ترس فراگیر بازار سرمایه را قرمزپوش کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
ترس فراگیر بازار سرمایه را قرمزپوش کرد

ترس فراگیر بازار سرمایه را قرمزپوش کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
جوان آنلاین نوشت:شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان مبادلات روز گذشته با ۱۰ هزار واحد سقوط به کانال ۳۰۸ هزار واحد رسید، این در حالی است که رفتار هیجانی تازه واردان به بازار و همچنین نیاز بازار به اصلاح قیمتی بعد از صعودهای پیوسته ماه‌های اخیر از جمله دلایل این سقوط معرفی می‌شود، اما اثرپذیری شرکت‌های بورسی از وضعیت رکودی اقتصاد ایران نیز اصلاح قیمتی این روزها را طبیعی جلوه می‌دهد.

در جریان معاملات روز گذشته بازار سهام شاخص کل بورس ریزش قابل ملاحظه‌ای در سطح ۱۰۸۹۲ واحد را به نمایش گذاشت تا این نماگر به کانال ۳۰۸ هزار واحد بازگردد. بازار روز گذشته فضای عمومی منفی را تجربه کرد به‌طوری که به جز تعداد انگشت‌شماری سهم (در حدود ۱۱ سهم)، سایر سهام شرکت‌ها با ریزش قیمت مواجه شدند.

ابر ابهام بر فراز بازار سرمایه

منفی‌شدن نرخ سرمایه‌گذاری ثابت در اقتصاد، رکود و سرکوب قیمت‌ها در برخی از بازارها، افزایش کسری بودجه دولت، زیاده‌روی در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های عموما مرتبط با حوزه مسکن، نقدینگی‌خواری عرضه‌های اولیه، مسائل پیش آمده در بازار پایه، زیاده‌روی دولت در حوزه استقراض از بازار مالی اعم از بخش پول و بازار سرمایه، بیمه و صندوق‌های بازنشستگی، پایین‌بودن دانش سرمایه‌گذاری در کشور و سرنوشت نامعلوم یارانه‌های پنهان در بودجه سال ۹۹ که این یارانه‌ها بیشتر خوراک شرکت‌های بورسی است؛ از جمله مواردی است که وضعیت عمومی اقتصاد را مبهم کرده‌است، از طرف دیگر تحولات پیش آمده در منطقه و تأثیر تحریم‌های احتمالی امریکا علیه کشور ترکیه و اثرگذاری این مؤلفه بر اقتصاد ایران و جنگ تجاری امریکا و چین از جمله مواردی است که بر ابهامات افزوده‌است که از این رو بازار سرمایه ایران به نظر می‌رسد دچار ترس شده‌است، بدین ترتیب فقر حوزه اطلاع‌رسانی و ارائه تحلیل و شفاف‌سازی در این برهه احساس می‌شود که جای دارد برای خروج بازار از این وضعیت این فقر برطرف شود.

ترس فراگیر بازار سرمایه را قرمزپوش کرد - 5

حجم معاملات بازار روز گذشته ۱۹۶۳ میلیارد تومان بود که ۱۲۸۵ میلیارد تومان آن مربوط به بازار اصلی بورس و ۶۷۸ میلیارد تومان آن نیز متوجه بازار فرابورس بود.

بیشترین ارزش معاملات مربوط به نماد وبملت بود که یکی از مدیران این بانک از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها سخن گفته‌بود. از سوی دیگر نیز نمادهایی، چون چکاپا، شبندر، خودرو، سمگا، شپنا، شبریز، وغدیر ۲۹، فولاد، وتجارت، وشهر، خساپا، ذوب، وبصادر، شتران، خگستر، ولساپا نیز در ارزش معاملاتشان بعد از بانک ملت قابل‌ملاحظه بود.

در میان گروه‌های معاملاتی بیشترین بازدهی به گروه کوچک منسوجات اختصاص داشت. ارزش معاملات بازار سهام هزارو ۲۸۵ میلیارد تومان ثبت شد که در مقایسه با روز قبل ۵ /۱ درصد رشد کرد. ارزش معاملات خرد و حق تقدم در نمادهای عادی با رقم هزارو ۱۸۷ میلیارد تومان به پایان رسید. از سمت دیگر خالص خرید اشخاص حقیقی با رقم منفی ۳۹۵ میلیارد تومان نشان داده شد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

در میان برترین گروه‌های صنعتی نیز بانکی‌ها با ارزش معاملات بیش از هزارو ۷۲۱ میلیارد تومان، بار دیگر رتبه اول را از آن خود کردند و فرآورده‌های نفتی و خودرویی به ترتیب حائز رتبه‌های دوم و سوم شدند.

شاخص کل فرابورس نیز نزولی بود، شاخص آیفکس نیز بیش از ۱۴۰ واحد افت کرد و تا کانال ۳ هزار و ۹۱۷ واحد عقبگرد کرد. ارزش معاملات فرابورس ۶۷۸ میلیارد تومان و نسبت تغییر آن در مقایسه با روز قبل منفی بود، همچنین ارزش معاملات خرد ۴۴۵ میلیارد تومان ثبت شد.

مقصر تازه‌واردان بودند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس، علت ریزش شدید و بی‌سابقه شاخص و کاهش قیمت اکثر شرکت‌ها را فقط ناشی از رفتار هیجانی سهامداران مخصوصا تازه‌واردان اعلام کرد. محسن خدابخش درباره شرایط روز گذشته بازار سهام گفت: این جو هیجانی هم ناشی از غالب‌شدن رفتار سرمایه‌گذاران تازه‌وارد و تصمیمات احساسی بوده و در برابر اقدام به فروش سهامداران حقیقی، حقوقی‌های بازار امروز دست به خرید گسترده زده‌اند که حکایت از رفتار هیجانی سهامداران حقیقی دارد.

این مقام مسئول افزود: اثر مباحث سیاسی هم تمام شده و با نگاه بنیادی به شرکت‌های بزرگ می‌توان متوجه شد که هنوز قیمت سهام اکثر بزرگان در محدوده‌های مناسب و ارزنده‌ای قرار داشته و نسبت P/E برخی شرکت‌های حاضر در صنایع شیمیایی، فولادی و معدنی کمتر از میانگین P/E بازار و بین ۴ و تا حداکثر ۶ مرتبه است. خدابخش تأکید کرد: با این اوصاف به همه سرمایه‌گذاران مخصوصا سهم اولی‌ها، توصیه می‌شود از رفتارهای هیجانی و احساسی پرهیز کرده و با دقت و تحلیل و با مشخص کردن استراتژی سرمایه‌گذاری و نگاه بلندمدت تصمیم‌گیری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت هرگرم طلا‌ی ۱۸ عیار نسبت به روز پنجشنبه ۷ هزار تومان افزایش یافت و به ۵۰۱ هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با افزایش ۱۰ هزار تومانی در بازار با قیمت ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه امامی امروز با افزایش ۴۰ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه به ۴ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان رسید و هر قطعه نیم سکه با افزایش ۷ هزار تومانی، ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش رسید. ربع سکه امروز با افزایش ۳۵ هزار تومانی، یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان در بازار عرضه شد همچنین سکه گرمی با کاهش ۸ هزار تومانی به قیمت ۹۲۲ هزار تومان رسید. بیشتر بخوانید: قیمت جهانی فلز زرد امروز (۹۸٫۱۱٫۵) انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، فرامرز رستگار دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: بحث ما فقط قطعه نیست بلکه تجهیز هم هست و در سال ۹۷ در شبکه ثابت مخابرات ۷۰ درصد تجهیزات داخلی بود و در شبکه موبایل حدود ۳۰ درصد که با برنامه ریزی‌هایی که کردیم در سال ۹۸ با وجود مشکلات توانستیم داخلی سازی را در شبکه ثابت به ۸۵ درصد برسانیم و در شبکه موبایل هم بین ۴۰ تا ۴۵ درصد تجهیزات داخلی استفاده کنیم. رستگار با بیان این که هنوز ارتباط مستقیم صنعت با دانشگاه‌ها مطلوب نیست گفت: در حوزه مخابرات و آی سی تی آنچه که فناوری روز است به مذاق ما نزدیک‌تر است و فارغ التحصیلان دانشگاهی هم با فناوری‌های نو انس بیشتری دارند و اتفاقا با پیشرفته‌تر شدن فناوری فاصله ما به نسبت دوره قبل از کشور‌های پیشرو کمتر شده برای این که شبکه‌های مخابراتی مبتنی بر نرم افزار شده که کار را آسان‌تر کرده است. او گفت: البته در تولید داخل باید توجه به عمق تولید و کیفیت و میزان داخلی سازی داشت و باید برای تولید داخل و بومی تعریفی کرد که از مونتاژ آن را جدا کند. مازیار بیگلو دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو نیز گفت: صنعت قطعه سازی خودرو از بیش از ۶۰ صنعت خروجی می‌گیرد و این صنعت جزو اولین صنایعی است که توانست ۳ میز خودکفایی به دست بیاورد. در این ۳ میز خودکفایی ۹۹ قطعه خودرو را قطعه سازان توانستند داخلی سازی کنند. او با بیان این که نمی‌شود میزان داخلی سازی و تولید داخلی خودرو را با درصد مشخص کرد گفت: ۲۵ درصد ارز بری خودرو برای ورقه بدنه است و بسیاری از مواد پلی مری ما هنوز وارداتی است یعنی ما وابسته به صنایع مواد اولیه هستیم و امیدواریم با توجه به ظرفیت‌هایی که وجود دارد بتوانیم با خودکفایی در تولید مواد اولیه، داخلی سازی قطعات خودرو‌ها را از ۸۰ درصد به ۹۰ درصد برسانیم. بیگلو گفت: همه این‌ها با همت قطعه سازان و خودروسازان و وزارت صمت و دولت ممکن شده است و اگر این اقدامات از ۵ سال پیش صورت گرفته بود الان به نتایج خیلی بهتری رسیده بودیم. مهدی صادقی نیارکی سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت نیز گفت: قطعا سیاستگذاری‌های دولت و وزارت صمت باید در جهت حمایت از تولید داخل و ترجیح تولید داخل باشد که الان این گونه است و قانون و الزامات قانونی و نظام تعرفه‌ای و تجربه‌ها اهرم‌های ما برای حمایت و ترجیح تولید داخلی است. او با اشاره به این که یکی از اهداف وزارت صمت توسعه و تعمیق تولید داخل است گفت: در حوزه مواد اولیه هم نشستی با انجمن تولید فولاد داشتیم برای تولید انواع ورق و در حال مبادله مشخصات هستیم و امیدواریم زودتر به عقد قرار داد برسیم. نیارکی گفت: در نهضت داخلی سازی و ساخت داخل اهداف کیفی و کمی داریم که در بخش کیفی افزایش عمق تولید دیده شده است و الویت وزارت صمت هم افزایش عمق تولید داخلی است.
برترین‌هابرترین‌ها9 ساعت قبل
وزیر نیرو گفت: با وجود اینکه سال گذشته سال پربارشی بود، اما از ابتدای مهر تا ۲۰ دی امسال در استان سیستان و بلوچستان بارندگی‌ها ۴۵ برابر سال گذشته بود. در سیل استان سیستان و بلوچستان در سال‌های ۸۹، ۹۲ و ۹۴ خسارات جانی هم داشتیم. یکی از درس‌های سیلاب فروردین امسال که ۲۴ استان را دربر گرفت این بود که با هماهنگی میان سازمان هواشناسی، وزارت نیرو، سازمان‌های امداد و نجات خسارات جانی نداشتیم و همکاری مردم استان سیستان و بلوچستان هم در سیل اخیر بسیار چشمگیر بود. وزیر نیرو افزود: اکنون هر ۵ سد استان سیستان و بلوچستان آبگیری کامل و ۲ سد هم سرریز شدند. وی افزود: در سفر اخیر رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان موافقت شد که منابع لازم برای سرعت دادن به تکمیل سد کهیر و شهری پور فراهم شود که در همین دولت به بهره برداری می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر