معضل پنهان خشونت فرزند علیه والدین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. حوادث
معضل پنهان خشونت فرزند علیه والدین

معضل پنهان خشونت فرزند علیه والدین

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24-خشونت فرزندان علیه والدین موضوعی است که غالبا از سوی والدین پنهان نگه داشته می‌شود، تکریم فرزند در جامعه امروز نیز به حالت اوج خود رسیده است. مشاهدات از زندگی روزمره حکایت از پدران و مادرانی دارد که اختلاف با فرزندانشان از مهم‌ترین دغدغه‌های زندگی روزمره‌شان است.

ولی آزاری نه تنها به لحاظ شیوع بلکه با درنظر گرفتن علل، بستر شکل گیری و تبعات آن موضوع اجتماعی بسیار مهمی است. طی پژوهشی که تیم پژوهشگران متشکل از سهیلا صادقی فسایی (دانشیار جامعه شناسی دانشگاه تهران) و الهه شعبانی آفارانی (مدرس علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان) انجام داده‌اند، مصاحبه‌ای عمیق با ۴۰ نفراز والدین تهرانی انجام شده است؛ داده‌ها حاکی از آن است که مصادیق ولی‌آزاری در سه دسته خشونت عاطفی، مالی و فیزیکی قابل دسته بندی است و راهکارهای والدین در مقابل این پدیده در دو دسته فعالانه و منفعلانه است.

محققان در این پژوهش می‌گویند: «مطالعه خشونت‌های خانگی از سال ۱۹۶۲ با تمرکز بر کودکان و زنان آغاز شد که در آن خشونت در دو بعد فیزیکی و روانی و سپس جنسی مد نظر بود. کودکان و زنان به عنوان قربانیان همیشگی خشونت‌های خانگی از این جهت مورد توجه قرار گرفته‌اند که در هرم سنی و جنسی در خانواده جایگاه نازلی را اشغال کرده و قادر به حمایت از حقوق خود و پایان بخشیدن به وضعیت نابرابر نیستند. اما سیر خشونت علیه فرزندان از اوایل دهه ۱۹۳۰ مسیر وارونه را در پیش گرفت. در این دوره سخت‌گیری شدید در تربیت کودکان جای خود را به توجه بیشتر به آنها داد و تربیت، حالتی کودک محور پیدا کرد. در این دوره پدر و مادرها به جای اینکه خواسته‌های خود را به فرزندانشان تحمیل کنند به مرجعی برای برآورده ساختن نیاز بچه‌ها درآمدند. در نتیجه این تحولات، ‌ الگوی اطاعت و فرمان‌برداری به گفتگو و مذاکره تغییر یافت.»

در این پژوهش آمده است: «امروزه بیش از هر زمان دیگر والدین از زمان برنامه‌ریزی برای فرزندآوری همه جوانب مربوط به تغذیه مادر و فرزند، اتاق کودک، ‌ وسایل شخصی، پوشاک و غیره را در نظر گرفته و در ادامه بیشترین وسواس‌ها را برای تربیت کودک، نوع مدرسه و غیره به خرج می‌دهند. البته چنین ادعاهایی همه اقشار جامعه را شامل نمی‌شود. آنچه حائز اهمیت است این است که موجی فراگیر در جامعه ایجاد شده است که فرزندآوری را تا سر حد یک پدیده لوکس بالا می‌برد. به طوریکه هر نسل با مقایسه کودکی خود با نسل بعد از خود، تفاوت‌های فاحشی در تجربه کودکی احساس می‌کند.

از سوی دیگر، همزمان با تغییرات فرایند فرزندآوری و فرزندپروری، جامعه هوشیاری بیشتری نسبت به حقوق کودکان پیدا کرده و تلاش‌های متعددی در قالب کمپین‌ها و حرکت‌های مردمی بابت حمایت از کودکان از انواع آسیب‌های خانگی و غیر خانگی در ابعاد خشونت فیزیکی، جنسی و کودکان کار را آغاز کرده است.»

در این پژوهش در خصوص قدرت فرزندان آمده است: «در سال‌های اخیر مسائلی چون سوء استفاده جنسی از کودکان و زنان، بدرفتاری با سالمندان و خشونت علیه مردان بر ملا شده است اما کمتر به مسئله ولی‌آزاری به عنوان نوع سوم بدرفتاری‌های خانگی توجه شده است. تاکید بیش از حد بر حقوق فرزندان، دسترسی فرزندان به امکانات آموزشی و تکنولوژیک و بحث آزادی‌های فردی در کنار سایرعوامل موجب شده رابطه والدین و فرزندان از حالت معمول خارج شود و بیش از هر زمان دیگر فرزندان در موضع قدرت قرار گیرند. امروزه فرزندان در هرم اقتدار خانواده بیش از پیش سهیم هستند و می‌توانند نظارت و اقتدار والدین را به صورت‌های مختلف به چالش بکشند. پدیده‌ای که به نظر می‌رسد نسل به نسل تقویت می‌شود.»

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوادث واقعی در ایران

طبق بررسی‌های پژوهشگران مذکور «ولی آزاری در قالب یک آسیب پنهان و نامرئی نه تنها می‌تواند بنیان خانواده را تضعیف کند بلکه موجب خشونت‌ها و پیامدهای اجتماعی نیز می‌شود که در محیط خارج از خانه و در فضای عمومی نمود پیدا می‌کند. از آنجا که نهاد خانواده و پایداری آن در کشور ما بسیار حائز اهمیت است و بخش قابل توجهی از سیاست گذاری‌های فرهنگی از طریق رسانه‌ها بر این نهاد متمرکز شده است؛ می‌توان اذعان کرد پدیده ولی آزاری قابلیت مطالعه بیش از پیش را دارد چرا که می‌تواند در شناخت مسائل خانواده و همینطور آسیب‌های تهدید کننده جامعه کارساز باشد. از دیگر مواردی که پرداختن به نزاع‌های خانوادگی و بویژه ولی آزاری را گوشزد می‌کند افزایش نرخ قتل‌های خانوادگی در کشور است.

به گزارش پلیس، ۳۰درصد قتل‌ها در سال ۹۰ قتل‌های خانوادگی بوده‌اند. بر این اساس می‌توان گفت از هر سه قتل در کشور یکی توسط بستگان صورت می‌گیرد. اگرچه آمار دقیق درباره نرخ جدید قتل‌های خانوادگی در دسترس نیست اما بر اساس آمار هایی که از سال ۸۸ وجود دارد، پس از قتل زن توسط شوهر، قتل والدین توسط فرزندان بیشترین فراوانی را دارد.»

در این پژوهش یافته‌ها نشان می‌دهد: «شرایط روحی و عاطفی جوانان و البته مشکلاتی که در مدرسه با آنها روبرو بوده‌اند نقش موثری در ولی آزاری داشته است. پس خشونت می‌تواند نتیجه ترس، افسردگی و تنش باشد. بیشتر ولی‌آزارها، پسران جوان بین ۱۵_۱۶ سال بوده‌اند که اغلب هم مادران خود را آزار می‌دادند. عضویت فرد در گروه‌های خرابکار و مصرف الکل و مواد مخدر و الگوگیری جوانان از خشونت والدین علیه یکدیگر، از جمله عواملی برشمرده شده‌اند که می‌توانند تاثیر نسبی بر ولی آزاری داشته باشند.»

در این پژوهش در ارتباط با تبعات ولی‌آزاری آمده است: «تبعات ولی‌آزاری را می‌توان در دو سطح خرد و میانه بررسی کرد. گرچه والدین مهم‌ترین علت ولی‌آزاری را در سطح کلان جستجو می‌کردند اما تبعات این پدیده را بیش از آن که در سطح کلی جامعه ببینند در سطح خرد و نهاد خانواده پررنگ می‌دانند. پاسخگویان در سطح خرد به تاثیر این پدیده بر هر دو طرف کشمکش یعنی فرزندان و والدین اشاره می‌کنند. یکی از تبعات اختلاف با والدین روی آوردن بعضی از بچه‌ها به آسیب هایی چون فرار از خانه وخودکشی است.»

در نتایج این پژوهش آمده است: «جنسیت والدین بر شکل و شدت تجربه آنها از ولی آزاری تاثیر می‌گذارد. مادران معتقدند گرچه آنها بیش از پدران نسبت به فرزندان خود حس مسئولیت، عاطفه و از خودگذشتگی دارند با اینحال بیشتر در معرض رفتارهای آزاردهنده فرزندانشان قرار می‌گیرند. در واقع آنها از دو سو احساس بی قدرتی و تحت سلطه بودن در خانواده می‌کنند.»

این پژوهش در شماره یازدهم پژوهشنامه مددکاری اجتماعی به چاپ رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین16 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- دادستان زنجان گفت: با تلاش دستگاه قضایی و همکاران شورای حل اختلاف تعداد ۱۲ پرونده‌ی قصاص نفس منتج به صلح و سازش طرفین شد که ۵۰ درصد پرونده‌های تعیین تکلیف شده را شامل می­ شود. حجت الاسلام و المسلمین محسن کرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان در رابطه با تعیین تکلیف پرونده‌های قصاص نفس و تلاش‌های انجام شده در راستای اصلاح ذات البین گفت: یکی از اولویت‌های این دادستانی ساماندهی و تعیین تکلیف سریع پرونده‌های حائز اهمیت از جمله پرونده‌های قتل، شرارت، تعدی به نوامیس و اخلال در نظم عمومی در دادسرای زنجان بوده است. وی ادامه داد: خوشبختانه با نظارت و پیگیری‌های بعمل آمده این مهم اتفاق افتاده و ضمن کاهش زمان اجرای آراء و پایش و ساماندهی دقیق پرونده‌ها، تعداد ۲۴ پرونده‌ی قتل ظرف سال جاری تعیین تکلیف شد که در نوع خود اقدام کم نظیری است. وی افزود: با تلاش دستگاه قضایی و همکاران شورای حل اختلاف تعداد ۱۲ پرونده‌ی قصاص نفس منتج به صلح و سازش طرفین گردید که ۵۰ درصد پرونده‌های تعیین تکلیف شده را شامل می­ شود که این امر آمار قابل توجه و حتی بی سابقه در بحث برقراری سازش در سال‌های گذشته بوده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴18 ساعت قبل
پسر نوجوان که از ناحیه پهلو آسیب دیده بود به بیمارستان منتقل شد، اما تلاش کادر درمانی نیز برای نجات او بی‌نتیجه ماند و تسلیم مرگ شد. در تحقیقات اولیه مشخص شد عامل این جنایت نیز پسری ۱۵ ساله و هم ولایتی مقتول بوده است. بدین ترتیب تیم جنایی راهی محل حادثه که ساختمانی نیمه کاره بود، شدند. متهم در تحقیقات گفت: یکسال قبل از افغانستان برای کار به ایران آمدم. شب حادثه به شوخی دوستم را هل دادم.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- سخنگوی سازمان آتش نشانی، درباره اینکه این سازمان علت حریق را چگونه به شهروندان اعلام می‌کند پاسخ داد. اما سوال اینجاست که صاحبان ملک در آتش سوخته، می‌توانند نظر کارشناسان را درباره علت حریق جویا شوند یا خیر؟ سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان در پاسخ به این سوال گفت: بلافاصله پس از هر آتش سوزی، علت حریق توسط کارشناسان سازمان آتش نشانی بررسی و مشخص می‌شود، اما بررسی کارشناسان و علت هرگونه حریق تنها به مراجع رسمی اعلام می‌شود. وی افزود: به این صورت که افراد از مراجع رسمی برای سازمان آتش نشانی نامه رسمی می‌آورند و سازمان آتش نشانی علت حریق را مجددا به صورت نامه رسمی به مرجع رسمی ارسال می‌کند. سخنگوی سازمان آتش نشانی اظهار کرد: حتی اگر خانه شخصی آتش گرفت، با مراجعه حضوری به آتش نشانی و با ارائه سند ملک نیز، علت حادثه به صاحب خانه اعلام نمی‌شود و آتش نشانی تنها به مراجع رسمی در این باره پاسخگو خواهد بود. وی درباره مراجع رسمی که آتش نشانی به آن‌ها پاسخگو است، افزود: کلانتری، دادسرا، دادگاه، بیمه، شورای حل اختلاف و سایر مراجع رسمی در صورت نیاز می‌تواند علت حریق را از آتش نشانی جویا شوند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
یکی از همسایه‌ها نیز گفت: من مردی را دیدم که از پنجره خانه ماهرخ در طبقه دوم بیرون پرید و به‌سرعت فرار کرد. نیما وقتی تحت بازجویی قرار گرفت، به کشتن زن ۱۹ساله اقرار کرد و گفت: من با شوهر ماهرخ اختلاف داشتم. آن زمان شوهر ماهرخ مرا کتک می‌زد و حتی ادعا کرده بود مرا مورد آزار و اذیت قرار داده است. روز حادثه از ساعت شش صبح کشیک کشیدم تا اینکه بالاخره شوهر ماهرخ از خانه بیرون رفت. چون هدف من از این قتل دزدی نبود و فقط می‌خواستم انتقام خودم را از شوهر ماهرخ بگیرم.
رکنارکنا13 ساعت قبل
محسن رضایی افزود: البته این شیوه بازی تیوب سواری رایج در کشور را نمی‌پذیرم چرا که متفاوت با سایر کشور‌ها است. او اضافه کرد: تیوب سواری در کشورمان فاقد ایمنی و تجهیزات استاندارد است و به همین دلیل حوادث ناگوار را نیز به دنبال خواهد داشت. رضایی بیان کرد: در این روز‌های برفی نیز تیوب سواران با اطلاع از خطرات ناشی از تیوب سواری، اما با وجود این استقبال پرشمار خواستار استقرار وسایل امدادی در مناطق پرازدحام به خصوص بلوار ارم و عباس آباد همدان هستند. این کارشناس تربیت بدنی یادآور شد: بنابراین با کمی هزینه می‌تواند از مناطق کوهستانی همدان برای بهره مندی مردم در بازی تیوب سواری استفاده کرد. عباس قهرمانی افزود: همه ساله با شروع فصل زمستان شاهد فعالیت خانواده‌ها به ویژه جوانان در بازی تیوب سواری هستیم که این بازی و تفریح با خطرات زیادی نیز همراه است.
فارسفارس12 ساعت قبل
فرمانده سپاه عاشورا گفت: آذربایجان‌شرقی و تبریز حقیقتا در حوادث اخیر شان و شخصیت دینی خود را نشان داد. دستگیری ۳۰ نفر از اشرار در تبریز توسط بسیجوی افزود: سه پمپ بنزین، و یک اتوبوس و دو خودرو، و برخی خودرو‌ها و مغازه‌های مردم خیلی اندک حوادث اخیر در تبریز بود و حقیقتا در تبریز موضوعی که قابل بیان باشد وجود ندارد. وی تصریح کرد: اگر جرائم و تخلفاتی از سوی این افراد انجام گرفته باشد بعد از رسیدگی قضایی به اطلاع مردم خواهد رسید. فرمانده سپاه عاشورا با بیان اینکه در بین دستگیرشدگان در تبریز از کشورهای منطقه وجود ندارد، افزود: در بین دستگیرشدگان از مذاهب دیگر وجود دارد. انتهای پیام/۶۰۰۰۲/ر

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

پیام تسلیت معاون رییس جمهور و وزیر علوم در پی درگذشت پروفسور رضا

مهر16 دقیقه قبل

شورای امنیت با تصمیم آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها مخالفت کرد

الف24 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین ستاره‌های لیگ؛ ۲ بازیکن سرخابی

مشرق‌نیوز24 دقیقه قبل

تصادف مرگبار تریلی با سمند، وانت و پراید/ ۴ نفر کشته شدند

آفتاب‌نیوز25 دقیقه قبل

آخرین جزئیات رمز یکبار مصرف بانکی

مشرق‌نیوز29 دقیقه قبل