پیشنهاد‌های «مرد نامرئی» به ترامپ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

پیشنهاد‌های «مرد نامرئی» به ترامپ

فراروخبرگزاری فرارو |
شش سال پیش، در چنین ماهی مذاکرات محرمانه میان آمریکا و ایران در جریان بود، مذاکراتی که نتیجه آن انعقاد توافق هسته‌ای با ایران شد. در آن زمان، دیپلماسی با بیم‌ها و امید‌های قابل‌توجهی همراه بود. امروز، اما امید‌ها در حال محو شدن و بیم‌ها به‌طور روزافزون در حال تشدید هستند. عواقب تصمیم احمقانه سال گذشته دونالد ترامپ در خارج شدن از توافق هسته‌ای با ایران کاملا قابل پیش‌بینی بود.

«نیویورک‌تایمز» در تحلیلی به قلم ویلیام برنز، با اشاره به این موضوع، نوشت که آمریکا در حال حاضر در برهه بسیار خطرناکی قرار دارد. برنز، دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی و معاون وزیر خارجه سابق این کشور است که در مذاکرات هسته‌ای از او به‌عنوان مرد نامرئی یاد می‌شد.

برنز در تحلیل خود چنین نوشته است: «اینکه چطور داستان به اینجا کشید، پرسشی است که هر دو طرف را در ابهام گذاشته است. طرف ایرانی تصور می‌کرد با منتظر ماندن برای پایان یافتن دوره ترامپ و پیروزی فردی دیگر در انتخابات ۲۰۲۱ می‌تواند به توافق هسته‌ای باز‌گردد. در این رابطه، اما فشار تحریم‌هایی که به‌صورت یکجانبه توسط آمریکا اعمال شد، سهمگین‌تر از چیزی بود که تهران تصور می‌کرد. در حال حاضر نرخ تورم اقتصاد ایران به حدود ۵۰ درصد رسیده، و صادرات نفت، به‌عنوان یکی از شریان‌های حیاتی اقتصاد از ۵/ ۲ میلیون بشکه در روز به سطح تنها چند صد بشکه کاهش یافته است. این در شرایطی است که امضا‌کنندگان اروپایی توافق هسته‌ای نیز تاکنون نتوانسته‌اند انتظارات ایرانی‌ها را مرتفع سازند.

با این حال به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها از اینکه فشار تحریم‌های حداکثری بتواند ایران را مجاب به پذیرفتن شروط کند ناامید شده‌اند. به علاوه مقامات دولت آمریکا، کارت‌های ویژه ایران را در این بازی ندیده‌اند. تاکنون به جای تسلیم شدن، ایرانی‌ها سیاست ایستادگی و توسعه ظرفیت‌های هسته‌ای و موشکی خود را در پیش گرفته‌اند. در این میان، متحدان آمریکا به جای پیوستن به این کشور در جبهه نبرد علیه ایران، سعی می‌کنند نقش میانجی را میان دو کشور ایفا کنند. در ایران، گروهی که مواضع ضد آمریکایی دارند در حال قدرت گرفتن هستند، و دیدگاه آن‌ها مبنی بر عدم‌تعامل با غرب رنگ واقعیت به خود گرفته است. با توجه به اینکه دونالد ترامپ بیش از اینکه مرد عمل باشد، حرف می‌زند و نشست برگزار می‌کند، آرمان‌های آن‌ها برای نفوذ در قدرت در حال ظهور است.

متحدان عربی حاشیه خلیج‌فارس آمریکا نیز موقعیتی متزلزل دارند. از یک طرف دولت‌های عربی نگران شکست و فروپاشی نظامی هستند، و تلاش می‌کنند حرکت به سوی درگیری را کند کنند. از طرفی دیگر نگران مواضع منفعل دولت آمریکا در قبال سیاست‌ها و بی‌پروایی‌های ایران هستند. به عقیده برنز، در صورتی که آمریکا این مسیر تراژیک را ادامه دهد، از لبه پرتگاه سقوط خواهد کرد. گفتگو‌های سیاست‌گذاران در واشنگتن اغلب پیرامون این است که آیا باید کمربند‌های صندلی را بست و جوانب و مخاطرات کار را در نظر گرفت یا خیر. به جای این کلیشه‌ها، آمریکا باید فرمان دیپلماسی را بار دیگر به دست گیرد و پیش از اینکه دیر شود خود را از بیراهه نجات دهد.

برای شروع هر دو طرف باید انتظارات خود را بازتعریف کنند و گام به گام تشنج‌زدایی را که پایه و اساس یک راه‌حل درازمدت‌تر است، بنا نهند. بی‌شک آمریکا موفق نخواهد شد بدون اعطای برخی معافیت‌های اقتصادی، ایران را پای میز مذاکره بیاورد. این معافیت می‌تواند مستقیم باشد یا به‌طور غیرمستقیم به واسطه اتحادیه اروپا، همانطور که امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه پیشنهاد کرده است. علاوه بر این، آمریکا نیاز خواهد داشت ۱۲ پیش‌شرط مطرح شده توسط مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا را که سال گذشته عنوان شد، کنار گذارد. حکومت سرسخت و کاردان ایران این‌گونه اعلام تسلیم نخواهد کرد.»

برنز همچنین نوشت: «از سوی دیگر ایرانی‌ها هم باید واقع‌گرا باشند. عملی نخواهد بود که آمریکا بدون آنکه مطمئن شود ایران بلافاصله مذاکرات برای توافقی را آغاز می‌کند که دستکم یک برنامه زمان‌بندی شده دارد و به حل و فصل موضوع موشک‌های بالستیک می‌پردازد، معافیت اقتصادی اعمال کند. ایرانی‌ها از زمان مذاکرات پشت در‌های بسته باید بدانند که مذاکرات یک فرآیند تکراری، همانند دیگر فرآیند‌های کنترل تسلیحات است که در آن یک توافق سنگ بنای مذاکرات بیشتر می‌شود. توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قرار بود آغاز دیپلماسی با ایران باشد نه پایان آن. هر دو طرف باید به دنبال کاهش گسترده‌تر تنش‌ها باشند.» آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران، توقف تهدید‌ها درباره مجرا‌های حیاتی عبور کشتی‌ها و توقف استفاده از عراق به‌عنوان صحنه رقابت ایران و آمریکا از جمله مواردی است که نیویورک تایمز به‌عنوان راهکار‌های تنش‌زدایی برمی‌شمرد. برنز در ادامه می‌نویسد که «دو طرف باید از این تنش‌ها در خلیج فارس یک فرصت بسازند و به جنگ یمن خاتمه دهند. این درگیری‌ها نه تنها یک تراژدی انسانی وخیم است، بلکه یک چالش استراتژیک برای شرکای آمریکا در منطقه خلیج فارس و لکه ننگی برای سیاست خارجه آمریکاست. با توجه به نقش مهم ایران در ایجاد ثبات در منطقه، افغانستان موضوع دیگری است که می‌توان در مورد آن بحث کرد.» برنز در این مقاله که به‌صورت مشترک با جیک سولیوان، سیاست‌گذار آمریکایی، عضو ارشد بنیاد کارنگی، مشاور امنیت ملی جو بایدن در دوران اوباما و مشاور ارشد سیاست‌گذاری کمپین هیلاری کلینتون در رقابت‌های ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ نوشته است، افزود: «اگر از ما مسیر دیپلماسی با ایران را می‌پرسیدید، می‌گفتیم از اینجایی که امروز در آن هستیم آن را آغاز نمی‌کردیم. واقعیت، اما این است که حالا در این نقطه هستیم و می‌دانیم که به چه سمتی پیش می‌رویم به‌ویژه با توجه به عوامل دخیل دوجانبه در تهران و واشنگتن. اکنون ما آخرین، و بهترین شانس خود را برای دیپلماسی پیش‌رویمان داریم. باید آن را مغتنم بشمریم.»

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

برنز در مصاحبه مفصلی که قبلا با پایگاه آتلانتیک انجام داده بود، اقدام دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای برجام را «اشتباهی جدی» توصیف کرده بود. او گفته بود: «اولا گمان می‌کنم خروج از این توافق (برجام) اشتباهی جدی بود. فکر می‌کنم این اقدام باعث شد توانایی ما برای مقابله با رفتار‌های ایران در منطقه کاهش پیدا کند.»

دیپلمات بازنشسته آمریکایی همچنین ادعا کرد خروج از برجام با ایجاد اختلاف میان ایالات‌متحده و نزدیک‌ترین متحدانش در اروپا همان کاری را انجام داده که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به‌دنبال آن بوده است.

برنز درباره خروج آمریکا از برجام نیز تاکید کرده بود: «من فکر می‌کنم این اقدام باعث وارد آمدن لطماتی فراتر از موضوع ایران شد و با افزایش اختلاف‌افکنی میان ایالات‌متحده و متحدان اروپایی ما همان کاری را که پوتین می‌خواست برای او انجام دادیم.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ به‌طور یک‌جانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. همچنین دولت آمریکا بعد از خروج از برجام کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته و در تلاش است کشور‌های دیگر را به حمایت از تحریم‌های یک‌جانبه علیه ملت ایران فرا بخواند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.

مردم نگران افزایش قیمت‌ها نباشند

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
تاکید دوباره دولت و وزرای اقتصادی با تدابیر دستگاه‌های نظارتی برای رصد بازار، هیچ نگرانی برای افزایش قیمت‌ها به علت اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حیاط پاستور امروز در حالی میزبان خبرنگاران بود که موضوع اصلی پرسش‌ها را اغتشاشات اخبر تشکیل می‌داد. تاکید دوباره دولت و وزرای اقتصادی با تدابیر دستگاه‌های نظارتی برای رصد بازار، هیچ نگرانی برای افزایش قیمت‌ها به علت اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد و به ویژه در حوزه حمل و نقل با افزایش سهمیه خودرو‌هایی که در این بخش فعال هستند نرخ کرایه‌ها و همچین حمل بار افزایش نخواهد یافت.
نامه‌نیورنامه‌نیور16 ساعت قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.
خبر فوریخبر فوری15 ساعت قبل
سخنگوی دولت گفت: در دولت یازدهم این بار سوم است که قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند. علی ربیعی سخنگوی دولت، طی گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت قبل از افزایش قیمت بنزین اطلاع‌رسانی نداشت و مردم را قانع نکرد؟ گفت: اقناع سازی درباره افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می‌کنم چرا برخی بزرگان انتقاد می‌کنند که چرا ما در موضوع افزایش قیمت بنزین اقناع سازی انجام نداده‌ایم. سخنگوی دولت افزود: یکی دو نفر از بزرگان هم دیدم چنین حرفی زده بودند. ربیعی افزود: بحث پیرامون اینکه قیمت حامل‌های انرژی باید به فوب خلیج فارس برسد بحث تازه‌ای نیست و مدتهاست صورت می‌گیرد، اما مردم، چون تصوری از آثار این تصمیمات نداشتند دقت نکردند، اما نخبگان به این موضوع دقت داشتند. دولت در کنار مردم است و زندگی سخت مردم را درک می‌کند و خیلی مسئولان زندگی شان شبیه زندگی مردم است و تصور نشود ما به فکر مردم نیستیم.
مازن آنلاینمازن آنلاین10 ساعت قبل
در بررسی‌های میدانی خبرنگار ایرنا از خانواده‌های متعدد مشخص شد نه تنها استفاده از حمل و نقل عمومی در اولویت مردم مازندران نیست، بلکه عموم مردم انتقادهای بجا و منطقی نسبت به ساختار حمل و نقل عمومی دارند که گویی هنوز به گوش مسئولان نرسیده است. مریم سعادتی از ساکنان شهر بابل که از قضا دارای یک دانش آموز است نیز اظهار داشت: خودروهای حمل و نقل عمومی کاملا بی کیفیت هستند و هیچ راحتی برای سرنشینان در نظر نمی‌گیرند. این شهروند آملی گفت: آنچه مسلم است این که برای حمل و نقل عمومی در مازندران کارهای اساسی که منطبق با نیاز مردم باشد انجام نگرفته است. مثلا شهرهای مازندران به هم نزدیک هستند اما هنوز بیشتر مناطق حمل و نقل ریلی ندارند در حالی که در همه جای دنیا حمل و نقل ریلی ارزان‌تر و ایمن‌تر است. برچسب‌هابنزین مدیریت مصرف انرژی مازندران حمل و نقل عمومیپروندهٔ خبریسهمیه‌بندی و نرخ جدید بنزین

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

نگاهی به فیلم «پادشاه» | آب توبه برای دودمان خونخوار

تسنیم2 دقیقه قبل

راه‌های درمان ریزش مو

اقتصاد آنلاین4 دقیقه قبل

کمالوند: اخلاق کی‌روش بیشتر به درد فوتبال ایران می‌خورد

اقتصاد آنلاین10 دقیقه قبل

کمالوند: اخلاق کی‌روش بیشتر به درد فوتبال ایران می‌خورد

اقتصاد آنلاین10 دقیقه قبل

بختیار: بروکراسی پیچیده یکی از عمده‌ترین مسائل بازدارنده برای تولید کنندگان است

ایسنا15 دقیقه قبل