وقتی عربستان در قامت حامی سوریه ظاهر می‌شود/ «جنگ منافع» میان آنکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
وقتی عربستان در قامت حامی سوریه ظاهر می‌شود/ «جنگ منافع» میان آنکا

وقتی عربستان در قامت حامی سوریه ظاهر می‌شود/ «جنگ منافع» میان آنکا

مهرخبرگزاری مهر |
موضع گیری اخیر عربستان در حمایت از تمامیت ارضی سوریه در برابر حمله نظامی ترکیه، حاوی پیام های مهمی در سیاست خارجه ریاض در قبال آنکارا است.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: تجاوز نظامی ترکیه که از چند روز قبل علیه شمال و شمال شرق سوریه و مشخصا نیروهای کرد سوریه دموکرات موسوم به قسد همزمان با عقب نشینی آمریکا از این مناطق آغاز شد نظر بسیاری از تحلیل گران و سیاسمتداران را به خود جلب کرده است.

این حمله با واکنش‌های منفی جهانی و محکومیت‌های گسترده در میان کشورهای عربی رو به رو شد به طوریکه در جریان نشست اخیر اتحادیه عرب، موضعی یکپارچه در میان این کشورها علیه تجاوز نظامی ترکیه به سوریه و ضرورت محافظت از حاکمیت این کشور اتخاذ شد.

گرچه برخی کشورهای هم پیمان ترکیه مانند قطر از این تجاوز حمایت کردند اما قاطبه کشورهای منطقه از جمله ایران این حمله را تجاوز خوانده و آن را محکوم کرد.

تجاوز ترکیه به شمال سوریه گرچه با نام زیبای «چشمه صلح» که بیشتر از آنکه یاد آور جنگ باشد یا آور صلح است شروع شد اما در حال حاضر تبدیل به چشمه خون در این منطقه شده به طوریکه علاوه بر قربانیانی که در میان اقشار مختلف مردم سوریه برجای گذاشته باعث آوارگی دهها هزار زن و مرد و کودک سوری شده است؛ مردمی که هنوز طعم آوارگی و جنگ زدگی را از یاد نبرده‌اند مجددا توسط ترکیه به این میدان کشیده شدند.

در این بین واکنش عربستان سعودی به تجاوز مذکور قابل توجه است. خبرگزاری عربستان به نقل از یک منبع در وزارت خارجه این کشور اعلام کرد عربستان آنچه «تجاوز ارتش ترکیه به مناطق شمال شرقی سوریه» می‌خواند را محکوم می‌کند. این مقام سعودی همچنین عملیات نظامی ترکیه را «تجاوزی آشکار به یکپارچگی، استقلال و حاکمیت سرزمین‌ سوریه» خواند.

وقتی عربستان در قامت حامی سوریه ظاهر می‌شود/ «جنگ منافع» میان آنکا - 6

عربستان در حالی این موضع را اتخاذ کرده که عادل الجبیر وزیر خارجه سابق سعودی در سال ۲۰۱۶ علنا از حمایت کشورش از اقدامات ترکیه در قبال سوریه سخن می‌گوید. در فوریه سال ۲۰۱۶ نیز جنگنده‌های سعودی برای حمایت از آنکارا در این خصوص وارد پایگاه انجرلیک ترکیه شد.

این موضع گیری به قدری متقلبانه بود که صدای تحلیل گران سعودی را هم درآورد به طوریکه برخی از آنها اعلام کردند موضع گیری‌های عربستان بی ثبات بوده و در هر دوره بنا بر منافع سیاسی خود و نه اصول انسانی موضع گیری می‌کند.

ترکیه نیز فرصت را غنیمت شمرده و در واکنش به این محکومیت عربستان سعودی، پاسخ محکمی به ریاض داد که بحث و جدل‌های فراوانی را برانگیخت. وزیر خارجه ترکیه در این خصوص اعلام کرد که ائتلاف سعودی خود سبب کشته شدن بسیاری از افراد در یمن شده است. مولود چاووش اوغلو تاکید کرد که بسیاری از افراد بخاطر محاصره (صورت گرفته در یمن) بر اثر گرسنگی جان باخته‌اند. با چه زمینه‌ای آن‌ها به دنبال بدنام کردن ترکیه و مخالفت با عملیات ترکیه در شمال سوریه هستند؟ آن‌ها خود بسیاری از مردم را در یمن کشته و آن‌ها را در گرسنگی نگه داشته‌اند.

در اینکه حمله ترکیه به شمال و شمال شرق سوریه یک تجاوز به معنی واقعی کلمه علیه حاکمیت و حد و مرزهای یک کشور مستقل به شمار می‌آید هیچ شکی نیست اما چرا عربستان سعودی که تا دیروز برای نقض حاکمیت سوریه و حمایت از تروریستها در این کشور با هدف ساقط کردن نظام حاکم از هیچ دسیسه و توطئه‌ای فروگذار نکرده، امروز در قامت حامی دمشق و نیروهای کرد و تمامیت ارضی سوریه ظاهر شده و حمله ترکیه را محکوم می‌کند؟ آیا این به معنی آن نیست که موضع اتخاذ شده از سوی عربستان در این خصوص بیشتر از آنکه جنبه انسانی داشته باشد جنبه جانبداری از منافع سیاسی و تسویه حساب با آنکارا به خود گفته است؟

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

شدت گرفتن اختلافات فیما بین، میان عربستان و ترکیه طی دوره اخیر نشان می‌دهد که ریاض در مواقع لزوم منافع سیاسی خود را بر دیگر مسائل ترجیح می‌دهد. اختلافات میان دو کشور زمانی شدت گرفت که در مهر سال گذشته، عناصر وابسته به نظام حاکم در عربستان، اقدام به ترور سیاسی جمال خاشقجی منتقد سرشناس سعودی در ساختمان کنسولگری این کشور واقع در استانبول کردند.

وقتی عربستان در قامت حامی سوریه ظاهر می‌شود/ «جنگ منافع» میان آنکا - 13

این ترور به دلیل آنکه در خاک ترکیه اتفاق افتاد با شدیدترین واکنشها از سوی مقامات این کشور به ویژه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و موجی از انتقادات علیه خاندان آل سعود به ویژه محمد بن سلمان ولی عهد عربستان رو به رو شد.

بعد از این ترور بود که اردوغان از هر فرصتی برای انتقاد از عربستان و نقض حقوق بشر در این کشور و دست داشتن بن سلمان در ترور خاشقجی استفاده می‌کرد. مناقشه میان دو طرف به حدی جدی شد که حتی حوزه‌های دیگر مانند گردشگری، اقتصاد و فرهنگ را نیز در بر گرفت.

نباید از این نکته غافل شویم که اساسا عربستان، ترکیه را رقیبی برای خود در زمینه رهبری جهان اسلام می‌داند و از هر فرصتی برای کنار زدن این رقیب سرسخت استفاده می‌کند. روابط مثبت ترکیه با ایران نیز در کنار روابط بسیار گرم آنکارا با دوحه که از نظر ریاض هر دو این کشورها به عنوان کشورهای متخاصم برای عربستان به شمار می‌روند مزید بر علت شده تا عربستان و ترکیه وارد «جنگ منافع» و صف بندی علیه یکدیگر شوند.

رقابت دو کشور بر سر نفوذ در کشورهای حوزه آفریقا و تسلط هر چه بیشتر بر این کشورها به ویژه در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی در راستای گسترش صادرات محصولات خود و بهره برداری از منابع طبیعی آنها نیز یکی دیگر از زمینه‌های درگیری و برخورد میان آنکارا و ریاض است.

درست است که هر وجدان بیداری و انسانی، تجاوز ترکیه به سوریه را شدیدا محکوم میکند اما عربستان سعودی که دستانش به خون هزاران زن و مرد و کودک یمنی آلوده شده و هم چنان از طریق محاصره این کشور اقدام به وخیم‌تر کردن شدیدترین فاجعه انسانی در عصر حاضر می‌کند در جایگاهی نیست که بخواهد دم از حمایت از حقوق بشر و حفظ حاکمیت یک کشور مستقل بزند چرا که خود از سال ۲۰۱۵ تاکنون در تجاوزی آشکار، حاکمیت یمن را نقض کرده و با مداخله نظامی در این کشور باعث شده، یمن صدها سال به عقب برگردد در حالی که چیزی جز ویرانی و کشتار برای این کشور به ارمغان نیاورده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

در میان مردم …

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
با هم و در کنار هم بودن، از راه‌های رسیدن به موفقیت است، این جان کلام مردمی است که امروز خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به میان آنان رفت …همدلی و همراهی مسولان، جلوگیری از سنگ‌اندازی برنامه‌های کاری، وظیفه شناسی مسولان، علنی نشدن اختلافات، رسیدگی و درک نیاز‌های مردمی، به فکر آینده‌سازان ایران بودن و رعایت حقوق مردم از مهمترین محور‌های گفتگوی خبرنگار ما با مردم بود.
الفالف15 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
معاون آموزشی وزیر بهداشت: موضوع صندلی فروشی در دانشگاه‌ها مربوط به دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور است که بعد از مشکلات ارزی تعدادشان افزایش پیدا کرده؛ ما این پرونده‌ها را با دقت بررسی می‌کنیم. وی افزود: امیدواریم در ماه‌های آتی و در زمان بودجه مجلس به دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک کنند تا بتوانند در موضوع پرورش نیروی مورد نیاز در رشته پزشکی با مشکل مواجه نشوند. معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره موضوع صندلی فروشی در برخی از دانشگاه‌ها افزود: سازمان سنجش کشور مسئول پذیرش دانشجویان است، دانشگاه‌ها هم پذیرفته شدگان را ثبت نام می‌کنند و وزارت بهداشت، بعد از ثبت نام لیست ورودی و خروجی دانشگاه‌ها را کنترل می‌کنند. آقای محمد باقر لاریجانی با بیان اینکه آن چیزی که در این زمینه در رسانه‌ها داغ شده موضوع تقاضای ورود دانشجویان از خارج به داخل کشور است، افزود: قبلا حدود ۲ تا ۳ هزار نفر برای انتقال از دانشگاه‌های خارج از کشور به داخل متقاضی داشتیم که بعد از جریانات مرتبط با ارز این رقم به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده است. معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تعدادی از پرونده‌های دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور ناقص است، افزود: این پرونده‌ها به دستگاه‌های نظارتی ارجاع شده و هر گونه تخلفی مشاهده شود، برخورد می‌کنیم.
الفالف20 ساعت قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، دستور کار این نشست بررسی نحوه پذیرش دانشجویان گروه پزشکی از سال تحصیلی ۹۶ تاکنون است و رئیس سازمان سنجش و نیز رئیس دانشگاه آزاد به پرسش‌های اعضای این کمیسیون در اینباره پاسخ دادند. همچنین در این جلسه آقایان خدایی و تهرانچی نتایج مربوط به بررسی مشکلات پذیرفته شدگان گروه پزشکی و تخلفاتی را که در این زمینه روی داده است، پاسخ می‌دهند. معاون آموزش وزیر بهداشت هم در این نشست حضور دارد. همچنین قرار بود، نشست کمیسیون اصل ۹۰ با حضور وزیر کشور و نیز نشست کمیسیون صنایع و معادن با حضور وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شود که آقایان رحمانی فضلی و شریعتمداری حضور نیافتندو آقای خدایی به نمایندگی از وزیر علوم در این جلسه حضور دارد. وزیر علوم رئیس جمهور را در سفر استانی همراهی می‌کند.

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری19 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری23 ساعت قبل

اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور10 دقیقه قبل

برگزاری ۱۰۱۷ برنامه ویژه هفته کتاب در استان کرمان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور11 دقیقه قبل

مجلس موضوع کلاهبرداری‌های اینترنتی را در نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد بررسی کند

خانه ملت16 دقیقه قبل

دنیس راس توافق ایران و آمریکا را محتمل دانست

خبرآنلاین16 دقیقه قبل

فیلم/ پاسخ موشکی مقاومت به ترور فرمانده فلسطینی

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل

رونالدو باشگاه یوونتوس را عصبانی کرده است

اعتمادآنلاین17 دقیقه قبل

آمریکا به دنبال ایجاد تفرقه و برهم زدن جوامع اسلامی است

میزان‌آنلاین18 دقیقه قبل