کوچک اما پر طرفدار؛ هرآنچه درباره گاریز باید دانست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا

کوچک اما پر طرفدار؛ هرآنچه درباره گاریز باید دانست

ایسناخبرگزاری ایسنا |
گاریز از ماهی های پرچرب ساکن آب های شور گرمسیری است، که بنا به گفته متخصصان و کارشناسان امور تغذیه مصرف آن نه تنها برای افراد دچار چربی خون بالا مضر نیست، بلکه باعث کاهش کلسترول بد خون هم می شود.

به علت این که این آبزی سرشار از امگا ۳ بوده، خاصیت ضد التهابی داشته و باعث بهبود عملکرد قلب می‌شود و در کنترل و پیشگیری بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، انواع سرطان‌ها و بیماری‌های سیستم عصبی موثر است.

گاریز از ماهی‌های پرچرب ساکن آب‌های شور گرمسیری است، که بنا به گفته متخصصان و کارشناسان امور تغذیه مصرف آن نه تنها برای افراد دچار چربی خون بالا مضر نیست، بلکه باعث کاهش کلسترول بد خون هم می‌شود. هم چنین به علت این که این آبزی سرشار از امگا ۳ بوده، خاصیت ضد التهابی داشته و باعث بهبود عملکرد قلب می‌شود و در کنترل و پیشگیری بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، انواع سرطان‌ها و بیماری‌های سیستم عصبی موثر است.

کوچک اما پر طرفدار؛ هرآنچه درباره گاریز باید دانست - 4

کارشناسان تغذیه معتقدند کباب کردن یا برشته کردن ماهی موجب حفظ ارزش غذایی این ماده مغذی می‌شود. ماهی گاریز از طبع سردی برخوردار است به همین علت توصیه شده که همراه با چاشنی‌های گرم مصرف شود.

گاریز، ماهی کوچکی در اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر یا بیشتر و دارای خارهای به نسبت زیادی است که به وسیله ابزار مشتا (Moushta) یا حدر (Hadr) صید می‌شود و بیشتر به صورت برشته و کبابی طبخ می‌شود.

گاریز از خانواده ساردین ماهیان هستند که به صورت گله‌ای و گروهی در نواحی کم عمق و نوار ساحلی دریای خلیج فارس زیست می‌کنند و در کمتر از یک ساعت با انداختن تور در دریا وهم چنین با استفاده از قلاب صید می‌شود.

کوچک اما پر طرفدار؛ هرآنچه درباره گاریز باید دانست - 8

ساخت و ساز در حریم ساحل، صید بی رویه، استفاده از تورهای محاصره‌ای و قاچاق سوخت نسل این ماهی ارزشمند را در آینده تهدید می‌کند.

قیمت ماهی گاریز درشت هم اکنون هر کیلوگرم ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار ریال و ماهی‌ها ریز تا ۱۰۰ هزار ریال و گاهی کمتر از آن نیز در بازار ماهی فروشان بندرعباس به فروش می‌رسد. گاریز برشته شده یا کبابی غذای محبوب هرمزگانی‌ها در فصل تابستان است، صید ماهی گاریز که از نیمه تیرماه در آب‌های این استان به صورت سنتی و با استفاده از تور آغاز شده تا اوایل آبان ماه امسال ادامه دارد.

کوچک اما پر طرفدار؛ هرآنچه درباره گاریز باید دانست - 11

ماهیان گاریز سطح زی و بیشتر در عمق کم در نوار ساحلی بندر شهید رجایی، ساحل نخل ناخدا، بستانو، بندر کلاهی، بندر تیاب، تولا قشم، کوهستک، جاسک و خورها صید می‌‌شود

آبزیان بویژه ماهی و میگو از ارزش غذایی بالایی برخوردارند و بسیاری از کارشناسان و پزشکان امور تغذیه نیز همواره مصرف این ماده غذایی را برای سلامتی بدن به خصوص قلب و عروق مفید می‌دانند.

ماهی‌های دریای جنوب از تنوع بسیاری برخوردار بوده و تمامی آن‌ها دارای گوشت لذیذ و طعمی خوشمزه هستند و به جرات می‌توان گفت که انتخاب ماهی مناسب برای طبخ غذای مورد نظر مشکل است.

کوچک اما پر طرفدار؛ هرآنچه درباره گاریز باید دانست - 16

استان هرمزگان حدود ۳۰ هزار صیاد، ۲۲ بندر صیادی، ۷۲ تعاونی صیادی فعال و ۳۹ مرکز تخلیه صید دارد و سالانه افزون بر۱۸۷ هزار تن انواع آبزی در آبهای این استان صید می‌شود. استان هرمزگان رتبه نخست صید آبزیان را در کشور دارد.

با این حال مصرف آبزیان به ویژه ماهی در سبد غذایی ایرانیان در مقایسه با بسیاری از کشورها از جایگاه مطلوبی برخوردار نیست و این مساله ضرورت آگاه سازی جامعه نسبت به خواص تغذیه‌ای محصولات دریایی و تاثیر آن بر سلامت و پیشگیری از انواع بیماری‌ها را دو چندان کرده است.

برای برشته کردن ماهی گاریز ابتدا باید شکم آن را خالی کرده (بعضی‌ها به علت کوچک بودن ماهی شکم آن را خالی نمی‌کنند) و حداقل یک ساعت جلوتر نمک وفلفل زده تا به طور کامل نمک به خود بگیرد و هنگام پختن از نمک شسته نشود.

قبل از پختن باید ورقه فلزی یا تابه را روی آتش گاز یا ذغال گذاشت تا داغ شود چرا که در این صورت پوست ماهی به ورقه می‌چسبد و جدا نمی‌شود.

به علت این که حین پخت، روغن از این ماهی پرخاصیت و خوشمزه خارج شده و بوی زیادی در فضا می‌پیچد که البته بسیار اشتها برانگیز است، پخت آن در آپارتمان و مکان‌های سربسته توصیه نمی‌شود.

بعد از پخت ماهی‌‌ها، باید آن‌ها را در ظرفی درب دار گذاشت و چند قطره آب به آن پاشید تا در اثر بخار ماهی ‌های داغ، روغن در زیر پوست آن‌ها بپیچد و هنگام مصرف پوست به راحتی جدا شود.

در هرمزگان ماهی برشته را علاوه بر این که باید در کنار آن سبزی و لیموترش تازه باشد، با خرما و یا رطب میل می‌کنند.

کوچک اما پر طرفدار؛ هرآنچه درباره گاریز باید دانست - 24

به گفته صیادان بع دلیل بارندگی‌های زود هنگام در امسال تعداد این ماهی‌ها بسیار زیاد شده و به دلیل شروع فصل صید این ماهی‌ها وارد حوضچه اسکله حقانی شده و مکان امنی برای این نوع ماهی است.

کوچک اما پر طرفدار؛ هرآنچه درباره گاریز باید دانست - 26کوچک اما پر طرفدار؛ هرآنچه درباره گاریز باید دانست - 27

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

از آتش زدن خودرو و بانک‌ تا زیر گرفتن مامور پلیس

تابناکتابناک1 روز قبل
برخی گزارش‌های منتشر شده از سوی خبرگزاری‌ها، تعداد کل معترضان و آشوبگران از شب جمعه تاکنون مجموعا ۸۷۴۰۰ نفر برآورد کرده که از این میزان حدود ۸۲۲۰۰ نفر مرد و ۵۲۰۰ نفر آن‌ها زن بوده‌اند. بخش قابل توجهی از معترضان صرفا در محل تجمعات حاضر بوده و با هسته مرکزی اغتشاشات همراهی نداشتند. با این حال برای بسیاری از آن‌ها پیامک هشدار توسط دستگاه‌های امنیتی ارسال شده است. تصاویری که از ابعاد خسارت آشوبگران به اموال عمومی ثبت شده و نشان می‌دهد این ناآرامی‌ها چه جهت‌گیری یافته است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برترین‌ها - دوقلو‌های به هم چسبیده، ابیگیل و بریتانی هنسل، با وجود همه محدودیت‌های جسمی، پیش‌بینی‌های منفی برای زنده ماندن آن‌ها و چهره‌های شگفت‌زده مردم، ۲۹ سال زندگی کرده‌اند. در این مطلب با زندگی این دوقلو‌های به هم چسبیده بیشتر آشنا می‌شوید. سونوگرافی دوقلو بودن یا هیچ اختلالی در رشد بدن جنین را نشان نداده بود. اکنون دختران تحصیلات متفاوتی دارند و در مدرسه ابتدایی کار می‌کنند و موضوعات مختلفی تدریس می‌کنند. رونی و دانی گالیون، پیرترین دوقلو‌های به هم چسبیده دنیا هستند (آن‌ها ۶۸ ساله هستند).

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا1 روز قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری21 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری22 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

درخواست تیم فوتسال مس سونگون برای بخشش محرومیت فرهاد فخیم

مهر7 دقیقه قبل

تو نه شرف داری نه آسایش مردم برات مهمه

مشرق‌نیوز8 دقیقه قبل

چند نکته درباره توصیه‌های رهبر انقلاب به رئیس جمهور درباره سهمیه‌بندی بنزین

مشرق‌نیوز8 دقیقه قبل

مسئولان برنامه عملیاتی جلوگیری از افزایش قیمت‌ها را برای مردم تشریح کنند

فارس9 دقیقه قبل

کواکبیان: مشکل اینترنت ضربه مهلکی به اقتصاد کشور می‌زند

ایسنا9 دقیقه قبل

۲۸۰ هکتار به وسعت جنگل‌های خراسان جنوبی افزوده می‌شود

تسنیم9 دقیقه قبل