ثروت واقعی به مال نیست، به حال خوب است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اجتماعی
ثروت واقعی به مال نیست، به حال خوب است

ثروت واقعی به مال نیست، به حال خوب است

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-در هزاره سوم، کلمه فقیر فقط به کسی که نان برای خوردن و جایی برای خوابیدن ندارد، اطلاق نمی‌شود، بلکه نداشتن حال خوب و امید، خود به نوعی فقر محسوب می‌شود که ادامه روند آن، آسیب‌های اجتماعی فراوانی به بار می‌آورد که زیانش بیشتر از نداشتن نان شب است.

تا چند سال پیش، که همسایه از همسایه خبر داشت و به اصطلاح لفظ «خانه یکی بودن» پرمعنا بود، دارا و ندار در کنار هم می‌نشستند و بساط دورهمی برقرار بود. کسی، پز داشته‌های مالی اش را نمی‌داد و در برخورد با همسایه کم بضاعت کمر به خدمت می‌بست و دیگری صورتش از نداشته هایش سرخ نمی‌شد و با شادی پذیرای همگان بود.

خاطرات خوش سفرهای همسایگی و روزگار قدیم و جدید، نقل محافل بود و از بغض نداری و صحبت درباره عوامل مختلف این نداری، خبری نبود. این ادعا را می‌توان در سکانس فیلم «میهمان مامان» به کارگردانی رخشان بنی اعتماد دید، آن جا که مادری با ترس نداری، میزبان پسرخواهر و نامزدش می‌شود و دائم کاسه چه کنم چه کنم به دست می‌گیرد. اما حضور همسایگان دارا و ندارش و پهن شدن سفره‌های رنگین، شبی به یاد ماندنی برایش می‌سازد که اشک شوق می‌ریزد.

سفره‌ای که این روزها، اثری از آن نیست و افراد پشت درهای بسته خانه‌ها، سفره خالی خود را می‌تکانند تا مبادا آبرویش نقل محافل دیگران شود. بر همین اساس، نه تنها فقر را مزه مزه می‌کند بلکه حال خوبی هم ندارد و با بحران‌های روحی روانی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند.

فقر حالی از فقر مالی بدتر است

به باور مشاوران، حال خوب و داشتن احساس خوب نسبت به خود، از جمله مهم‌ترین عوامل برای پیشبرد زندگی فردی، اجتماعی و شغلی است. چراکه وقتی حال فرد، خوب باشد و وجودش را با تمام کم و کاستی‌ها، تمام و کمال بپذیرد و از آن لذت ببرد، می‌تواند تا حدود زیادی در تمام جوانب زندگی موفقیت آمیزی را پیش روی خود ببیند.

موضوعی که عبدالمهدی امیراقبال مشاور و برنامه ریز آموزشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر آن تاکید کرد و گفت: هر فرد می‌تواند با وجود جیب خالی، با روش هایی نه چندان سخت، حال خوشی برای خود مهیا کند و اجازه ندهد چیزی یا شخصی سوهان روحش شود.

وی درباره این روش‌ها، ضمن یادآوری این که برای خوب شدن حال دل، از هیچ چیزی فروگذار نکنیم، توضیح داد: نخست افراد باید عشق به خود فرای نظر دیگران داشته باشند که در تعالی این مسیر، به برجسته سازی چهره مثبت خود و دیدن نیمه پر لیوان نیاز است. در غیر این صورت انتقادهای دیگران بر ما تاثیر می‌گذارد و با احساس نارضایتی از خود به خصوص هنگامی که اهدافمان منتهی به شکست شده است، همه را مقصر می‌دانیم.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

این مشاور و برنامه ریز آموزشی با تاکید بر این که برای رسیدن به موفقیت باید گذشته را به گذشته سپرد، تصریح کرد: احساس آرامش درونی باید از درون به وجود آید پس انتظار و توقع بی جا از اهداف خود نداشته باشیم و با خود به صلح برسیم. از اشتباهات درس بگیریم و آن را به تجربه تبدیل کنیم که این نشانه بزرگ شدن است.

امیر اقبال در ادامه این گفت و گو، خاطرنشان کرد: سرمنشا بسیاری از بیماری‌های جسمی، اختلالات روحی است پس بخشیدن را سرلوحه قرار دهیم چرا که حس عدم بخشش باعث تغییرات هرمونی و بروز سرطان و بیماری‌های بغرنج دیگر در افراد می‌شود.

وی با اشاره به این که گاه تنهایی لازمه زندگی و حال خوب پایدار می‌شود، یادآور شد: تلاش کنیم نگاه را از آدم‌های گذرای زندگی برداریم تا تاثیر فکر و اندیشه دیگران در زندگیمان کم شود و هرگز سعی نکنیم سد راه دیگران باشیم.

امیر اقبال در بخشی دیگر از سخنان خود، تاب آوری و صبر پیشه کردن را رمز بسیاری از موفقیت‌ها عنوان کرد و خاطرنشان کرد: از سختی‌ها نترسیم؛ وقتی هدف تصویر می‌شود و آرامش حاصل، دیگر بار منفی دیگران بر روی شما اثر نمی‌گذارد. درسی که باید از کرم ابریشم آموخت هنگامی که برای رسیدن به هدف غایی خود یعنی پروانه شدن، پیله‌ای حصارمانند دور خود می‌کشد و فارغ از نظر دیگران مسیر رشد و تعالی را طی می‌کند.

امروز پنجشنبه ۲۵ مهر ماه مصادف با ۱۷ اکتبر روز جهانی ریشه کنی فقر در دنیا نامگذاری شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای احد وظیفه درخصوص ارزیابی‌ها از بارش‌های اخیر در سراسر کشور افزود: با اینکه تنها دو ماه از سال آبی گذشته است، بارش‌های چند روزه در حد مناسبی بوده، اما در مقایسه با سال گذشته میزان آن کمتر است. وی ضمن تاکید بر اینکه در خصوص بارش‌ها نسبت به نرمال سالانه عقب ماندگی وجود ندارد، گفت: پیش بینی می‌شود در دو روز آینده که بارش‌ها در جنوب، مرکز و شرق کشور تداوم می‌یابد، کمبود بارش‌ها تا حدی جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه کرد: بارش‌های کردستان، آذربایجان‌های شرقی و غربی، کرمانشاه و ایلام نسبت به میانگین پایین‌تر است. وی وضعیت بارش‌های دو ماه گذشته سیستان و بلوچستان را در وضعیت مناسب‌تری نسبت به استان‌های غرب و شمال‌غرب کشور عنوان کرد و گفت: در سیستان و بلوچستان بویژه به دلیل خشکسالی‌های ممتد، فشار فراوانی به منابع آب‌های زیرزمینی آمده است و هم اکنون سطح آب چاه‌ها پایین است که می‌تواند شرایط نامطلوب را ادامه بدهد. وظیفه تاکید کرد: با یک سال باران خوب نباید انتظار داشته باشیم تا تمام آب‌هایی که طی سالیان گذشته به دلیل برداشت بی‌رویه مصرف شد، جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخشی از ارزیابی‌ها، وضعیت استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان و فارس را نامطلوب برشمرد و گفت: از سال آبی، دو ماه گذشته با این حال به نظر می‌رسد که طی ماه‌های آینده به ویژه دی ماه به بعد در جنوب غرب کشور بارش‌ها کمتر از حد نرمال شود.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مهدی جمالی نژاد تصریح کردد: بررسی شناخت منابع درآمدی شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و چگونگی اصلاح و تامین منابع جدید از اهداف تدوین لایحه درآمد‌های پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بوده که در این راستا کوشش شده است تا با بررسی و شناخت علمی ساختار درآمدی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و با بهره گیری از نظریات اقتصادی، مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی، تجارب سایر کشورها، برنامه‌های توسعه‌ای کشور و ظرفیت‌های موجود در شهر‌ها و روستا‌ها و با توجه به حفظ و ارتقاء کیفی فضا‌های شهری و روستایی به سئوالات اساسی در زمینه چگونگی تامین منابع درآمدی پایدار پاسخ داده شود. رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به اصلاح و تقویت منابع موجود درآمدی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در این لایحه گفت: علاوه بر تحکیم احکام قبلی و ساماندهی عوارض محلی، تامین منابع جدید درآمدی، شفاف سازی و نظام‌مند نمودن وضع عوارض توسط شورا‌های اسلامی شهر‌ها از مهمترین دستاورد تصویب کامل لایحه است. وی افزود: تسهیل و اصلاح فرآیند پرداخت اعتبارات پیش بینی شده در قوانین مختلف و سیاست گذاری و نظارت بر هزینه کرد اعتبارات شهرداری‌ها از دیگر نکات برجسته لایحه است.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری تهران، علیرضا قاسمی فرزاد در جلسه شورای آرد و نان با اشاره به وضعیت حمل آرد افزود: وضعیت حمل و توزیع آرد در استان تهران نیاز به ساماندهی و اصلاح دارد. وی سپس به ضرورت کاهش زمان حمل و توزیع آرد اشاره کرد و گفت:: وضعیت حمل آرد باید مطمئن و بدون دغدغه باشد و تا دو هفته دیگر پیگیری شود تا زمان حمل به سه تا یک هفته کاهش پیدا کند. مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران درباره الزام نانوایی‌ها به نصب بنر قیمت نان افزود: نصب برگه اعلام قیمت نان در نانوایی‌ها ضروری است و با واحد‌هایی که اقدام به انجام این کار نکرده‌اند برخورد می‌شود. قاسمی فرزاد گفت:: در راستای حفظ حقوق مردم و به منظور اعمال نظارت بر واحد‌های نانوایی با واحد‌های غیرمجازی که به تایید اتحادیه نمی‌رسند برخورد قانونی می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
وزیر دادگستری آلمان در این باره گفت: تصویربرداری از یک زن از زیر دامن یا تصویربرداری از خط سینه، نقض توهین آمیز و بدون توجیه حریم خصوصی این خانم است. دولت آلمان تصویربرداری زنان از زیر دامن را به عنوان جرم اعلام کرد. به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری آلمان، دولت آلمان قانونی را تصویب کرده که براساس آن عکاسی و فیلمبرداری از زنان از زیر دامن جرم اعلام شد. این قانون همچنین درباره افرادی است که از زنان عکس و فیلم هایی بگیرند که خط سینه زنان را بدون اراده آنها، برجسته کند. قبل از این در آلمان، تصویربرداری زنان از زیر دامن، غیرمجاز بود اما جرم نبود مگر اینکه فرد، اقدام به لمس یا توهین کند.

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری15 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری15 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

سرنوشت عروس خاورمیانه در هاله‌ای از ابهام

ایسنا15 دقیقه قبل

سرمایه گذاری نیروی هوایی آمریکا بر پرنده‌های نظامی یکبار مصرف!

اقتصاد آنلاین18 دقیقه قبل

وسوسه‌های زن شوهردار مشهدی کار دستش داد

رکنا22 دقیقه قبل

۵ نظامی مصری در حمله افراد مسلح کشته شدند

تابناک22 دقیقه قبل

اعلام نحوه دریافت «دیپلم مجدد»

ایسنا22 دقیقه قبل

نبرد سنگین ارتش سوریه با جبهه النصره در حومه لاذقیه

تابناک23 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1