بارداری پراسترس موجب دختردار شدن می‌شود!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
بارداری پراسترس موجب دختردار شدن می‌شود!

بارداری پراسترس موجب دختردار شدن می‌شود!

ایسناخبرگزاری ایسنا |
دو مطالعه از دانشگاه کلمبیا و کالج پادشاهی لندن بر اهمیت نظارت بر روان مادر در دوران بارداری به دلیل تاثیراتی که می‌تواند روی جنسیت و رشد مغز جنین بگذارد، تاکید دارند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، دو مطالعه جدید، تأثیر استرس مادر در دوران بارداری بر رشد کودک را برجسته می‌کند. این تحقیقات، همبستگی شدیدی بین میزان تحمل استرس مادر در دوران بارداری و تعدادی از تاثیرات روی جنین از جمله رشد مغز جنین، خطر زایمان زودرس و حتی جنسیت نوزاد یافته‌اند.

مطالعه اول توسط دانشمندان کالج پادشاهی لندن انجام شده است که بزرگترین تحقیق انجام شده در مورد رابطه بین تحمل استرس مادر و رشد مغز نوزاد است. این تحقیق ۲۵۱ نوزاد متولد شده را بررسی کرده و با مقایسه اسکن‌های مغزی آنها، میزان رشد ماده سفید مغز آنها را با سطوح و نمرات استرس محاسبه شده توسط پرسشنامه تکمیل شده توسط مادران بررسی کرده است.

ماده سفید (White matter) یکی از بخش‌های سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاکستری تشکیل شده است. این ماده بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می‌دهد و به‌طور عمده از سلول‌های گلیال و آکسون‌های میلینه تشکیل شده است. این آکسون‌ها پیام‌ها را از مخ به سایر بخش‌های سیستم عصبی منتقل می‌کنند. در ماده سفید به‌جز بافت چربی، مویرگ‌ها و عروق مشاهده می‌شوند و فسفولیپیدها نیز در ماده سفید فراوان هستند.

«الکساندرا لوتارسکو»، محقق اصلی این مطالعه می‌گوید: ما دریافتیم در مادرانی که در دوران بارداری و در دوره قبل از تولد استرس بیشتری متحمل شده‌اند، ماده سفید مغز نوزادان آنها تغییر یافته است.

مشخص شد که رشد مغز نوزادهایی که مادرانشان در دوران بارداری استرس زیادی داشته‌اند، تغییر می‌کند. ماده سفید به‌ویژه در منطقه‌ای به نام «آنسینات فاشیکولوس» کاهش می‌یابد. در این مرحله مشخص نیست که چه عواقب ناشی از پیشرفت غیر طبیعی در فاشیکولوس پیش می‌آید، اما پیوندهای بالقوه‌ای با اضطراب، آلزایمر، افسردگی و حتی اسکیزوفرنی دارد.

دومین مطالعه جدید که اخیرا منتشر شده است، توسط تیمی از محققان دانشگاه کلمبیا انجام شده و به طور اختصاصی در آن سعی شده است تا انواع مختلف استرس‌های دوران بارداری دسته‌بندی شود و مشخص کنند که آنها چگونه می‌توانند موجب پیامدهای مختلف روی نوزاد شوند.

۱۸۷ زن در طول بارداری‌شان با استفاده از پرسش‌نامه‌ها، خاطرات و ارزیابی‌های بدنی تحت نظارت قرار گرفتند.

در طول مطالعه سه دسته‌بندی برای استرس مشخص شد: ۱. استرس روانی شامل سطح بالایی از اضطراب و افسردگی از نظر بالینی. ۲. استرس جسمی که شامل فشار خون بالا و دریافت کالری بیش از حد است. ۳. وضعیت بدون استرس و سلامت.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

یکی از یافته‌های جالب این تحقیق این بود که سطح بالای استرس روحی و روانی در دوران بارداری به طور چشمگیری شانس تولد نوزاد دختر را افزایش می‌دهد.

به طور کلی نسبت تولد پسر به دختر تقریبا ۱۰۵ به ۱۰۰ است، اما این نسبت در شرایط استرس فیزیکی ۹ به ۴ و در شرایط استرس روانی ۲ به ۳ می‌شود.

«کاترین مونک»، سرپرست این مطالعه گفت: محققان این الگو را پس از حوادث اجتماعی مانند حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در شهر نیویورک بررسی کرده‌اند و دریافته‌اند که پس از وقوع آن تعداد نسبی تولد پسر نسبت به دختر کاهش یافته است.

وی افزود: مطالعات ما نشان داده است که پسرها نسبت به محیط‌های نامطلوب دوران بارداری آسیب‌پذیرتر هستند و زنان پر استرس کمتر پسر به دنیا می‌آورند.

در مطالعه کلمبیا مشخص شد استرس جسمی همچنین با افزایش تولد زودرس و کاهش ضربان قلب جنین ارتباط دارد. عوارض تولد در گروه استرس روانی بالاتر هم بود.

هر دوی این مطالعات جدید به طور خاص تنها بر اینکه چه مکانیسم‌هایی می‌توانند باعث ایجاد این اثرات در جنین شوند، متمرکز نشده‌اند. «کاترین مونک» می‌گوید: تحقیقات روی حیوانات نشان می‌دهد هورمون‌های استرس مانند کورتیزول می‌توانند مستقیما بر رشد جنین تأثیر بگذارند.

وی می‌گوید: استرس همچنین می‌تواند بر سیستم ایمنی مادر تأثیر بگذارد و منجر به تغییراتی شود که بر رشد عصبی و رفتاری در جنین تأثیر می‌گذارد. آنچه از مطالعه ما مشخص است، این است که سلامت روان مادر نه تنها برای مادر بلکه برای فرزند آینده او نیز اهمیت دارد.

هر دو گروه از دانشمندان موافق تأکید بیشتر بر سلامت روانی مادر در دوران بارداری هستند. «الکساندرا لوتارسکو» تأثیر استرس مادران بر رشد جنین را چنان قوی می‌داند که می‌گوید: سلامت روان در دوران بارداری باید بخش عمده‌ای از برنامه یک مادر قبل از تولد نوزاد باشد.

وی افزود: ارائه‌دهندگان خدمات قبل از تولد باید بدانند که مهم است که در مورد استرس مادرها بیشتر بیندیشیم و ما باید از مادرانی که استرس دارند حمایت کنیم. این کار نه تنها به مادر کمک می‌کند، بلکه ممکن است از اختلال در رشد مغز در نوزاد جلوگیری کند و به طور کلی نتایج را بهبود بخشد.

مطالعه کالج پادشاهی لندن در مجله Biological Psychiatry و مطالعه دانشگاه کلمبیا در مجله PNAS منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا16 ساعت قبل
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد ترک استعمال سیگار می‌تواند تغییرات قابل توجهی را در باکتری‌های روده ایجاد کند. به گزارش ایسنا، در این بررسی‌ آمده‌ است: خودداری از مصرف سیگار با تغییرات جدی در باکتری‌های روده همراه است. در این بررسی مشخص شد استعمال سیگار با کاهش تنوع باکتری‌های مفید در روده مرتبط است. محققان آمریکایی اظهار داشتند: خودداری از استعمال سیگار با تغییراتی در میکروبیوم روده همراه است که این یافته موضوع حائز اهمیتی است. به گفته محققان ترک مصرف سیگار همچون استعمال آن میکروبیوم روده را تغییر می‌دهد اما این پرسش همچنان مطرح است که آیا این تغییر مطلوب است یا خیر.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به همین علت، کاهش چربی شکم مزایای زیادی را برای سلامت انسان به همراه دارد و می‌تواند سبب طولانی‌تر شدن عمر یک فرد شود. خوردن پروتئین بیشتر یک استراتژی بلند مدت برای کاهش چربی شکمپروتئین مهم‌ترین ماده مغذی برای کاهش وزن است. پروتئین نه تنها می‌تواند به شما در کاهش وزن کمک کند، بلکه می‌تواند به شما کمک می‌کند تا از کاهش وزن خود جلوگیری نمایید. ورزش در کاهش چربی شکم بسیار موثر استورزش به دلایل مختلفی برای بدن شما از اهمیت فراوانی برخوردار است. کاهش چربی یک نقطه از بدن با ورزش موضعی امکان پذیر نیست، و انجام تمرینات مداوم باعث کاهش وزن چربی موجود در ناحیه شکم خواهد شد.
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
پژوهشگران «دانشگاه هاروارد» در بررسی جدید خود دریافتند که نانوذرات متصل شده به گلبول‌های قرمز خون می‌توانند به بهبود دارورسانی و درمان بهتر متاستاز سرطان ریه کمک کنند. ایسنا: به نقل از وب‌ سایت رسمی دانشگاه هاروارد، شاید به‌زودی نانوذرات حامل دارو بتوانند با اتصال به سلول‌های جاری در خون، از متاستاز سرطان ریه پیشگیری کنند. شیمی‌درمانی از دهه‌ها پیش تاکنون، مانند ستون فقرات درمان سرطان عمل کرده و تاثیر بسزایی در درمان سرطان داشته است؛ اما این روش درمان، عوارضی مانند مسموم کردن سلول‌ها، عوارض جانبی شدید و ضعف در هدف قرار دادن تومورهای مورد نظر را نیز به همراه دارد. «زونگمین ژائو» (Zongmin Zhao)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: ۳۰ تا ۵۵ درصد بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته ریه، به متاستاز دچار می‌شوند و در حال حاضر هیچ درمانی برای درمان متاستاز ریه وجود ندارد. آنها پس از تزریق نانوذرات به گلبول‌های قرمز موش‌ها و انسان‌ها دریافتند که اتصال نانوذرات به گلبول‌های قرمز می‌تواند کارآیی آنها را افزایش دهد و از آسیب رسیدن به آنها نیز پیشگیری کند.
نامه‌نیورنامه‌نیور23 ساعت قبل
خواص ضد درد میخک باعث شده است است از آن برای درد دندان استفاده شود. برای رفع دندان درد و گوش درد یک قطره از اسانس میخک و یا روغن آن را روی دندان بمالید و یا در گوش بچکانید. میخک تقویت کننده مغز می‌باشد و کسانی که حافظه ضعیف دارند باید از دم کرده میخک استفاده کنند. ۱) برای رفع دندان درد و گوش درد یک قطره از اسانس میخک و یا روغن آنرا روی دندان بمالید و یا در گوش بچکانید. ۲) میخک تقویت کننده مغز می‌باشد و کسانیکه حافظه ضعیف دارند باید از دم کرده میخک استفاده کنند.
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، صفا نجفی متخصص خون و سرطان بالغین، در پاسخ به این سوال که آیا سرطان پستان درمان پذیر است یا خیر، افزود: سرطان پستان در مراحل اولیه به خصوص در مراحلی که هنوز به نقاط دیگر بدن حمله نکرده است، درمان می‌شود. دانشیار جهاد علوم پزشکی تهران، در ارتباط با روش‌های درمان سرطان پستان، گفت: درمان اصلی سرطان پستان، جراحی است و درمان‌های دیگر، به درمان جراحی کمک می‌کند. وی ادامه داد: هرچه اندازه تومور بیشتر شود، می‌توان از درمان‌های کمکی مثل شیمی درمانی، هورمون درمانی و …، به درمان سرطان پستان کمک کرد. نجفی با عنوان این مطلب که سرطان پستان انواع مختلف دارد، گفت: ۲۰ درصد از سرطان‌های پستان دارای گیرنده فاکتور رشدی اپیدرمال egfr یا her۲ هستند. دانشیار جهاد علوم پزشکی تهران، با عنوان این مطلب که اثربخشی داروهای آنتی بادی در سرطان پستان باعث انقلاب درمانی شده است، تاکید کرد: درمان بیماران مبتلا به سرطان پستان باید کامل باشد، و گرنه طول عمر بیماران قطعا کاهش پیدا می‌کند.
مهرمهر19 ساعت قبل
دکتر امیرحسین کارگاه مدیرعامل یک شتابدهنده با اشاره به پتانسیل بالای تولید داروهای ضد سرطان جدید در کشور برای درمان سرطان‌های ریه، خون، پوست و … به خبرنگار مهر گفت: اکنون تکنولوژی صنعتی این داروها به واسطه متخصصان شرکت‌های دانش بنیان نوپا انجام پذیرفته است. وی با بیان اینکه این داروها در فهرست رسمی داروهای کشور نیستند، بیان کرد: باید این داروها وارد این لیست شوند تا بتوان مجوز تولید آن‌ها را اخذ کرد زیرا در حال حاضر حتی تجویز آن توسط پزشکان باعث تعلیق پروانه پزشکی می‌شود. مدیرعامل این شتابدهنده با تاکید بر اینکه یکی از چالشهای توسعه صنعت تولید داروهای بیوتکنولوژی قرار نگرفتن داروهای جدید در لیست داروهای رسمی است، بیان کرد: اگر این اتفاق رخ ندهد و داروها در لیست قرار نگیرند، ما رشد شرکتهای دانش بنیان و توسعه تکنولوژی را نخواهیم داشت. کارآگاه خاطر نشان کرد: اگر این چالش برطرف شود، سبد محصولات داروهای بیماران خاص کشور توسعه پیدا می‌کند و داروهای جدید در اختیار مردم قرار می‌گیرد. وی همچنین به پتانسیل تولید واکسنهای نوترکیب توسط شرکتهای دانش بنیان گفت: محققان شرکتهای دانش بنیان همواره در صدد هستند واکسن نوترکیب انسانی را برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم در بانوان به تولید برساند که این دارو در دهه فجر رونمایی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری15 ساعت قبل

شهرهای ایران صحنه اعتراض مدنی مردم به‌خاطر افزایش قیمت بنزین شده

خبری17 ساعت قبل

وضعیت برخی خیابان‌ها و جاده‌ها پس از بارش نخستین برف امسال + تصاویر

خبری20 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

الف33 دقیقه قبل

تصویر ناسا از یک کهکشان

عصر ایران40 دقیقه قبل

مردم قبلا طمع گرفتن یارانه همراه با افزایش تورم را کشیده‌اند/ مصوبه افزایش قیمت بنزین در مجلس رد خواهد شد؟

آفتاب‌نیوز40 دقیقه قبل

صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه ۲۶ آبان ۹۸

خبرآنلاین47 دقیقه قبل

از فروش دمنوش‌های تلگرامی تا مزاحمت برای دختر جوان

خبرآنلاین48 دقیقه قبل

تصمیم افزایش قیمت بنزین چگونه گرفته شد؟

فارس53 دقیقه قبل