چرایی خروج نیروهای آمریکا از خاورمیانه از نگاه رسانه‌های عربی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. بین‌المللی

چرایی خروج نیروهای آمریکا از خاورمیانه از نگاه رسانه‌های عربی

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
خاورمیانه موضوعی است که رسانه‌ها و تحلیلگران عربی به آن پرداخته و آن را تحلیل و بررسی کرده اند.

آفتاب‌‌نیوز :

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا که یکی از مهم‌ترین شعارهای انتخاباتی‌ خود را خارج کردن نیروهای امریکایی از خاورمیانه عنوان کرده بود، پس از سه سال بالاخره در صدد اجرایی کردن این وعده انتخاباتی خود بر آمده است. وی یکشنبه هفته گذشته در سخنانی گفت آمریکا از اول هم نباید در خاورمیانه حضور پیدا می‌کرد و نیروهای آمریکا باید از سوریه و افغانستان خارج شوند. ترامپ پیش از این نیز در سخنانی گفته بود که وقت آن رسیده است که آمریکا به جنگ‌های مضحک خود در خاورمیانه پایان دهد. دستور ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از منطقه، متحدان این کشور را نگران و آشفته کرده است.

فرار آمریکا از خاورمیانه

تارنمای «البوابه» مصر نوشت: تحلیلگران تصمیم آمریکا درباره خروج نیروهای خود از سوریه را از زوایای مختلفی تحلیل کردند. برخی این تصمیم را با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ارتباط می‌دانند و می‌گویند ترامپ در تبلیغاتی انتخاباتی گذشته خود وعده خروج این نیروها را داده بود و اکنون این وعده‌ها و برنامه‌های انتخاباتی خود را اجرایی می‌سازد تا به امور داخلی آمریکا بپردازد. برخی دیگر معتقدند که تصمیم آمریکا برای خروج نیروهای خود از سوریه در واقع نوعی معامله پایاپای سیاسی میان ترکیه و آمریکا و همچنین آمریکا و روسیه است. این تحلیلگران می‌گویند ترامپ به ترکیه برای حمله به سوریه چراغ سبر نشان داده است. برخی دیگر از تحلیلگران تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه را با تحولات داخلی آمریکا و تلاش‌های اعضای حزب دموکرات برای کنار گذاشتن ترامپ در انتخابات آینده در ارتباط می‌دانند.

اما روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» در گزارشی به قلم «عبدالباری عطوان» با اشاره به تصمیم آمریکا برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه و خیانت این کشور به کردها، دلایل دیگری را درباره تصمیم عقب نشینی نیروهای آمریکا عنوان کرد.

به نوشته روزنامه رای الیوم، تصمیم ترامپ برای عقب نشینی نیروهای آمریکا پس از چند موضوع اساسی رخ داده است. آمریکا اکنون دارای نفت بسیاری است و از یک کشور مصرف کننده به کشوری صادر کننده تبدیل شده است. تولید نفت این کشور روزانه به ۱۱٫۵ میلیون بشکه می‌رسد. با این وجود، دیگر آمریکا نیازی به منطقه خاورمیانه و نفت عربستان ندارد. افزایش قدرت نظامی محور مقاومت به رهبری ایران و افزایش قدرت اقتصادی و نظامی چین و پایان دوران یکه تازی دلار در معاملات نیز در این تصمیم آمریکا نقش داشته است. همچنین شکست سلاح‌ها و سامانه‌های پدافند موشکی آمریکا در حمایت از عربستان و رژیم اسرائیل به ویژه پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان در این تصمیم ترامپ نقش داشته است. شکست تحریم‌های آمریکا در تسلیم سازی ایران، چین، روسیه و ونزوئلا و تشکیل ائتلاف قدرتمند میان این کشورها نیز در این باره تاثیر گذار است. افزون بر این، ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود وعده عقب نشینی نیروهای آمریکا از خاورمیانه را داده بود و مخالفت خود با جنگ آمریکا با عراق و افغانستان را اعلام کرده بود، اما وی اجرایی سازی وعده‌های خود را در این زمینه تا کنون به تاخیر انداخته بود تا بتواند میلیاردها دلار از کشورهای عربی باج خواهی کند و اکنون در شرایطی که خزانه این کشورها رو به پایان است و ایران و همپیمانان آن دست برتر را در تحولات منطقه دارند وی تصمیم به خروج نیروهای آمریکا از منطقه گرفته است.

به نوشته شبکه خبری «الجزیره»، «شریف شحاده» عضو مجلس مردمی سوریه گفت پایداری و مقاومت مردم و ارتش سوریه و همپیمانان آن سبب عقب نشینی آمریکا از سوریه شد. پیش از این نیز آمریکا مجبور شد از ویتنام، لبنان و عراق عقب نشینی کند و اکنون هم آمریکا به دلیل تفاهم سوریه، ایران و روسیه مجبور به فرار از سوریه شده است.

روزنامه «رای الیوم» در گزارشی دیگر نوشت شاید عقب نشیتی نیروهای آمریکا از سوریه و خارج شدن آمریکا از این جنگ بیهوده مقدمه‌ای برای عقب نشینی کامل آمریکا از منطقه از جمله عراق، سوریه، کویت و دیگر پایگاه‌های آمریکا در منطقه خلیج فارس باشد. هنگامی که ترامپ مرکز فرماندهی نیروهای هوایی آمریکا را از پایگاه «العدید» قطر به سرزمین‌های آمریکا منتقل می‌کند و ناوها و کشتی‌های جنگی خود را منطقه خلیج فارس به اقیانوس آرام منتقل می‌کند و به کردها می‌گوید که نباید آمریکا را به خاطر چشم پوشی از آنها سرزنش کنند این نشان می‌دهد که ترامپ تصمیم به خروج نیروهای آمریکا از منطقه خاورمیانه گرفته است تا کنشگران منطقه خود مشکلاتشان را حل کنند. چشم پوشی ترامپ از همپیمانان کرد خود باید «فال بدی» برای همپیمانان آن در عربستان و منطقه خلیج فارس باشد که بر روی حمایت‌های آمریکا حساب باز کرده بودند.

روزنامه «السبیل» اردن در گزارشی به قلم «حازم عیاد» نوشت آنچه در شمال سوریه اتقاق افتاد در دیگر مناطق هم اتفاق خواهد افتاد. همانطوری که آمریکا ۲۹ سپتامبر نیروهای خود را از پایگاه العدید قطر خارج کرد این کشور نیروهای خود را از دیگر مناطق از جمله افغانستان خارج خواهد کرد و دیگر وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و دیگر دیپلمات‌های کارکشته آمریکا نمی‌توانند این موضوع را پنهان کنند.

غیر قابل اعتماد بودن آمریکا

روزنامه «دنیا الوطن» فلسطین در گزارشی به قلم «وفیق زنداح» نوشت آمریکا و سیاست خارجی آن شکاف دچار گسست و ضعف شده است. این کشور در طول تاریخ در ویتنام، افغانستان، عراق، سوریه و بسیاری از مناطق شکست خورده است. اکنون این کشور کردها را فروخته است. نبود مبادی و ارزش‌ها در سیاست خارجی آمریکا سبب شده است که آمریکا و سیاست‌های آن قابل اعتماد نباشد. دشمنان و حتی دوستان آمریکا هم درباره اقدامات و اهداف آمریکا شک و تردید دارند.

روزنامه «الاتحاد» امارات هم نوشت تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکا از سوریه و فراهم کردن زمینه برای حمله ترکیه به نیروهای کرد بار دیگر غیر قابل اعتماد بودن آمریکا را نشان داد.

روزنامه «القدس العربی» از قول «جمال عبدالجواد سلطان» پژوهشگر مرکز «الاهرام» مصر نوشت به نظر می‌رسد کشورهای خاورمیانه در فکر ایجاد تغییرات ریشه‌ای در راهبرد دفاعی خود هستند. زیرا دیگر این کشورها به آمریکا به عنوان یک همپیمان قابل اعتماد نگاه نمی‌کنند.

به نوشته روزنامه القدس العربی چاپ لندن، «مایکل استیونز» پژوهشگر اندیشکده پادشاهی در لندن گفت در منطقه خاورمیانه آشوب و هرج و مرج در جریان است. زیرا قدرت سلطه‌گر و دیگر کشورها نمی‌دانند چه کار می‌کنند. هیچ کسی نمی‌داند که چه تصمیمی بگیرد، زیرا که نمی‌داند فردا چه اتفاقی خواهد افتاد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شاناشانا1 روز قبل
به گزارش روزنامه عرب تایمز، کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش، تصمیم دشواری بود که تنها از سوی عربستان و با هدف تثبیت قیمت نفت اتخاذ شد، زیرا این به آن معناست که ممکن است عربستان وادار شود کل بار کاهش تولید را از سال آینده میلادی یا حتی پیش از آن به دوش بکشد. بی‌گمان این نگرانی نیز وجود دارد که افزایش تولید نفت دیگر کشورهای غیر عضو اوپک موجب خواهد شد توازن بازار نفت به هم بخورد و بازار با عرضه مازاد روبه‌رو شود. احتمال بالاتر این است که قیمت نفت پایین خواهد رفت، اما امید است که به کمتر از رقم جادویی ۶۰ دلار نرسد. اوپک و روسیه، اشاره‌ای به قیمتی خاص برای نفت نکردند و تنها اعلام کردند بازار نفت به توازن و حذف نفت مازاد نیازمند است. عربستان تا چه زمان بار اضافی کاهش تولید نفت را به دوش می‌کشد، در شرایطی که می‌داند با افزایش قیمت نفت، پایبندی اعضای اوپک و متحدانش به سهمیه تولید، دشوارتر می‌شود؟ احتمالا این مسئله را در پایان سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در می‌یابیم.
مهرمهر23 ساعت قبل
المنار آورده است: دخالت امارات در یمن و اهداف سلطه گرانه آن در این کشور هم بر کسی پوشیده نیست. مشخص نیست که چه طرفی از این سلاح بهره می‌برد و اینکه اقلیم کردستان عراق از آن استفاده خواهد کرد یا نیروهای قسد. این منابع بیان کردند: ارسال سلاح به اقلیم کردستان عراق به مثابه دخالت امارات در پرونده کردی-عراقی است ارسال سلاح به اقلیم کردستان عراق بدون آگاهی بغداد، به مثابه دخالت امارات در پروندی کردی-عراقی است. اگر سلاح برای اقلیم کردستان عراق است چرا بدون اطلاع بغداد رخ داده است؟ این همه سلاح برای چیست؟ آیا به منظور زمینه سازی مرحله‌ای از برخورد و جنگ است؟». چند روز قبل هم سه هواپیمای حامل سلاح در فرودگاه اربیل از امارات به زمین نشستند و این پس از سفر مقامات اقلیم کردستان عراق به امارات بود.
الفالف1 روز قبل
براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای ائتلاف در روزهای اخیر چندین مرتبه حملاتی را علیه نیروهای یمنی در حومه شرقی منطقه «الفازه» در غرب استان الحدیده انجام دادند اما با واکنش متقابل مواجه شدند. اگر رزمندگان یمنی منطقه مهم «الفازه» را به کنترل دربیاورند، ارتباط نیروهای ائتلاف از محور شمال غرب استان تعز و غرب استان الحدیده با همرزمانشان در جنوب شهر الحدیده مسدود می‌شود. خبرها از شهر محاصره شده «الدریهمی» در غرب استان الحدیده حاکیست، حملات خمپاره‌ای نیروهای ائتلاف به مناطق مسکونی ادامه دارد؛ در این حملات ۵ کودک در منطقه «المنقم» به شهادت رسیدند. براساس آخرین آمارهای به دست آمده، صدها تن از شهروندان مظلوم در جریان حملات هوایی، خمپاره‌ای و زمینی نیروهای ائتلاف به مناطق مسکونی شهر محاصره شده الدریهمی شهید و زخمی شدند. به گزارش گروه بین الملل الف، سازمان ملل و نهادهای مدعی حقوق بشر در ۱۶ ماه گذشته اقدامی را برای نجات ۷ هزار شهروند محاصره شده انجام نداده‌اند و در قبال جنایت ائتلاف غربی - عربی در شهر الدریهمی سکوت کرده‌اند.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، «میروسلاو سرار» وزیر خارجه اسلوونی تاکید کرد که اتحادیه اروپا در سایه تحولات خطرناک جاری در اراضی اشغالی فلسطین نباید ساکت بنشیند و باید عدالت را در حق ملت و مساله فلسطین اجرا کند. وی در دیدار با ریاض مالکی وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین در رم گفت: ما به عنوان کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی‌توانیم در قبال تحولات فلسطین ساکت بمانیم و رهبران جدید این اتحادیه اجازه بی‌عدالتی در حق ملت فلسطین را نمی‌دهند. «سرار» بر موضع ثابت کشورش در حمایت از راه حل تشکیل دو کشور و غیرقانونی بودن شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین تاکید کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل

:: خالدی- جوکر بغداد، نماد فتنه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل‏ از بغداد، جوکر یا همان نمادی که در فیلم‌ها می‌خواهد، دنیا را در آتشی که خودش افروخته بسوزاند. این نماد غربی کلیشه‌ای که در فرهنگ اسلامی و مردمی عراق جایی ندارد. دو ماهی است به نماد برجسته بخشی از تظاهرات این کشور، خشونت و دعوت مردم به حضور در میدان التحریر بغداد بدل شده است.

نظرها

اخبار بیشتر