بدن ما چقدر ورزش نیاز دارد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سلامت
بدن ما چقدر ورزش نیاز دارد؟

بدن ما چقدر ورزش نیاز دارد؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
مسابقه اسپاین (Spine) واقعا ظالمانه است! در این مسابقه که در منطقه پناینز انگلستان در سرمای زمستان برگزار می‌شود، داوطلبان باید مسیر سخت ۱۷۴ کیلومتری را در ۶۰ ساعت به پایان برسانند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم، ۵۴۰۰ متر از این مسیر، صعود از کوه‌های سخت است که می‌توان آن را با دو بار صعود از مونت بلانت، بلندترین کوه رشته‌کوه‌های آلپ مقایسه کرد. همیشه متخصصان سلامت گفته‌اند ورزش برای بدن مفید است و همچون دارو عمل می‌کند. پس اگر ورزش واقعا داروست، این مسابقه می‌تواند نوعی مصرف بیش از حد دارو باشد! در‌حال حاضر صدها مسابقه از این نوع در سراسر دنیا شکل گرفته‌ که مشتاقان بسیاری را به خود جذب می‌کند. اما در مقابل افرادی هم هستند که علاقه‌ای به تحرک ندارند. با این حال می‌دانیم ورزش برای جسم و روانمان سودمند است. اما پرسش مهم این است که بدن ما به چه میزان ورزش نیاز دارد؟

اجداد ما از گذشته‌های دور به شکار و جمع‌کردن غذا می‌پرداختند و اساس زندگی‌شان بر‌مبنای کار فیزیکی طاقت‌فرسا بود. آنها برای تهیه غذا، باید ساعت‌ها تلاش می‌کردند و هر‌کسی که فعالیت بیشتری داشت، غذای بیشتری به دست می‌آورد و می‌توانست فرزندان بیشتری داشته باشد. به این ترتیب میل به تحرک به نسل‌های بعدی منتقل شد.

بعدها انسان به‌گونه‌ای رشد کرد که در برابر انجام کار سخت می‌توانست پاداش بگیرد. این پاداش ترشح هورمون‌های اندورفین و اندوکانابینوئید است. این هورمون‌ها داروهای طبیعی بدن هستند که حال روحی ما را خوب می‌کنند. ورزش و تحرک می‌تواند موجب ترشح این هورمون‌ها شود. در این دوره بود که انسان دونده متولد شد، اما هنوز هم در کنار حس دویدن، میل به استراحت که در ذات ماست، ما را به تنبلی فرامی‌خواند.

در دنیای مدرن، محیط‌زیست‌مان بسیار تغییر کرده است. امروزه با تکیه بر فناوری‌های جدید گرسنه نمی‌مانیم و مشکلات اجداد شکارچی-گردآورنده‌مان را نداریم. پرخوری آن‌قدر ساده شده که ما را گرفتار بیماری‌های قلبی، چاقی، دیابت و دیگر مشکلات شهرنشینی می‌کند.

خطرات تنبلی و نقش ورزش در سلامت بدن

برای درک این‌که چقدر باید ورزش کنیم، باید بدانیم حرکات ورزشی چه فایده‌ای برای بدن ما دارند. ورزش، ماهیچه‌ها و قلب‌مان را قوی نگه می‌دارد. تعداد ضربان قلب را افزایش می‌دهد، سلامت و انعطاف رگ‌های خونی را حفظ و بدن را برای انجام ورزش‌های هوازی آماده می‌کند.

حفظ قدرت و آمادگی هوازی به ویژه وقتی سن‌مان بالا می‌رود، مهم است. خطر مرگ در بزرگسالانی که می‌توانند حداقل ۳۶۵ متر در یک آزمون استاندارد شش دقیقه‌ای راه بروند، در مقایسه با همسالان خود که کمتر از ۲۹۰ متر می‌توانند در چنین آزمونی راه بروند، تا یک دهه به نصف می‌رسد. همچنین ورزش از التهاب مزمن بدن می‌کاهد. مقدار تولید هورمون‌های تولیدمثل مانند تستوسترون، استروژن و پروژسترون را بهبود می‌بخشد و از واکنش فیزیولوژی بدن به اضطراب می‌کاهد. التهاب مزمن و اضطراب، قاتل‌های خطرناکی‌اند و مسؤول بیشتر بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت، بیماری‌های ذهنی و دیگر مشکلات جسمی هستند.

ورزش‌های هوازی روند جریان خون را به مغز افزایش می‌دهند و باعث آزادسازی مولکول‌هایی می‌شوند که نسل جدیدی از سلول‌های مغزی را تحریک کرده و در عین حال سلول‌های قدیمی را سالم نگه می‌دارند.

دویدن، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی هم به کمک مغز می‌آیند و علائم بی‌شمار مغزی را که در حفظ تعادل، جهت‌یابی و درک شناختی‌مان نقش دارند، هماهنگ می‌کنند. این هماهنگی به ما کمک می‌کند در دوران کهولت، گرفتار زوال عقل و دیگر مشکلات شناختی نشویم.

ورزش و مقدار مصرف کالری

برخلاف چیزی که به نظر می‌رسد، ورزش تنها کاری را که به خوبی انجام نمی‌دهد، مصرف کالری است. محققان در بررسی افراد بومی هادزا (Hadza) که ساکن تانزانیا هستند و شبیه انسان‌های شکارچی-گردآورنده زندگی می‌کنند) به این نتیجه رسیدند آنها در روز همان‌قدر کالری می‌سوزانند که یک انسان شهرنشین با سبک زندگی مدرن کالری مصرف می‌کند! در واقع بدن این افراد با سبک زندگی‌شان تنظیم شده و با مصرف کمتر انرژی می‌توانند پنج تا ده برابر افراد معمولی شهرنشین، فعالیت داشته باشند. بنابراین باید گفت ورزش مقدار مصرف کالری روزانه را تغییر نمی‌دهد، بلکه چگونگی مصرف آن را تعیین می‌کند. این خبر می‌تواند برای آنهایی ناگوار باشد که برای کاهش وزن، فقط به ورزش تکیه می‌کنند. اما نشان می‌دهد چرا تحرک در دنیای مدرن بسیار مهم است. بدن ما در این دنیای بی‌تحرک، مقدار زیادی ذخیره کالری دارد در نتیجه، فعالیت‌های فیزیولوژی مانند التهاب یا واکنش‌های فرار یا مبارزه، که به‌طور طبیعی کوتاه‌مدت و کم هستند، همیشه در ما وجود دارند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

بخش تاریک ورزش

ورزش با تمام خوبی‌هایی که دارد، جنبه تاریک هم دارد. اثرات سرکوب‌کننده ورزش می‌تواند عملکردهای ضروری بدن را کاهش دهد. افرادی که مشغول ورزش‌ها و فعالیت‌های سخت و شدیدی هستند، در مقایسه با افرادی که فقط چند روز در هفته ورزش می‌کنند، نرخ مرگ‌ومیر بالاتری دارند. برخی از ورزشکارها هم به سندرم ورزش افراطی مبتلا می‌شوند. این سندرم، سیستم ایمنی و باروری را ضعیف می‌کند. از تعداد گلبول‌های قرمز خون می‌کاهد و میل جنسی افراد و مقدار تخمک‌گذاری را در زنان کاهش می‌دهد. ورزش در این حالت نه تنها مفید نیست بلکه ضرر هم می‌رساند.

نتیجه بررسی‌ها

برای بیشتر ما که در فضای راحتی رشد کرده‌ایم، روزانه دو ساعت کار فیزیکی به نظر دشوار می‌آید. اما افرادی که این مقدار زمان در روز تحرک دارند، از فواید آن استفاده کرده‌اند. نتایج تحقیقی روی کارگرهای پستچی بریتانیایی که روزانه برای حمل نامه‌ها، ۱۵هزار قدم راه می‌رفتند نشان داد وضعیت متابولیک قلبی آنها به اندازه انسان‌های شکارچی-گردآورنده خوب بوده است و این افراد در واقع در شهری از بریتانیا زندگی می‌کنند که مردمانش، کوتاه‌ترین عمر را در بریتانیا دارند. محققان به این نتیجه رسیده‌اند میزان بهینه ورزش در روز برابر با ۱۵هزار قدم پیاده‌روی است. بررسی‌های مختلف علمی نشان داده است فقط ۲۵ دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط تا سخت در روز می‌تواند از خطر مرگ‌ومیر تا ۲۵درصد بکاهد. یا افرادی که صددقیقه در روز یا بیشتر پیاده‌روی می‌کنند، ۸۰درصد کمتر از افراد کم‌تحرک به مرگ زودهنگام مبتلا می‌شوند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه می‌کند، افراد باید حداقل روزی ۲۵دقیقه تمرین‌های ورزشی متوسط تا سخت داشته باشند. محققان می‌گویند، بهتر است مانند بومیان هادزا تحرک روزانه داشته باشیم. افرادی که بیشتر روزشان را جلوی رایانه می‌گذرانند، باید تمرین‌های ورزشی بیشتری داشته باشند و در بررسی محققان استرالیایی روی ۱۵۰ هزار نفر مشخص شد، این افراد باید حداقل روزی یک ساعت ورزش‌های سنگین انجام دهند تا اثرات منفی ساعات کار روی سلامت‌شان را خنثی کنند. اگر نمی‌توانید روزانه دو ساعت تحرک یا ۱۵ هزار قدم پیاده‌روی داشته باشید، نگران نباشید. بررسی‌ها نشان داده است حتی فقط با ۳۰ دقیقه ورزش متوسط در روز هم می‌توانید سلامت بدن و کیفیت زندگی‌تان را افزایش دهید.

محققان می‌گویند، اگر روشی برای فعال ماندن پیدا کردید، به طوری‌که توانستید مراکز پاداش مغزتان را تحریک کنید و حال جسم و روح‌تان خوب شد، پس کارتان را درست انجام داده‌اید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف20 ساعت قبل
علائم ذات الریهعلائم ذات الریه می‌تواند از خفیف تا مرگ آور متفاوت باشد. برخی از این ویروس‌ها شامل ویروس آنفلوانزا، ویروس همگام تنفسی (RSV)، ویروس عامل سرماخوردگی یا رینو ویروس‌ها هستند. درمان ذات الریهدرمان ذات الریه به نوع و شدت آن و سلامت عمومی فرد بستگی دارد. داروهای تجویزیپزشک ممکن است برای کمک به درمان ذات الریه دارو تجویز کند. سایر نکات پیشگیریعلاوه بر واکسیناسیون، موارد دیگری وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از ذات الریه به کار ببندید.

علت کمبود انسولین دولتی در کشور چیست؟

مهرمهر19 ساعت قبل
دکتر جهانپور درباره علت کمبود انسولین دولتی گفت: به علت سود کم در انسولین قلمی بسیاری از داروخانه‌ها آن را نمی‌فروشند. یک سری داروخانه‌ها مشخص شده‌اند که همه می‌توانند از آن‌ها بگیرند.
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
، علایمی که هنگام سکته مغزی به سراغ همه می‌آید و اگر اطرافیان متوجه آن شوند می‌توانند کمک کنند. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری می‌یابد که بدانیم سن سکته مغزی کاهش یافته و ممکن است هنگامی که از عرض خیابان عبور می‌کنیم جوانی در کنارمان به زمین بیفتد و سکته کند. نکته مهم دیگر این است که سکته مغزی همچنان به عنوان علت مهم و اصلی ناتوانی‌ها در کشور شناخته می‌شود. کاهش سن سکته مغزیهم اکنون سکته‌های مغزی در سنین ۴۰ سال و در بعضی موارد زیر ۴۰ سال هم دیده شده است. اگر در کمتر از چهار ساعت بتوانیم بیمار سکته مغزی از نوع بدون خون ریزی‌دهنده را به بیمارستان برسانیم، حتما می‌توانیم اقدامات خیلی خوبی برایش انجام دهیم.
انتخابانتخاب14 ساعت قبل
سلنا گومز خواننده جوان و پرطرفدار می‌گوید برخی از مردم به علت اضافه وزن و ابتلا به بیماری بارها به وی حمله کرده و در فضای مجازی او را ناراحت کرده‌اند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، سلنا گومز در صحبت‌های اخیر خود تاکید کرده که در جریان مبارزه با بیماری لوپوس دچار اضافه وزن شده است و هواداران و مخاطبان مرتب به او توهین کرده‌اند. سلنا گومز فاش کرده که چگونه در برخی از سخت‌ترین دوران زندگی خود تحت فشار قرار داشته است. سلنا می‌گوید: "من از زندگی و زندگی خودم بسیار خوشحالم. من اهمیتی نمی‌دهم که خودم را در معرض دید همه قرار دهم و آنچه را که آنها می‌گویند را بشنوم. "
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، در حکم محمد یوسفی آمده است: گسترش فزاینده فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و آثار چشمگیر آن بر ابعاد زندگی فردی و اجتماعی و نقش بی بدیل فضای مجازی در دنیای رسانه‌ای، لزوم سرمایه‌گذاری هدفمند و گسترده در جهت بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌های دنیای مجازی را بیش از پیش ضروری ساخته است. در کنار استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها، صیانت از ارزش‌ها و پیشگیری از آسیب‌ها از اهم اولویت‌ها در فضای رسانه‌ای مجازی است لذا با توجه به رویکرد‌های جدید رسانه‌ای و جایگاه ویژه فضای مجازی به موجب این حکم به سمت مدیریت فضای مجازی شبکه رادیویی سلامت منصوب می‌شوید. در ادامه این حکم تصریح شده است: از شما انتظار می‌رود ضمن تعامل و همکاری با سایر عوامل و پیگیری‌های مستمر و برنامه‌ریزی‌های کارشناسی شده به مواردی همچون تثبیت و تقویت جایگاه فضای مجازی به عنوان بازوی موثر رادیو سلامت در اثرگذاری و پیام‌رسانی مطلوب، توسعه محتوا و خدمات کارآمد و رقابتی با سیاست‌های کلی سازمان به صورت اعم و سیاست‌های رسانه‌ای شبکه به صورت اخص، برخورداری از ابتکار عمل، خلاقیت و تعامل برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های فضای مجازی در ارتقاء سلامت جامعه و ارائه گزارش‌های منظم و موثق به صورت دوره‌ای در ارتباط با فعالیت‌های فضای مجازی شبکه اهتمام جدی داشته باشید. گفتنی است: محمد یوسفی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است و پیش از این مدیریت تامین برنامه و آرشیو پرس تی وی، مدیریت آرشیو معاونت برون مرزی، رئیس دفتر معاون برون مرزی، مدیر دفتر و روابط عمومی مرکز طرح و برنامه صدا و سیمای جمهوری اسلامی را بر عهده داشته داشته است. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر