۶ شش نقطه تهران مجهز به مراکز ورزشی معلولان می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
۶ شش نقطه تهران مجهز به مراکز ورزشی معلولان می‌شود

۶ شش نقطه تهران مجهز به مراکز ورزشی معلولان می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
شهردار تهران باتاکید بر نگاه ویژه و پیگیری جدی برای تقویت سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولان از تجهیز حداقل شش نقطه از تهران به مراکز ورزشی مناسب معلولان خبر داد.

به گزارش ایسنا، پیروز حناچی همزمان با روز جهانی عصای سفید در مراسم گرامیداشت روز نابینایان که در ایوان شمس برگزار شد سخنرانی خود را با این بیت شروع کرد: «چشم دل باز کن تا جان بینی، آنچه نادیدنی است آن بینی»

شهردار تهران با بیان اینکه مناسب سازی فضای شهری و ایجاد فرصت‌های برابر برای همه موضوع بسیار مهمی در همه جای دنیا است، گفت: با تعاریف امروز، معلول کسی نیست که روی ویلچر است یا نقیصه جسمی دارد بلکه معلول کسی است که در عرصه‌های اجتماعی نمی‌تواند حضور داشته باشد حتی اگر از سلامتی کامل برخوردار باشد.

وی ادامه داد: با این رویکرد نگاه به معلولیت تغییر می‌کند و در نتیجه مناسب سازی شهری موضوع محوری قرار می‌گیرد. با نگاه‌های جدید، همه گروه‌های سنی و همه اقشار از جمله معلولان باید بتوانند از امکانات شهری استفاده کنند و در عرصه‌های اجتماعی حضور داشته باشند.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه همه گروه‌ها و همه شهروندان باید بتوانند در شهر حضور داشته باشند تصریح کرد: کسی که نابینا یا ناشنواست تا منی که جراحی زانو داشته‌ام و خانم باردار یا خانمی که با کالسکه فرزندش تردد می‌کند همگی باید به فضای مناسب شهری دسترسی داشته باشیم.

حناچی اظهار کرد: کشور ما جزء کشورهایی است که جنگی را پشت سر گذاشته که یکی از عوارض این موضوع معلولیت‌های ناشی از جنگ است.

به گفته حناچی، در دوره‌ای تلاش شد همه فضاهای شهری از جمله دانشگاه‌ها برای معلولان و جانبازان مناسب سازی شود اما این روند تداوم نیافت. با وجود قانون، بودجه، اراده و مسیر درست برای مناسب سازی طی نشده است. مسلما یک جای کار ایراد دارد. اگر این ایراد را رفع نکنیم بقیه اقدامات هم دچار نقیصه خواهد بود.

شهردار تهران با اشاره به شعار روز جهانی نابینایان گفت: شعار انتخابی امسال «فرصت‌های برابر، اشتغال، نیاز امروز و نه آرزوی فردا» است که همه اینها جزء حقوق اولیه انسانی به شمار می‌آید و حتما باید تامین شود.

حناچی تاکید کرد: در شهرداری تهران تلاش می‌شود همه فضاهای عمومی از جمله پارک‌ها برای همه شهروندان مناسب سازی شود. همچنین روی استفاده از سرویس‌ها و خدمات فناوری‌های دیجیتال تاکید بسیاری داریم و این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنیم تا این سرویس‌ها آماده شود. راه اندازی فناوری‌های دیجیتال و سرویس‌های خدماتی برای معلولان در مترو، پیاده روها و حمل و نقل‌های عمومی اولویت ما است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

شهردار تهران با تاکید بر اینکه باید پیمانکاران و کارگران نیز با مبانی نظری مربوط به مناسب سازی آشنا باشد گفت: در پیاده روها خطوط زردی وجود دارد که ویژه نابینایان است اما آیا همه پیمانکاران و کارگران با این موضوع آشنا هستند؟ برای مناسب سازی نیاز به پیمانکاران صاحب صلاحیت و صاحب دانش داریم که با مبانی نظری مربوط به مناسب سازی آشنا باشند.

وی با اشاره به ضرورت گسترش مراکز ورزشی مناسب برای معلولان گفت: مرکز ورزشی قمر بنی هاشم در جنوب تهران فعال است اما سعی داریم حداقل شش نقطه از تهران را به مراکز ورزشی مناسب برای معلولان مجهز کنیم تا این افراد بتوانند دسترسی راحت‌تری به خدمات ورزشی داشته باشند. همچنین بر اساس قانون تخفیف‌های لازم برای معلولان تعریف و اجرایی می‌شود.

شهردار تهران ادامه داد: در مناطق ۱۲ و ۱۵ تهران مراکزی برای آموزش کودکان نابینا دایر شده است که اقدامات قابل توجهی برای شکوفا شدن استعداد کودکان انجام می‌دهند. همه تلاش‌هایمان را باید بکار گیریم تا اگر فردی از نقیصه‌ای رنج می‌برد بتواند از سایر استعدادهایی که خداوند در وجود او قرار داده استفاده کند. باید استعدادهای این افراد شکوفا شود. چون اگر نقیصه‌ای داشته باشند حتما ظرفیت‌های دیگری در وجود آنها قرار داده شده است.

حناچی تاکید کرد: هزینه رعایت مناسب سازی ساختمان‌ها در هنگام ساخت اولیه بسیار کمتر از مناسب سازی بعد از ساخت است. متاسفانه این ایراد به دانشگاه‌ها بر می‌گردد. مهندسین معمار باید طوری تربیت شوند که با اصول اولیه اقتصادی آشنا باشند. در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا مهندسین معمار در مورد مناسب سازی برای معلولان تحت آموزش قرار می‌گیرند.

شهردار تهران با اشاره به ضرورت آموزش سطوح مختلف اجتماعی در مورد مناسب سازی‌ها برای معلولان گفت: اگر این آموزش‌ها انجام شود همه گروه‌های جامعه حساسیت و آگاهی لازم را خواهند داشت. تامین امکانات لازم برای معلولان و مناسب سازی شهر برای این گروه‌ها موضوع بسیار مهمی است چون با کرامت انسانی گره خورده است.

حناچی در پایان با قرائت دو بیت شعر سخنان خود را به پایان رساند «بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

غافلگیری قاچاقچیان در طرح «ظفر ۲»

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
پلیس پایتخت در طرح «ظفر ۲»، ۲۷۰ خرده فروش را به همراه ۹۰۰ معتاد متجاهر جمع آوری کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس پلیس پایتخت در حاشیه اجرای طرح «ظفر ۲» گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵ تن مواد مخدر کشف کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش کشفیات داشتیم.

از گود برداری تا خانه شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیاز گود برداری تا خانه شهراز سال ۹۵ یک گود عمیق در میدان امام خمینی خودنمایی می‌کند، گودی که گلایه‌های کسبه و رهگذران را در این منطقه به همراه داشته است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
تحقیقات از دکتر داروسازی که متهم است همکارش را به خانه کشانده و مورد آزار و اذیت قرار داده است آغاز شد. زنی جوان تیر سال جاری به مأموران پلیس مراجعه کرد و گفت: از سوی دکتری داروساز و دوستش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. او گفت: من خودم دکتر داروساز هستم و با مردی که به من تجاوز کرد هم‌کلاس و دوست بودیم. او مرا مورد تجاوز قرار داد و دوست دیگرش هم آمد و من را مورد آزار و اذیت قرار داد. گفته‌های متهم از سوی پزشکی‌قانونی رد شد، چراکه پزشکی‌قانونی اعلام کرد دختر جوان از سوی مرد داروساز مورد آزار و اذیت قرار گرفته و آثار آن باقی مانده است.

استقرار جوی پایدار تا پایان هفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرتضی ضرابی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ با اشاره به پایداری هوا و افزایش غلظت آلاینده‌ها در دو روز آینده گفت: میزان این غلظت در شهر‌های پرجمعیت و صنعتی نظیر تهران به بیش از ۱۵۰ درجه خواهد رسید که این شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها است.

مغناطیس اربعین در مرزهای شرقی ادامه دارد

مهرمهر1 روز قبل
اما پس‌ازاینکه موج بازگشت زوار آغاز شد و بسیاری از خادمان موکب‌های خود را جمع‌آوری کردند داستان زائران پاکستانی اربعین تازه شروع می‌شود. باوجوداینکه تقریبا همه موکب‌ها در عراق و ایران حالا جمع‌آوری شده‌اند اما خدمات‌رسانی مردم سیستان و بلوچستان به زوار پاکستانی همچنان ادامه دارد. خدمات رسانی به زوار پاکستانی اربعین در مسیر بازگشت ادامه داردرضا بختیاری، دبیر ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: میزبانی از این زوار عزیز افتخاری است که نصیب مردم سیستان و بلوچستان شده است. دبیر ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه خدمات‌رسانی به زوار پاکستانی اربعین در مسیر بازگشت ادامه دارد، افزود: زائرین پاکستانی برای بازگشت باید از خاک جمهوری اسلامی ایران بگذرند. وی با اشاره به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی نیز در مسیر خدمت به زائران پاکستانی خدمات مختلفی ارائه کرده است، گفت: خدمات سازمان تبلیغات اسلامی در مسیر بازگشت زوار پاکستانی نیز ادامه دارد.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشجلسه شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری، با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت و علی‌رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت و معاونان و مدیران بخش‌های مختلف بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، امروز در تهران برگزار شد. در ادامه این جلسه آقای علی‌رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت، گزارشی از روند برنامه‌های اجرایی حج تمتع و اربعین ارائه و اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون بحث آسیب‌شناسی حج ۹۸ را در استان‌ها انجام داده‌ایم و تا پایان آبان ماه این موضوع به نتیجه نهایی خواهد رسید. وی همچنین در خصوص وضعیت اعزام زائران به عتبات عالیات یادآور شد: با ایجاد امنیت بهتر شهر‌های زیارتی اعزام زائران عتبات عالیات از سرگرفته خواهد شد. رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به زلزله اخیر در آذربایجان شرقی از ارائه برخی کمک‌های جمع‌آوری‌شده توسط این سازمان در شهر‌های زلزله‌زده خبر داد. در ادامه این جلسه موضوع کلیات حج ۹۹ مورد بحث و بررسی قرار گرفت و آقای اکبر رضایی معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت گزارشی در این خصوص ارائه کرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته ان‌شاءالله در بهمن‌ماه ثبت‌نام زائران حج ۹۹ را کلید خواهیم زد و بدیهی است بخشی از اقدامات مقدماتی بایسته پیش از این تاریخ به انجام خواهد رسید.

نظرها

اخبار بیشتر