برنامه سه مرحله‌ای ایران برای دور زدن تحریم نفت / ایران تا ۲۰۲۱ نفت خود را برای اولین بار به طور مستقیم از طریق دریای عمان صادر می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. اقتصادی

برنامه سه مرحله‌ای ایران برای دور زدن تحریم نفت / ایران تا ۲۰۲۱ نفت خود را برای اولین بار به طور مستقیم از طریق دریای عمان صادر می‌کند

انتخابخبرگزاری انتخاب |
اولویت اصلی وزرات نفت ایران در شرایط کنونی افزایش سرعت توسعه میادین نفتی در منطقه کارون غربی و همچنین میادین نفتی مشترک با عراق است. اولویت دیگر ایران این است که مسیرهای صادرات نفت وابستگی به تنگه استراتژیک هرمز نداشته باشند. تهران در هفته های گذشته گام هایی را برای پیشبرد این اهداف برداشته است.
برنامه سه مرحله‌ای ایران برای دور زدن تحریم نفت / ایران تا ۲۰۲۱ نفت خود را برای اولین بار به طور مستقیم از طریق دریای عمان صادر می‌کند - 0

سیمون واتکینز در اویل پرایس نوشت: اولویت اصلی وزرات نفت ایران در شرایط کنونی افزایش سرعت توسعه میادین نفتی در منطقه کارون غربی و همچنین میادین نفتی مشترک با عراق است. اولویت دیگر ایران این است که مسیرهای صادرات نفت وابستگی به تنگه استراتژیک هرمز نداشته باشند. تهران در هفته‌های گذشته گام هایی را برای پیشبرد این اهداف برداشته است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: ماه گذشته شاهد ورود تجهیزات بهره برداری نفت شامل پمپهای جدید، خطوط لوله ورودی و خروجی، شیرآلات، اتصالات مورد نیاز و سیستم‌های کنترلی به میدان نفتی یاران شمالی بودیم. باید به این موضوع اشاره کنیم که توسعه میادین نفتی یاران شمالی و جنوبی بدون کمک شرکت‌های خارجی انجام می‌شود. در چند ماه گذشته شش چاه جدید در این منطقه حفاری شده بودند.

مدیران شرکت نفت ملی ایران معتقدند که چنانچه هر دو میدان نفتی یاران توسط یک پیمانکار توسعه پیدا کنند، از لحاظ مالی و لجستیکی به نفع کشور خواهد بود. علاوه بر این، در سال‌های گذشته حضور شرکت‌های چینی در این مناطق با مخالفت مردم محلی روبرو شده است.

یکی از مقامات ارشد صنعت نفت ایران در این ارتباط گفت: «چنانچه میادین یاران جنوبی و شمالی به طور هم زمان و یکپارچه توسعه پیدا کنند، امکان بهره برداری از حداقل دو میلیارد بشکه نفت در چاه‌های این مناطق فراهم می‌شود. بدین ترتیب می‌توانیم در آینده نزدیک بر روی میادین بزرگتر یاداوران و آبادان تمرکز کنیم».

همایون کاظمینی، سرپرست طرح توسعه میادین نفتی یاران جنوبی گفت که سطح تولید میدان یاران جنوبی از ده هزار بشکه در روز به پانزده هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده است. البته در ابتدا حفاری سی چاه و ظرفیت تولید ۶۰ هزار بشکه در روز برای این میدان در نظر گرفته شده بود. اما کاظمینی با اشاره به داده‌های اخیر شرح داد که لایه مخزنی فهلیان هیچ ظرفیتی برای تولید نفت نداشته است. به همین خاطر سقف تولید این میدان تا ۲۵ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد: ۲۱ هزار بشکه در روز برای لایه سروک و ۴ هزار بشکه در روز برای لایه گدوان.

البته کارشناسان پروژه اوایل امسال پیش بینی کرده بودند که می‌توان ظرفیت تولید این میدان را تا ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش داد. یکی از مقام‌های وزارت نفت ایران در این ارتباط گفت: «در صورتی که شرکت‌های خارجی حاضر به مشارکت در این طرح باشند، امکان دوبرابر کردن ظرفیت تولید وجود خواهد داشت». بدون شک این ناحیه از پتانسیل بالاتری برخوردار است، زیرا در حاضر حاضر عراقی‌ها در سمت خود در حال تولید تقریبا ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز هستند.

تورج دهقانی، مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در ارتباط با میدان نفتی آذر در شهر مرزی مهران گفت که اولین فاز توسعه این میدان در انتهای سال جاری تکمیل خواهد شد. پیش بینی می‌شود که این میدان حداقل ۶۵ هزار بشکه نفت در روز تولید کند. او اضافه کرد که تقریبا ۱۸ چاه تقریبا آماده بهره برداری هستند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

اما مطالعات اخیر سطح ذخایر نفتی میدان آذر را از ۲٫۵ میلیارد بشکه به ۴ میلیارد بشکه افزایش داده‌اند. به همین خاطر عزم ایران برای افزایش سطح تولید در این میدان مشترک بیشتر شده است. البته دست یابی به این هدف کار آسانی نخواهد بود.

بعد از پاک سازی مین‌های باقی مانده از دوران جنگ ایران-عراق، حفاری هر چاه در میدان آذر به طور متوسط ۵۰۰ روز طول کشید. بهره برداری از اولین چاه در تاریخ ۱۴ مارس سال ۲۰۱۵ با ظرفیت ۱۵ هزار بشکه در روز انجام شد.

اما استفاده از تکنیک‌های حفاری افقی و جهتی به ایران اجازه داد که زمان لازم برای حفاری چاه‌های جدید را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. کاربرد تکنیک اسید کاری چاه‌های نفت نیز به دو برابر شدن ظرفیت تولید آن‌ها منجر شد.

در حال حاضر ۱۳ چاه در میدان نفتی آذر حفاری شده‌اند. پیش بینی می‌شود که در طول چند ماه آینده تاسیسات فرآوری جدید در این منطقه نصب شوند و ظرفیت تولید تا ۶۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند. ظرفیت این میدان بعد از تکمیل چاه‌های باقی مانده تا ۶۵ هزار بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد.

ایران هم زمان با افزایش ظرفیت تولید قصد دارد که ترمینال صادرات نفت بندر جاسک در دریای عمان را تا انتهای سال ۲۰۲۱ عملیاتی کند. بدین ترتیب ایران می‌تواند نفت خود را برای اولین بار از طریق دریای عمان صادر کند.

صادرات ایران تاکنون از طریق ترمینال نفت جزیره خارگ انجام شده است. اما نفت کش‌های تجاری برای دسترسی به این ترمینال چاره‌ای جز عبور از تنگه استراتژیک هرمز ندارند. هرمز به عنوان مهم‌ترین آبراهه نفتی دنیا در نظر گرفته می‌شود. تقریبا ۳۵ درصد نفت و یک سوم گاز دنیا از طریق این تنگه به بازارهای جهانی منتقل می‌شود. در حال حاضر بیش از نود درصد نفت صادراتی ایران در ترمینال جزیره خارگ بارگذاری می‌شود.

حتی پیش از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا نیز ترمینال خارگ به عنوان مسیر ایده آلی برای نفت کش‌های تجاری محسوب نمیشد. تحریم‌های اقتصادی آمریکا احتمال درگیری نظامی در تنگه هرمز را افزایش داده‌اند. ایران بارها تهدید کرده است که در صورت برداشته نشدن تحریم‌ها این تنگه استراتژیک را می‌بندد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران هفته گذشته اعلام کرد که یک خط لوله هزار کیلومتری گوره در استان خوستان را به جاسک در استان هرمزگان متصل خواهد کرد. علاوه براین، قرار است ۲۰ تانکر با ظرفیت ذخیره سازی ۵۰۰ هزار بشکه نفت در جاسک ساخته شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) کسانی که کارت سوخت ندارند چه کار کنند؟

فراروفرارو23 ساعت قبل
بامداد امروز ۲۴ آبان ماه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای از بازگشت سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت این فرآورده نفتی پرمصرف خبر داد. لازم به ذکر است برای تمام کسانی که ثبت نام آنها تایید شده کارت هوشمند سوخت صادر و به نشانی آنها ارسال می‌شود، همچنین امکان حذف ثبت نام وجود ندارد. ۳- نحوه درخواست المثنی کارت هوشمند سوخت چگونه است؟ پاسخ: با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ اقدام به درخواست المثنی کارت سوخت کرد. ۴- اگر هنگام قراردادن کارت هوشمند سوخت در تلمبه جایگاه با پیغام (تاریخ ۱/۱۰/۹۳) مواجه شوند چه اقدامی می‌توان انجام داد؟ پاسخ: با مراجعه به یکی از نواحی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اقدام به حذف آن کنند. در فیلم زیر پاسخ پرسش‌های متداول دربار کارت سوخت مطرح شده است:

فیلم| هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سرمایه‌گزاران می‌توانند با بررسی سود و زیان شرکت‌ها، سبدی متنوع از سهام تهییه کنند، زیرا کارشناسان معتقد هستند شرایط متعادل کنونی بهترین موقعیت برای سرمایه‌گزاری است.

پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای نوبخت درباره اطلاعیه شرکت پخش فراورده‌های نفتی درخصوص اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و اصلاح قیمت بنزین گفت: این طرح در راستای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می‌شود. وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با افزایش مصرف بنزین کارشناسان اظهار نظر می‌کردند که اگر بنزین سهمیه بندی شود و در قیمت آن اصلاحی صورت گیرد می‌تواند باعث کنترل مصرف شود. آقای نوبخت افزود: دولت در شش سال گذشته فقط دو بار اصلاح قیمت انجام داد و منابعی که از آن حاصل شد بیشتر صرف پرداخت به خانواده‌های نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی شد. وی افزود: البته طوری برنامه ریزی کرده‌ایم که بلافاصله پس از اجرای طرح و حداکثر یک هفته تا ده روز آینده همه وجوه به حساب سرپرست خانوار واریز شود. اقای نوبخت افزود: امیدواریم آثار مثبت این اقدام که با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه انجام می‌شود و در چارچوب سیاست‌های حمایتی دولت و مورد تأکید رئیس جمهور است در آینده نزدیک در جامعه مشاهده کنیم.

ببینید | پمپ‌بنزین‌های تهران دیشب چه حالتی داشتند؟

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، به منظور تشویق مردم به سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی، اول شهریورماه محدودیت سوخت گیری با کارت جایگاه‌داران به ۳۰ لیتر در هر نوبت و ۱۶ مهرماه به ۲۰ لیتر در هر نوبت اجرایی شد. این محدودیت سوخت‌گیری با کارت سوخت جایگاه‌داران تا ساعت ۲۴ دیشب ادامه داشت و از بامداد امروز، همزمان با آغاز سهمیه بندی بنزین، محدودیت سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌داران برداشته شد. از اینرو، هر کس که در مراجعه به جایگاه‌های عرضه سوخت، کارت سوخت شخصی به همراه نداشته باشد، می‌تواند با استفاده از کارت جایگاه‌داران تا سقف هر نوبت ۶۰ لیتر، بنزین با نرخ ۳۰۰۰ تومان در هر لیتر (نرخ آزاد) دریافت کند. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر