سختی‌های زندگی پس از رهایی از مرگ/ گفت‌وگو با دو پسر و یک زن جوان که از زندان آزاد شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. حوادث

سختی‌های زندگی پس از رهایی از مرگ/ گفت‌وگو با دو پسر و یک زن جوان که از زندان آزاد شدند

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
آرمان آزاد شد و حالا چهار سال از آزادی این پسر جوان می‌گذرد. اما آرمان هنوز هم شرمنده است؛ از این‌که روزی حتی اتفاقی چشمش به خانواده عمه‌اش بیفتد، خجالت می‌کشد.

آفتاب‌‌نیوز :

چند سالی می‌شود که از آزادی‌شان گذشته، آزادی برای‌شان کلمه حیات‌بخشی بود و سال‌ها در آرزوی رسیدن به آن بودند. روزها و شب‌ها در زندان سختی کشیدند، عذاب وجدان گرفتند و کابوس دیدند تا شاید روزی برسد که بتوانند طعم آزادی را بچشند. حالا اما چند ‌سال است که به این آرزو رسیده‌اند؛ ولی هیچ‌کدام هنوز خوشحال نیستند، کابوس‌هایشان همچنان تمامی ندارد و سایه عذاب وجدان دست از سرشان بر نمی‌دارد. دارند در جامعه زندگی می‌کنند، اما هرگز نتوانسته‌اند مثل گذشته روال عادی زندگی را طی کنند و از آزادی لذت نبردند. اینها قاتلانی هستند که با رضایت و مهلت خانواده مقتول توانسته‌اند زندگی دوباره‌ای به دست آورند و از مرگ نجات پیدا کنند. دوباره به جامعه برگشته‌اند اما هیچ‌گاه نتوانسته‌اند آن روز و آن لحظه را فراموش کنند؛ لحظه‌ای که یک زندگی را تمام کردند و یه نفس را قطع کردند. یکی چهارده سال و یکی هفت سال و دیگری دو سال تمام در زندان بود و زندگی برای‌شان سخت و طاقت‌فرسا شد. حالا آزاد شده‌اند اما نمی‌توانند در جامعه‌شان مثل مردم عادی زندگی کنند. با این حال از این‌که فرصتی دوباره برای زندگی یافته‌اند، خوشحالند و تمام هدف‌شان جبران گذشته است؛ هم برای خانواده و هم برای جامعه‌شان. گفت‌وگوی «شهروند» را با سه قاتلی که توانستند بعد از رضایت اولیای دم در جامعه زندگی کنند، بخوانید تا در جریان روال زندگی‌شان قرار بگیرید.

خجالت‌زده‌ام

سختی‌های زندگی پس از رهایی از مرگ/ گفت‌وگو با دو پسر و یک زن جوان که از زندان آزاد شدند - 5

شش سال پیش بود، در آن شب تاریک درست در لحظه‌ای که برق کوچه رفت، آرمان به یک مجرم تبدیل شد؛ مجرمی که در شهرستان پاوه کرمانشاه جان پسرعمه‌اش را گرفت. پسرعمه‌ای که برای آرمان همیشه یک الگو بود و مثل برادرش می‌ماند اما دعوایی خانوادگی باعث شد که آرمان ۱۷ ساله دست به چاقو شود و آن اتفاق تلخ و دردناک رخ دهد. دو ‌سال طول کشید تا خانواده او توانستند از اولیای دم رضایت بگیرند. آرمان آزاد شد و حالا چهار سال از آزادی این پسر جوان می‌گذرد. اما آرمان هنوز هم شرمنده است؛ از این‌که روزی حتی اتفاقی چشمش به خانواده عمه‌اش بیفتد، خجالت می‌کشد. او نتوانسته است کار درست و حسابی برای خودش دست و پا کند و در رستوران کار می‌کند و زندگی‌اش به سختی می‌گذرد؛ اما تمام هدفش این است که روزی بتواند برای خانواده‌اش آن همه سختی را جبران کند.

چند وقت است که از زندان آزاد شده‌ای؟

چهار سال است که آزادم؛ ‌سال ۹۴ بود که رضایت گرفتم.

چه شد که پسرعمه‌ات را کشتی؟

نمی‌خواستم او را بکشم. پسرعمه‌ام برایم یک الگو بود. آن زمان من ۱۷ ساله و پسرعمه‌ام ۲۹ ساله بود؛ مثل برادرم بود. اما آنها با پدرم درگیر شدند و این درگیری به یک دعوای دسته‌جمعی خانوادگی تبدیل شد. وقتی درگیر شدیم، من چاقو دستم بود؛ چاقوی آشپزخانه بود. لحظه‌ای برق کوچه رفت، همه جا تاریک شد، پسرعمه‌ام سمتم آمد و در درگیری متوجه شدم چاقو به قلبش فرو رفته است. هنوز هم که هنوزه باورم نمی‌شود که او را کشته‌ام؛ اصلا فکرش را نمی‌کردم که به او چاقو زده‌ام، در تاریکی نفهمیدم چه شد.

چند ‌سال زندان بودی؟

من رفتم و خودم را معرفی کردم؛ وقتی فهمیدم پسرعمه‌ام مرده است به کلانتری رفتم اما اصلا باورم نمی‌شد. شب‌ها و روزهای وحشتناکی بود. دو ‌سال در زندان ماندم و درنهایت با رضایت اولیای دم آزاد شدم.

چطور رضایت گرفتی؟

با کمک ریش‌سفیدان محل توانستیم با پرداخت دیه رضایت بگیریم. ۱۱۰‌میلیون تومان جمعیت‌ امام‌علی‌ (ع) و ۱۹۰‌میلیون تومان هم پدرم پرداخت کرد؛ پدرم همه چیزش را فروخت، زندگی‌اش را داد و الان هیچ چیز ندارد و مستاجر شده است.

خودت چکار می‌کنی؟

ز وقتی آزاد شده‌ام، نتوانسته‌ام کار درست و حسابی‌ای دست و پا کنم الان در یک رستوران کار می‌کنم و آرزویم این است که روزی آن‌قدر پول داشته باشم که بتوانم برای پدرم آن همه سختی را جبران کنم. دلم می‌خواست حداقل می‌توانستم بوتیکی بزنم. همیشه این شغل را دوست داشتم اما هنوز نتوانسته‌ام به آرزویم برسم؛ به خاطر سابقه‌ام به من کار نمی‌دهند. با این حقوق کم فقط می‌توانم خرج زندگی‌ام را تأمین کنم. من شرمنده خانواده‌ام هستم؛ وقتی می‌بینم مادرم در شهرستان‌مان، پاوه، نان می‌پخت اما به خاطر من دیسک کمر گرفت و دیگر نمی‌تواند کار کند. وقتی می‌بینم پدرم خانه و زندگی‌اش را فروخت و حالا در روانسر سرایداری می‌کند.

توانستی آن اتفاق را فراموش کنی؟

هیچ‌وقت نمی‌توانم؛ مگر می‌شود آن شب را فراموش کنم. شبی که آن اتفاق افتاد و من در آگاهی بودم، حتی اگر می‌آمدند و می‌گفتند آزادی باز هم خوشحال نمی‌شدم. الان هم خوشحال نیستم. مرتب می‌ترسم نکند کسی را از خانواده عمه‌ام ببینم؛ نمی‌توانم در چشم‌های‌شان نگاه کنم، خجالت زده‌ام و همچنان کابوس می‌بینم. زندگی در زندان سخت است؛ اما بعد از این اتفاق در بیرون از زندان هم زندگی سخت است.

کاش می‌توانستم مانند یک فرد عادی زندگی کنم

‏هفت‌سال تمام عذاب کشید. روز و شب کابوس دید. ترس از اعدام و مرگ او را از پا درآورده ‏بود. تا این‌که درنهایت توانست رضایت بگیرد. تصور می‌کرد زندگی دوباره‌ای به دست ‏آورده است. حالا دو‌سال است که آزادانه زندگی می‌کند، ولی هنوز هم کابوس می‌بیند. ‏در این دو‌سال سعی کرد زندگی کند، اما از نگاه مردم و خانواده‌اش خجالت زده است. هر ‏کجا می‌رود سایه شوم قاتل بودن او را رها نمی‌کند. خودش می‌گوید در این دو سالی که ‏آزاد شده، بیشتر از هر زمان دیگری، شکسته شده است. با این حال می‌خواهد کار کند، سعی ‏دارد زندگی کند تا بتواند گذشته را هر طور شده جبران کند. مریم ۲۰ساله بود که در یک ‏درگیری به شوهرش چاقو زد و شوهر ۲۴ساله‌اش دو روز بعد جان باخت. هفت سال در زندان ‏ماند تا این‌که توانست رضایت بگیرد و آزاد شود. ‏

در خبری بخوانید: اخبار حوادث ناگوار

چرا شوهرت را کشتی؟

آن زمان خیلی کم سن و‌سال بودم. قصد کشتنش را نداشتم. یک‌سال بود که ازدواج کرده ‏بودیم. اما همیشه با هم اختلاف داشتیم. تا این‌که یک شب در درگیری شوهرم چاقو آورد. با هم ‏درگیر شدیم و چاقو به دست من افتاد. من هم ضربه‌ای به شکمش زدم. ضربه آن‌قدر شدید ‏نبود. شوهرم حالش خوب بود. دو روز هم در خانه بود و هیچ اتفاقی برایش نیفتاد. به او گفتم ‏دکتر برویم، اما گفت خودش خوب می‌شود. ولی گویا کبدش خونریزی کرده بود. یک شب ‏وقتی خوابید دیگر بیدار نشد و در خانه‌مان در شهرری جان باخت. ‏

چطور فهمیدند که تو این‌کار را کردی؟

هیچکس نفهمید. من یک ماه بعد از مرگ شوهرم آزاد بودم. به همه گفتم خودش عصبانی شده ‏و به خودش ضربه زده است. اما آن‌قدر کابوس دیدم و عذاب وجدان گرفتم که درنهایت خودم ‏را به پلیس معرفی کردم. ‏

پای چوبه دار هم رفتی؟

نه. آن اوایل وقتی دستگیر و دادگاهی شدم، قتل را شبه عمد اعلام کردند و من به پرداخت دیه ‏محکوم شدم. اما خانواده شوهرم به این رأی اعتراض کردند و درنهایت به من قصاص دادند. ‏اما هر بار که حکم صادر می‌شد، به خاطر نواقص پرونده رأی تأیید نمی‌شد. برای همین هم ‏‏هفت‌سال طول کشید. ‏

چی شد رضایت گرفتی؟

یکی از هم‌بندی‌هایم وقتی داشت آزاد می‌شد، گفت که قول می‌دهد هر طور شده برایم ‏رضایت بگیرد. او آزاد شد و واقعا به قولش عمل کرد. رفت و دنبال پرونده مرا گرفت. در ‏همین ماجرا با جمعیت یاران نجات آشنا شد. جمعیتی که برای رضایت گرفتن از خانواده ‏مقتولان کار می‌کند. با کمک آن جمعیت برای من گلریزان کردند و درنهایت ۴۰۰‌میلیون ‏تومان پول جور شد. خانواده شوهرم هم با گرفتن دیه رضایت دادند. ‏

از زندگی بعد از آزادی‌ات بگو؟

زندگی آن‌قدرها که فکر می‌کردم راحت نیست. سخت و طاقت فرساست برای ما؛ هنوز هم ‏کابوس می‌بینم. زندان روح و روانم را به هم ریخته است. به خاطر سابقه‌ام به من کار نمی‌‏دهند. الان دستفروشی می‌کنم. اما دلم می‌خواست این همه‌سال سختی را برای خانواده‌ام ‏جبران کنم و در جامعه فردی مفید باشم. دوست داشتم دید مردم نسبت به ما خوب باشد تا ما ‏هم بتوانیم بعد از آزادی مانند یک فرد عادی در جامعه زندگی کنیم. ‏

خانواده مقتول را بعد از آزادی دیدی؟

ما از آن محله رفتیم. ولی یکی دو بار پدرشوهرم را اتفاقی دیدم اما حرفی زده نشد. ‏

چهارده سال کابوس اعدام

درست از ۱۷ سالگی در شبی شوم، زندگی‌اش از این رو به آن رو شد. پیمان در کردکوی استان گلستان در دعوایی با چند پسر دیگر درگیر شد و در این درگیری پسری را به قتل رساند. از آن شب به بعد زندگی وحشتناک پیمان شروع شد. چهارده سال تمام عمر خود را در زندان سپری کرد، سه‌بار پای چوبه دار رفت، طناب دار را دید و مرگ را با تمام وجودش لمس کرد؛ اما هر بار توانست از مادر مقتول مهلت بگیرد. این مهلت‌ها آن‌قدر زیاد شد که درنهایت دادگاه به دلیل درخواست پیمان به خاطر بلاتکلیف‌بودن پرونده، حکم به آزادی این پسر جوان داد. حالا پیمان سه ماه است که آزاد شده است؛ اما اصلا حال و روز خوبی ندارد. او در زندان بیمار شده است و مرتب به بیمارستان می‌رود، از لحاظ روحی به‌هم ریخته است و هنوز هم فکر می‌کند که در زندان است. عصبی شده است و همچنان تمام مقررات داخل زندان را در خانه‌اش هم رعایت می‌کند. پیمان آن‌قدر حالش بد است که نمی‌تواند صحبت کند، برای همین خواهرش در گفت‌وگو با خبرنگار شهروندآنلاین ماجرای زندگی برادرش را روایت کرد.

چرا پیمان چهارده ‌سال در زندان ماند؟

مادر مقتول نه می‌خواست رضایت بدهد و نه دلش می‌آمد که پیمان اعدام شود؛ هر بار هنگام اجرای حکم به پیمان مهلت می‌داد البته پدر مقتول رضایت داده بود ولی مادرش رضایت نمی‌داد. حتی ۳۰۰‌میلیون تومان پول دیه را هم جور کرده و به حساب دادگاه واریز کردیم؛ ولی مادرش آن پول را هم نگرفت البته حق دارد جگرگوشه‌اش از بین رفته است و ما حالش را درک می‌کنیم.

پیمان چطور آزاد شد؟

به خاطر بلاتکلیف‌بودن پرونده و بیش از حد در زندان‌ماندنش، دادگاه رأی بر آزادی‌اش داد.

حال پیمان بعد از آزادی چطور است؟

حال خوبی ندارد. در زندان سل گرفته بود؛ هنوز هم مریض است و مرتب دکتر می‌رود ولی از آن بدتر حال روحی‌اش است؛ حال روحی بدی دارد و افسردگی گرفته است هنوز هم فکر می‌کند در زندان است و هر غذایی را نمی‌خورد. سر ساعت باید غذا بخورد و بخوابد. سر ساعت باید بیدار شود. تمام کارهایش براساس برنامه‌ریزی‌های داخل زندان است؛ به ‌هر حال او چهارده ‌سال در زندان بود.

یعنی وقتی که آزاد شد، خوشحال نشد؟

نه اصلا؛ البته حتی ما هم خوشحال نیستیم. وقتی خودمان را جای خانواده مقتول می‌گذاریم، نمی‌توانیم خوشحال باشیم؛ ما چطور می‌توانیم خوشحال باشیم در حالی ‌که یک مادر پسرش را از دست داده است. پیمان اولین کاری که بعد از آزادی کرد، همراه ما سر خاک مقتول رفت. او هنوز هم کابوس قتل را می‌بیند، هنوز هم شرمنده است و عذاب وجدان دارد. ما هم شرمنده‌ایم و نمی‌توانیم خوشحال باشیم. حتی برای این‌که دل خانواده مقتول آرام بگیرد ۲۰ روزی پیمان را به زاهدان فرستادیم. شرط خانواده مقتول این بود که اگر رضایت دهند، پیمان باید به زاهدان تبعید شود. ما هم خواستیم حرف آنها را گوش کنیم؛ پیمان را به آن‌جا فرستادیم اما به خاطر این‌که حالش بد بود، نتوانست دوام بیاورد و دوباره مجبور شدیم او را برگردانیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از آتش زدن خودرو و بانک‌ تا زیر گرفتن مامور پلیس

تابناکتابناک1 روز قبل
برخی گزارش‌های منتشر شده از سوی خبرگزاری‌ها، تعداد کل معترضان و آشوبگران از شب جمعه تاکنون مجموعا ۸۷۴۰۰ نفر برآورد کرده که از این میزان حدود ۸۲۲۰۰ نفر مرد و ۵۲۰۰ نفر آن‌ها زن بوده‌اند. بخش قابل توجهی از معترضان صرفا در محل تجمعات حاضر بوده و با هسته مرکزی اغتشاشات همراهی نداشتند. با این حال برای بسیاری از آن‌ها پیامک هشدار توسط دستگاه‌های امنیتی ارسال شده است. تصاویری که از ابعاد خسارت آشوبگران به اموال عمومی ثبت شده و نشان می‌دهد این ناآرامی‌ها چه جهت‌گیری یافته است.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
در جریان اعتراضات مردم به گرانی بنزین در بومهن، دو نفر کشته شدند. در بومهن درگیری میان مردم و نیروهای انتظامی که از روز شنبه آغاز شده بود، تا ساعت ۲ بامداد یکشنبه ادامه داشت. براساس گزارش خبرگزاری ایرنا، بعد از ظهر یکشنبه ۲۶ آبان اعتراضات در ارتباط با افزایش نرخ بنزین در بومهن ۲ کشته و ۴ مجروح داشت. عکس تزئینی است
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
در پی دریافت این خبر، بلافاصله ماموران کلانتری خلق آباد مشهد برای بررسی موضوع به محل اعلام شده واقع در پشت پمپ بنزین عزیمت کردند. آنان با مشاهده جسد خون آلود داخل یک گودال در نزدیکی روستای حاشیه جاده، مراتب را به قاضی علی اکبر صفائیان (قاضی ویژه قتل عمد در زمان حادثه) اطلاع دادند. با حضور مقام قضایی و تیم تشخیص هویت و کارآگاهان پلیس آگاهی در محل کشف جسد، بررسی‌های قضایی در این باره آغاز شد. جسد خون آلود مربوط به دختر ۷ ساله‌ای بود که با وارد آمدن ضرباتی با جسم سخت کشته شده بود. بررسی‌ها در این باره بیانگر آن بود که دختر ۷ ساله در بازگشت از مدرسه ربوده شده و به قتل رسیده است.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آقای غلامرضا بهمن‌نیا رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، بابیان اینکه تعداد حوادث ناشی از آتش‌سوزی، انفجار و گاز گرفتگی در سال ۹۷، ​ دو هزار و ۶۱ حادثه مورد بوده است افزود: این رقم در مقایسه با سال پیش از آن، ​ بیش از ۴ درصد رشد داشت. رئیس اچ‌اس‌ایی شرکت ملی گاز بابیان اینکه در سال گذشته ۳۴۸ نفر از هم وطنان جان خود را در حوادث ناشی از مصرف نادرست گاز از دست داده‌اند گفت: از این تعداد ۲۱۳ نفر در اثر مسمومیت ناشی از گاز گرفتگی و ۱۳۵ نفر نیز براثر انفجار و آتش سوزی ناشی از مصرف نادرست گاز، جان باختند. وی افزود: با وجود آنکه همواره اقدام‌های مختلفی برای فرهنگ‌سازی مصرف صحیح گاز در شرکت‌های گاز استانی انجام می‌شود اما هر سال شاهد رشد ۳ تا ۴ درصدی حوادث و فوت‌های ناشی از آن هستیم. آقای بهمن‌نیا بابیان اینکه ۸۸ درصد حوادث ناشی از مصرف نادرست گاز مربوط به بخش نبود دودکش، استفاده از دودکش‌های غیراستاندارد و نصب نادرست آنهاست گفت: انفجار و آتش‌سوزی، نشت، پارگی و پوسیدگی شلنگ‌های گاز، همچنین استفاده از وسایل گازسوز غیراستاندارد و باز ماندن شیر گاز در منزل، از دیگر عوامل وقوع حوادث گاز محسوب می‌شود. وی با اشاره به اینکه بخش عمده حوادث گاز پس از آبان‌ماه هر سال رخ می‌دهد، تاکید کرد: از همه مردم و مشترکان گاز طبیعی درخواست می‌کنیم با آغاز بارندگی‌ها و کاهش قابل توجه دمای هوا، از کارشناسان اداره‌های گاز برای نصب صحیح دودکش و وسایل گازسوز کمک و راهنمایی بگیرند، نسبت به مصرف صحیح گاز توجه داشته باشند از کلاهک H استفاده کنند، نسبت به باز بودن مسیر دودکش‌ها اطمینان یابند، درز پنجره‌ها را برای ورود و خروج هوا باز بگذارند و با پوشیدن لباس‌های گرم و کافی، در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند.
الفالف5 ساعت قبل
زن جوان و چهار مرد دیگر به بیمارستان منتقل شدند، اما پروانه ۳۵ ساله یک روز بعد به خاطر شدت سوختگی تسلیم مرگ شد. در حالی که تلاش پلیس برای ردیابی مرد آتش افروز ادامه داشت فتح ا … نیز براثر شدت سوختگی جان سپرد. پلیس به پرس و جو از سه کارگر کارگاه پرداخت و آن‌ها همگی حرف‌های فتح ا … را تایید کردند. در این میان شریک کاری فتح ا … نیز گفت: او مرد خیری بود و همیشه به کارگرانش کمک می‌کرد. محاکمه غیابیدر حالی که هیچ ردی از امید به دست نیامده بود، اولیای دم زن جوان و فتح ا … به دادگاه رفتند و برای امید اشد مجازات خواستند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری21 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری21 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

فروش ۱٫۳ میلیاردی سینماهای کرمانشاه/ «رحمان ۱۴۰۰» و «متری شش و نیم» پروفروشترین شدند

ایسنا7 دقیقه قبل

اروپا برای حفظ برجام باید آماده پرداخت هزینه باشد

ایلنا7 دقیقه قبل

بنزین ما را با خود به کجاخواهدبرد؟ /تبعیض قیمتی حاصلی جز فسادندارد

مهر8 دقیقه قبل

نمایش مجدد «خط قرمز» مسعود کیمیایی در کانون فیلم خانه سینما

ایلنا8 دقیقه قبل

ساخت فصل دوم سریال «ارباب حلقه‌ها» قطعی شد

مهر8 دقیقه قبل

مردم خرابکاران را معرفی کنند/ افرادی که برای شبکه‌های خارجی فیلم تهیه می‌کردند دستگیر شدند

ایسنا8 دقیقه قبل