چهار نگاه متفاوت کاربران خبرآنلاین به نظارت استصوابی شورای نگهبان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
چهار نگاه متفاوت کاربران خبرآنلاین به نظارت استصوابی شورای نگهبان

چهار نگاه متفاوت کاربران خبرآنلاین به نظارت استصوابی شورای نگهبان

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
خبرگزاری خبرآنلاین از کاربران خود پرسیده بود که «به نظر شما شورای نگهبان برای کاهش انتقادات به نظارت استصوابی چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟». سوالی که با راهکارهایی از سوی کاربران همراه بود.

به گزارش خبرآنلاین، بحث نظارت استصوابی شورای نگهبان بار دیگر با اظهارات رئیس جمهور حسن روحانی بر سر زبان‌ها افتاد. موضوعی که سالها است در میان گروه‌های مورد مناقشه است و بحث‌های زیادی را به همراه دارد.

حسن روحانی در جلسه هفته گذشته هیات دولت خواستار عدم سخت‌گیری در جریان انتخابات مجلس شد و گفت: در انتخابات اولین دوره مجلس که شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت، بهترین انتخابات انجام شد و بهترین مجلس پدید آمد. در پی همین موضوع بود که سخنگوی شورای نگهبان هم در اظهارنظری تاکید کرد که شورای نگهبان به عنوان ناظر انتخابات در قبال آن مسئول است و وظیفه خود را طبق قانون انجام خواهد داد.

در همین راستا خبرگزاری خبرآنلاین از کاربران خود پرسید که «به نظر شما شورای نگهبان برای کاهش انتقادات به نظارت استصوابی چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟»

اجرای طرح شفافیت در شورای نگهبان

طرح شفافیت نظام تقنینی که این روزها در مجلس مطرح شده است، به نظر می‌رسد در میان مخاطبان خبرآنلاین هم مدافعانی دارد. برخی از مخاطبان خبرآنلاین رمز کاهش انتقادها به نظارت استصوابی شورای نگهبان را شفافیت شدن روند ردصلاحیت‌ها اعلام کردند.

مخاطبی بدون درج اسمش نوشت: «راهش اینه که طرح شفافیت کاملا برای شورای نگهبان اجرا بشه و شورای نگهبان هم بهانه نیاره که نمیشه دلایل ردصلاحیت رو گفت و آبروی افراد میره. کسی که ثبت نام می‌کنه خودش داره میگه پرونده‌ام پاکه و بررسی کنید. پس اگر مشکلی داره اعلام بشه که همه بدونن بهانه‌ای وجود نداره. موارد عدم التزام به اسلام هم باید دلایل روشنی داشته باشه اما متاسفانه شورای نگهبان نمی‌خواد بگه. چطوری میشه یک نفر یه دوره التزام نداره اما دوره بعد تائید میشه؟ یا برعکس».

مخاطبی به نام حبیب عمادی هم برای خبرآنلاین نوشت: «راه روشنی برای این مورد وجود داره. همون طور که دوستان انتظار دارن هزینه‌های انتخاباتی شفاف باشه، رای نمایندگان مجلس شفاف باشه، اموال مسئولان شفاف باشه، دولت در کارش شفاف باشه. خودشون هم باید شفاف باشن و فقط شفافیت رو برای بقیه نخوان. اگر این کار رو بکنن مشکل حل میشه. اون وقت میشه نظر داد که شورای نگهبان سلیقه‌ای عمل میکنه یا قانونی. باید به شفافیت تن بدهند».

سعید هم نوشت که «قدم اول، شفافیت برای رسیدن به طرح مساله» و مخاطب دیگری هم نوشت: «شفاف بشن بسه».

بازگشت به قانون

برخی از مخاطبان خبرآنلاین هم بازگشت به قانون و اجرای قانون را راه‌حل کاهش انتقادها به شورای نگهبان عنوان کردند.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

حسین نوشت: «اگر هر فردی در هر جایگاهی، فقط قانون را اجرا نماید، ۹۰ درصد مشکلات حل خواهد شد. هیچ فردی خود را بالاتر از قانون نداند».

مخاطب دیگری هم نوشت: «بهترین گزینه جمع کردن تمام توان شورای نگهبان برای اجرای قانونه که موظف به اعمال آن شدند …».

استدلال یا اعمال سلیقه

در میان مخاطبان خبرآنلاین، برخی به شورای نگهبان توصیه کردند که استدلال‌های خود را برای ردصلاحیت افراد ارائه دهد و عده‌ای هم انتقاد می‌کردند که نظارت استصوابی با سلیقه همراه شده است.

علی از مخاطبان خبرآنلاین نوشت: «شورای نگهبان می‌تواند استدلال‌های خود برای رد صلاحیت کاندیداها را به صورت رسمی اعلام نماید تا ملت نیز در جریان باشند مگر ملت نامحرم هستند؟» نظری که البته با واکنش مخاطبان دیگر روبرو شد و یک مخاطب در پاسخ به آن نوشت: «صد بار این رو گفتن اما شورای نگهبان به بهانه‌های مختلف این کار رو نمی‌کنه فایده نداره».

مخاطب دیگری هم با انتقاد از شورای نگهبان نوشت: «نظارت استصوابی به نظرم زیادی سلیقه‌ای شده». نظری که با مخالفت یکی از مخاطبان دیگر مواجه شد. مخاطبی که بدون درج نام خود نوشت: «نظارت استصوابی کجا سلیقه‌ای شده که افراد از چهار کانال رسمی کشور مورد بررسی قرار می‌گیرند و اطلاعات آنها به شورای نگهبان برای تایید صلاحیت ارسال می‌شود برای همین هم این نظارت از جمله چارچوب‌های فعال و عملیاتی تعیین صلاحیت است.»

دفاع از عمکرد شورای نگهبان

در میان مخاطبان خبرآنلاین، عده‌ای هم بودند که البته عملکرد شورای نگهبان را خوب می‌دانستند و از آن دفاع می‌کردند.

مخاطبی به نام «م» که مدافع نظارت بیشتر شورای نگهبان هم بود. نوشت: «شورای نگهبان داره طبق قانون عمل می‌کنه. باید نظارت بیشتر باشه. لطفا به قانون احترام بگذارید».

مخاطب دیگری هم نوشت: «از آنجا که نظارت استصوابی عین قانون است پس افراد قانونمدار باید خود را مقید به قانون کنند و بر اعضای شورای نگهبان است که درخت پرثمر انقلاب و خون شهیدان را با حساسیت بالا پاسداری نمایند». دیگری هم نوشت: «گذر زمان ثابت کرد که افراد برای رفتن به مجلس از هر دستاویزی امکان بهره مندی دارند پس لازم است تا فیلتر دقیقی برای تشخیص مصالح اسلام ایجاد شود و نظارت استصوابی یکی از راهکارهای تقریبا راهگشاست که تاکنون موفق بوده است».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
جام نیوزجام نیوز22 ساعت قبل1 نظر
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام نیوز، حسن روحانی صبح امروز در ادامه سفر‌های استانی خود به شهر رفسنجان سفر کرد و در جمع مردم این شهر سخن گفت. روحانی در بخشی از صحبت‌های خود با تمجید از سیاست‌های دولت دوزادهم پس از خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: «با ادامه برجام، سال آینده به هدف بزرگ سیاسی، امنیتی و دفاعی دست پیدا می‌کنیم و آن اینکه سالهاست خرید سلاح از طرف ایران طبق قطعنامه سازمان ملل ممنوع است یعنی نمی‌توانیم از یک کشوری اسلحه بخریم خرید کشور از ایران هم ممنوع است و نمی‌توانیم سلاح بفروشیم طبق این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ سال آینده اگر این برجام را نگهداریم تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود.» رئیس جمهور در حالی وعده صادرات و واردات سلاح در سال آینده را می‌دهد که در حال حاضر واردات بسیاری از کالاهای اساسی و غذا و دارو هم به دلیل تحریم‌های ظالمانه با مشکل مواجه شده است! محمدرضا باقری، فعال رسانه‌ای دراین خصوص نوشت: «رییس جمهور می‌گوید اگر تا سال بعد در برجام بمانیم، تحریمهای تسلیحاتی ما برطرف می‌شود و می‌توانیم سلاح بخریم یا صادر کنیم. فقط یک سئوالی پیش میاد، الان ما تحریم دارویی هستیم؟ دارو می‌توانیم بخریم؟ خیلی خوش خیالی آقای روحانی!»

در میان مردم …

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
با هم و در کنار هم بودن، از راه‌های رسیدن به موفقیت است، این جان کلام مردمی است که امروز خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به میان آنان رفت …همدلی و همراهی مسولان، جلوگیری از سنگ‌اندازی برنامه‌های کاری، وظیفه شناسی مسولان، علنی نشدن اختلافات، رسیدگی و درک نیاز‌های مردمی، به فکر آینده‌سازان ایران بودن و رعایت حقوق مردم از مهمترین محور‌های گفتگوی خبرنگار ما با مردم بود.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس، با صدور بیانیه‌ای مشترک از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی ادعا کرده‌اند که اقدام اخیر ایران در فردو به منزله تسریع اقدامات این کشور در زمینه فاصله گرفتن از توافق هسته‌ای برجام است. از سوی دیگر تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفت. ایران گام چهارم کاهش تعهدات خود در توافق برجام را در واکنش به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در این توافق اعلام کرده و گفته است این کاهش تعهدات تا زمان عمل به تعهدات کشورهای اروپایی عضو برجام ادامه خواهد داشت. ایران در عین حال تاکید کرد در صورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، امکان بازگشت به تعهدات پیشین در توافق هسته‌ای وجود دارد.
الفالف1 روز قبل
به گفته این نماینده مجلس، متقاضیان استیضاح این وزیر تصمیم دارند تا در روزهای آینده این استیضاح را تحویل هیئت رئیسه مجلس دهند تا طبق آئین نامه داخلی مجلس بررسی شود. در سالهای گذشته استیضاح حجتی بارها در مجلس مطرح شد. حجتی حتی روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶ در صحن مجلس استیضاح شد اما مجددا از نمایندگان رای اعتماد گرفت. بعد از آن وی بارها در معرض استیضاح قرار گرفت اما طرح استیضاح وی از دستور کار مجلس خارج شد. آخرین بار ۲۱ اسفند سال گذشته بود که استیضاح این وزیر در ۲۰ محور از سوی ۵۱ نماینده تهیه شد اما در خرداد امسال از دستور کار مجلس خارج گردید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری19 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری23 ساعت قبل

اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور5 دقیقه قبل

برگزاری ۱۰۱۷ برنامه ویژه هفته کتاب در استان کرمان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور6 دقیقه قبل

مجلس موضوع کلاهبرداری‌های اینترنتی را در نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد بررسی کند

خانه ملت11 دقیقه قبل

دنیس راس توافق ایران و آمریکا را محتمل دانست

خبرآنلاین11 دقیقه قبل

فیلم/ پاسخ موشکی مقاومت به ترور فرمانده فلسطینی

مشرق‌نیوز11 دقیقه قبل

رونالدو باشگاه یوونتوس را عصبانی کرده است

اعتمادآنلاین12 دقیقه قبل

آمریکا به دنبال ایجاد تفرقه و برهم زدن جوامع اسلامی است

میزان‌آنلاین13 دقیقه قبل