توسعه همکاری‌ها در حوزه دارو با کشورهای منطقه مدیترانه شرقی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سلامت

توسعه همکاری‌ها در حوزه دارو با کشورهای منطقه مدیترانه شرقی

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رییس سازمان غذا و دارو گفت: همکاری‌های ایران با کشورهای منطقه مدیترانه شرقی می‌تواند در زمینه صادرات دارو و تجهیزات پزشکی، انتقال دانش فنی و توانمندسازی این کشورها انجام شود.

توسعه همکاری‌ها در حوزه دارو با کشورهای منطقه مدیترانه شرقی - 1

به گزارش ایلنا، محمدرضا شانه ساز در حاشیه برگزاری شصت وششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای مدیترانه شرقی، درخصوص همکاری‌های مشترک با کشورهای منطقه مدیترانه شرقی، افزود: به دنبال این هستیم که توانمندی‌های خود را با کشورهای منطقه به اشتراک بگذاریم و از طرفی، به دنبال منافع اقتصادی برای کشور خود نیز هستیم؛ کشورهایی مانند تونس و لبنان از نظر نیروی انسانی و اقتصادی توان مناسبی داشته و بودجه‌های مناسبی برای دارو اختصاص می‌دهند.

وی ادامه داد: این همکاری‌ها دو طرفه خواهد بود، به طور مثال، کشور تونس ۵۱ کارخانه داروسازی دارد و ۷۰ درصد داروها را در داخل تولید می‌کنند و همکاری متقابل با این کشورها برای ما می‌تواند مفید باشد.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: همکاری‌های بین المللی از نظر ارزی و صادرات دارو برای ایران مناسب خواهد بود. زیرا ظرفیت تولید دارو در ایران ۴ تا ۴٫۵ برابر نیاز کشور است و در نتیجه به دنبال ایجاد بازارهای جدید هستیم تا هزینه‌های جذب نشده شرکت‌های دارویی ایران کاهش پیدا کند و در نتیجه قیمت دارو در کشور از نظر اقتصادی برای مصرف کننده‌های داخلی پایین‌تر باشد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

شانه ساز گفت: در حال حاضر همکاری مشترک با لبنان پیشرفت خوبی دارد و برنامه زمان بندی برای همکاری با کشور تونس هم اعلام می‌شود تا همکاری‌های متقابل در حوزه دارو انجام شود. علاقه‌مندی برای استفاده از دارو و تجهیزات پزشکی ایران در کشورهای منطقه مدیترانه شرقی وجود دارد و ظرفیت ایران بیشتر از تصور و انتظار آنها است و خودشان ضمن بازدید از شرکت‌های ایرانی مشاهده کردند که بالاترین استانداردها برای تولید دارو در ایران رعایت می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
نتایج یک بررسی جدید حاکی از آن است، نرخ چاقی و اضافه‌وزن مردم انگلیس طی دو دهه گذشته دو برابر شده و روز به روز به این آمار افزوده می‌شود. کارشناسان علمی می‌گویند: بحران چاقی منجر به بحران دیابت نیز شده است و کشور انگلیس با جمعیت ۵۵ میلیونی، ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون پوند برای ابتلای عجیب مردم به دیابت هزینه می‌کند. به گفته وزارت بهداشت انگلیس در حدود ۱۳ میلیون نفر بالای ۱۶ سال در ۲۰۱۷ چاق بودند واین در حالیست که این آمار در سال ۱۹۹۷ تنها ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بوده است. کارشناسان با تأکید براینکه چاقی منجر به سرطان، دیابت نوع دوم و بیماری‌های قلبی می‌شود تأکید کردند، برای مقابله با چاقی و عوارض آن باید چاره‌ای اندیشیده شود. انگلیس یکی از بالاترین میزان چاقی در غرب اروپا را دارد که نرخ آن حتی سریع‌تر از آن در آمریکا افزایش می‌یابد.
سلامت نیوزسلامت نیوز18 ساعت قبل
سلامت نیوز: مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خوزستان گفت: مدارس سه شهر استان خوزستان در روز دوشنبه تعطیل است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، سعید رضوانی یکشنبه شب گفت: تمامی مدارس مقاطع سه گانه شهرهای بندر امام (ره) بندر ماهشهر و امیدیه در ۲ نوبت صبح و عصردوشنبه تعطیل می‌باشد. روز شنبه هفته جاری نیز مدارس تعدادی از شهرستانهای استان خوزستان به دلیل وارونگی هوا تعطیل بود. شهرستان ماهشهر و بندر امام (ره) در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهرستان اهواز و امیدیه در ۱۳۵ کیلومتری شرق اهواز قرار دارد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین44 دقیقه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، پژوهشگران اخیرا دریافته‌اند بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند با فضانوردانی که در فضا هستند، به بیماری‌های یکسانی مبتلا هستند. به عنوان مثال، فضانوردان چیزی را به نام «مه فضایی» (space fog) تجربه می‌کنند که شبیه به آنچه بیماران سرطانی «مغز شیمیایی» (chemo brain) می‌نامند است. اسکات در گفتگو با پایگاه گیزمودو گفت: فضانوردان و بیماران سرطانی در معرض آنچه آن را «ضربه چندگانه» (multiple hits) می‌نامند هستند. به عنوان مثال، فضانوردان به دلیل شرایط ریزگرانش نمی‌توانند در فضا بایستند و از آن طرف نیز انجام ورزش بیماران سرطانی را خسته می‌کند. گام بعدی پژوهشگران انجام آزمایش‌هایی بر روی تعدادی از بیماران سرطانی خواهد بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
سلامت نیوزسلامت نیوز17 ساعت قبل
سلامت نیوز: قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: ۷۰ درصد از مواد دارویی در کشور تولید می‌شود، این در حالی است که در ۵ سال گذشته فقط ۵۵ درصد از مواد اولیه در داخل کشور تولید می‌شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، شاهین آخوندزاده قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سلامت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خبرگزاری فارس، درباره وضعیت تولید مواد اولیه دارویی در کشور اظهار داشت: ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۷۰ درصد از مواد اولیه دارویی در کشور تولید می‌شود، این در حالی است که در ۵ سال گذشته فقط ۵۵ درصد از مواد اولیه در داخل کشور تولید می‌شد. وی افزود: با توجه به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توان متخصصان کشور و استفاده از ظرفیت‌های داخلی توانستیم طی سال‌های گذشته با افزایش ۲۵ درصدی تولید مواد اولیه دارو در کشور مواجه شویم. آخوندزاده ادامه داد: باید به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ این موضوع توجه داشته باشیم که شرایط تحریم منجر به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ این پیشرفت‌ها شد و این انگیزه در جوانان ما ایجاد شد که بر توان خود تکیه داشته باشند و من امیدوارم ظرفیت تولید مواد اولیه به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۷۰ الی ۷۵ درصد برسد. وی ادامه داد: ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ یکی از چالش‌های ما در زمینه تولید دارو این است که ۹۸ درصد ماده اولیه یک دارو را در کشور تولید می‌کنیم و نیاز به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دو درصد ماده پرکننده دارو داریم که باید از سایر کشورها تهیه کنیم که در این حوزه در زمینه انتقال پول مشکلاتی وجود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری12 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری13 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری13 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

پیگیر حمایت شهریه‌ای دولت از دانشجویان علمی کاربردی هستیم

ایسنا7 دقیقه قبل

آگین: بازیکنان تیم ملی بسکتبال با ویلچر مرد روز‌های سخت هستند

میزان‌آنلاین10 دقیقه قبل

افزایش پرداخت نقدی به مردم، خوب یا بد؟

الف14 دقیقه قبل

ویدیو؛ گل روز باشگاه منچستریونایتد - رایان گیگز به ساوتهمپتون (۱۹۹۵)

طرفداری17 دقیقه قبل

کاظمی: بانک‌ها تولید ملی ما را متوقف کردند

ایسنا19 دقیقه قبل

۱۱۰ ساله‌ها سلول‌های خاصی دارند

مشرق‌نیوز29 دقیقه قبل