خط قرمز جمهوری‌اسلامی هر نقطه از دنیا است که در آن توطئه‌ای بر علیه ایران شکل گیرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. اجتماعی
خط قرمز جمهوری‌اسلامی هر نقطه از دنیا است که در آن توطئه‌ای بر علیه ایران شکل گیرد

خط قرمز جمهوری‌اسلامی هر نقطه از دنیا است که در آن توطئه‌ای بر علیه ایران شکل گیرد

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
این کارشناس حقوق بین الملل تصریح کرد: ما در حقوق بین الملل مکانیسمی با نام «دفاع مشروع پیش دستانه» داریم به این معنا که وقتی شما بدانید که درهر جایی بر روی کره زمین توطئه ای برای ضربه زدن به شما در حال شکل گیری است ، حق دفاع پیش دستانه برای شما محفوظ است.

به گزارش جام نیوز، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هفته گذشته با فرماندهان سپاه پاسداران، «امتداد عمق راهبردی» کشور را لازم‌تر از «واجب‌ترین واجبات کشور» دانستند و توصیه کردند نباید نگاه وسیع و فرامرزی به جغرافیای مقاومت را از دست داد.

پرهام فرهنگ وصال، کارشناس حقوق بین الملل در دانشگاه ژنو در خصوص ضرورت‌های امتداد عمق راهبردی جمهوری اسلامی و راهکار‌های عملی برای اجرای این سیاست، در گفت و گو با جام نیوز اظهار داشت: بیانات رهبری در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران، حائز نکات متعددی بود که از منظر سیاست خارجی و حقوق بین الملل قابل انطباق می‌باشد و راهکارهای لازم برای امتداد عمق راهبردی بیان گردید.

وی ادامه داد: مورد اول بحث ارزیابی واقعی و با نگاه واقع گرایانه از حجم دشمن بود و نکته قابل توجه این بود که ما نباید دشمن را حقیر و کوچک در نظر بگیریم.

فرهنگ وصال افزود: اقداماتی مانند ساقط کردن پهپاد آمریکایی، حملات ارتش یمن به تاسیسات نفتی سعودی و سایر حوادث منطقه که به طرف مقابل ضربه زده و ناتوانی آن‌ها را به رخ کشیده نباید باعث شود که ما به خود غره شویم و فکر کنیم که دشمن حجم کوچکی دارد و حتی اگر اینگونه هم باشد ما نباید چنین فکری کنیم.

این کارشناس حقوق بین الملل بیان کرد: اما راهکار دوم وجود مسئله‌ای به نام «هم افزایی واگرا» است. این عبارت که در بیانات رهبرانقلاب نیز به آن اشاره شده به این معناست که اجزای مختلف نظام در ابعاد مختلف با یکدیگر همکاری داشته باشند.

وی گفت: ما در حال حاضر به هم افزایی میان دستگاه دیپلماسی و دستگاه امنیتی- نظامی رسیده‌ایم و ضلع سومی که باید بیش از گذشته ورود کند، قوه قضائیه است تا به سمت ایجاد ابزارهای مختلف ضمانت اجرا در فراسوی مرزها حرکت کنیم.

فرهنگ وصال افزود: در راستای سیاست‌های کلی قانون گذاری هم که چندی پیش رهبری ابلاغ فرمودند، ما می‌توانیم به بحث قانون سازی برای فراسوی مرزها و در امتداد عمق راهبردی نگاهی داشته باشیم.

ایشان در خصوص ارتباط بین راهپیمایی اربعین و افزایش قدرت محور مقاومت اظهار داشتند: به نظر بنده وجود فرهنگ عاشورایی یکی از دلایل مهم شکل گیری محور مقاومت و عمق راهبردی جمهوری اسلامی می‌باشد و راهپیمایی اربعین نیز از جلوه‌های مهم این فرهنگ است.

وی گفت: همچنین طبق بیانات رهبری، یکی از مهمترین عوامل برای پیشبرد عمق راهبردی و نگاه گسترده بر جغرافیای مقاومت، وجود معنویت است.

فرهنگ وصال افزود: در همین خصوص می‌توان گفت که تنها معنویت شیعی نیست که باعث به راه افتادن چنین راهپیمایی عظیمی می‌شود چرا که مشاهده می‌کنیم پیروان سایر مذاهب مانند مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و … در این اجتماع عظیم شرکت می‌کنند و به نظر می‌رسد این انگیزش درونی فراتر از بحث مذهب مطرح می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

وی ادامه داد: اما به نظرم این راهپیمایی از جمله ظرفیت‌های موجود برای ضمانت اجرا در فراسوی مرزها است. به عبارتی همچین تحرک بی نظیری که باعث می‌شود میلیون‌ها نفر مسیرهای طولانی را با پای پیاده طی کنند به تنهایی نشانگر این موضوع است که ظرفیت‌ها بسیار بالاست اما باید هوشمندانه از آن استفاده شود.

این کارشناس حقوق بین الملل تصریح کرد: ما در حقوق بین الملل مکانیسمی با نام «دفاع مشروع پیش دستانه» داریم به این معنا که وقتی شما بدانید که درهر جایی بر روی کره زمین توطئه‌ای برای ضربه زدن به شما در حال شکل گیری است، حق دفاع پیش دستانه برای شما محفوظ است.

وی اظهار داشت: بنابراین هر کشوری بخواهد از این حق دفاع پیش دستانه استفاده کند باید امتداد عمق راهبرد داشته باشد و بایست توجه کرد که منظور رهبر انقلاب از امتداد عمق راهبردی تنها منطقه غرب آسیا نیست.

فرهنگ وصال با اشاره به عملیات‌های برون مرزی نهادهای اطلاعاتی، نظامی و امنیتی ایران اظهار داشت: بایستی گفت که خط قرمز ما تنها مرزهای ما نیست بلکه خط قرمز ما هر جایی از کره زمین است که در آنجا توطئه‌ای بر علیه منافع ملی کشور شکل گیرد. حقوق بین الملل نیز ابزارهای دقیقی برای برخورد با تروریسم اقتصادی، تروریسم رسانه‌ای و هر قسم دیگری از تروریسم را در اختیار دارد.

وی ادامه داد: ما باید با استفاده از ظرفیت‌های موجود که راهپیمایی اربعین یکی از بارقه‌های آن می‌باشد، ابزار لازم و ضمانت اجرا را به صورتی به وجود آوریم که بتوانیم به شکل معناداری در هر نقطه از کره زمین، نطفه هر گونه توطئه علیه تمامیت حقوق ملی ایران را خفه کنیم و منشا اثر قانونی باشیم ولازمه این منشا اثر هم افزایی واگرا میان دستگاه دیپلماسی، دستگاه نظامی-امنیتی و دستگاه قضایی می‌باشد.

ایشان افزودند: به طور مثال دولت سوریه از ایران رسما برای کمک مستشاری برای دفاع از حقوق ملت سوریه و مبارزه با تروریسم و داعش دعوت کرده است و همانگونه که رهبری فرمودند بایست علاوه بر حضور سخت افزاری، حضور نرم افزاری نیز داشته باشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم از طریق آموزش، انتقال تجربه‌ها و ارزش‌ها در جهت سیاست سازی و قانون سازی در جغرافیای مقاومت حضور پیدا کینم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.

محقق نشدن استقلال شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی ناظر طرح شبکه ملی اطلاعات است، گفت: قرار بود برنامه شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی تطبیق و سپس اجرا شود، اما برنامه‌ای در این باره به این شورا ارائه نشده و این نقص است. آقای تقی پور افزود: مرکز ملی فضای مجازی، گروهی را مسئول ارزیابی شبکه ملی اطلاعات کرد و این گروه، ادعای پیشرفت ۸۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات را کارشناسی و موجه ندانست و کاستی‌هایی را مشخص کرد و رقم بسیار کمتر از ۸۰ درصد است. آقای تقی پور افزود: شبکه ملی اطلاعات نمی‌خواهد اینترنت و ارتباط جهانی را قطع کند بلکه اینترنت یکی از خدمات اصلی این شبکه است و مهمترین چیز در شبکه ملی اطلاعات، حفظ استقلال است. آقای معین گفت: منظور از شبکه ملی اطلاعات، شبکه ملی منقطع از اینترنت جهانی نیست بلکه منظور؛ استقلال آن است. وی با بیان اینکه متولیان برقراری شبکه ملی اطلاعات باید در این حوزه پاسخگو باشند، اضافه کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعات حوزه شبکه ملی اطلاعات، حریم شخصی و هویت است که باید درباره آن چاره اندیشی شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

پیام تسلیت معاون رییس جمهور و وزیر علوم در پی درگذشت پروفسور رضا

مهر11 دقیقه قبل

شورای امنیت با تصمیم آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها مخالفت کرد

الف19 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین ستاره‌های لیگ؛ ۲ بازیکن سرخابی

مشرق‌نیوز19 دقیقه قبل

تصادف مرگبار تریلی با سمند، وانت و پراید/ ۴ نفر کشته شدند

آفتاب‌نیوز20 دقیقه قبل

آخرین جزئیات رمز یکبار مصرف بانکی

مشرق‌نیوز24 دقیقه قبل