زنانی که هنوز می‌میرند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
زنانی که هنوز می‌میرند

زنانی که هنوز می‌میرند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
جنگ‌ها به پایان می‌رسند و ویرانی‌ها آباد می‌شوند، اما آنچه می‌ماند صداست؛ صدای آدم‌هایی كه دردها را فریاد زده‌اند، اندوه را به تصویر كشیده‌اند، ظلم را به تماشا گذاشته‌اند و از كتاب و كلمه بهره گرفته‌اند برای ثبت تاریخ.

دختر جوانی از طایفه کردهای ایزدی که تجربه‌ای هولناک از گرفتاری در دام داعش را پشت سر گذاشته، بار دیگر فریاد می‌زند و از همه مردم جهان می‌خواهد در مقابل ظلمی که به مردمش روا می‌شود، سکوت نکنند.

نادیا مراد، این بار در اینستاگرامش پیامی منتشر و حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه را محکوم کرده است. سال پیش همین روزها بود که نادیا مراد به عنوان برگزیده جایزه صلح نوبل نگاه‌ها را به خاورمیانه معطوف کرد و انتشار کتابش با نام «آخرین دختر» نوری تاباند به تاریکی‌های جهان داعش و جنایاتش.

نویسنده جوان طی سه چهار سال اخیر، خاطراتی هولناک و دردآلود از روزهای اسارت در پنجه‌های داعشی‌ها نوشت و منتشر کرد. به سازمان ملل رفت و درباره جنایت‌هایی که در حق غیرنظامیان به‌خصوص زنان و کودکان صورت می‌گیرد، سخن گفت و هنوز زمان زیادی نگذشته که دوباره آتش به طایفه‌اش افتاده و دردهایش تازه شده است.

تازه‌ترین پیام نادیا مراد چیست؟

در چند سال گذشته نادیا مراد، سرگرم رسیدگی به مردمش بوده که در مبارزه با داعش آسیب‌های جدی دیده‌اند از همدلی و همدردی با زنان و کودکان گرفته تا اقدام به جلب مشارکت برای ساخت بیمارستان و فراهم آوردن امکانات دیگر.

نویسنده جوان چند روز پیش در اینستاگرامش بیانیه‌ای صادر کرده و نوشته است: من حمله اخیر ترکیه به شمال‌شرقی سوریه را محکوم می‌کنم. این عمل به تجدید حیات داعش و سایر گروه‌های رادیکال منجر خواهد شود، بی‌ثباتی بیشتر منطقه را به دنبال خواهد داشت و اقلیت‌های مذهبی در سوریه و عراق باردیگر مورد تهدید گروه‌های رادیکال قرار خواهند گرفت.

هزاران کرد جان خود را در نبرد با داعش از دست دادند و به دفاع از خود در برابر داعش در ادامه می‌دهند. رها کردن کردها هم شرم‌آور است و هم خطرناک. زندگی غیرنظامیان از بین رفته و با گسترش جنگ، زنان و کودکان بیشترین رنج را متحمل می‌شوند. این امر به آوارگی و رنج بیشتر افراد بی‌گناه در منطقه می‌انجامد.

اگر خط مقدم مقابله با داعش از بین برود، زندانیان داعش که مرتکب نسل‌کشی شده‌ و زنان و کودکان را به بردگی گرفته‌اند، با تبعات قانونی جنایاتشان مواجه نمی‌شوند.

جامعه جهانی مسؤولیت اخلاقی برای ثبات در منطقه دارد. تصمیم ترامپ مبنی بر حمایت حتمی از ترکیه عواقب جدی برای زندگی غیرنظامیان در منطقه خواهد داشت. هنوز فرصت برای رسیدن به یک راه‌حل سیاسی صلح‌آمیز و اطمینان از امنیت همه افراد در منطقه وجود دارد. ما اصرار داریم همه از افرادی که قبلا خانه‌های خود در شمال شرقی سوریه را رها کرده و گریخته‌اند، پشتیبانی کنند.

چرا بیانیه نادیا مراد اهمیت دارد؟

اگر نادیا مراد را به اندازه کافی نمی‌شناسید، حق دارید که درباره حرف‌های او بی‌تفاوت باشید، اما این زن جوان بیشتر از آنچه بتوانید تصور کنید از حضور داعش در منطقه، از دست‌های پشت پرده‌ای که داعش را حمایت کرده و جنگ و خونریزی و کشتار کردها آسیب دیده است.

نادیا از کردهای ایزدی استان موصل در عراق است. سال ۱۹۹۳ در روستای کوجو متولد شده و به همراه خانواده‌اش در این روستا زندگی می‌کرد که داعش محل زندگی او را اشغال کرد و بسیاری از اهالی کوجو از جمله مادر و شش برادر نادیا را به قتل رساند. نادیا به دست نیروهای داعش اسیر شد و اسارتش را به بردگی هولناک جنسی گذراند تا این‌که بالاخره توانست از چنگ داعش فرار کند و خودش را به منطقه امن برساند. نادیا سپس به آلمان منتقل شد و مورد معالجه قرار گرفت. او در مصاحبه‌های تلویزیونی و ملاقات‌های دیپلماتیک بسیاری از جمله در شورای امنیت سازمان ملل شرکت کرد و در سفر به مصر با رئیس‌جمهور این کشور و احمد الطیب، شیخ الازهر در دسامبر ۲۰۱۵ ملاقات داشت.

نادیا در شبکه‌های مختلف تلویزیونی از جمله شبکه‌های القاهره و البغدادیه داستان ربوده شدنش توسط داعش را توضیح داد. نادیا مراد به کشورهای زیادی سفر کرد و با رؤسای جمهور زیادی دیدار کرد؛ از جمله دونالد ترامپ و جالب این‌که ترامپ هیچ چیز درباره او نمی‌دانست و در حالی که ماجرای چگونگی کشته شدن مادر و برادرانش را توضیح می‌داد و داشت از مشکلات مردمش صحبت می‌کرد، ترامپ از او پرسیده بود که چرا جایزه صلح نوبل را به شما دادند؟

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

نادیا مراد این روزها برای کمک به زنان و کودکان قربانی سوء‌استفاده و قاچاق تلاش می‌کند.

زنانی که هنوز می‌میرند - 16

حرف‌های هولناک آخرین دختر

فرقی نمی‌کند چطور جنگی باشد و در کجای دنیا؛ آنچه بر سر زنان و دختران در جنگ‌ها و آشوب‌ها و ناآرامی‌ها می‌آید، هولناک است و آنچه نادیا مراد از تاریکی‌های زندگی پیکارجویان داعشی در کتاب «آخرین دختر» روایت کرده، هولناک‌تر و دردناک‌تر از هر آنچه احتمالا تا امروز درباره جنایات جنگی شنیده یا خوانده‌اید؛ به قدری هولناک که شاید تصورش برای هر کسی مقدور نباشد:

نامشان داعش بود، آمده بودند ما را به جهنم ببرند و خودشان سر راه به بهشت بروند! دعوتنامه‌شان در دست چپشان بود و با انگشت شهادتین دست راست، آسمان را نشان می‌دادند!

خدا شاهد بود، ما تفنگ نداشتیم، سرود «خوایه وه‌ته‌ن» می‌خواندیم! خدا شاهد بود ما گلدان‌ها را آب می‌دادیم، گل‌ها را گل می‌دادیم! خدا شاهد بود آمدند پدرم را به دو قسمت نامساوی تقسیم کردند؛ سرش را برای وطن جا گذاشتند و بدنش را زیر خاک دفن کردند که نفت شود!

آنها آمدند، آرزوهای من را کشتند، آنها من را غنیمت صدا می‌زدند! آن زمان دیگر نادیا نبودم، آن روز دختری بودم با روحی زخمی که از نفس‌هایم خون می‌چکید، آن روز هیولای ظریفی بودم که با جهان قطع رابطه کرده بودم، در من انسان مرده بود و لاشه‌ای بودم که حتی مومیایی هزار ساله‌اش ارزش نداشت، آن روز مرگی بودم در روحی!

می‌توانستیم هیاهوی طبقه پایین در حالی که شبه‌نظامیان در حال ثبت‌نام و سازماندهی بودند را بشنویم و وقتی که اولین مرد وارد اتاق شد همه دختران شروع به جیغ زدن کردند.

همه دختران جوان و حتی کودک را گروه گروه کردند و من به همراه ۱۵۰ زن دیگر به موصل برده شدیم. از همان لحظه، حتی در طول مسیر هم مورد آزار و اذیت قرارمان دادند.

هرکداممان را چند بار خرید و فروش می‌کردند، بچه‌ها مثل هدیه، دست به دست می‌شدند و ما هم از دست یک گروه متجاوز به دست گروهی دیگر می‌افتادیم.

بعد از آن زنی می‌مرد، زنی حامله می‌شد، زنی خودکشی می‌کرد، زنی خودسوزی… زنی هزار رکعت نماز جبر می‌خواند! بعد از آن زنانی، از رنج حامله شده بودند، زنانی فقط یک تقویم می‌شناختند: روز اول تجاوز، روزهای بعد از آن عذاب!

بعد از آن زنان فقط یک آواز می‌خواندند: «ای مرگ کجایی؟ زندگی مرا کشت». بعد از آن زنان تابوت بودند و کودکان در شکمشان مردگان هزار‌ساله! بعد از آن زنان مجسمه‌ای بودند که وسط شهر برای عبرت تاریخ نصب شده بودند!

آن روز هوا گرم بود، خدا شاهد بود، مردی آمد، من را کشت و باز دعا می‌خواند تا دوباره زنده شوم!

من در یک زمان، برده ۱۳ مرد بودم و گاهی دست و پایم را می‌بستند و با زنجیر به جایی قفلم می‌کردند و مثل حیوان سرم می‌ریختند و آزارم می‌دادند. گاهی تنم را با ته سیگار می‌سوزاندند و هر وقت می‌فهمیدند قصد فرار دارم، سلمان، سرکرده آنها چند نفر از مردانش را می‌فرستاد سراغم.

كمیته صلح نوبل: او شجاعتی غیرمعمول را در بازگویی رنج‌هایش نشان داده و از جانب دیگر قربانیان سخن گفته است. نادیا مراد یکی از حدود ۳۰۰۰دختر ایزدی است که قربانی تجاوز و دیگر بدرفتاری‌های نیروهای داعش شده‌اند. این سوء‌استفاده کاملا سیستماتیک و بخشی از یک راهبرد جنگی بوده است. آنها مانند سلاحی در نبرد علیه ایزدی‌ها و دیگر اقلیت‌های مذهبی بودند.

نیویوركر: خاطرات هولناک و ویرانگر نادیا مراد از دوران اسارت به دست داعش … او تجربیاتش را با زبانی صریح و روحی مصمم بازگو می‌کند و همدستی‌ شاهدانی را که در جرم و رنج دیگران شریک شدند به پرسش می‌کشد.

واشنگتن‌پست: نویسنده از جنایاتی که خانواده او را ویران و اجتماع آسیب‌پذیرش را نابود کرد، پرده برمی‌دارد. خاطرات او بسیار شجاعانه و گامی مهم در محاکمه کردن کسانی است که آن جرایم وحشتناک را مرتکب شدند.

بوك لیست: کتابی بسیار قدرتمند … سوگنامه‌ای برای از دست‌رفتگان یک اجتماع.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عنصر ناشناخته جدول مندلیوف از زبان نابغه ۷ ساله + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران13 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، آرش آمرزش کودک هفت ساله در برنامه اعجوبه‌ها تسلط خود به جدول مندلیوف را نشان داد و گفت: به نظرش یک عنصر ناشناخته در این جدول وجود دارد. وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به تشریح آناتومی بدن پرداخت. بیشتر بخوانید: مکالمه جالب مهران غفوریان با یک اسب در برنامه تلویزیونی! + فیلمانتهای پیام/برنامه اعجوبه‌ها با اجرای مهران غفوریان + فیلم
فارسفارس15 ساعت قبل
در شرایطی که بعد از برخی اعتراضات و ایجاد انسدادهای ترافیکی عصر و شب گذشته در تهران، صبح امروز شرایط در پایتخت به حالت کاملا عادی بازگشته، خدمات نقشه گوگل کماکان کل تهران را در وضعیت قفل شده نمایش می‌دهد. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، کاربرانی که از طریق اپلیکیشن همراه گوگل مپس یا از طریق سایت اینترنتی آن به نشانی maps. google. com نقشه تهران را مشاهده می‌کنند، شاهد هستند که تقریبا بر روی تمامی خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر تهران، علامتی مشابه با علامت ورود ممنوع اضافه شده که به معنای انسداد کامل ترافیکی است. شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌های فناوری مشهور در آمریکا بارها و بارها با دروغ پردازی، انتشار اخبار جعلی یا ارائه خدمات فنی ویژه به معترضان، همدستی خود با کاخ سفید، رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی را اثبات کرده‌اند. این بار بعد از گذشت ده سال گوگل به کمک دیگر شرکت‌های فناوری آمریکایی آمده تا ضدیت خود با ایران را یک بار دیگر به اثبات برساند. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه برخی رشته‌های جشنواره قرآنی آیات، برای نخستین بار برگزار می‌شود گفت: علاوه بر این قرار است امسال جشنواره بین المللی آوا و نغمات با عنوان نغمه‌های محمدی در کردستان برگزار شود. آقای اصغر امیرنیا افزود: یکی از ویژگی‌های این جشنواره برگزاری هر کدام از این رشته‌ها در یکی از استان‌ها است و به عنوان نمونه امسال تصویرسازی در استان همدان برگزار می‌شود. وی ادامه داد: ظرف سه ماه آینده فراخوان رشته‌های مختلف جشنواره آیات اعلام می‌شود و بهمن و اسفند امسال مراسم پایانی جشنواره نیز برپا خواهد شد. جشنواره سراسری آیات از سال ۱۳۹۲ هر ۲ سال یکبار در رشته‌های مختلف هنری برگزار شده است و در واقع به شناسایی استعداد‌ها و هنرمندان متعهد و قرآنی سراسر کشور اختصاص دارد. هفته‌های قرآنی در ۴ استان برگزار می‌شودهفته‌های قرآنی در ۴ استان آذربایجان غربی، ​اصفهان، سیستان و بلوچستان و استان مرکزی برگزار می‌شود.
ایلناایلنا15 ساعت قبل
مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش گفت: افرادی که دانش‌آموزان را مورد تنبیه بدنی قرار می‌دهند، در هر جایگاهی که باشند اعم از مدیر مدرسه، معاون، معلم و یا دانش‌آموزان دیگر حتما مجازات خواهند شد. تنبیه‌بدنی همچنین از سوی مراجع نظارتی و هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری و مراجع قضایی قابل پیگرد است. وی اضافه کرد: در آیین نامه اجرایی مدارس، بخشی تحت عنوان تنبیه ذکر شده که اولیای مدرسه قبل از انجام آن می‌بایست از موضوع و موقیعت محصل آگاهی یابند و در جستجوی انگیزه وعلت تخلف برآیند. همچنین تنبیه باید توجه دانش‌آموز را به اشتباه خود جلب و زمینه مناسب برای ایجاد رفتار مطلوب در وی را فراهم کند. مظفر در خصوص برخورد قانونی با هر شخصی که در این زمینه مرتکب تخلف شود، اظهار داشت: با مرتکبان تنبیه بدنی در هر مقامی که بوده‌اند به صورت قانونی برخورد شده و به هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری جهت رسیدگی به موضوع معرفی شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد نماز جمعه تهران، این ستاد در این اطلاعیه با اعلام تغییر مکان برگزاری نماز جمعه تهران افزود: نماز جمعه تهران از ۹۸/۰۹/۰۱ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
آقای حمید شاه آبادی ادامه داد: همه همکاران در رادیو تلاش می‌کنند، اما آن‌ها که کار طنز می‌سازند سختی بیشتری تحمل می‌کنند. هنرمندان رادیو همیشه به فکر مردم هستند تا غمی از غم‌های مردم بزدایند و مشکلی از مردم را رفع کنند. معاون صدا افزود: نسلی از پیشکسوتان رادیو را ترک می‌کند و این برای اصحاب رادیو سخت است. در این مراسم تعدادی از هنرمندان رادیو نیز در خصوص مرحوم عبدی سخنرانی کردند. مرحوم رضا عبدی، که ایفای نقش او در شخصیت «آمیزعبدالطمع» برای بسیاری از علاقه‌مندان رادیو شناخته شده بود، به دلیل کهولت سن و بیماری ۲۳ آبان ماه درگذشت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری13 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری14 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

یکشنبه آرام در استان تهران/تیر دشمنان به سنگ خورد

مهر10 دقیقه قبل

چمنیان: مشکل، نبودن ویلموتس در ایران است

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل

روس‌ها به دلارزدایی ادامه می‌دهند/اروپایی‌ها سیستم پرداخت خود را به راه می‌اندازند

فارس18 دقیقه قبل

دانشجویان علمی کاربردی۸۰ درصد شهریه خود را وام می‌گیرند

فارس21 دقیقه قبل

فاصله ما و رهبری در این روزها

فارس22 دقیقه قبل

بیانیه مداخله جویانه کاخ سفید درباره اغتشاشات در ایران

عصر ایران25 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

22 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1