پیامدهای شکاف سنی در ازدواج
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اجتماعی

پیامدهای شکاف سنی در ازدواج

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
در سال‌های اخیر شاهد افزایش فاصله سنی در ازدواج هستیم اتفاقی که به یقین می تواند تبعات منفی بسیاری را برای زوجین و یا حتی جامعه به همراه داشته باشد.گفتنی است ...

آرمان ملی: در سال‌های اخیر شاهد افزایش فاصله سنی در ازدواج هستیم اتفاقی که به یقین می‌تواند تبعات منفی بسیاری را برای زوجین و یا حتی جامعه به همراه داشته باشد. گفتنی است بنا به اظهارنظر روانشناسان داشتن فاصله سنی حداکثر ۹ سال برای ازدواج مناسب می‌باشد، اما این در حالی است که افزایش فاصله سنی بیش از اندازه خود می‌تواند اختلاف سلیقه و به‌دنبال آن تبعات اجتماعی گسترده‌ای را نیز به‌دنبال داشته باشد که این مهم به یقین در درازمدت می‌تواند سلامت جامعه و یا تحکیم بنیان خانواده را به خطر بیندازد.

بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده به راحتی می‌توان این ادعا را داشت که مشکلات اقتصادی یکی از اصلی‌ترین دلایل تن دادن به ازدواج با فاصله سنی بسیار بالا می‌باشد، چراکه طبق تحقیقات میدانی صورت گرفته بسیاری از افرادی که با فرد بزرگتر ازدواج کرده‌اند بیشتر به‌دلیل تمکن مالی او به این زندگی تن داده‌اند که این خود می‌تواند نشان از افزایش مشکلات اقتصادی در میان مردم جامعه داشته باشد. هرچند در این فرصت باید متذکر شد که بنا به اظهار نظر روانشناسان پررنگ‌بودن انگیزه مالی در مسأله ازدواج خود می‌تواند در درازمدت منجر به شکست شود.

شکست در ازدواج با فاصله سنی زیاد

یک روانشناس اجتماعی در ارتباط با بارزترین دلایل افزایش فاصله سنی میان زوجین می‌گوید: از نظر ما تفاوت سنی بین زوجین هرگز نمی‌تواند بیشتر از ده سال باشد بدین معنا که ازدواج‌های با اختلاف سنی بالای ده سال به احتمال خیلی زیاد محکوم به شکست خواهد بود. علیرضا شریفی یزدی در گفت‌و‌گو با «آرمان ملی» و با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: اما باید به این نکته نیز توجه داشت که سن ازدواج به‌طور حتم با سن شناسنامه یکی نیست. وی ادامه داد: متاسفانه در بیشتر موارد این تفکر وجود دارد که سن ازدواج با سن شناسنامه یکی است، البته به هیچ‌عنوان این گونه نیست چرا که سن ازدواج عبارت است از؛ سن عاطفی، سن اقتصادی، سن عقلانی رشد بیولوژیک و سن و موقعیت اجتماعی فرد که معدل آن سن ازدواج افراد می‌شود. شریفی یزدی می‌گوید: اینکه چرا در حال حاضر فاصله سنی مقداری افزایش یافته است عامل اصلی آن طولانی شدن دوران نوجوانی است. اما این در حالی است که در گذشته ما دوران نوجوانی نداشتیم بدین معنا که افراد از دوران کودکی به یکباره به دوران جوانی می‌رسیدند. وی در ادامه تصریح می‌کند: بعد از گذشت زمان که دوران نوجوانی در دنیای مدرن در تعبیر اجتماعی و بیولوژیک شکل گرفت در ابتدا دو الی سه سال بود اما طی سه الی چهار دهه اخیر یعنی از بچه‌های دهه ۶۰ و بعد از آن می‌بینیم که این دوران به طرز معناداری افزایش پیدا کرده است. بدین معنا که در گذشته خانمی که ۲۰ سال سن داشت و ازدواج نکرده بود همه با نگاه تعجب به آن می‌نگریستند اما این در حالی است که امروزه معدل ازدواج دختران به ۲۷٫۵ سال و پسرها نیز بالای ۳۰ سال می‌رسد که نتیجه این افزایش سن ازدواج این است که جوانان ما موقعیت و یا انگیزه ازدواج را ندارند البته این موارد در مردها بیشتر به چشم می‌خورد. شریفی یزدی می‌گوید: باید در نظر داشت که در این میان با توجه به شرایط مذکور به‌دلیل اینکه خانم‌ها تمایل به ازدواج دارند از این رو به ازدواج با افرادی که سن بالاتری دارند تن می‌دهند. این روانشناس اجتماعی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه چرا افراد به فاصله سنی زیاد تن می‌دهند، می‌گوید: بیشتر این نوع ازدواج‌ها به‌دلیل موقعیت تثبیت شده اجتماعی و اقتصادی افراد است، هرچند در مرحله اول این مهم شاید یک امتیاز به‌نظر برسد اما متاسفانه با گذشت زمان به اختلافات و مشکلات خانوادگی منتج می‌شود. وی در خصوص بارزترین مشکلات این نوع ازدواج‌ها می‌گوید: وجود دو دنیای متفاوت را می‌توان یکی از شاخص‌ترین مشکلات افزایش فاصله سنی در ازدواج دانست بدین معنا که فردی که در دهه سوم زندگی خود سیر می‌کند با آدمی که در دهه چهارم و یا پنجم زندگی خود است نیازها، خواست‌ها و سبک گذران اوقات فراغت و یا حتی دیدگاه‌ها و هدف گذاری آنها با هم متفاوت خواهد بود. شریفی یزدی ادامه می‌دهد: به‌طور کلی باید در نظر داشت که این تفاوت‌ها تضاد ایجاد می‌کند و این تضاد و تناقض‌ها در روابط میان زوجین نمایان خواهد شد و باعث می‌شود که آن انسجام درون خانوادگی از بین برود و ناسازگاری در خانواده افزایش پیدا کند. وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات اینگونه ازدواج‌ها را می‌توان نادیده گرفتن و یا عدم تامین نیازهای فیزیکی و عاطفی طرفین عنوان کرد. هرچند باید یادآور شد که این مشکلات برای افراد جوان بیشتر خواهد بود که این خود متاسفانه می‌تواند مقدمه خیانت را ایجاد کند..

خبری: برترین اخبار اجتماعی در ایران

مشکلات اقتصادی انگیزه اصلی تن دادن به فاصله سنی زیاد

این روانشناس اجتماعی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما مبنی بر اینکه افزایش مشکلات اقتصادی چه تاثیری در این روند داشته است می‌گوید: مهمترین عامل افزایش فاصله سنی میان زوجین مشکلات اقتصادی است بدین معنا که در بیشتر موارد و به غیراز افراد انگشت شمار که ازدواج آنها بیشتر به دلایل روانی به ازدواج با افراد سن بالا تن می‌دهند در غیراین صورت بیشتر افراد تنها به‌دلیل وجود مشکلات مالی این کار را انجام می‌دهند.

لیبل زنی پنهان آفت زندگی زوجین با فاصله سنی زیاد

شریفی یزدی لیبل زنی را عاملی برای افزایش مشکلات ازدواج با فاصله سنی زیاد دانست و خاطرنشان کرد: به‌طور حتم لیبل زنی پنهان خود می‌تواند عاملی تاثیرگذار برای افزایش مشکلات این نوع ازدواج‌ها باشد بدین معنا که شاید به‌صورت مستقیم تبعات منفی را به‌دنبال نداشته باشد اما به یقین آثار غیرمستقیم آن بر روی زوجین باقی خواهد ماند به‌گونه‌ای که به مرور زمان دیگر تمایل چندانی به حضور در کنار هم دیگر در انظار عمومی و یا دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه ندارد که این مهم می‌تواند عامل دیگری برای کاهش صمیمیت میان زوجین و به تبع آن افزایش مشکلات در میان آنها شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.

آمبولانس هایی که در ترافیک ماندند

رکنارکنا1 روز قبل
به‌ گزارش روابط عمومی اورژانس کشور، به‌خاطر شرایط جوی دیروز نیروها در آماده باش کامل بودند. اما عجیب‌ترین اتفاق صبح دیروز برای خودروهای امدادی، گرفتار شدن چند ساعته آمبولانس‌های اورژانس بود که برای مأموریت اعزام می‌شدند و در حالی که باید بیماران را در اسرع وقت به بیمارستان می‌رساندند در ترافیک نامتعارف گرفتار شدند. همچنین اوایل صبح دیروز، گزارش تصادف یکی از عوامل هلال احمر با مانعی در ابتدای خیابان دربند اعلام شد. امدادگران مصدوم را برای انتقال به بیمارستان سوار آمبولانس کردند اما ترافیک شدید میدان تجریش مانع از حرکت آمبولانس شد و حتی صدای آژیر نیز سبب نشد که شهروندان مسیر حرکت را باز کنند و خودروی حامل بیمار ساعت‌ها در محل باقی ماند. در بسیاری از مسیرها نیز به‌دلیل وجود برف روی سطح زمین، رانندگان خودروها را در وسط راه رها کردند که این امر بر میزان ترافیک اضافه کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای احد وظیفه درخصوص ارزیابی‌ها از بارش‌های اخیر در سراسر کشور افزود: با اینکه تنها دو ماه از سال آبی گذشته است، بارش‌های چند روزه در حد مناسبی بوده، اما در مقایسه با سال گذشته میزان آن کمتر است. وی ضمن تاکید بر اینکه در خصوص بارش‌ها نسبت به نرمال سالانه عقب ماندگی وجود ندارد، گفت: پیش بینی می‌شود در دو روز آینده که بارش‌ها در جنوب، مرکز و شرق کشور تداوم می‌یابد، کمبود بارش‌ها تا حدی جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه کرد: بارش‌های کردستان، آذربایجان‌های شرقی و غربی، کرمانشاه و ایلام نسبت به میانگین پایین‌تر است. وی وضعیت بارش‌های دو ماه گذشته سیستان و بلوچستان را در وضعیت مناسب‌تری نسبت به استان‌های غرب و شمال‌غرب کشور عنوان کرد و گفت: در سیستان و بلوچستان بویژه به دلیل خشکسالی‌های ممتد، فشار فراوانی به منابع آب‌های زیرزمینی آمده است و هم اکنون سطح آب چاه‌ها پایین است که می‌تواند شرایط نامطلوب را ادامه بدهد. وظیفه تاکید کرد: با یک سال باران خوب نباید انتظار داشته باشیم تا تمام آب‌هایی که طی سالیان گذشته به دلیل برداشت بی‌رویه مصرف شد، جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخشی از ارزیابی‌ها، وضعیت استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان و فارس را نامطلوب برشمرد و گفت: از سال آبی، دو ماه گذشته با این حال به نظر می‌رسد که طی ماه‌های آینده به ویژه دی ماه به بعد در جنوب غرب کشور بارش‌ها کمتر از حد نرمال شود.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد تقی زاده در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران با اشاره به وضعیت شهرک‌های صنعتی استان تهران افزود: در این جلسه جهت ساماندهی ۶ شهرک صنعتی خصوصی در سطح شهرستان‌های مختلف که به تأیید هیئت وزیران رسیده بود نظراتی ارائه شد. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران گفت: عمده این شهرک‌ها از آنجا که در حریم شهر هستند باید با حساسیت بیشتر بررسی شوند تا تداخل یا تضاد منافع ایجاد نشود و مقرر شد جهت حمایت از تولید با اهتمام بیشتری این موضوع پیگیری شود تا شرایط مناسبی برای رونق تولید ایجاد کند. وی ادامه داد: ساماندهی فضایی و کالبدی این شهرک‌ها نیز مدنظر قرار گرفته، بر این اساس وضعیت این شهرک‌ها در کار گروه زیربنایی بررسی می‌شود تا در نهایت در شورای برنامه ریزی و توسعه به تصویب برسد و قابلیت اجرایی پیدا کند. تقی زاده درباره افزایش بودجه عمرانی و جاری استان تهران گفت: یکی از ابزارهای مهم برای رسیدن به توسعه پایدار منابع مالی است که از طریق اعتبارات استانی محقق می‌شود و دستگاه‌ها برای انجام وظایف و تحقق اهداف ذاتی نیاز به این ابزار دارند تا از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری10 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری10 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری11 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

وقوع ۲ هزار حادثه گازی در سال گذشته / نصب غیراصولی دودکش اولین عامل

تجارت‌نیوز7 دقیقه قبل

تولید نانوکامپوزیت‌های دندان نژاد ایرانی در کشور/جلوگیری از خروج ۸ میلیون دلاری ارز

ایسنا7 دقیقه قبل

رمز موفقیت یک نخبه در تربیت ۷ فرزند

تسنیم8 دقیقه قبل

کوه‌های یخی

وضعیت بارش‌ها تا آخر هفته/ بارندگی در اکثر نقاط کشور

الف11 دقیقه قبل

آرامش بازار | ادامه تخفیفات در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

همشهری11 دقیقه قبل