ترکیه باید جنگ را متوقف کند و به مرزهای ملی خود برگردد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
ترکیه باید جنگ را متوقف کند و به مرزهای ملی خود برگردد

ترکیه باید جنگ را متوقف کند و به مرزهای ملی خود برگردد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در بیانیه‌ای به مسائل رخ داده در خاورمیانه و حمله‌ی ترکیه به کردهای سوریه پرداخته است.

اعتمادآنلاین| در بیانیه حزب اتحاد ملت ایران اسلامی آمده است: «اگر در شهرهای آنها نجنگیم باید در شهرهای خودمان بجنگیم» این منطق شاه و اسرائیل و آمریکای نیکسون بود، آن گاه که کردهای عراق را به قیام علیه بغداد تحریک کردند و اندکی بعد کردها را بر سر بزنگاه تنها گذاشتند و به دست جلادان بعثی سپردند.

این منطق آمریکای جرج بوش بود که با توسل به گفتمان «جنگ پیش‌گیرانه» گفت در دنیایی که نمی‌دانیم خطر تروریسم از کجا برمی‌خیزد، اگر در عراق و افغانستان نجنگیم باید هر لحظه در نیویورک و واشنگتن منتظر تهاجم تروریست‌ها باشیم. آمریکایی که بار دیگر ارتش کردی را که خود در شرق فرات در سوریه ساخته و تجهیز کرده‌ بود، تنها گذاشته است.

به تجربه‌های دردبار بسیار در دهه‌های اخیر آموخته‌ایم که توسل به منطق جنگ پیش‌گیرانه در فراسوی مرزهای ملی، نتیجه‌ای جز رشد برق‌آسای تروریسم و برجای‌ماندن جنگ داخلی نخواهد داشت.

اردوغان اکنون بر سر همین سفره «جنگ پیش‌گیرانه» نشسته و با ادعای مبارزه با پ ک ک و شاخه سوری آن، بر سر کردها و عرب‌های شرق فرات مرگ می‌بارد. حامیان اردوغان می‌گویند: «اگر کانون آتش را در خانه همسایه خاموش نکنیم آتش به خانه خودمان سرایت خواهد کرد». به این ترتیب، دموکراسی ترکیه که در آغاز هزاره نوین ماهیتی جذاب در منطقه کسب کرده بود، اندک اندک در باتلاق ناسیونالیسم پرخاش‌گر و دیگرستیز غرق می‌شود. اردوغان که در آن دهه طلایی با توسل به گزاره «مسئله کرد مسئله من است» به قلب کردها و دموکرات‌مسلمان‌ها و آزادیخواهان ترکیه راه یافت، اکنون هر آنچه رشته بود را به دست خود پنبه می‌کند.

منطقه ما اما نه به «جنگ پیش‌گیرانه» که به «صلح پیش‌گیرانه» نیاز دارد. ما حساسیت‌های ترکیه درباره ساختار سیاسی-نظامی مستظهر به حمایت تسلیحاتی و مستشاری پنتاگون در شرق فرات را درک می‌کنیم، اما این مساله نمی‌تواند بهانه لشکرکشی به کشوری باشد که حق اعمال حاکمیت سرزمینی و تمامیت ارضی آن توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است. ما لشکرکشی ترکیه به سوریه را لطمه‌ای جدی به فرایند مذاکرات سه جانبه «آستانه» می‌دانیم. سه کشور ایران، ترکیه و سوریه با این منطق که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد، فرایند آستانه را کلید زدند و در همه این سال‌ها موفق شدند اختلافات فی‌مابین را مدیریت کنند. یک جانبه گرایی ترکیه کارکردی به جز تشدید بحران و پیچیده‌تر شدن فرایند صلح و بازسازی سوریه نخواهد داشت و میثاق قانون اساسی جدید و نوپای سوریه را قبل از شکل‌گیری نهایی به زیر ضرب خواهد برد.

دیگر بس است. منطقه ما پس از لشکرکشی امریکا به عراق و افغانستان، پس از القاعده و تولد داعش در بستر مداخلات بیرونی، پس از آوارگی تقریبا نیمی از مردم سوریه، پس از بمباران کودکان یمن توسط سعودی‌ها، و پس از آن همه کشتار و تخریب زیست محیطی، دیگر طاقت یک جنگ دیگر را ندارد. ترکیه باید جنگ را متوقف کند و به مرزهای ملی خود عقب‌نشینی کند. این منطقه باید روزی به ثبات و اطمینان خاطر از عدم اراده تجاوز به دولت-ملت‌های همسایه و دخالت در امور یکدیگر برسد و این اطمینان را به صورت درون‌زا و با گفت‌وگوهای منطقه‌ای به سامان برساند. اکنون بیش از سه میلیون آواره سوری در ترکیه به سر می‌برند و لبنان و اردن با دارا بودن مشکلات اقتصادی خود بار سنگین پیامدهای انسانی جنگ‌های داخلی و مداخلات برون منطقه‌ای را نمی‌توانند به دوش بکشند.

اما راه حل اسکان آوارگان، تبعید خشونت‌بار آنها به شرق فرات نیست و ترکیب و نسبت جمعیت کردی و عربی و ترکمانی و آسوری این ناحیه نباید برهم بخورد. جمعیت عراق و سوریه، یک بار در تهاجم و جنایات داعش و در پیامد مبارزه با داعش به شدت دچار اختلال شده است و تکرار و تداوم آن افق صلح پایدار را تیره و تار می‌سازد. سوریه متعلق به همه سوری‌های داخل و همه آوارگان آن است. اسکان مجدد آوارگان نمی‌تواند به طور آمرانه و یکجانبه انجام پذیرد. در همین چارچوب، دولت مرکزی سوریه موظف است شرایط بازگشت امن همه آوارگان سوریه به خانه و کاشانه خود را فراهم کند و نگاه امنیتی‌ به جمعیت آواره را پایان دهد. متاسفانه، دولت مرکزی سوریه با بازگشت آواره‌ها مشکل دارد. چه، مطابق منطق تنگ نظرانه ناسیونالیسم بعثی، آوارگان که یک‌بار جلای وطن کرده‌اند دیگر نمی‌توانند شهروند درجه یک سوریه باشند.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

همین دیدگاه امنیتی، بازگشت آوارگان را با مشکل مواجه کرده و بهانه به دست ترکیه داده است که با ارجاع به بار مالی چند میلیارد دلاری اسکان نزدیک به چهار میلیون آواره، بخواهد که یک «منطقه امن» برای بازگشت آوارگان در آن سوی مرز ایجاد شود.

پیام ما به کردهای منطقه آن است که در راهبردهای رهبران خود تامل کنند. تجربه یک صد ساله منطقه نشان می‌دهد که هرگاه هریک از اقوام این منطقه بخواهند جدا سری و سیاست هویتی خود را از طریق توسل به نیروهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای پی‌گیری کنند، شکست خواهند خورد و نهایتا توسط همان متحدین تاکتیکی تنها خواهند ماند. کردها، عرب‌ها، ترکمن‌ها، ترک‌ها، آسوری‌ها، مسلمانان و مسیحیان و پیروان همه ادیان و اقوام این منطقه باید با یکدیگر گفت‌وگو کنند و نباید همبستگی افقی و بینا-هویتی را به قربان‌گاه بند و بست‌ با قدرت‌های برون منطقه‌ای ببرند.

ما از جامعه مدنی و آزادی‌خواهان ترکیه اعم از ترک‌ها وکردها و همه روشنفکران مسلمان ترکیه می‌خواهیم که از دولت خود بخواهند که طریق صلح وگفت‌وگو را در پیش گیرد و به چند جانبه گرایی منطقه‌ای تن دهد. صلح و آشتی ترکی-کردی یک بار در نوروز سال۹۲ ثمره خود را آشکار کرد و به جنگی سی وچند ساله پایان داد. باید مبارزه دموکراتیک را جایگزین منازعه مسلحانه کرد و به آن میثاق بازگشت.

ما در حزب اصلاح‌طلب و صلح‌جوی اتحاد ملت، ضمن محکوم کردن لشکرکشی ترکیه به سوریه، بر این باوریم که باید به دور از هرنوع معیار دوگانه، منطق ناصوابی که پشت این قبیل مداخله‌گری‌ها نهفته است را زیر نور روشن‌گری قرار داده و افشا کنیم چرا که منطق «اگر در شهرهای آنها نجنگیم باید در شهرهای خودمان بجنگیم» یک منطق ستیزه‌جو، بی‌ثبات‌کننده، و غیر اخلاقی است که منجر به بازتولید، تکثیر و سرایت همان خطری می‌شود که برای انهدام آن لشکرکشی شده است. ما تجربه بازتولید تروریسم در پیامد مداخله کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در عراق را پشت سر داریم که بستر تولید و تکثیر داعش را فراهم ساخت. ما باشندگان این جغرافیای پر بلا باید از خود بپرسیم که چه شد سازمانی جنایی_تروریستی به نام داعش پا به عرصه ظهور نهاد و چگونه شد که در مدت کوتاهی طیف متنوعی از ده‌ها هزار جوان کشورهای منطقه در مدتی بسیار کوتاه به آن سازمان مخوف پیوستند.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، بر مبنای باور «ایران برای همه ایرانیان» اعتقاد دارد که سوریه متعلق به همه اقوام عرب و کرد و آسوری و ارمنی و ترکمان و سنی و شیعه و علوی و دیگر شهروندان سوریه است و مهندسی جمعیتی و خالص‌گردانی مناطقی که عرصه همزیستی اقوام گوناگون بوده و هیچ‌گاه در طول تاریخ تک هویتی و تک قومی نبوده به نام هرقوم و مذهب محکوم است. از این‌رو، عربی‌سازی یا کردی‌سازی و ناب‌گردانی مذهبی مناطقی که به گواهی تاریخ مکان همزیستی اقوام و هویت‌های گوناگون بوده، همواره نطفه‌های جنگ را در خود نگاه می‌دارد و نمی‌تواند به صلح پایدار راه ببرد. آنچه که که منطقه و مردم آن بیش از هر زمان نیازمند آن هستند.»

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | زیرنویس شبکه خبر درباره اعتراضات در برخی شهرهای کشور

همشهریهمشهری15 ساعت قبل

متاسفانه نتوانستیم «آدم‌سازی» کنیم/حرف زیاد است، ‌ اما …

ایسناایسنا1 روز قبل
ایشان حکومت اسلامی را همراه با واژه «جمهوری» بیان کردند و این جمله تاریخی را که «من رأی به جمهوری اسلامی می‌دهم، و از شما تقاضا دارم که رأی به جمهوری اسلامی بدهید، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد. جمهوری اسلامی.» در روز رای‌گیری برای استقرار جمهوری اسلامی بیان کردند. این افراد باید توجه داشته باشند که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. از آفت‌های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسؤولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند. روحیه خاصی در آن فضا بر جامعه حاکم بود، در همین فضا بود که ۹۸٫۲ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف سوخت و حمایت اجتماعی از تصمیمات مهم این جلسه بود، گفت: ابتدا آقای رحمانی فضلی وزیر کشور و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی به جلسه ارایه کردند. آقای ربیعی افزود: سران قوا از تلاش‌های وزیر کشور برای اجرای طرح تشکر و هرکدام طی صحبت‌های جداگانه بر همکاری همه جانبه همه دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور برای اجرای موفق این طرح ملی تاکید کردند. وی همچنین یکی دیگر از مباحث این جلسه را تحقق و اهداف این طرح دانست و گفت: در این جلسه ایجاد عدالت اجتماعی و برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از خانواده‌های کم درآمد از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، مورد تاکید مجدد قرار گرفت. سخنگوی دولت افزود: از اهداف مهم ما در این طرح مبارزه با قاچاق سوخت بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. آقای ربیعی گفت: همچنین بحث مدیریت مصرف سوخت و مقاوم سازی اقتصاد ناشی از این طرح، مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

ماجرا چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت.

از فردا طرح معیشتی را برای خانوارها می‌ریزیم

مهرمهر19 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سه انفجار شدید دقایقی پیش بطور پیاپی مرکز بغداد پایتخت عراق را لرزاند. دقایقی بعد سومین صدای انفجار نیز در اطراف این منطقه شنیده شد. امروز جمعه نیز دست کم دوباره این گروهها تلاش کردند با انداختن دیوارهای سیمانی به خط اول امنیتی پل سنک نزدیک شوند اما با نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک آور یا گلوله‌های صوتی و دودزا آنها را متفرق کردند. طی روزهای گذشته نیز بمب‌ها یا نارنج‌های صوتی از سوی برخی افراد در میان معترضان علیه نیروهای امنیتی استفاده شده است. منابع محلی همچنین از انفجار یک بمب صوتی دیگر نزدیک میدان الحبوبی مرکز شهر ناصریه در استان ذیقار چهارمین شهر پرجمعیت عراق و در ۳۷۰ کیلومتری جنوب شرق پایتخت این کشور و زخمی شدن ۱۱ نفر خبر داده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری15 ساعت قبل

شهرهای ایران صحنه اعتراض مدنی مردم به‌خاطر افزایش قیمت بنزین شده

خبری17 ساعت قبل

وضعیت برخی خیابان‌ها و جاده‌ها پس از بارش نخستین برف امسال + تصاویر

خبری19 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

تصویر ناسا از یک کهکشان

عصر ایران10 دقیقه قبل

ورود مدعی العموم پیرامون تسریع در رسیدگی به نواقص جاده‌ای مسیر میامی_سبزوار / مکاتبه با شهردار سمنان برای الزام و نظارت بر نصب تابلو و علائم ایمنی توسط پیمانکاران قبل و حین عملیات عمرانی

میزان‌آنلاین33 دقیقه قبل

شبح اعتراضات هفتگی بر روی دولت مکرون؛ جلیقه زردها به دنبال چه هستند؟

میزان‌آنلاین33 دقیقه قبل

اهرام باستانی مرواه در سودان

هشدار وقوع سیلاب در برخی استان‌ها

الف33 دقیقه قبل

محدودیت ۱۶۰ برگه‌ای خرید اوراق تسهیلات مسکن/ تسه کمی گران شد

مهر35 دقیقه قبل