چرا تنش‌ها بین ترامپ و شبکه محبوبش بالا گرفته است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی
چرا تنش‌ها بین ترامپ و شبکه محبوبش بالا گرفته است؟

چرا تنش‌ها بین ترامپ و شبکه محبوبش بالا گرفته است؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایرنا نوشت:محافل سیاسی آمریکا در روزهای اخیر به گمانه زنی درباره تنش میان دونالد ترامپ و تلویزیون "فاکس نیوز"، وابسته به حزب جمهوریخواه پرداخته‌اند اما رئیس جمهوری آمریکا به خوبی می‌داند که چقدر تداوم قدرتش به این شبکه وابسته است.

چند هفته‌ای است که روابط رئیس جمهوری آمریکا با شبکه مورد علاقه‌اش شکرآب شده است. به نظر می‌رسد تنش میان ترامپ و فاکس نیوز زمانی آغاز شد که روز پنجشنبه این شبکه نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که بر اساس آن ۵۱ درصد از رای دهندگان از استیضاح و عزل ترامپ پشتیبانی می‌کنند.

رئیس جمهوری آمریکا که شدیدا از انتشار این نظرسنجی برآشفته بود، در صفحه توئیتر خود به فاکس نیوز حمله کرد و آن را «چرند» نامید. ترامپ در توییت خود نوشت: «از روزی که من اعلام کردم که برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد می‌شوم، هیچ وقت فاکس نیوز نظرسنجی خوبی از من منتشر نکرده است».

فاکس نیوز، شمشیر تیز جمهوریخواهان

فاکس نیوز در سال ۱۹۹۶ توسط دو سرمایه دار، «رابرت مرداک» و «راجر آیلز» با هدف جذب مخاطبان محافظه کار راه‌اندازی شد و با همکاری «رودی جولیانی» شهردار وقت نیویورک گسترش یافت. این تلویزیون نقش مهمی در مبارزات انتخاباتی جورج دبلیو بوش و دولت وی بازی کرد و به مرور تبدیل به رسانه‌ای قدرتمند در ساختار سیاسی آمریکا شد.

نقش این رسانه در رسوایی «مونیکا لوینسکی» و هزینه تراشی سنگین آن برای «بیل کلینتون»، رئیس جمهوری دموکرات وقت در خاطره‌ها مانده است. هماهنگی نزدیک این شبکه با حزب جمهوریخواه و سران آن هیچگاه در سطح کنونی نبوده است، به گونه‌ای که همه آن را «شبکه مورد علاقه ترامپ» می‌نامند.

فاکس نیوز از همان آغاز فعالیت‌های انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۶، خط پشتیبانی از وی را در پی گرفته است. مجریان این شبکه به گونه‌ای سخن می‌گویند که «ترامپ پسند» باشد. رئیس جمهوری آمریکا نیز هر از چندگاهی در صفحه توئیتر خود، سخنان و گزارش‌های آنها را می‌ستاید.

نقش کلیدی فاکس نیوز برای ترامپ

«ژرالدو ریورا» یکی از مجریان فاکس نیوز به تازگی گفته است اگر برنامه‌های این شبکه نبود، دموکرات‌ها تا الان ترامپ را نابود کرده بودند.

این نکته‌ای است که بسیاری از تحلیلگران در آمریکا بر آن تاکید دارند. از جمله «نیکول هممر» نویسنده و پژوهشگر در دانشگاه کلمبیا بر این باور است که تفاوت اساسی بین ترامپ و ریچارد نیسکون، تلویزیون فاکس نیوز است که به شدت از ترامپ پشتیبانی کرده است.

این نویسنده آمریکایی در مقاله‌ای که در «شبکه خبری تاریخ» منتشر کرده است، استدلال می‌کند: فرق بزرگ ترامپ و ریچارد نیکسون، رئیس جمهور اسبق آمریکا که قربانی استیضاح شد، در وجود همین شبکه تلویزیونی است.

وی تاکید می‌کند: «فاکس نیوز نقش مهمی در محافظت از ترامپ در برابر سرنوشتی دارد که برای نیکسون رقم خورد اما این شبکه همچنین نقش مهمی در فریب دادن ترامپ در ارتکاب رفتارهای نیکسونی داشته است.»

هممر می‌افزاید: نیکسون به یک فاکس نیوز احتیاج داشت و او این واقعیت را می‌دانست. هنگامی که وی در سال ۱۹۶۸ به ریاست جمهوری رسید، در موضعی قدرتمند قرار نداشت. دموکرات‌ها هر دو مجلس کنگره را در اختیار داشتند و رسانه‌ها علیه او بودند. او معتقد بود که برای پیش بردن کارهایش دو چیز لازم دارد: یک حزب جمهوری خواه قوی و وفادار و دوم، یک رسانه تماما نیکسونی. چیزی که نیکسون می‌خواست رسانه‌ای برای خودش بود. او بر این باور بود که بیشتر رسانه‌های اصلی در دست دموکرات‌ها هستند و به شدت پیگیر بود یک رسانه خبری جایگزین برای جمهوریخواه راه‌اندازی کند.

فراز و نشیب روابط ترامپ و فاکس نیوز

هر چند تردیدی درباره نقش کلیدی تلویزیون فاکس نیوز برای رئیس جمهوری آمریکا وجود ندارد، اما مشخص نیست که تنش‌ها میان ترامپ و این تلویزیون دقیقا بر سر چه بالا گرفته است.

آیا اختلافات شخصی و رقابت‌های درون جناحی در پس این تنش هاست یا اینکه باید آن را به تضاد میان ترامپ و آنچه که «دولت عمیق» می‌نامد، نسبت داد؟

این در حالی است که بسیاری از چهره‌های فاکس نیوز مواضع نزدیک به ترامپ دارند. از جمله شان هنیتی، تاکر کارلسون و لورا اینگراهام، از معتبرترین چهره‌های طرفدار ترامپ در این رسانه هستند. آنها همچنین مرتبا افرادی همچون رودی جولیانی را دعوت کرده‌اند تا از مواضع ترامپ پشتیبانی کنند.

اما به باور برخی منتقدان رئیس جمهور آمریکا، ترامپ می‌خواهد این تلویزیون در بست در اختیار وی باشد.

چرا تنش‌ها بین ترامپ و شبکه محبوبش بالا گرفته است؟ - 19

واشنگتن پست در این زمینه می‌نویسد که ترامپ می‌خواهد همه مجریان فاکس کاملا طبق سلیقه وی صحبت کنند.

خشم ترامپ از فاکس نیوز البته چیز تازه‌ای نیست. او چند ماه پیش از فاکس نیوز به خاطر دادن تریبون به دمکرات‌ها انتقاد کرد و در ماه اوت در توئیتر خود نوشت: «فاکس دیگر برای ما کار نمی‌کند!»

بنابراین دور از ذهن نیست که تنش‌های تازه میان ترامپ و فاکس نیوز به زودی جای خود را به توییت‌های دوستانه ترامپ درباره تلویزیون محبوبش بدهد.

اما اگر این مساله ریشه در اختلاف دونالد ترامپ با طبقه حاکم سیاسی و رهبران سنتی جمهوریخواه داشته باشد، به باور ناظران باید منتظر بالا گرفتن تنش‌ها بین ترامپ و فاکس نیوز بود.

در این زمینه، برخی ناظران به اختلاف نظر جدی میان ترامپ و رهبران کلیدی جمهوریخواه درباره تصمیم عقب نشینی از سوریه اشاره می‌کنند.

«فیل ویلایتو»، نویسنده آمریکایی می‌گوید که دلایل واقعی جدی شدن استیضاح ترامپ، اصرار وی بر عقب نشینی از سوریه است.

روزهای آینده پاسخ این پرسش‌ها را روشن خواهد کرد. اما در صورتی که شکاف فاکس نیوز و ترامپ عمیق شود، شورش در اردوگاه جمهوریخواهان علیه ترامپ و خطرناک شدن روند استیضاح وی می‌تواند نخستین پیامدهای آن باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما‎‌؛ در ادامه بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملتهای آسیا ۲۰۲۳ چین تیم‌های ملی فوتبال عراق و بحرین در امان اردن به مصاف هم رفتند که در نهایت بازی این دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید تا عراق در صدر جدول این گروه از ۵ بازی ۱۱ امتیازی شود و بحرینی‌ها نیز با ۹ امتیاز از ۵ بازی در جایگاه دوم جدول باقی بمانند. در دیگر بازی این گروه تیم هنگ کنگ با یک گل کامبوج را شکست داد و ۵ امتیازی شد. تیم ملی فوتبال کشورمان امروز استراحت داشت؛ شاگردان ویلموتس از ۴ بازی قبلی با ۲ برد و ۲ شکست ۶ امتیازی هستند و در جایگاه سوم جدول قرار دارند؛ تساوی امروز عراق و بحرین بهترین فرصت را برای ملی پوشان فوتبال کشورمان به وجود آورده تا در ۴ بازی آینده که ۳ بازی آن مقابل هنگ کنگ، بحرین و عراق نیز میزبان هستیم را با برتری به پایان برسانند و به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعد شوند. در حالی که این روزها انتقادات از ویلموتس سرمربی بلژیکی تیم ملی به خاطر عدم حضورش در ایران به اوج رسیده و تیم ملی کشورمان برنامه خاصی تا بازی ۷ فروردین مقابل هنگ کنگ ندارد باید امیدوار باشیم سرمربی تیم ملی بازی امروز حریفان را دیده باشد و با شناخت تیم‌ها و برنامه ریزی مشخص به مصاف حریفان برود تا در این ۴ بازی امتیازی از دست ترود.
ورزش۳ورزش۳13 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، بالاخره بعد از مدت‌ها حرف و حدیث مشخص شد سهمیه باشگاه ایرانی برای بازی‌های لیگ قهرمانان در سال ۲۰۲۰، ۲+۲ است و با این شرایط استقلال باید به همراه شهرخودرو در مرحله دوم مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند. پس با این شرایط تعطیلات نیم فصل برای استقلال و البته پدیده برخلاف سایر تیم‌ها تنها ۲۴ روز خواهد بود. معمای حضور امیدهای استقلال در پلی آفاستقلال هم اکنون دو بازیکن در اردوی تیم امید دارد که از نفرات اصلی ترکیب استراماچونی هم محسوب می‌شوند. تیم امید در مرحله گروهی رقابت‌های قهرمانی آسیا در اولین بازی خود در دور گروهی در تاریخ ۱۹ دی ماه به مصاف ازبکستان می‌رود، در تاریخ ۲۲ دی به مصاف کره جنوبی می‌رود و این تیم در تاریخ ۲۵ دی ماه هم به مصاف چین می‌روند. همچنین تیم امید در صورت شکست در مرحله نیمه نهایی باید در تاریخ پنجم بهمن بازی رده بندی را برگزار کند و در صعود به فینال در تاریخ ششم بهمن ماه به میدان می‌رود، یعنی ۲ و ۳ روز قبل از بازی دوم استقلال برابر الریان.
مهرمهر7 ساعت قبل
در این قرارداد فروش بیش از ۲۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و مهمات ویژه آن (موشک و بمب) به ارزش حدود دو میلیارد دلار پیش بینی شده است. سوخو-۳۵، جنگنده تک کابینه و دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست. این رسانه افزود که این مسئولان آمریکایی تهدید کرده‌اند چنانچه مصر خرید سوخو ۳۵ را متوقف نکند، واشنگتن این کشور را تحریم خواهد کرد. همچنین «کلارک کوپر» در حاشیه نمایشگاه هوایی دبی به خبرنگاران گفت: «امضای این قرارداد، مصر را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد و مصری‌ها را در آینده در معرض از دست دادن قراردادهایی با آمریکا قرار می‌دهد. کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصر را تهدید کرده است که اگر همچنان در خرید جنگنده‌های روسی اصرار ورزد، در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه امروز سه شنبه اعلام کرد که مسکو قصد آمریکا برای برقراری مجدد تحریم‌ها علیه تأسیسات در فردو را به شدت محکوم می‌کند. وزارت امور خارجه روسیه در این خصوص اعلام کرد که مسکو اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا مایک پمپئو برای بازگشت تحریمها علیه تاسیسات فردو را محکوم می‌کند و اقدام واشنگتن نقض آشکار تعهدات بین المللی است. وب سایت وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: چنین تصمیمی نمونه دیگری از نقض آشکار تعهدات بین المللی توسط ایالات متحده و رفتار غیرمسئولانه آنها نسبت به توافق نامه‌های منعقده و تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل است که نه تنها از این نقض آشکار دریغ نمی‌کند؛ بلکه سعی می‌کند مانع از روند اجرای توسط دیگر کشورهای نیز شوند. بیانیه مذکور در ادامه می‌افزاید: بنابراین چنین رفتار شرم آوری توسط یکی از بزرگترین کشورها که ادعای رهبری جهانی را دارد، سزاوار و مستحق قاطع‌ترین محکومیت است.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
گزارش پنتاگون: ایران (امروز) بیش از هر زمان دیگری خود را در آستانه رسیدن به اهدافش می‌بیند،.. زرادخانه موشکی ایران در منطقه بی نظیر است. وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در گزارشی جدید، زرادخانه موشکی ایران را بزرگ‌ترین زرادخانه موشکی و «بی‌نظیر» در منطقه خاورمیانه توصیف کرده است. به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، در گزارش جدید «آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا» (وابسیته به وزارت دفاع آمریکا) که با عنوان «قدرت نظامی ایران» منتشر شده، زرادخانه موشک‌های ایران در منطقه خاورمیانه «بی‌نظیر» و حتی بزرگ‌تر از اسرائیل توصیف شده است. بر اساس این گزارش: توسعه قدرت نظامی ایران در خدمت دو هدف مهم است: «اطمینان از بقای حکومت و تأمین موقعیت غالب ایران در منطقه». به گفته این مقام نظامی آمریکا: "ایران در طی یک فرایند سخت حاصل دهه‌ها درگیری در منطقه خاورمیانه، توانایی‌ها و دکترین‌های نظامی خود را تکمیل کرده تا پاسخگوی تهدیدات ناشی از ایالات متحده و متحدانش باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

پیام تسلیت معاون رییس جمهور و وزیر علوم در پی درگذشت پروفسور رضا

مهر14 دقیقه قبل

شورای امنیت با تصمیم آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها مخالفت کرد

الف22 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین ستاره‌های لیگ؛ ۲ بازیکن سرخابی

مشرق‌نیوز22 دقیقه قبل

تصادف مرگبار تریلی با سمند، وانت و پراید/ ۴ نفر کشته شدند

آفتاب‌نیوز23 دقیقه قبل

آخرین جزئیات رمز یکبار مصرف بانکی

مشرق‌نیوز27 دقیقه قبل