آخرین وضعیت پرونده ثبت جهانی راهپیمایی اربعین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اجتماعی

آخرین وضعیت پرونده ثبت جهانی راهپیمایی اربعین

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
«بلیز، بنین، لاتویا، توگو، تونگا، وانواتو»؛ این‌ها نام چند کشور جهان‌اند که مقامات فرهنگی کشورشان از سال‌ها پیش با هدف پاسداشت و معرفی میراث معنوی خود؛ فهرستی از آثار فرهنگی‌شان را در قالب اشعار حماسی، مراسم مذهبی، هنرها و پیشه‌ها، جشنواره‌ها، نمایش‌های سنتی و عروسکی، جلوه‌های قصه‌گویی و داستان‌سرایی، آوازها و سرودها و حتی فال‌گیری و غیب‌گویی به ثبت جهانی یونسکو رسانده‌اند.

اعظم طیرانی/

«بلیز، بنین، لاتویا، توگو، تونگا، وانواتو»؛ این‌ها نام چند کشور جهان‌اند که مقامات فرهنگی کشورشان از سال‌ها پیش با هدف پاسداشت و معرفی میراث معنوی خود؛ فهرستی از آثار فرهنگی‌شان را در قالب اشعار حماسی، مراسم مذهبی، هنرها و پیشه‌ها، جشنواره‌ها، نمایش‌های سنتی و عروسکی، جلوه‌های قصه‌گویی و داستان‌سرایی، آوازها و سرودها و حتی فال‌گیری و غیب‌گویی به ثبت جهانی یونسکو رسانده‌اند.

اما جالب اینجاست بدانید تا همین ۱۰ سال پیش، هیچ نامی از آثار کشور ما در میان ۷۰ کشوری که آثار فرهنگی و معنوی را به فهرست آثار جهانی افزوده بودند دیده نمی‌شد.

از یک دهه پیش بود که با فراگیر شدن دامنه نقد دلسوزان فرهنگی؛ مدیران این عرصه نیز به تکاپو افتاده و از آن پس تاکنون نام چند اثر و آیین فرهنگی کشورمان به جرگه آثار ثبت شده در یونسکو افزوده شد. آثاری همچون ردیف‌های موسیقی ایرانی، نوروز، مهارت فرش‌بافی کاشان و فارس، آیین پهلوانی و زورخانه‌ای، هنر نمایشی آیین تعزیه، موسیقی بخشی‌های خراسان، دانش سنتی لنج‌سازی و دریانوردی در خلیج‌فارس، نقالی، قالیشویی مشهد اردهال، هنر ساختن و نواختن کمانچه و پخت نان لواش.

شور نهفته در میراث معنوی کشور ما؛ ضمن آنکه اشتیاقی بیش از پیش برای معرفی آن به جهانیان ایجاد می‌کند؛ فرصتی است تا پیام نهفته در هنرها و آیین‌های ملی و مذهبی به گوش جهانیان برسد.

حالا چهار سال است که مسئولان از ثبت جهانی راهپیمایی عظیم اربعین حسینی می‌گویند تا از این طریق پیام عظمت نام‌آوران نهضت حسینی را به گوش دنیای سرشار از خشونت و انسان لبریز از اندیشه‌های پوچ امروز برساند. انسانی اسیر که بیش از همه به دمیدن روح معنویت در کالبد خویش نیاز دارد.

نخستین وعده مونسان

ماجرای ثبت جهانی راهپیمایی اربعین حسینی به زمان تصدی مسعود سلطانی‌فر بر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بازمی‌گردد. به روزهایی از آذرماه سال‌۹۴ که خبر ثبت جهانی راهپیمایی اربعین به صورت مشترک از زبان معاون وقت رئیس‌جمهوری در رسانه‌ها منتشر شد. او گفته بود: «پرونده میراث معنوی (ناملموس) این مراسم و مسیر زیارتی در سطح ملی و جهانی به طور مشترک با کشور عراق، شامل تمامی راه‌ها و محورهای زیارت در مسیر خسروی، مهران، چذابه و شلمچه و استان‌های مرزی به همراه تمام آیین‌ها و مراسم مربوط و تمام اتفاقات معنوی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده خواهد شد».

او می‌گفت این میراث معنوی باعظمت ابتدا در قالب پرونده‌ای جامع و مصور در سطح ملی و سپس با کمک کشور عراق به‌صورت مشترک در سطح جهانی برای ثبت در یونسکو با هدف حفظ و حراست از این ارزش‌های معنوی و انتقال آن به نسل‌های آینده ارائه خواهد شد. هدفی که گرچه هشت ماه بعد تا مرحله ثبت ملی آن پیش رفت اما نتوانست مراحل بعدی از جمله تشکیل پرونده مشترک با عراق برای ثبت در یونسکو را پشت سر بگذارد. ۳۱ مرداد ۹۵ بود که سلطانی‌فر از ثبت ملی مراسم اربعین حسینی خبر داد و گفت که همچنان تلاش‌ها برای ثبت جهانی راهپیمایی اربعین در یونسکو ادامه دارد.

از آن زمان تاکنون به ویژه با حضور چشمگیرتر مردم نسبت به هر سال بحث بر سر ضرورت ثبت این آیین در فهرست آثار معنوی جهان بیش از گذشته ادامه دارد.

علی اصغر مونسان، وزیر وزارتخانه تازه تأسیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در جلسه بررسی رأی اعتماد خود وعده داد که اربعین به صورت مشترک با کشور عراق و سوریه و آیین‌های زیارت رضوی به صورت مشترک با افغانستان ثبت خواهد شد و این پرونده‌ها در دست انجام است تا به عنوان پرونده‌های میراث ناملموس در فهرست یونسکو قرار گیرند.

یونسکو مخالف نیست

با گذشت چند سال از زمان وعده ثبت جهانی اربعین، هر سال محدودیت‌هایی برای ثبت پرونده‌های ناملموس کشورها توسط یونسکو به وجود می‌آید اما همچنان رسیدگی به پرونده‌های چندملیتی و مشترک زودتر انجام می‌شود. اما مشکلی که اکنون برای ثبت جهانی اربعین وجود دارد نه این محدودیت‌هاست و نه مخالفت یونسکو با این آیین‌ها بلکه کشور عراق باید این آمادگی را برای تهیه پرونده داشته باشد.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران | بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

چنانکه چندی پیش محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور در این خصوص به خبرنگار مهر گفته بود: «عراق باید به ما در این باره جواب بدهد. تاکنون نتوانسته‌ایم پاسخ روشنی بگیریم چون باید این پرونده با همکاری و مشارکت آن‌ها نوشته شود».

از سوی دیگر طالبیان این موضوع را که یونسکو در مخالفت با این آیین برآمده را تکذیب کرده و گفته بود که ما پیشتر هم پرونده مراسم مشهد اردهال را ثبت جهانی کرده‌ایم.

از سوی دیگر ولی تیموری، معاون گردشگری این وزارتخانه وقتی از برگزاری اجلاس نمایندگان اتاق بازرگانی کشورهای عضو اکو در اردبیل و دیدار خود با هیئت عراقی در حاشیه این اجلاس خبر می‌داد گفته بود یکی از نتایج دیدار با این هیئت عراقی تلاش برای ثبت جهانی راهپیمایی اربعین حسینی است.

مکاتبات وزارتخانه با کمیسیون ملی یونسکو

حالا مدیر کل ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت‌وگو با ما از تازه‌ترین اقداماتی که این وزارتخانه برای ثبت جهانی راهپیمایی اربعین انجام داده است، می‌گوید.

مصطفی پورعلی با بیان اینکه تحقق این مسئله نیازمند همکاری دولت عراق است، اضافه می‌کند: دولت باید پرونده ثبت جهانی مراسم پیاده‌روی اربعین را تهیه کند. این پرونده باید با همکاری و مشارکت آن‌ها نوشته شود. ما می‌خواهیم این همدلی و مشارکت مردم را در جهان ثبت کنیم. از مراسم پیاده‌روی تا برپایی موکب‌ها و جلوه‌های دیگری از آن همچون آیین زیارت رفتن تا کربلا. بخشی از این آیین در ایران است و بخشی نیز در عراق. بنابراین عراق باید برای تکمیل این پرونده به کمک ما بیاید.

آن طور که پورعلی می‌گوید در آخرین جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس نیز بر تهیه و ارسال این پرونده تأکید شده و مذاکراتی با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای تهیه پرونده ثبت جهانی مراسم پیاده‌روی اربعین صورت گرفته است.

او از مکاتبات این وزارتخانه با کمیسیون ملی یونسکو در خصوص ثبت جهانی پرونده راهپیمایی اربعین خبر می‌دهد و اظهار امیدواری می‌کند در آینده نزدیک وضعیت این پرونده مشخص شود گرچه به این نکته نیز اشاره می‌کند که به دلیل محدودیت‌های یونسکو در خصوص دریافت پرونده‌های ملی برای ثبت جهانی میراث ناملموس، ارائه و ثبت جهانی پرونده مراسم راهپیمایی اربعین تا حدودی زمانبر خواهد بود؛ به همین دلیل این وزارتخانه به دنبال ارائه پرونده اربعین به صورت چندملیتی است.

مجلس هم حمایت می‌کند

پروانه سلحشوری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز ثبت جهانی راهپیمایی اربعین را بستری برای انتقال هدف و فلسفه اربعین می‌داند؛ چراکه رسانه‌های غربی اجازه بازتاب مناسب خبری این حرکت عظیم مردمی را در کشورهای خود ندارند و طبعا با ثبت جهانی آن جهانیان از ماهیت راهپیمایی اربعین حسینی آگاه خواهند شد.

سلحشوری در پاسخ به این پرسش که کمیسیون فرهنگی مجلس برای ثبت جهانی پیاده‌روی اربعین چه اقدامی انجام داده است، می‌گوید: این مهم ابتدا باید در کمیته کمیسیون فرهنگی مطرح و پس از آن وارد کمیسیون شود که این موضوع تاکنون انجام نشده است، اما اگر اقدامی از سوی این کمیته صورت گیرد به طور حتم مورد تأیید و حمایت اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس قرار خواهد گرفت.

حال باید منتظر ماند و دید آیا سکانداران دستگاه دیپلماسی فرهنگی کشور می‌توانند تا آغاز اربعین حسینی سال آینده ضمن تبیین ضرورت ثبت جهانی این رویداد عظیم به دولتمردان عراقی، عزم جدی‌تر آن‌ها را نیز برای تحقق این مهم طلب کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
پسر نوجوان که از ناحیه پهلو آسیب دیده بود به بیمارستان منتقل شد، اما تلاش کادر درمانی نیز برای نجات او بی‌نتیجه ماند و تسلیم مرگ شد. در تحقیقات اولیه مشخص شد عامل این جنایت نیز پسری ۱۵ ساله و هم ولایتی مقتول بوده است. بدین ترتیب تیم جنایی راهی محل حادثه که ساختمانی نیمه کاره بود، شدند. متهم در تحقیقات گفت: یکسال قبل از افغانستان برای کار به ایران آمدم. شب حادثه به شوخی دوستم را هل دادم.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حسین توکلی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: کارت شرکت در آزمون داوطلبان هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی از دوشنبه ۲۷ آبان برای مشاهد و پرینت روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است. وی گفت: همه داوطلبان برای شرکت در آزمون حداکثر تا ساعت ۲۴ امروز چهارشنبه (۲۹ آبان) مهلت دارند با مراجعه به سایت سنجش و وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای یا ثبت نامی از کارت خود یک نسخه پرینت بگیرند و مطابق اطلاعات مندرج در آن شامل زمان و محل برگزاری در جلسه آزمون شرکت کنند. وی با بیان اینکه برای ۵۲۱ هزار و ۹۷۳ داوطلب کارت ورود به جلسه صادر شده است گفت: تا ساعت ۸ صبح امروز ۴۱۴ هزار و ۶۳۴ داوطلب برای دریافت کارت آزمون و برگ راهنما اقدام کردند. سخنگوی سازمان سنجش افزود: به همه داوطلبان که هنوز برای دریافت کارت آزمون اقدام نکرده‌اند توصیه می‌کنیم سریع‌تر با مراجعه به سایت سازمان سنجش، نسخه‌ای کارت ورود به جلسه تهیه کنند، زیرا بدون این کارت اجازه حضور در جلسه آزمون را ندارند.
ایلناایلنا1 روز قبل
به گزارش ایلنا، جایزه همایون خرم (نوای خرم) با برگزاری یک نشست رسانه‌ای که روز سه‌شنبه بیست‌و‌هشتم آبان در تالار وحدت تهران برگزار شد، به تشریح دستاوردها و برنامه‌های این دوره از جشنواره پرداخت. در برگزاری این جشنواره بنیاد رودکی، تالار وحدت را به طور رایگان در اختیارمان قرار داده است و به جز این هیچ کمک دیگر مادی به جشنواره نشده است. خائف از برگزیدگان جشنواره نوای خرم و یکی از نوابغی بود که در جشنواره نوای خرم کشف و معرفی شده بود. تفاوت جشنواره ما نسبت به جشنواره موسیقی جوان در ترکیب سازهاست. پس ما باید در جشنواره مهمی چون جشنواره موسیقی نوای خرم بچه‌ها را به گونه‌ای تربیت کنیم که بتوانند راه درست را بیاموزند.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیرو انتشار خبری مبنی بر مشاجره در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که خبر مذکور فاقد اعتبار بوده و تأکید کرد که جایگاه اطلاع‌رسانی و سخنگویی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عهده دبیر این شورا است. همچنین اداره کل روابط عمومی و بین‌الملل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این اطلاعیه با ذکر این نکته که در جلسات شورا و ارائه مباحث کارشناسی؛ آرا و دیدگاه‌های متفاوت وجود دارد تأکید کرده است که رسانه‌ها با انتشار اخبار وحدت‌آفرین و امیدبخش؛ توان فکری کشور را در مسیر رشد و پیشرفت، هدایت کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، اخیرا اعلام شده بود که حسن روحانی رئیس جمهور و رحیم پورازغدی در جلسه اخیرا شورا درخصوص موضوع افزایش قیمت بنزین مشاجره داشته‌اند.

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «آوای یک زندگی؛ گفت و گو با پری ملکی» سرپرست گروه موسیقی «خنیا» و مدرس موسیقی روز جمعه اول آذر ماه با حضور تعدادی از هنرمندان و علاقه مندان در موزه موسیقی ایران رونمایی می‌شود. این کتاب مشتمل بر گفتگویی با پری ملکی است که در آن هنرمند به شرح حال دوران کودکی و نوجوانی، نحوه فعالیت‌های موسیقایی، تعلیم موسیقی و روایتی از زندگی خود می‌پردازد. پری ملکی از جمله هنرمندان فعال حوزه موسیقی است که بعد از گذشت ۳۰ سال همچنان در این عرصه به فعالیت مشغول است. توکا ملکی مولف کتاب «آوای یک زندگی» که توسط نشر «هفت رنگ» در دسترس مخاطبان قرار گرفته، در مقدمه این کتاب می‌نویسد: «در روایت تاریخ هنر موسیقی حضور و تلاش بسیاری از زنان چنان که باید دیده نشده است. پری ملکی به سبب مردمداری، سختکوشی و مداومت کاری اش این فرصت را داشته تا با خبرنگاران بسیاری دراین حوزه به صحبت بنشیند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بایرن با مدیر برنامه مربی اخراجی تاتنهام تماس گرفت

فارس12 دقیقه قبل

۸۸ واحد مسکونی سیل‌زدگان مازندران هفته بسیج امسال افتتاح می‌شود

تسنیم32 دقیقه قبل

۴۱ ویژه‌برنامه برای گرامیداشت روز قم برگزار می‌شود

تسنیم33 دقیقه قبل

گواردیولا همچنان شماره یک؛ مربی اخراجی تاتنهام در امتیازگیری دهم شد

فارس36 دقیقه قبل

تولیدات ۲۰ زبانه ویژه زائران غیرایرانی بارگاه منور رضوی/ ارتباط ‌با ۱۵۰۰ مرکز فرهنگی جهان ‌

تسنیم36 دقیقه قبل