گزارش| افشای بخش‌هایی از مکالمه رهبر اپوزیسیون و رئیس کمیته امنیت تاجیکستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
گزارش| افشای بخش‌هایی از مکالمه رهبر اپوزیسیون و رئیس کمیته امنیت تاجیکستان

گزارش| افشای بخش‌هایی از مکالمه رهبر اپوزیسیون و رئیس کمیته امنیت تاجیکستان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
افشای بخش‌های تازه‌ای از گفت‌و‌گوی ۳ ساعته رهبر حزب نهضت اسلامی و رئیس شورای عالی امنیت ملی تاجیکستان در سال ۲۰۱۵، ابعاد تازه‌ای را از تحولات پس از سپتامبر ۲۰۱۵ و ممنوع شدن فعالت حزب نهضت اسلامی منتشر کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حوادث سال ۲۰۱۵ در تاجیکستان که منجر به بسته شدن، ممنوعیت فعالیت و دستگیری شمار زیادی از اعضای ارشد حزب نهضت اسلامی گردید، همچنان یکی از معماهای حل نشده آسیای مرکزی محسوب می‌شود. این حزب که از جمله احزاب اسلام‌گرای معتدل و تنها حزب اسلامی قانونی منطقه بود، در یک فرایند چندساله به مرور محدود و محدودتر شد و در نهایت به بهانه حوادث سپتامبر ۲۰۱۵ بسته شد. با این حال هر چه زمان می‌گذرد، ابعاد و جزئیات بیشتری درباره آن حوادث منتشر می‌شود. اخیرا، طی مصاحبه‌ای که محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی و رئیس پیمان ملی تاجیکستان، با پایگاه اینترنتی «اصلاح» داشته است، بخش‌هایی از گفت‌و‌گوهای شخصی‌اش با سیمومن یتیم‌اف، رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان را منتشر کرده است. محور اصلی این گفت‌و‌گوی ۳ ساعته بستن حزب نهضت اسلامی به دستور دولت بوده است.

در این گفت‌و‌گو کبیری با اشاره به این که وی در رشته دکتری علوم سیاسی تقریبا در یک دوره با یتیم‌اف مشغول به تحصیل بوده است، می‌گوید: ما تقریبا هم‌زمان و با هم در مقطع دکتری رشته علوم سیاسی پذیرفته شده بودیم. اما بعدتر ایشان که وزیر امنیت کشور بودند وقت پیدا کردند و به اتمام رساندند و ماشاءالله چندین کتاب هم نوشتند. من اما با این که کارم کمتر و وقتم بیشتر بود، فرصت نکردم. به هر حال، ما همچون ۲ سیاست‌شناس بعضا گفت‌و‌گوهایی داشتیم. بالاخره وقتی از منظر علم سیاست گفت‌و‌گوهایی صورت می‌گرفت، خیلی از مسائل روشن می‌شد.

در ادامه کبیری با اشاره به مساله بسته شدن حزب نهضت اسلامی اظهار می‌دارد: به عنوان مثال، وقتی من در مورد بستن حزب نهضت اسلامی تاجیکستان استدلال می‌کردم که به ضرر دولت و ملت است، او به عنوان یک سیاست‌شناس می‌فهمید که این تحلیل درست است. تایید هم می‌کرد. اما یک زمان یادش می‌آمد که به عنوان رئیس کمیته امنیت ملی با من صحبت می‌کند و برمی‌گشت می‌گفت که تصمیم گرفته شده است و ما باید بر اساس این صحبت کنیم که حزب بسته می‌شود، چون دستور از بالا آمده است. در نهایت می‌گفت: حالا این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که حزب را چطور و در چه شرایطی می‌بندید. نهایت صحبت ایشان این بود که تصمیم بستن نهضت گرفته شده است و دیگر راه بازگشتی وجود ندارد. اگر خودمان فعالیت حزب را قطع نکنیم، دولت فعالیت ما را متوقف خواهد کرد.

کبیری در ادامه می‌افزاید: حتی یادم هست که گفتم این امور داخلی نهضت است که چه کاری کند، و ما آماده هستیم که تغییر نام دهیم و حتی من از رهبری حزب بروم. حرف این موارد هم در درون نهضت از قبل وجود داشت. این صحبت در ماه مارس بود و در ماه سپتامبر مجمع سالانه داشتیم که باید هم آیین‌نامه جدید را تصویب می‌کردیم، هم برنامه و رهبری جدید را حزب انتخاب می‌کرد، که تغییر نام نهضت نیز در همان جا پیش‌بینی شده بود. اما ایشان اصرار می‌کردند که این کار باید تا قبل از ماه سپتامبر انجام شود و خوب هم این است که به دست خود ما انجام شود، تا بعدا نگویند حکومت این کار را کرد. در نهایت ما دو نفر نتیجه گرفتیم که من به دلیل آن که از خارج از کشور دعوت داشتم سفرم را بروم، حدودا ۱ ماه در ترکیه می‌مانم و باز می‌گردم و این مکالمه را دوباره ادامه خواهیم داد.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

رهبر حزب نهضت اسلامی همچنین در پاسخ به سوالی از سوی مجری که پیرامون زورگویی و تحکم یتیم‌اف نسبت به وی در این گفت‌و‌گو پرسیده بود، اظهار داشت: نه، انصافا در این حد نبود که بگوید ما را حبس می‌کنند یا موارد اینچنینی. فقط می‌گفتند حزب بسته می‌شود. پیشنهاداتی را هم مطرح کرده بودند که بیایید وزیر شوید و با یک تیم ۱۰ نفره، چند مقام و منصب را در یک وزارتخانه بگیریم. حتی وقتی که من گفتم منصب نمی‌گیرم و وظیفه نمی‌خواهم، پیشنهاد جالب دیگری را هم مطرح کرد. او گفت که اگر می‌خواهید دوباره در پارلمان باشید، ما باید حزب فعلی (نهضت) را ببندیم، آن‌ها یک حزب جدید برای ما تاسیس می‌کنند و حتی آیین‌نامه‌اش را خودش می‌نویسد و ما در یک انتخابات میان‌دوره‌ای دوباره عضو پارلمان می‌شویم. آنجا بود که من گفتم این دیگر چه حزبی است که یک مقام دولتی تاسیسش کند و آیین‌نامه آن را هم بنویسد؛ می‌شود همچون احزاب دیگری که امروز وجود دارد.

رئیس پیمان ملی در انتها همچنین وقتی مجری پیرامون محل برگزاری این جلسه ۳ ساعته، تصریح کرد: وقتی مساله ملاقات مطرح شد، من پیشنهاد کردم که در منزل من این ملاقات صورت بگیرد. چرا که پیش از جلسه با شخص یتیم‌اف، یک هیات به نمایندگی از کمیسیون امنیت آمده بودکه ۳ نفر از جمله معاون وی بودند. دقیقا روز ۲ یا ۳ مارس همان سال بود. هدایایی هم آوردن از سوی رئیس‌جمهور که من میان همسایه‌ها تقسیم کردم و پیشنهاد وظیفه هم همانجا مطرح شد. بعد از آن هم جلسه با یتیم‌اف هماهنگ شد که آن‌ها اتاق شخصی یتیم‌اف در کمیته امنیت را پیشنهاد دادند، اما من گفتم در منزل ما باشد. در نهایت ما گفت‌و‌گو کردیم و ۳ ساعت این مکالمه طول کشید.

محی‌الدین کبیری در پایان پیرامون چگونگی حوادث پس از این گفت‌و‌گو اظهار داشت: من قرار بود بعد از یک ماه برگردم و این گفت‌و‌گو را ادامه دهیم. اما زمانی که من در خارج از کشور بودم، دادستانی کل کشور حکم صادر کرد و اگر یادتان باشد در رسانه‌ها منتشر شد و علیه من پرونده جنایی باز کردند. اینجا بود که من در وضعیتی ماندم که به کشور باز گردم و زندانی شوم، یا در خارج بمانم. این بود که من مساله را با شورای سیاسی نهضت به مشورت گذاشتم که شورای سیاسی با اکثریت آرا تصمیم گرفت که من در خارج بمانم، چرا که بازگشت من خطر داشت. ممکن بود مشابه آن چه سر زید سعیداف آمد، برای من هم تکرار شود. این هم داستان جالبی دارد که شاید بعدا فرصت صحبت درباره آن باشد. دقیقا همان گروهی که زید سعیداف را در فرودگاه بازداشت کردند، وقتی فهمیدند من ممکن است به کشور باز گردم، با من تماس گرفتند و گفتند که نمی‌خواهند من را مانند زید سعیداف، حبس کنند. به من توصیه کردند که به کشور باز نگردم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرا چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت.

شعله‌ورکردن آتش‌ اعتراضات باشایعات بنزینی

فارسفارس1 روز قبل
مجله فارس پلاس: بنزین گران شد؛ خبری که طی ۴۸ ساعت گذشته سرخط اتفاقات زیادی شده است. اما این اتفاق باعث شده شایعات فراوانی حول آن دست به دست شود؛ از کشته شدن یک جوان تا به آتش کشیده شدن پمپ‌بنزین‌ها. هنوز چندساعتی از اعلام خبر سهمیه‌بندی بنزین نگذشته بود که اولین پمپ‌بنزین در تهران آتش گرفت؛ البته در فضای مجازی. تصاویر، دود شدیدی در پمپ‌بنزین خیابان شریعتی را نشان می‌داد که آتش آن در جوی‌های خیابان نیز جاری بود. نقل قولی در یک صفحه جعلی منتسب به سرمربی تیم ملی ایران منتشر شد که شکست ایران را به گردن مسائل سیاسی می‌انداخت.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
سوالی درباره علت بی ثباتی در بازار مسکن از وزیر راه و شهرسازی اعلام وصول شد. به گزارش ایسنا، علی اصغر یوسف نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان جلسه علنی عصر امروز یکشنبه موارد اعلام وصولی را به شرح ذیل اعلام کرد: طرح استفساریه بند الف ماده ۴۵ قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعهسوال ملی مسعود گودرزی نماینده ممسنی از وزیر راه و شهرسازی درباره علت بی ثباتی در بازار مسکنسوال ملی سید قاسم جاسمی نماینده کرمانشاه از وزیر کشور درباره علت عدم جلوگیری از قاچاق دام زنده در غرب کشورسوال ملی حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر از وزیر کشور درباره علت عدم اقدام موثر در زمینه جلوگیری از قاچاق دام زنده. انتهای پیام
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که قریب به ۴۸ ساعت از اعلام یکباره و بی مقدمه خبر اصلاح قیمت بنزین می‌گذرد، مردم ایران هنوز در شوک ناشی از این افزایش هستند. نیروهای انتظامی هم سعی در مدیریت این اعتراضات مسالمت آمیز داشتند. غارت فروشگاه‌ها و به آتش کشیدن خودروهای شهروندان از دیگر اتفاقات تلخ چند ساعت گذشته در چند نقطه ایران است. بهبهان، قائمشهر، کازرون، اسلامشهر و شهریار دیگر شهرستانهایی هستند که گزارش‌ها حکایت از انحراف اعتراضات مردمی به سمت خشونت و تخریب اموال عمومی یا آسیب رساندن به اموال شهروندان دارد. در این میان فقدان اطلاع رسانی دقیق دولتی‌ها از ابعاد مختلف طرح اصلاح قیمت بنزین و نیز طرح اعطای حمایت‌های معیشتی کاملا محسوس است و به نظر می‌رسد خلاء آن در مقطع کنونی تنها با مواجه مستقیم رئیس جمهور و به میدان آمدن وی قابل جبران است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری15 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری15 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

وسوسه‌های زن شوهردار مشهدی کار دستش داد

رکنا13 دقیقه قبل

۵ نظامی مصری در حمله افراد مسلح کشته شدند

تابناک14 دقیقه قبل

اعلام نحوه دریافت «دیپلم مجدد»

ایسنا14 دقیقه قبل

نبرد سنگین ارتش سوریه با جبهه النصره در حومه لاذقیه

تابناک15 دقیقه قبل

خلاصه بازی لوکزامبورگ ۰-۲ پرتغال (مقدماتی یورو ۲۰۲۰)

طرفداری15 دقیقه قبل

حملات موشکی به منطقه سبز بغداد

تابناک16 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1