وقتی نانوفناوری به کوتوله شگفت‌انگیز زندگی هر ایرانی تبدیل می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
وقتی نانوفناوری به کوتوله شگفت‌انگیز زندگی هر ایرانی تبدیل می‌شود

وقتی نانوفناوری به کوتوله شگفت‌انگیز زندگی هر ایرانی تبدیل می‌شود

فارسخبرگزاری فارس |
اصرار مردم بر استفاده از محصولات نانویی که روز به روز نیز بیشتر می‌شود، نشان از شناخت عموم مردم نسبت به فناوری نانو و تاثیراتش در زندگی روزمره دارد.

گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس؛ داستان از خرید یک جوراب توسط مادربزرگ شروع شد، زمانی که گویا قراردادی برای تبلیغ یک کالا بسته باشد در صحبت با همه از جورابش تعریف می‌کرد و جالب اینکه بیشتر از نانویی بودن جوراب می‌گفت.

از او پرسیدم: «جوراب نانویی» یعنی چه؟ اصلا «نانو» چیست؟ گفت: اینکه نانو چیست را نمی‌دانم اما می‌دانم کالایی که از نانو تولید شده باشد قابلیت‌های زیادی دارد.

* اطلاعاتم درباره نانو را از تلویزیون می‌گیرم

گفتم: مثلا این جوراب که می‌گویی نانویی است، چه فرقی با جوراب‌های معمولی دارد؟ گفت: اول باید این را بدانی که جنس نانویی هم تقلبی‌اش وجود دارد و باید اصلش را بخری، اصلش با معمولی‌ها فرق دارد زیرا جوراب‌های نانو ضد حساسیت و ضد قارچ هستند و از همه مهم‌تر بو نمی‌گیرند.

از او پرسیدم که این اطلاعات را از کجا آورده است؟ گفت از تلویزیون و فروشنده محصولات.

این مسأله نظرم را جلب کرد تا بدانم واقعا چه میزان از مردم با نانو آشنایی دارند و در این حد به استفاده از محصولات نانویی اصرار می‌کنند.

مادربزرگ گفت: جوراب‌های نانو ضد حساسیت و ضد قارچ هستند و از همه مهم‌تر بو نمی‌گیرند

وقتی نانوفناوری به کوتوله شگفت‌انگیز زندگی هر ایرانی تبدیل می‌شود - 8

کمی فکر کردم تا ببینم در کدام محیط شهری بهتر می‌توانم به پاسخ سؤالاتم برسم، به یکی از ایستگاه‌های مترو رفتم تا چند ایستگاهی را با مترو سفر کنم.

به ایستگاه مترو رفتم و در انتظار قطار نشستم؛ قطار آمد، درب باز شد و با هر زحمتی که شده وارد مترو شدم، البته شاید بتوانم بگویم با هول جمعیت به زور به مترو واردم کردند، در میان جمعیت بودم و داشتم فکر می‌کردم که هدفم از ورود به مترو یافتن پاسخ سؤالاتم درباره شناخت مردم از نانو بود و چطور می‌توانم به هدفم برسم که صدای یکی از دستفروشان مترو رشته افکارم را پاره کرد.

«مسافرهای عزیز! جوراب آوردم، ارزان و با کیفیت؛ نه بو می‌گیره نه باعث بروز قارچ در پاهای شما میشه»؛ رد صدا را گرفتم و به دختر ۷-۲۶ ساله‌ای رسیدم که یک کوله پر از جوراب به پشت داشت و چند تا از جوراب‌ها را در دست گرفته بود و به مسافران مترو نشان می‌داد.

وقتی نانوفناوری به کوتوله شگفت‌انگیز زندگی هر ایرانی تبدیل می‌شود - 12

فرصت را غنیمت دانستم و از او درباره جوراب‌هایش سؤال کردم؛ گفتم: مگر این جوراب‌ها چه فرقی با جوراب‌های دیگر دارد که بو نمی‌گیرد؟ گفت: این جوراب‌ها خاصیت نانویی دارد، فرصت خوبی بود تا پاسخ سؤالاتم را دریافت کنم، به خانم مسنی که کنارم ایستاده بود نگاه کردم و گفتم: «خاصیت نانویی چیست؟»، گفت: می‌گویند جدید آمده و به اجناس کیفیت می‌دهد، من هم همیشه از اجناس نانویی استفاده می‌کنم.

گفت: چینی‌های نانویی را دیده‌ای؟ پارسال برای جهیزیه دخترم خریدم شستشویش آسان و سریع است و در مواجهه با انواع مواد غذایی و مایعات مانند قهوه و چای رنگش تغییر نمی‌کند.

پرسیدم: این چینی‌ها تولید ایران است؟ گفت: بله اتفاقا با این کیفیت بالا قیمت مناسبی هم دارد.

وقتی نانوفناوری به کوتوله شگفت‌انگیز زندگی هر ایرانی تبدیل می‌شود - 16

* ایران رتبه چهارم دنیا در زمینه فناوری نانو را دارد

گفتم: چقدر خوب که سنین مختلف با نانو و اجناس نانویی آشنایی دارند، یکی از مسافران که جوانی دانشجو به نظر می‌رسید پس از خرید جوراب از آن دختر جوان، گفت: ایران در زمینه فناوری نانو رتبه چهارم دنیا را دارد باید هم بیشتر ایرانی‌ها با نانو آشنا باشند.

نگاهی به جورابی که خریده بود کرد و گفت: همین جوراب‌ها خریدار زیادی از همه سن و قشر دارد، در مترو فروخته می‌شود و اینجا همه جور آدم رفت و آمد می‌کنند و بالاخره اسم نانو به گوش‌شان می‌خورد؛ البته این را هم بگویم که بخصوص در مترو و زمان خرید از دستفروشان باید دقت کنیم که محصولات تقلبی را به اسم نانو خریداری نکنیم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان | بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

دوست این دختر دانشجو هم وارد بحث شد و گفت: یادم می‌آید زمانی که در دوره راهنمایی بودم ما را به آزمایشگاه‌های نانو می‌بردند و همین کار برای آشنایی بچه‌ها از کودکی و نوجوانی با این فناوری بسیار مناسب است.

از صحبت‌های‌شان متوجه شدم جوان ترها علمی‌تر و سالمندان کاربردی‌تر با نانو آشنا هستند.

از آن‌ها پرسیدم: نانو در چه کالاهایی مورد استفاده قرار گرفته و مثلا برای استفاده روزمره‌مان از چه محصولات نانویی می‌توانیم استفاده کنیم؟

یکی از آن‌ها گفت: نانو در صنعت لباس، چینی، مهندسی کاربرد دارد، دیگری گفت: این فناوری در بلورجات، شیشه‌های ماشین، فرش‌ها، حتی لوازم پزشکی و بیشتر لوازم روزمره مان به کار می‌رود.

احساس کردم تقریبا پاسخ سؤالاتم را گرفتم و شناخت مردم از نانو را در سطح مردم در همه قشر و سنی از نزدیک لمس کردم.

مترو که به ایستگاه رسید خارج شدم و در راه با سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تماس گرفتم، موضوع را به او هم گفتم و از وی درباره چگونگی شناخت مردم از نانوفناوری سؤال کردم.

* ۶۰ درصد عموم ایرانی‌ها با نانوفناوری آشنا هستند

سرکار گفت: شناخت مردم کشور ما درباره فناوری نانو از خیلی کشورهای پیشرفته بسیار فراتر است، اگر بگوییم در کشورهای پیشرفته دنیا ۳۰ درصد مردم با نانو آشنا هستند در کشور ما ۶۰ درصد عموم مردم با این فناوری و قابلیت‌ها و تاثیرگذاری‌اش در زندگی روزمره آشنایی دارند که این شناخت را هم مرهون تمام رسانه‌های تصویری و مکتوب هستیم.

سرکار گفت: فناوری نانو با زندگی مردم عجین شده و اگر صاحبان صنایع امروز از نانو استفاده نکنند در آینده نزدیک بازار را از دست می‌دهند. موضوع استرس و دقت مردم درباره تقلبی بودن کالاهای به نام نانو را هم با سرکار مطرح کردم، وی گفت: مردم نمی‌توانند تقلبی بودن کالا را تشخیص دهند، اما ما تمهیداتی اندیشیده‌ایم که اگر شرکتی از عنوان محصول نانو در محصولی که نانویی نیست استفاده کرده یا برچسب بزند که صحت نداشته باشد، تحت پیگرد قرار می‌گیرد.

مقام معظم رهبری: رتبه‌های بالای علمی ایران در برخی رشته‌های نوپا مانند نانو و زیست‌فناوری بسیار افتخارآمیز است اما به هیچ‌وجه کافی نیست

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز پیش از این درباره شناخت مردم از فناوری‌ نانو گفته بود: مردم باید دانش و فناوری را در زندگی روزمره خود حس کنند تا به آن اهمیت بدهند که این اتفاق در حال حاضر در حوزه نانوفناوری رخ داده است.

وقتی نانوفناوری به کوتوله شگفت‌انگیز زندگی هر ایرانی تبدیل می‌شود - 32

* نباید از پیشرفت‌ها قانع شویم

یادم آمد مقام معظم رهبری نیز بر کاربردی شدن علوم مختلف در زندگی مردم تأکید بسیاری داشته‌اند و همین چندی پیش در دیدار با نخبگان و استعدادهای برتر کشور فرمودند: «رتبه‌های بالای علمی ایران در برخی رشته‌های نوپا مانند نانو و زیست‌فناوری بسیار افتخارآمیز است اما به هیچ‌وجه کافی نیست و نباید ما را قانع کند، بلکه باید پیشرفت علمی با شتاب ادامه یابد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود

غافلگیری قاچاقچیان در طرح «ظفر ۲»

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
پلیس پایتخت در طرح «ظفر ۲»، ۲۷۰ خرده فروش را به همراه ۹۰۰ معتاد متجاهر جمع آوری کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس پلیس پایتخت در حاشیه اجرای طرح «ظفر ۲» گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵ تن مواد مخدر کشف کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش کشفیات داشتیم.

از گود برداری تا خانه شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیاز گود برداری تا خانه شهراز سال ۹۵ یک گود عمیق در میدان امام خمینی خودنمایی می‌کند، گودی که گلایه‌های کسبه و رهگذران را در این منطقه به همراه داشته است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
تحقیقات از دکتر داروسازی که متهم است همکارش را به خانه کشانده و مورد آزار و اذیت قرار داده است آغاز شد. زنی جوان تیر سال جاری به مأموران پلیس مراجعه کرد و گفت: از سوی دکتری داروساز و دوستش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. او گفت: من خودم دکتر داروساز هستم و با مردی که به من تجاوز کرد هم‌کلاس و دوست بودیم. او مرا مورد تجاوز قرار داد و دوست دیگرش هم آمد و من را مورد آزار و اذیت قرار داد. گفته‌های متهم از سوی پزشکی‌قانونی رد شد، چراکه پزشکی‌قانونی اعلام کرد دختر جوان از سوی مرد داروساز مورد آزار و اذیت قرار گرفته و آثار آن باقی مانده است.

استقرار جوی پایدار تا پایان هفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرتضی ضرابی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ با اشاره به پایداری هوا و افزایش غلظت آلاینده‌ها در دو روز آینده گفت: میزان این غلظت در شهر‌های پرجمعیت و صنعتی نظیر تهران به بیش از ۱۵۰ درجه خواهد رسید که این شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها است.

دردسرهای مرض شیرین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ بیماری دیابت در اکثر موارد علامت خاصی ندارد و برای تشخیص آن باید قند خون را اندازه گرفت و بعد از آن آزمایش و چکاپ خون انجام داد.

نظرها

اخبار بیشتر