راه آهن برقی گرمسار-اینچه برون و تهران-مشهد در دستور کار است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
راه آهن برقی گرمسار-اینچه برون و تهران-مشهد در دستور کار است

راه آهن برقی گرمسار-اینچه برون و تهران-مشهد در دستور کار است

مهرخبرگزاری مهر |
سمنان- رئیس دفتر رئیس جمهور، گفت: در راستای ارتقای خدمات ریلی و ناوگان حمل و نقل باری و مسافربری، برقی کردن مسیر گرمسار- اینچه بدون و تهران- مشهد از برنامه های در دست اقدام دولت است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظی در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان که بعد از ظهر پنج شنبه در استانداری برگزار شد، ضمن اشاره به قرار گیری سمنان در مسیر سوق الجیشی تهران- مشهد همچنین کریدور شمال-جنوب و نقش این استان در ترانزیت کالا و تردد مسافران، تاکید کرد: برقی کردن ناوگان ریلی مسیر گرمسار- اینچه بدون و تهران-مشهد از برنامه‌های در دست اقدام دولت است.

وی با بیان اینکه برخلاف آن چیزی که وجود دارد، نسبت به استان سمنان بی مهری شده است، افزود: همگان فکر می‌کنند به خاطر رئیس جمهور، به استان سمنان امتیاز ویژه‌ای داده که در واقع این چنین نیست.

استان سمنان ۴۲ ماده معدنی دارد

رئیس دفتر رئیس جمهور، ضمن تاکید بر اینکه می‌بایست احقاق حق این استان را دنبال کنیم، بیان داشت: در سفر نخست رئیس جمهور به سمنان ۹۶۲میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که ۸۳۸ میلیارد تومان آن جذب شد و در سفر امسال نیز اعتبارات خوبی را شاهد بودیم که امیدواریم تا پایان سال ٩٩ باقی مانده اعتبار سفر اول و دوم رئیس جمهوری به استان پرداخت شود.

واعظی با بیان اینکه از ٧٠ ماده معدنی در کشور، ۴٢ ماده در استان سمنان موجود است و تامین آب استان سمنان، منجر به آبادانی ایران می‌شود، گفت: مسئله آب، موضوع مهمی است و تامین آب استان از آب‌های زیرزمینی، سدها، رودخانه‌های استان و … مطالعه شده است از سوی دیگر در دولت تصمیم غیر علمی و تصمیمی که محیط زیست را به چالش بکشد گرفته نمی‌شود، در تصمیمات دولت تنها منافع یک استان تامین نمی‌شود.

وی در دیگر بخش سخنان خود ضمن بیان اینکه از سال گذشته با یکی از سخت‌ترین تحریم‌های بین المللی مواجه شدیم، ابراز کرد: دشمنان سعی کردند تا با استفاده از تمام ابزارهای سیاسی و امنیتی که در سراسر دنیا اختیار دارند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند اما موفق به این امر نشدند.

جنگ روانی دشمنان علیه افکار مردم

رئیس دفتر رئیس جمهور، ادامه داد: در کنار بحث تحریم‌ها جنگ تبلیغاتی و روانی گسترده‌ای از سوی دشمنان بر علیه ایران اسلامی راه افتاد که مثلث شکل دهی به آن‌ها، آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای منطقه بودند دشمنان به گونه‌ای برنامه ریزی کردند که نه تنها بر روی افکار عمومی بلکه بر روی رهبران جهان نیز تاثیر بگذارند و به دنیا بگویند که ایران نمی‌تواند در مقابل فشارها دوام بیاورد.

واعظی گفت: درست است که سال ۹۷، سال دشواری برای دولت و مردم بود و این جنگ و تبلیغات روانی به مراتب از جنگ و مقابله اقتصادی سختی‌های بیشتری داشت برای مثال تلقین شرایط نامناسب سبب می‌شد تا سرمایه گذاران برای ورود به ایران محتاط عمل کنند اما خوشبختانه با برنامه ریزی هایی که انجام شد مردم و کشورهای منطقه قبول کردند که جنگی در کار نیست و این یک دستاورد بزرگ برای ما بود.

وی با بیان اینکه جنگ روانی که ترامپ علیه ایران اسلامی را انداخت به مراتب دشوار‌تر بود از جنگ اقتصادی که ایران با آن روبرو بود، ابراز کرد: بسیاری از اقتصاد دانان پیش بینی می‌کردند که سال ۹۸ به مراتب بدتر خواهد بود اما امروز با همدلی که در کشور بین مردم و مسئولان به وجود آمد و همچنین کارهایی که مسئولان قوای سه گانه زیر پرچم رهبر معظم انقلاب اسلامی انجام دادند شاهد هستیم که سرمایه بزرگی برای عبور از بحران در ایران اسلامی شکوفا شده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

شرایط اقتصادی با سال قبل متفاوت است

رئیس دفتر رئیس جمهور، با بیان اینکه امروز شرایط اقتصادی و حتی دیگر بخش‌ها، کاملا متفاوت با سال گذشته است، گفت: با وجود تحریم‌ها بانک مرکزی توانست قیمت ارز را کاهش دهد و این شاخصی است که سیاست مداران و همچنین اقتصاد دانان متوجه آن هستند که تحریم‌ها بی اثر بود و علی رغم اینکه شرایط یاس و ناامیدی از سال گذشته به کشور تزریق می‌شد، امسال شاهد بودیم که ملت ما بدون اتکا به بیگانگان مایحتاج خود را تامین و از بحران عبور کردند.

واعظی ضمن اشاره به اینکه امروز شرایط بین الملل به مراتب از گذشته بهتر است، ابراز داشت: ما صراحتا اعلام کرده‌ایم که با همه کشورها دوست هستیم و با همسایگان ارتباط داریم لذا امروز روابط به آرامی تغییر کرده است ما به دنبال ارتباط با کشورهای آسیایی و اسلامی و … هستیم و گام به گام به این سمت حرکت می‌کنیم لذا امروز کشورهای منطقه و جهان می‌دانند که آمریکا به دنبال منافع خودش است و نمی‌توان به آن تکیه کرد.

وی به موضوعات منطقه‌ای اشاره کرد و افزود: اماراتی‌ها در حل مسائل با ایران پیش قدم شدند و ایران به دنبال روابط خوب با سایر کشور‌های منطقه نیز است از سوی دیگر شاهد تغییر ادبیات از سوی عربستان سعودی هستیم.

بازداشت زم صدای صهیونیست‌ها را درآورد

رئیس دفتر رئیس جمهور، همچنین به بازداشت روح الله زم اشاره کرد و گفت: اقتدار امنیتی ایران در روزهای اخیر به خوبی به نمایش گذاشته شد، سر شبکه آمد نیوز که توسط برادران سپاه دستگیر شده در خارج کشور صدای سرویس‌های امنیتی صهیونیستی را درآورده و این پیامی برای دیگران است که به مردم خود خیانت می‌کنند و خیال می‌کنند در دامن کشورهای دیگر امنیت دارند.

واعظی درباره اقتصاد و معاش مردم هم بیان کرد: نمی‌توان گفت وضعیت مردم در اوضاع خوبی قرار دارد بخشی از مردم ما و به خصوص طبقه متوسط به پایین مشکل دارند و تلاش داریم به این طبقه توجه بیشتر کنیم البته در این راه اقداماتی نیز صورت گرفته که برنامه ریزی ویژه برای حقوق بگیران، روستاییان و بخش محروم کشور از آن جمله است.

وی در خاتمه سخنان خود ضمن بیان اینکه اقتصاد کشور طوفان را پشت سر گذاشته و اگر شرایط تحریم نباشد قیمت ارز کاهش پیدا می‌کند، ابراز کرد: ارز پایین آمده و ثبات پیدا کرده است و باید به گونه‌ای برنامه ریزی شود که قیمت‌ها کاهش یابد از سوی دیگر باید گفت با تمام محدودیت‌ها پروژه‌های متعددی در کشور در دست انجام است و ما معتقد هستیم که مشکلات کشور با کمک نخبگان و دانشگاهیان برطرف می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ اقای رضا رحمانی در دومین همایش اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تاکید بر شدت گرفتن نظارت‌ها در بازار افزود: واحد‌های صنفی و مابقی واحد‌های عرضه کننده کالا باید خودکنترلی را در خود اجرا کنند و پس از آن سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و بقیه سازمان‌های ناظر بر وضعیت عرضه کالا نظارت دقیق داشته باشند. وی با بیان اینکه تخلف در این روز‌ها خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد گفت: ما در مقابل حقوق مردم مسئولیم و اجازه ضایع شدن این حقوق را نخواهیم داد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به در اختیار گرفتن همه امکانات موجود در سازمان‌های مختلف نظارت و بازرسی ادامه داد: ۲۰ هزار بازرس در کشور بر نظام توزیع نظارت می‌کنند که در کنار آن‌ها سامانه ۱۲۴ از ساعت ۷ صبح تا ۱۰ شب و همچنین تعزیرات و دادستان‌ها نیز با ما همراه هستند. آقای رحمانی با بیان اینکه ما از همه صنوف و فروشگاه‌های زنجیره‌ای انتظار کمک داریم گفت: ​ اعمال تحقیق‌های ویژه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بهترین تصمیم در این روزهاست. وی با اشاره به اینکه ما باید به خاطر یکدیگر از سود خود کم کنیم افزود: این موضوع باید بین همه افراد در بخش‌های مختلف کالا و خدمات نهادینه شود که از بخش کوچکی از منافع خود بگذریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به همکاری موثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف در روز‌های گذشته ادامه داد: در حال حاضر کالا به میزان مورد نیاز ذخیره سازی شده است و افزایش قیمت در دستگاه‌های دولتی تا عید انجام نخواهد شد. آقای رحمانی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین نباید تاثیر قیمتی بر کالا‌ها داشته باشد گفت: در دوره‌های گذشته ایجاد موج گرانی با افزایش بنزین در ذهن مردم نقش بسته است که البته مردم باید بدانند بنزین شاخص افزایش قیمت در کالا‌ها نیست بنابراین ما باید اثر روانی افزایش نرخ بنزین را بر روی قیمت کالا‌ها در جامعه کاهش دهیم. وی با اشاره به بهره گیری از شیوه‌های نوین در نظام تولید و توزیع افزود: نظام سامانه جامع تجارت در کشور راه اندازی شده است که در این نظام بخش‌های مختلف وجود دارد که بر اساس آن‌ها ما می‌توانیم کالا را از مبدا تا مقصد کنترل کنیم که البته این موضوع در حال حاضر فقط برای برخی کالا‌ها مانند لاستیک کامیون عملیاتی شده است و البته باید همه کالا‌ها در این سامانه قرار بگیرند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ما تاثیر قیمت بنزین را در سطوح مختلف بررسی کرده‌ایم گفت: به طور مثال تاثیر بنزین در نرخ کرایه تاکسی ۹ درصد است. آقای رحمانی با اشاره به اصلاح ذهنیت مردم در خصوص موارد مختلف از جمله بنزین ادامه داد: به طور مثال در خصوص صادرات مردم این تفکر را دارند که با انجام صادرات تامین کالای مورد نیاز در بازار با مشکل مواجه می‌شود در حالی که صادرات، رونق اشتغال، ​تولید و افزایش قدرت خرید برای مردم را به همراه دارد، اما انجام نادرست صادرات در برخی موارد سبب ایجاد ذهنیت منفی برای مردم شده است که این رویه باید اصلاح شود. وی با بیان اینکه امسال شرایط تحریم در کشور کمتر از سال گذشته نشده است، گفت: این در حالی است که در هشت ماهه گذشته تولید در کالا‌های پرمصرف افزایش داشته است به طور مثال سبد مواد غذایی ۱۵ درصد و دارو‌های انسانی ۲۰ درصد افزایش تولید را تجربه کرده‌اند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایجاد تضاد منافع بین توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف سنتی از دغدغه‌های ما بوده است، افزود: این موضوع بخصوص در شهر‌های کوچک بیشتر مورد نظر است که اجرای مدل فرانچایز اگر خوب ارائه شود و همکاری مناسب شکل بگیرد بزرگترین مانع توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای از بین خواهد رفت.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

پیام تسلیت معاون رییس جمهور و وزیر علوم در پی درگذشت پروفسور رضا

مهر10 دقیقه قبل

شورای امنیت با تصمیم آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها مخالفت کرد

الف18 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین ستاره‌های لیگ؛ ۲ بازیکن سرخابی

مشرق‌نیوز18 دقیقه قبل

تصادف مرگبار تریلی با سمند، وانت و پراید/ ۴ نفر کشته شدند

آفتاب‌نیوز19 دقیقه قبل

آخرین جزئیات رمز یکبار مصرف بانکی

مشرق‌نیوز23 دقیقه قبل