هشدار ایران و نگرانی اروپا درباره پایان برجام؛ تشدید تنش و تحریم؟ | آمریکا: احتمال جنگ وجود دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سیاسی

هشدار ایران و نگرانی اروپا درباره پایان برجام؛ تشدید تنش و تحریم؟ | آمریکا: احتمال جنگ وجود دارد

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
وزیر دفاع فرانسه در واکنش به اظهارات روحانی گفته است:‌ «هیچ چیز بدتر از خروج ایران از برجام نیست و اروپا خواستار بقای توافق هسته‌ای ایران است».

آفتاب‌‌نیوز :

رئیس‌جمهور کشورمان در نشست خبری روز دوشنبه خود با اصحاب رسانه درباره تعلل سه کشورهای اروپایی در عمل کردن به تعهدات برجامی‌شان با اشاره به پنج کشور باقی مانده در توافق برجام گفت: سه کشور اروپایی به قول‌های خود نتوانستند عمل کنند. اقدامات ایران اتکا به ملت ایران و در قدم بعدی کاهش تعهداتش بوده است. از اردیبهشت امسال کاهش تعهدات را انجام دادیم. بعد آب سنگین را اعلام کردیم. در این دو ماه ضمن مذاکرات با اروپا به نتیجه نرسیدیم، مرحله دوم را با افزایش غنی‌سازی آغاز کردیم و اعلام کردیم زمان‌بندی برجامی را انجام نمی‌دهیم.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ روحانی گفته بود: آی ار دو و شش و هشت ما هم امروز کار می‌کند. آی آر هفت و نه ما هم کار می‌کند به زودی. به نظر من گام سوم اقدام خوبی است که ایران آغاز کرده است. اگر در این میان برگردند ما هم بر می‌گردیم به توافقات، اگر نه ما این روند را ادامه می‌دهیم. (جزئیات بیشتر)

هشدار ایران و نگرانی اروپا درباره پایان برجام؛ تشدید تنش و تحریم؟ | آمریکا: احتمال جنگ وجود دارد - 4

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه: ایران از اقدامات تنش‌زا خودداری کند!

اگنس واندر مول، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران و در واکنش به این اظهارات روحانی گفت: ایران باید از گذر به مرحله بسیار نگران‌کننده‌ای از اقدامات جدید که می‌تواند به گسترش تنش‌ کمک کند، خودداری کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه در خصوص کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: ما به همراه انگلیس و آلمان به طور مداوم نسبت به اعلامیه‌ها و اقدامات اخیر ایران در تضاد با برنامه جامع اقدام مشترک ابراز نگرانی کرده‌ایم. ما همچنان به برجام پایبند می‌مانیم و از ایران می‌خواهیم که در تصمیماتی که در تضاد با برجام قرار دارند، تجدید نظر کند و به پایبندی کامل به تعهداتش بازگردد. ایران باید از رساندن مشکلات به سطحی جدید با اتخاذ گام‌های بیشتر در تضاد با برجام دست بکشد چراکه تنها به افزایش تنش‌ها منجر می‌شوند.

وی در ادامه از ایران خواست به همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ذیل توافق جامع هسته‌ای و تعهدات برجامی خود ادامه دهد.

گزینه تحریم مجدد ایران روی میز است

وزارت خارجه فرانسه نیز در واکنش به اقدام ایران در توقف بخشی از تعهداتش ذیل برجام ادعا کرد که در صورت عدم پایبندی ایران به برجام، از سرگیری تحریم‌ها مجددا مطرح خواهد شد.

وزیر دفاع فرانسه نیز در واکنش به اظهارات روحانی گفته است: ‌ «هیچ چیز بدتر از خروج ایران از برجام نیست و اروپا خواستار بقای توافق هسته‌ای ایران است».

ظریف: صبر راهبردی ایران در قبال اروپا به پایان رسید

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به مذاکرات پیچیده و حساس هسته‌ای کشورمان و گروه ۱+۵، خروج آمریکا از این توافق را نقض صریح قعطنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برخلاف خواست و اراده تمامی اعضای ملل متحد دانست که نظام عدم اشاعه و دیپلماسی چندجانبه را تضعیف کرده است.

ظریف با تشریح پایبندی ایران به تعهدات خود وفق برجام تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و فرصت دادن ایران به اروپا برای عمل به تعهدات خود برای جبران این خروج تاکید کرد: متاسفانه شاهد اقدام موثری نبودیم و اروپا نشان داد از اجرای تعهداتش ناتوان است. از این رو صبر راهبردی ایران به پایان رسید و دقیقا بر اساس مفاد برجام و با استناد به بند ۲۶ و ۳۶ آن اجرای بخشی از تعهدات خود را در سه گام به صورت کاملا قانونی متوقف کرد و در صورت عدم بازگشت توازن به اجرای تعهدات از سوی طرف‌ها، سایر اقدامات لازم در گام‌های بعدی نیزمحقق خواهد شد.

عراقچی: ایران به برداشتن گام‌های بعدی کاهش تعهدات مصمم است

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران نیز تداوم اجرای یکجانبه برجام را توجیه‌پذیر ندانست و اظهار داشت ایران مصمم به برداشتن گام‌های بعدی کاهش تعهدات است و این تصمیم تا تامین شرایط مورد نظر و برآورده شدن منافع اقتصادی ایران از برجام تغییر نخواهد کرد.

سید عباس عراقچی گفت: جمهوری اسلامی ایران به رغم خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم و فشار حداکثری سعی کرده است همچنان پنجره‌های تعامل و دیپلماسی را باز نگاه دارد اما متاسفانه اروپا فقط به حمایت‌های سیاسی اکتفا کرده و از دادن هزینه برای ادامه حیات این توافق خودداری می‌کند. تصمیم ایران مبنی بر انتخاب رویکرد مقاومت حداکثری و فعال برابر فشار حداکثری در واکنش به سیاست‌های غیرقابل قبول آمریکا است.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

معاون سیاسی وزارت امور خارجه تداوم اجرای یکجانبه برجام را توجیه پذیر ندانست و اظهار داشت ایران مصمم به برداشتن گام‌های بعدی کاهش تعهدات است و این تصمیم تا تامین شرایط مورد نظر و برآورده شدن منافع اقتصادی ایران از برجام تغییر نخواهد کرد.: از اروپا انتظار داریم مواضع سازنده اتخاذ کرده و به منظور بازسازی اعتماد واقعا هزینه کند.

هوک: احتمال جنگ منطقه‌ای وجود دارد

رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز در کمیته روابط خارجی سنا با بیان این ادعا که «سابقه نشان می‌دهد که ایران تحت تاثیر تهدیدهای نظامی یا به انزوا رفتن تن به مذاکره می‌دهد»، گفته است: مبنای ما در حال حاضر انزوای دیپلماتیک ایران و همچنین فشار حداکثری بر این کشور است». ‎

برایان هوک در نشستی که روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه برای بررسی «سیاست آمریکا در قبال ایران» برگزار شد، اظهار داشت: «وزیر خارجه آمریکا چند بار در شورای امنیت صحبت کرده است و مسئله پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی ایران را که تا یک‌سال دیگر به پایان می‌‌رسد، دنبال می‌کند. ما می‌خواهیم این تحریم‌ها دوباره تمدید شوند».

وی در ادامه پیرامون تاثیر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران گفت: «صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران را منفی ۹ و نیم درصد پیش‌بینی کرده ولی ما معتقد هستیم که رشد اقتصادی ایران منفی ۱۲ درصد خواهد بود». ‎

وی تصریح کرد: «اگر در برابر برنامه موشکی ایران اقدامی صورت نگیرد، احتمال دارد با یک جنگ منطقه‌ای مواجه بشویم».

باب منندز: رفتار ترامپ در مقابل ایران «گیج‌کننده است»

سناتور دمکرات باب منندز نیز در این نشست گفت که رفتار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در قبال ایران «گیج‌کننده است».

منندز افزود: «من نگرانم که فقدان راهبرد در زمان خروج آمریکا از برجام باعث شده که رفتار ایران در منطقه خاورمیانه بدتر شود. سیاست‌های دولت ترامپ نتوانسته است که تغییر معقولی در سیاست‌های ایران ایجاد کند».

وی گفت: ‌ «آقای ترامپ یک بار می‌گوید می‌خواهم توافق کنم و یک بار می‌گوید می‌خواهم اقتصاد ایران را ویران کنم. این رفتارها گیج‌کننده است».

به گفته این سناتور آمریکایی، «برای اینکه بخواهیم توافق کنیم باید چیزی بدهیم تا بتوانیم چیزی بدست آوریم. دولت ترامپ باید از ابزارهایی که در دست دارد برای مذاکره استفاده کند ولی مشخص نیست بتواند چنین کاری کند».

سناتور مارک روبیو نیز در این جلسه گفت ایران سیاست ضدفشار را علیه سیاست «فشار حداکثری» دولت آمریکا اتخاذ کرده است و رفتارهایی مثل کاهش حضور و نفوذ آمریکا در سوریه به سیاست ایران کمک کرده است.

او همچنین با اشاره به اعمال تحریم ثانویه علیه برخی شرکت‌هایی که با ایران تجارت داشته‌اند، مانند شرکت‌های چینی گفت آیا شرکت‌های دیگری وجود دارند که مشمول تحریم شوند؟ برایان هوک در پاسخ به این پرسش گفت هر فعالیتی که قابل تحریم باشند، تحریم می‌شوند. او گفت با چینی‌ها در این زمینه صحبت کرده است. چینی‌ها بزرگ‌ترین واردکننده نفت هستند و ما تلاش می‌کنیم که نتوانند از ایران نفت وارد کنند و امیدواریم که در این زمینه تصمیم بگیرند. ‎

***

ایران بعد از آنکه آمریکا در اردیبهشت ماه ۹۷ از توافق هسته‌ای ۱+۵ با ایران خارج شده و همه تحریم‌ها را بازگرداند، هشدار داد که اگر دیگر کشورهای عضو توافق بویژه اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل نکنند، تعهدات هسته‌ای اش را طبق برجام کاهش می‌دهد.

در این چارچوب و بعد از بی عملی اروپا، ایران در سه مرحله تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داده و تاکید کرده که در صورت عدم اقدام عملی اروپا برای فراهم کردن امکان فروش نفت، مرحله چهارم را عملی خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

خانه ملتخانه ملت47 دقیقه قبل
وی در ادامه با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی، رشادت‌های ملت در ۸ سال دفاع مقدس و همچنین مقابله با تحریم‌های ظالمانه غرب علیه کشورمان همگی در سایه اطمینان مردم به وجود آمد که سبب ساز همدلی و یکپارچگی شد، اظهار داشت: در غیر این صورت تفرقه و اختلاف هر بنیانی را سرنگون خواهد کرد. بختیار ادامه داد: در روز گذشته عده‌ای معدود اقدام به ایجاد اختلال در سخنرانی رئیس جمهور به عنوان مقام دوم کشور کرد، این اقدام را محکوم می‌کنیم و چنانچه رهبری نیز همواره حرکات خودسرانه را تقبیح کرده‌اند، از وزارت کشور و مسئولان امنیتی و اطلاعاتی می‌خواهیم به این موضوع رسیدگی جدی کنند. بختیار در ادامه با تأکید بر اینکه موانع قابل حل در رابطه با رونق اقتصادی با اندکی سعه صدر، همکاری بین دولت و مجلس راه آن هموار می‌شود، اظهار داشت: مثال رونق اقتصادی کشور مثال صیادی است که در ساحل نشسته و نگران صید ماهی تنها در محدوده خود است در حالی که دریای بیکران سرشار از ماهی‌های بسیار است. این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: رسالت ما نمایندگان این است که راهکار برون رفت از شرایط کنونی را بیابیم و برای تحریم نفت و تأمین منابع جایگزین و هدایت سرمایه مردم به سمت بخش مولد راه حل بدهیم؛ تحریم نفت و کالاهای استراتژیک در دوران تحریم سابق، نقطه اتکای آمریکا برای از پای درآوردن ملت ایران بوده که امروز با همکاری دولت و مجلس، این موارد مسأله کشور نیست اما وابستگی کشور به درآمدهای نفتی ما را در تنگنا قرار داده است. وی در ادامه با اشاره به اینکه تحریم نفت راهکار دارد، عنوان کرد: طرح توسعه صنایع پایین دستی نفت به میزان ۲ میلیون بشکه با سرمایه مردمی از طریق بازار بورس نقدینگی را به سمت اتمام طرح‌های نیمه تمام، ارتقا و ایجاد پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها که به تصویب مجلس رسید می‌برد که یکی از راهکارهایی است که دولت باید هرچه سریع‌تر آیین نامه آن را تصویب و اجرا کند و با این مدل توسعه یافته می‌توان نقدینگی غیرمولد را به سمت بخش مولد جذاب سوق داد.
الفالف15 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف20 ساعت قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ​ غلامحسین اسماعیلی در گفتگو با برنامه پارک شهر شبکه رادیویی تهران درباره اصلاح قانون مقابله با جرایم اقتصادی از تلاش این دستگاه در پیشگیری از وقوع جرم خبر داد و گفت: حراست سازمان‌ها، اداره‌ها، مدیران، نهاد‌های نظارتی و سازمان وزارت اطلاعات و به‌ویژه مردم می‌توانند با اعمال نظارت از بروز دوباره فساد اقتصادی جلوگیری می‌کنند. اسماعیلی با بیان اینکه سالم سازی‌اداره‌ها و روابط بین مردم از عوامل موثر در پیشگری جرم اقتصادی است، گفت: قوانین ما ساخته دست بشر است و به تغییر و به‌روزرسانی نیاز دارد، اما معتقدیم قانون فعلی لازم الاجراست و در کنار این الزام به رعایت قانون از مجلس می‌خواهیم قانون را روزآمد کند. اسماعیلی درباره پرونده سکه ثامن گفت: آنچه را از اموال توانستیم، نقد و به شکل مساوی بین طلب‌کاران تقسیم کردیم که افراد با ارقام جزئی به حقشان رسیدند و افرادی که طلب بیشتری دارند مقداری را دریافت کرده‌اند، اما بقیه بعد از فروش اموال در خارج از کشور بازگردانده می‌شود. بررسی قانون جرایم سیاسی موضوع دیگری بود که سخنگوی قوه قضاییه به آن تاکید کرد و گفت: قانون جرم سیاسی، سال‌های قبل تصویب شده و در قانون آمده است که چه دسته از جرایم، سیاسی هستند و رئیس قوه قضاییه هم دستور داده است که مفاهیم جرم سیاسی که با برخی از جرایم عمومی مانند نشر اکاذیب اشتراک دارد، متمایز شود و تداخل نداشته باشد. اسماعیلی با اعلام اینکه هیئت منصفه جرایم مطبوعاتی و دادگاه‌های سیاسی هر دو سال یک بار تغییر می‌کند، گفت: الزامات قانون و ضوابط قانونی این جرایم تکمیل شده است تا در آینده اگر با فعلی مواجه شدیم در چارچوب این قانون رسیدگی شود.
الفالف20 ساعت قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس، با صدور بیانیه‌ای مشترک از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی ادعا کرده‌اند که اقدام اخیر ایران در فردو به منزله تسریع اقدامات این کشور در زمینه فاصله گرفتن از توافق هسته‌ای برجام است. از سوی دیگر تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفت. ایران گام چهارم کاهش تعهدات خود در توافق برجام را در واکنش به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در این توافق اعلام کرده و گفته است این کاهش تعهدات تا زمان عمل به تعهدات کشورهای اروپایی عضو برجام ادامه خواهد داشت. ایران در عین حال تاکید کرد در صورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، امکان بازگشت به تعهدات پیشین در توافق هسته‌ای وجود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر