ناصر فیض از کارنامه شعری‌اش گفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
ناصر فیض از کارنامه شعری‌اش گفت

ناصر فیض از کارنامه شعری‌اش گفت

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ناصر فیض که معتقد است اگر فقط به دیده تفنن به شعر طنز نگاه شود، در حق آن اجحاف می‌شود، از تاثیر و وظایف شعر طنز و همچنین کارنامه شعری خود می‌گوید.

به گزارش ایسنا، در یازدهمین نشست «شیرازه شعر» که با بررسی کارنامه شعری ناصر فیض، شاعر، طنزپرداز و مترجم روز سه‌شنبه (۲۱ مهرماه ۹۸) توسط دفتر شعر جوان در خانه شاعران ایران برگزار شد، فیض درباره کارنامه شاعری خود اظهار کرد: برخلاف خیلی از دوستان شاعرم، سرودن شعر را خیلی دیر شروع کردم. حدود ۲۷ سالگی، زمزمه‌هایی که فکر می‌کردم شعر است در من شروع شد.

او افزود: پدرم در حوزه علمیه تحصیل کرده اما گاهی شعر هم می‌سرود و به گفته خودش، اشعار ترکی‌اش بهتر از شعرهای فارسی‌اش بودند. او به اشعار سعدی و نظامی بسیار علاقه داشت و شعرهای خودش هم بیشتر جنبه تعلیمی و کاربردی داشتند. اولین کتاب‌های شعری هم که مطالعه کردم، از کتابخانه ایشان بود. اما نخستین جلسه شعری که رفتم، انجمن محیط بود که در منزل آقای مجاهدی تشکیل می‌شد. هنوز هم با گذشت سال‌ها، حس خوبی نسبت به آن زمان و آن جلسه دارم. آقای مجاهدی همیشه به ما جوان‌ترها میدان می‌داد و از اشعارمان استقبال می‌کرد. او گاهی با استفاده از ردیف و قافیه‌های تازه‌ای که جوان‌ها بیشتر استفاده می‌کردند، شعر می‌گفت و برخی از تجربیات خود را بعدا به عنوان شعر امروزی‌تر جمع‌آوری و منتشر کرد. در همین حوالی، کم‌کم به شعر علاقه‌مند شدم و نخستین شاعرانی هم که با آثارشان آشنا شدم، سهیل محمودی و ساعد باقری بودند.

این شاعر با بیان این‌که سال ۷۰ در حوزه هنری قم، واحد ادبیات را راه‌اندازی کردند، گفت: حدود یک سال در حوزه هنری قم فعالیت داشتم، شاعران زیادی آن‌جا رفت و آمد داشتند از جمله محمدشریف سعیدی، زکریا اخلاقی، یدالله گودرزی، صادق رحمانی و شاعرانی که بعدها آثار قابل توجهی را منتشر کردند. در سال ۷۲ که به تهران نقل مکان کردم، به حوزه‌ هنری رفتم. در آن‌جا و به ابتکار مرحوم زرویی، دفتر طنز تاسیس شد که در ابتدا باور نداشتیم آن‌قدر طنزنویس داشته باشیم و شرکت‌کنندگان زیادی به این جلسه بیایند اما پس از مدتی، این جلسات بسیار پررونق شد و جای خود را میان شاعران و طنزپردازان تثبیت کرد. در آن دوره فعالیت طنزنویسان به مروز افزایش پیدا می‌کرد و علاوه بر جلسات شعری و جشنواره‌های سراسری، در مطبوعات بسیاری هم ستون طنز ایجاد شد.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

فیض که معتقد است یکی در دوره مشروطه شاعران طنزپرداز در مطبوعات حضور پررنگ داشتند و دیگر این‌که در همان دهه‌ها فعالیت طنزپردازان بسیار زیاد شده بود، درباره تاثیر و وظیفه شعر طنز بیان کرد: پس از مدتی به این نتیجه رسیدم که در شعر طنز، علاوه بر شوخ‌طبعی باید کاری هم صورت پذیرد و حرفی هم از مسائل جاری جامعه به میان آید. همان‌طور که در طول تاریخ ادبیات هم، طنز چنین کارکردی داشته است. به عنوان مثال، تقریبا در همه اشعار عبید، یک ماجرای اجتماعی پیگیری می‌شود. اگر فقط به دیده تفنن به شعر طنز نگاه شود، در حق آن اجحاف کرده‌ایم.

او با اشاره به این‌که زبان طنز ابزاری برای گفتن حرف‌هایی است که شاید به زبان دیگر نتوانیم از آن‌ها سخن بگوییم، اظهار کرد: هرچند من خودم را هرگز مبارز ندانسته‌ام و معتقدم که هیچ شاعری هم در طول تاریخ نتوانسته است موجبات یک تحول یا تغییر یک وضعیت اجتماعی را فراهم کند. شاید در کنار فرهنگ، اشعاری هم تاثیر اندکی داشته‌اند از این رو، خیلی خوش‌بینی‌ است که گمان کنیم یک شاعر با چند شعر بتواند تاثیری شگفت در نسل بعد ایجاد کند. اما به هر حال این باعث نمی‌شود که حرف جامعه را در قالب طنز نزنیم، غافل شویم و تنها برای تفنن شعر بگوییم.

این شاعر طنزپرداز همچنین گفت: باید یادآور شوم که امروز اغلب جوانان طنزنویس نسبت به زبان بسیار بی‌تفاوت شده‌اند و در اشعارشان نوعی شلختگی زبانی به چشم می‌خورد. نباید فراموش کنیم که وقتی شعر طنز می‌گوییم باید چیزی فراتر از شعر باشد که به آن بیفزاییم.

در پایان برنامه، ناصر فیض برخی شعرهای خود را برای حاضران خواند.

از آثار این شاعر می‌توان به «اشعار و زندگی‌نامه چهل شاعر ترک» (ترجمه/ ۱۳۸۰)، «گزیده ادبیات معاصر» (۱۳۶۵)، «فیض‌بوک» (سوره مهر، ۱۳۹۲)، «املت‌های دسته‌دار» (سوره مهر، ۱۳۹۲)، «نزدیک ته‌خیار» (سوره مهر، ۱۳۸۹)، «دست‌هایم را برای تو می‌آورم» (ترجمه/ نشر مرکز، ۱۳۷۹) و «نامه‌هایی به تارانتا بابو» (ترجمه) اشاره کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشی متفاوت

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پس از ۵۰ سال از تاسیس تئاتر شهر فرسودگی تجهیزات این مجموعه در طی سالها پاسخگوی نیاز امروز کارگردانان هنری تئاتر نیست. شرکتی دانش بنیان از دانشجویان دانشگاه شریف ما را به یک تور پشت صحنه برد.

پویش سلام بر محمد

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

از گیشه پرفروش سینماها تا اجرای موسیقی آذری در برج میلاد

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
امری که می‌تواند هم افتخار و قدرت فکری آنها را بیان کند، هم برای جذب دانشجو و متقاضی مدیکال توریسم یا گردشگری سلامت تاثیرگذار باشد. چنین توجهی باید در شبکه‌های برون مرزی ایران نیز تقویت شود. به گزارش الف آنچه از پیشرفت‌های علمی و پزشکی کشورهای مطرح دنیا در فکر عموم مردم متبادر می‌شود محصول فعالیت رسانه‌های بین الملل به ویژه شبکه هایی تلویزیونی است. بسیاری از مردم در کشورهای منطقه و جهان سوم از این موفقیت‌ها اطلاع چندانی ندارند و شاید ایران را با کشور خود مقایسه کنند. یکی از مواردی که می‌تواند به درآمد ارزی منتهی شود و تحریم‌ها هم تاثیری بر آن ندارد توجه به گردشگری سلامت است.
ایلناایلنا1 روز قبل
به گزارش ایلنا، باقر لاریجانی امروز در همایش مدیران مراکز مطالعات و دفاتر توسعه آموزش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، مراکز مطالعات و توسعه آموزش در دانشگاه‌های علوم پزشکی را قلب تپنده تحول در آموزش عالی سلامت ذکر کرد و گفت: این همایش فرصت خوبی برای بهره‌برداری از نظرات گروهی از دست‌اندرکاران تحول در دانشگاه‌های علوم پزشکی است. لاریجانی ضمن تقدیر از مدیران ادوار مرکز مطالعات و توسعه آموزش وزارت‌بهداشت، اظهار داشت: طی چندسال گذشته مباحث آموزش بیش از پیش در دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح شده و با تلاش‌های همکاران محترم، شبکه خوبی در آموزش علوم پزشکی ایجاد شده است. وی افزود: شبکه آموزش علوم پزشکی یکی از بزرگترین شبکه‌های نظام سلامت است و امیدواریم در سایر حوزه‌ها نیز بتوانیم چنین شبکه‌هایی ایجاد کنیم. لاریجانی ادامه داد: این در حالی است که گاها چالش‌هایی نیز ایجاد می‌شود اما خوشبختانه در کنار این حجم کار و چالش‌ها، بحث تحول در آموزش علوم پزشکی نیز در دست پیگیری است. معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: حوزه آموزش علوم پزشکی اولین حوزه دارای سند آمایش مصوب است و این مصوبه موجب منطقی شدن توسعه آموزش علوم پزشکی، متناسب با نیازها و زیرساخت‌های مناطق شده است.

دستاوردهای جدید در حوزه پوست و مو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

واکنش‌ها و تحلیل‌های پس از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین

خبری16 ساعت قبل

تیم ملی ایران در بازی مقدماتی جام‌جهانی 2022 به عراق باخت

خبری17 ساعت قبل

آیا مبارزه با فساد جدی است؟!

خبری1 روز قبل

ریزش چینی‌ها در ایران متوقف شد

ایسنا14 دقیقه قبل

روایت ایرنا از تجمع اعتراضی مردم برخی شهرها در پی تغییر قیمت بنزین | اعتراضات در سیرجان شدید بود

همشهری17 دقیقه قبل

متاسفانه نتوانستیم «آدم‌سازی» کنیم/حرف زیاد است، ‌ اما …

ایسنا23 دقیقه قبل

فیلم/ فائزه هاشمی: با بهائیان زیاد دیدار دارم

مشرق‌نیوز23 دقیقه قبل

وزارت جهاد کشاورزی نسبت به واردات محصولات تراریخته تقریبا تسلیم است/ لابی قوی واردکنندگان!

میزان‌آنلاین26 دقیقه قبل

واکنش بختیار رحمانی به افزایش قیمت بنزین: لطفا بس کنید

طرفداری27 دقیقه قبل

رومنیگه: می‌خواهیم در این فصل عملکرد بهتری در لیگ قهرمانان اروپا داشته باشیم؛ هوملس می‌خواست از بایرن مونیخ جدا شود

طرفداری28 دقیقه قبل