به یاد حنانه، پیشکسوت هنر موسیقی کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. فرهنگ

به یاد حنانه، پیشکسوت هنر موسیقی کشور

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری - بیست و چهارم مهرماه سی‌امین سالمرگ استاد مرتضی حنانه از آهنگسازان معاصر کشور است که اغلب مردم او را تنها به موزیک متن سریال هزار دستان می‌شناسند.

معمولا در فعالان حوزه موسیقی، خوانندگان از بیشترین و آهنگسازان و تنظیم کنندگان از کمترین اشتهار برخوردار هستند. اگرچه هنر خوانندگی را نباید دستکم گرفت و کم نیستند خوانندگانی که نقش قابل ستایشی در موسیقی کشورمان داشتند اما آهنگسازی و تنظیم کردن ملودی از فنون دشوار این هنر است که کمتر بچشم می‌آید در حالیکه جلوه خوانندگی مدیون زحمات و استادی آنان است.

همچنین در بحث آهنگسازی، موزیسین‌ها اغلب براساس حس و قریحه خود آثاری را می‌آفرینند و برخی نیز رشته آهنگسازی (کمپوزسیون) را می‌گذرانند که استاد مرتضی حنانه از جمله بهترین آنان است.

مرارت و دشواری در گذراندن رشته آهنگسازی که پس از دانش آموختگی صاحب عنوان «کمپوزیتور» یا «کمپوزر» می‌شوند از جمله مواردی است که «فرهنگی نویسان» کمتر به آن پرداخته‌اند درحالیکه شرح حال زندگی هنری، جایگاه آنان در موسیقی فاخر و ارزشمند باید بخوبی تبیین شود.

معرفی هرچه بیشتر آهنگسازان بزرگ کشور از جمله استادان علیرضا مشایخی، نادر مشایخی، فرهاد مشکات، فرهاد فخرالدینی، احمد پژمان، هوشنگ استوار، بهزاد رنجبران، حسین دهلوی، حسین علیزاده، شاهین فرهت، هرمز فرهت، لوریس چکناواریان، مرتضی حنانه و ده‌ها تن دیگر بطور یقین شناخت و معرفت مخاطبان را به موسیقی فاخر افزایش خواهد داد.

حنانه را می‌توان به نوعی ادامه دهنده راه کلنل علینقی وزیری دانست چرا که تبدیل موسیقی ایرانی از تک صدایی (هموفونیک) به چند صدایی (پولیفونیک) از دغدغه‌های اصلی او بود و همواره اعتقاد داشت که آثار آهنگسازان ایرانی باید قابلیت اجرا با ارکسترهای بین المللی را داشته باشد.

**تولد و فعالیت موسیقیایی

مرتضی حنانه فرزند مهندس محمد حنانه، موسس دبیرستان ایرانشهر در یازدهم اسفند ماه ۱۳۰۱ خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود و پس از پایان دوره ابتدایی، به اصرار پدر در هنرستان موسیقی به تحصیل مشغول شد.

در آن زمان، هنرستان موسیقی ۱۰ نفر از موسیقیدانان را از چکسلواکی برای آموزش به هنرآموزان هنرستان استخدام کرده بود که مرتضی حنانه آموختن «هورن» (ساز بادی برنجی) را زیر نظر «رودولف اوربانتس» آغاز کرد و بعدها به عنوان نوازنده هورن اول ارکستر سمفونیک تهران مشغول به کار شد.

حنانه به رغم تعطیلی هنرستان موسیقی به دلیل جنگ جهانی دوم، با همکاری چندتن از موسیقیدانان نظیر غلامحسین غریب، حسن شیروانی و فریدون فرزانه کنسرت‌هایی را به طور آزاد در تالارهای انجمن‌های فرهنگی و هنری برپا کرد که پس از چندی با پیوستن پرویز محمود به این جمع فعالیتشان گسترده‌تر شد.

در سال ۱۳۲۸، مرتضی حنانه همراه با دوستانش غلامحسین غریب، حسن شیروانی و جلیل ضیاپور نشریه فرهنگی و پیشرو «خروس جنگی» را بنیاد گذاشت، نشریه‌ای که قرار بود برای این هنرمندان جوان و پیشرو سنگر محکمی برای دفاع از نظراتشان باشد.

وی در همین سال‌ها اثر معروف خود «سوییت شهر مرجان» را بر روی قصه‌ای از غلامحسین غریب به پایان رساند. اجرای این اثر با ارکستر سمفونیک تهران به رهبری گریگوریان شهرت فراوانی را برای حنانه در پی داشت. وی پیش از آن یک فانتزی، یک کاپریس برای پیانو و ارکستر و همچنین یک ارتوریو با عنوان «بهرام یشت» نوشته بود ولی هیچ‌ کدام چون سوئیت شهر مرجان برای او موفقیت به همراه نیاورد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

با برگزاری جشن هزاره بوعلی ‌سینا در سال ۱۳۳۲، این هنرمند فقید آثار خود را در حضور شرق ‌شناسانی که برای شرکت در این رویداد دعوت شده بودند با همسرایی و ارکستر سمفونیک اجرا کرد و بشدت مورد توجه حضار قرار گرفت تا جایی که سفیر وقت ایتالیا بورس هنری آن کشور را در اختیار وی قرار داد و حنانه برای تکمیل تحصیلات و مطالعات خود در رشته‌های گوناگون هنری، بویژه موسیقی به آن کشور عزیمت کرد.

مرتضی حنانه در مرکز عالی موسیقی واتیکان به تحصیل پرداخت و درباره موسیقی مذهبی ایتالیا پژوهش کرد. در همین زمان موسیقی متن فیلم «عروس دجله» ساخته نصرت‌الله محتشم را ساخت.

پس از دانش آموختگی در انستیتوی موسیقی واتیکان در سال ۱۳۴۰ به ایران بازگشت و در محافل فرهنگی هنری به عنوان پرکارترین موسیقیدان «آوانگارد» (پیشرو) بر سر زبان‌ها افتاد.

این استاد موسیقی در سال ۱۳۴۱ ارکستر بزرگ تازه‌ای را به نام «فارابی» بنیاد کرد و آثار خود و دیگران را به اجرا درآورد. ارکستر فارابی در طول هفت سال فعالیتش نزدیک به ۸۰ قطعه از آفریده‌های آهنگ‌سازان ایرانی را بر روی صحنه برد که همگی در رادیو ضبط شد.

در سال ۱۳۴۲ علاوه بر تدریس سازبندی (ارکستراسیون) و اداره کلاس هورن در هنرستان عالی موسیقی، به عضویت شورای عالی موسیقی رادیو ایران در آمد و در همین زمان ارکستر سمفونیک رادیو ایران را به نام ارکستر فارابی پایه‌گذاری کرد. این ارکستر آثار آهنگ‌سازان ایران از قبیل مرتضی حنانه، صدیقه شهنیا، فریدون ناصری، فریدون فرزانه، مصطفی کسروی و سیروس شهردار را اجرا و ضبط کرد.

این استاد از سال ۱۳۴۸ بمدت ۲سال سرپرستی و اجرای سلسله برنامه‌های آموزشی موسیقی ایرانی در تلویزیون را تحت عنوان" «شناسایی موسیقی اصیل ایرانی» به همراه فرهنگ شریف، مرتضی نی داوود، جلیل شهناز، اصغر بهاری و حسین قوامی به عهده گرفت.

**موسیقی فیلم

حنانه ساخت موسیقی فیلم را از سال ۱۳۲۷ با فیلم «ایران سرزمین طلای سیاه» که محصول اداره کل هنرهای زیبای وزارت فرهنگ و هنر بود آغاز کرد. در سال‌های پایانی دهه چهل با انحلال ارکستر فارابی و با توجه به تجربه‌های سینمایی که در ایتالیا اندوخته بود مجددا به موسیقی فیلم روی آورد و با آثار خود توفیق بسیاری از فیلم‌ها را نیز تضمین کرد که از آن جمله می‌توان از «سه قاپ»، «بهلول»، «گرگ بیزار»، «ساحل انتظار»، «تپه‌های مارلیک»، «قصه ماهان»، «سلام سرزمین من»، «موج»، «گلیم»، «الماس ۳۳»، «تیرباران»، «پل»، «کاکو»، «راز درخت سنجد»، «قصاص»، «سند زنده»، «تشریفات»، «مردی که موش شد»، «جعفرخان از فرنگ برگشته»، «تیرباران» و سریال تلویزیونی «هزاردستان» نام برد.

لازم به ذکر است که ملودی سریال هزاردستان از زنده یاد مرتضی نی داوود است که توسط روانشاد حنانه هارمونیزه و در هفت قسمت نوشته شده است و حال و هوای تهران سال ۱۳۲۰ را به ‌خوبی در مخاطب ایجاد می‌کند.

مرتضی حنانه روز سه شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۶۸، پس از گذراندن بیماری سرطان چشم از جهان فروبست و در امامزاده طاهر (کرج) به خاک سپرده شد.

/۱۸۹۹/۹۹۱۹

به یاد حنانه، پیشکسوت هنر موسیقی کشور - 28

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / مراسم افتتاح سالن‌های جدید پردیس سینمایی ملت

ایسناایسنا1 روز قبل
طی مراسمی با حضور پروز جناچی شهردار تهران و حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، چند سالن جدید پردیس سینمایی ملت، امروز (دوشنبه، ۷ بهمن) و در آستانه برپایی جشنواره فیلم فجر، افتتاح شد. تصویربردار و تدوینگر: اسماعیل گلرخ
ایسناایسنا23 ساعت قبل
غروب پنج شنبه ده بهمن ماه بر اساس رسم سالانه انجمن منتقدان و در مراسمی بهترین‌های سی و هفتمین جشنواره جهانی و ملی فیلم فجر از نگاه آکادمی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی معرفی خواهد شد. به گزارش ایسنا، جعفر گودرزی دبیر سیزدهمین شب منتقدان، با اشاره به اتفاقات و حوادث تلخی که سبب شد تا در روز برپایی سیزدهمین مراسم اهدای جوایز منتقدان و نویسندگان سینمایی و روزهای بعدی بر پایی این مراسم لغو شود، گفت: با توجه به شرایط عمومی جامعه و این که حدود یک ماه از زمان اعلام کاندیداها گذشته، تصمیم بر این شد تا برگزیدگان این دوره طی مراسم شب منتقدان در تاریخ دهم بهمن ماه معرفی شوند. گودرزی گفت: این برنامه با شاخصه‌ها و عنوان معمول هر ساله جشن منتقدان برگزار نخواهد شد و برگزیدگان در مراسمی معرفی و جوایز آنها اهدا خواهد شد. او افزود: از آنجایی که سیزدهمین شب منتقدان قبل از اینکه تولیدات جدید سینما در جشنواره ۳٨ نمایش داده شود باید به سرانجام می‌رسید برآن شدیم تا طی مراسمی به وظیفه صنفی خودمان عمل کنیم. انتهای پیام
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
بازیگر سریال «مردان آنجلس» گفت: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. خبرگزاری میزان: رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون پیرامون آخرین وضعیت جسمانی خود گفت: نزدیک به دو هفته در کما بودم و وضعیت بسیار بدی را پشت سر گذاشتم، اما خدا را شاکرم که توانستم کما را پشت سر بگذارم و چند روز پیش از کما بیرون آمدم. وی در همین راستا ادامه داد: معتقدم اگر ذره‌ای نسبت به گذشته بهتر شده باشم از لطف خدا و دعای مردم بوده است، مردم اینقدر به من لطف دارند که همیشه شرمنده آن‌ها هستم. این بازیگر پیشکسوت سینما با اشاره به ادامه روند درمان خود اظهار کرد: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. بازیگر فیلم سینمایی «دکل» دلیل ترخیص خود را اینگونه تشریح کرد: دلیل ترخیصم از سوی پزشکان احتمال بالای ابتلا به عفونت بیمارستانی بود، به همین خاطر هم اکنون خانه‌ام به صورت کامل ایزوله شده تا زخم به وجود آمده عفونت نکند.

بشنوید | پزشک معالج شجریان از وضعیت استاد می‌گوید

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر عباسی پزشک هماهنگ‌کننده تیم پزشکان معالج محمدرضا شجریان گفت: آقای شجریان برای چکاپ و کنترل بیشتر اینجا هستند و هرچندوقت یک‌بار ما دو روز در خدمت ایشان هستیم. آقای شجریان یکی دو روز آینده مرخص می‌شود. او ادامه داد: شرایط اصلا وخیم نیست و او برای رسیدگی‌های جزیی که لازم بوده اینجا است و تنها به‌ خاطر کنترل بیشتر در سی‌سی‌یو بستری شده است. فایل صوتی توضیحات پزشک معالج را بشنوید:
ایرناایرنا1 روز قبل
وی افزود: این جهان با سیاست‌های ترامپ، تک صدا شده است، ممکن است بتوانیم جامعه جهانی گفت‌وگو محور داشته باشیم اما ما هم به دلیل گروه‌های مونولوگ محور و تک‌صدا در داخل نمی‌توانیم گفت‌وگوها را در بخش بین‌المللی پیش ببریم. وی با اشاره به فرهنگ ایران آن را مشوق نرمی صلح و آراستگی در جهان دربرابر جنگ سختی و آشفتگی دانست. نباید فراموش کنیم که زمانی طالبان در مقابل دیدگان جهان مجسمه بودا و زمانی دیگر داعش پالمیرا را از بین برد. سهم ایران در میراث جهانی مشترک بی‌مانند و مورد احترام همه جهان است. بنابراین پاسداری از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس ایران یک مطالبه جهانی است.
قدس آنلاینقدس آنلاین8 ساعت قبل
دبیر رونمایی از آثار نفیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: چهل و سومین برنامه «سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی»؛ رونمایی آثار فرهنگی و نفایس گنجینه رضوی، امروز سه‌شنبه ۸ بهمن ماه، ساعت ۹ صبح در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) برگزار می‌شود. حسین مروج/دبیر رونمایی از آثار نفیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: چهل و سومین برنامه «سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی»؛ رونمایی آثار فرهنگی و نفایس گنجینه رضوی، امروز سه‌شنبه ۸ بهمن ماه، ساعت ۹ صبح در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) برگزار می‌شود. مهدی قیصری نیک افزود: در آستانه سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، چهل و سومین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی با رونمایی و معرفی «قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی با موضوع حضرت فاطمه زهرا (ع) موجود در گنجینه رضوی» برگزار خواهد شد. دومین نسخه خطی که رونمایی خواهد شد، نسخه نفیس ذخائر العقبی فی مناقب ذوی القربی؛ تألیف احمد بن عبدالله طبری (۶۹۴ قمری) مشتمل بر فضائل و مناقب خاندان پیامبر (ص) است. سومین نسخه نفیس موجود در گنجینه رضوی کتاب ریاض الابرار فی مناقب الائمة الاطهار، تألیف نعمت الله بن عبدالله جزایری (۱۱۱۲ق) مشتمل بر فضایل چهارده معصوم (ع) است.

نظرها

اخبار بیشتر