمین‌های خوبی استفاده می‌کنند، اما از یک سو تنها قانون را که ساخت کارخانجات را تا دو کیلومتری شهرها فقط برای صنعتی‌ها مجاز می‌داند و نه برای زباله‌ها زیر پا می‌گذارند و از سوی دیگر به واسطه‌ی قرار گرفتن این محوطه در مسیر رودخانه و وزش باد، قطعا با وقوع هر عمل وارونگی در بادهای منطقه‌ای، بوی مشمئز کننده‌ای به شهر می‌آید که می‌تواند در نخستین قدم گردشگران را از سیراف دور کند و با یک تبلیغ منفی که سیراف آلوده است و بوی آن نفس را قطع می‌کند، دیگر هیچ گردشگر و پژوهشگری پا به سیراف باستانی نمی‌گذارد.

کنگانی همچنین به قرارگرفتن منطقه‌ی انتخاب شده در نزدیکی قشلاق عشایر اشاره می‌کند و می‌گوید: ‌ عشایر از اواخر شهریور به این منطقه می‌آیند و اسفند ماه به «هفت چاه» برمی‌گردند، بنابراین این اقدام نیز عملکرد سالانه و زندگی عشایر را از آن‌ها می‌گیرد.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان | اخبار سرگرمی و تفریحی

او همچنین با بیان این که طرح در دست اجرا، اختراعی به عنوان یک طرح دانش بنیاد است، می‌افزاید: اجرایی شدن این طرح در دو کیلومتری سیراف، نخستین کار آن‌هاست که به قول خود می‌خواهند در کل دنیا انجام دهند، پیش از این، تا کنون این طرح را فقط درآزمایشگاه امتحان کرده‌اند، حالا اگر اشتباهی رخ دهد، بدون هیچ نتیجه‌ای به تاریخ سیراف آسیب غیرقابل جبرانی وارد می‌شود.

این فعال میراث فرهنگی سیراف با تاکید بر این‌که هیچ کس با اصل کار در این زمینه مخالف نیست، ادامه می‌دهد: معتقدیم در قدم نخست این پروژه باید قدری دورتر از مساحت انتخاب شده کنونی در این محوطه اجرایی شود، معدنی زباله بین کنگان و سیراف وجود دارد که می‌توانند همان نقطه را برای اجرایی شدن این پروژه انتخاب کنند، تا از آسیب‌های احتمالی که هنوز چیزی از آن‌ها نمی‌دانیم دوری کنیم.

کنگانی و فعالان میراث فرهنگی سیراف تنها کسانی نیستند که مخالف این طرح‌اند، امام جمعه سیراف نیز یکی از مخالفان این طرح است، حجت‌الاسلام صادق عاشوری در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی سیراف، انجام این کار را غیر منطقی دانسته است، هر چند می‌تواند پروژه‌ای عالی و کارآمد باشد.

او هم به این نکته تاکید کرده که «سیراف کاندیدای ثبت جهانی است، باید زمینه را فرهم کرد تا به یونسکو معرفی شود. بنابراین باید زیرساخت‌های گردشگری را در سیراف تقویت کرد نه این‌که اراضی پیرامونی سیراف و محل مراتع اطراف که محل درآمد و زندگی زمستانه عشایر منطقه است را به مرکز زباله‌سوزی تبدیل کرد. نگرانی ما این است که با آمدن این کارخانه، سیراف جایگاه جهانی خودش را از دست بدهد.»

از سوی دیگر فعالان میراث فرهنگی با راه‌اندازی کمپینی با نام «#نه_به_کارخانه_بازیافت_زباله» در دانشگاه در دانشگاه پیام نور و همچنین کمپینی از تشکل‌های میراث فرهنگی سراسر کشور در اردبیل با این طرح مخالفت کرده‌اند.

شاید اگر تا امروز سیراف جهانی شده بود، هیچ کدام از این شرکت‌ها با برنامه‌ریزی‌های بدون درنظر گرفتن تاریخ و فرهنگ این منطقه از جنوب کشور، به این حد سیراف را کوچک و بی‌ارزش نمی‌شمردند. سیرافی که با محوطه‌های تاریخی اطرافش مانند «نجیرم»، «بتانه»، «دیر» و «بردستان»؛ تاریخ را در این منطقه از جنوب کشور با چنگ و دندان حفظ کرده است، اگر برخی پروژه‌های درآمدزا بگذارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
بهنوش بختیاری، بازیگر سینما و تلویزیون به تازگی تصویری از حضورش در استرالیا را در صفحه شخصی اینستاگرام خود به اشتراک گذاشته است. بختیاری اخیرا به استرالیا سفر کرده است.

پست جنجالی مهناز افشار بعد از طلاق به محمدرضا گلزار + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محمدرضا گلزار زیر پست آخر مهناز افشار در صفحه شخصی اش در اینستاگرام کامنتی جالب و جنجالی نوشته و با ایمان قلب که همین موضوع باعث شده که کاربران فضای مجازی شروع به شایعه سازی در مورد علاقه گلزار به مهناز افشار کنند. محمدرضا گلزار و مهناز افشار از بازیگران پرکار و محبوب سینمای ایران هستند که بازی‌های مشترک زیادی با هم دارند. مهناز افشار و محمدرضا گلزار در عشق تعطیل نیستمهناز افشار و محمدرضا گلزار در سریال عاشقانهمهناز افشار و محمدرضا گلزار در فیلم زهر عسلبازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کمابازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در آتش بسعکس مشترک محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کلاغ پرپاسخ اینستاگرامی گلزار به منتقدان کنسرتشمحمدرضا گلزار، در پستی اینستاگرامی، پاسخ منتقدان کنسرتش در لس‌آنجلس را داد. آماری عجیب از تعداد بلیتهای فروخته‌شده کنسرت محمدرضا گلزار در مهمترین سالن کنسرت دنیا منتشر شده است. انتقادی که (نکاتی درباره سلیقه مخاطب در آمریکا گفته بود) بنا به گفته بسیاری به دور از شان بود جزئیات ممنوع الکاری مهناز افشار مهناز افشار نمی‌داند در ایران ممنوع‌الفعالیت است یا نه اما می‌گوید با اینکه رسما چیزی در این باره به او اعلام نشده اما از برخی صاحبان فیلم‌ها شنیده که ممنوع‌الفعالیت است.
رکنارکنا12 ساعت قبل
به گزارش رکنا، مهدی علیمردانی بازیگر سریال «ستایش ۳» پیرامون ادامه تولید سریال «ستایش ۳» گفت: پاسخ این سوال باید توسط کارگردان و تهیه کننده این سریال داده شود، اما من به عنوان یک بازیگر معتقدم سریال ستایش این توان را دارد که ادامه یابد و در قالب فصل چهارم به مخاطبان عرضه شود. وی مردم را بهترین سنگ محک برای ادامه سریال ستایش در فصل چهارم دانست و ابراز کرد: این مردم هستند که تعیین می‌کنند چه برنامه‌هایی تهیه شود و یا چه برنامه‌هایی ادامه نیابد، از سوی دیگر با نمایش سریال ستایش در فصل سوم و استقبال مردم از این مجموعه مشخص شد که ساخت سریال ستایش در فصل چهار همچنان برای مردم جذابیت خواهد داشت. بازیگر سریال «ستایش ۳» در مورد نقش خود در این مجموعه و باز خورد این کاکتر در بین مردم اظهار کرد: کاراکتری که در «ستایش ۳» ایفا کردم در فصل اول و دوم دارای ماجرای خاصی بود، همین امر سبب شد تا با باز خورد‌های مختلف مردم روبرو شوم، وقتی که در شهرستان‌ها حضور پیدا می‌کردم آنان در مورد نقشم از من سوال می‌کردند و برخی نیز دلیل خیانت رستم در سریال ستایش را از من جویا می‌شدند و می‌پرسیدند چرا به حشمت فردوس خیانت کردی؟ همین موضوع باعث رنجش من شد و بسیار اذیت شدم. علیمردانی در مورد محور پیام سریال «ستایش ۳» بیان کرد: سریال «ستایش ۳» پیام‌های اجتماعی ارزشمندی را با خود به همراه داشت توجه به سنت‌ها و ارزش نهادن به آن‌ها از جمله مهم‌ترین موضوعاتی بود که در طول سریال به مخاطب یادآوری شد. علیمردانی به شایعه فوتش در فضای مجازی اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه فضای مجازی به نحوی شده است که خبر‌های نادرستی مبنی بر مرگ برخی از بازیگران و یا افراد سرشناس در آن تولید و سریعا گسترش پیدا می‌کند مدتی پیش خبر فوت من در فضای مجازی گسترش پیدا کرد که از طریق پیام اینستاگرامی این شایعه را خنثی کردم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خانه ملتخانه ملت21 ساعت قبل
سید حسین نقوی حسینی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به وقوع زلزله در میانه و تخریب بسیاری از خانه‌ها و اماکن در این شهرستان، گفت: کشور ما روی گسل‌های زلزله قرار دارد و بنابراین فرقی ندارد که زلزله در کدام شهر و استان رخ دهد و باید سیاستگذاری‌های حوزه راه و شهرسازی مبتنی بر یک کشور زلزله‌خیز باشد. نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در طرح‌ها و پروژه‌های ساخت مسکن باید نکات ایمنی اعمال شود که تاکنون قدم‌هایی در این زمینه برداشته شده است و نباید از انصاف بگذریم. وی با بیان اینکه در حال حاضر نظام مهندسی بر نحوه ساخت و سازها به خوبی نظارت می‌کند، افزود: آنان توجه لازم را دارند تا ساخت‌وسازها به گونه‌ای باشد که مقاومت در آنها لحاظ شود اما با وجود این، متاسفانه برخی از ساخت‌وسازهای ما خارج از این مدار انجام می‌شود و اگر زلزله‌ای اتفاق بیفتد، دچار خسارت‌های جدی می‌شوند. نقوی حسینی درباره عملکرد مدیریت بحران در زمان وقوع زلزله، تصریح کرد: مدیریت بحران تبلیغات خوبی از عملکرد خود می‌کند اما زمانی که وارد عملیات میدانی می‌شوند، آن ادعاها مشاهده نمی‌شود. /پایان پیام

دردسرهای مرض شیرین

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ بیماری دیابت در اکثر موارد علامت خاصی ندارد و برای تشخیص آن باید قند خون را اندازه گرفت و بعد از آن آزمایش و چکاپ خون انجام داد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری19 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری1 روز قبل

اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور20 دقیقه قبل

برگزاری ۱۰۱۷ برنامه ویژه هفته کتاب در استان کرمان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور21 دقیقه قبل

مجلس موضوع کلاهبرداری‌های اینترنتی را در نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد بررسی کند

خانه ملت26 دقیقه قبل

دنیس راس توافق ایران و آمریکا را محتمل دانست

خبرآنلاین26 دقیقه قبل

فیلم/ پاسخ موشکی مقاومت به ترور فرمانده فلسطینی

مشرق‌نیوز26 دقیقه قبل

رونالدو باشگاه یوونتوس را عصبانی کرده است

اعتمادآنلاین27 دقیقه قبل

آمریکا به دنبال ایجاد تفرقه و برهم زدن جوامع اسلامی است

میزان‌آنلاین28 دقیقه قبل