موافقت سران اتحادیه اروپا با توافق جدید برگزیت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
موافقت سران اتحادیه اروپا با توافق جدید برگزیت

موافقت سران اتحادیه اروپا با توافق جدید برگزیت

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
سران اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه در نشستی در بروکسل موافقت خودشان را با توافق جدید اتحادیه اروپا و انگلیس در خصوص «برگزیت» اعلام کردند.

به گزارش مشرق، سران کشورهای اتحادیه اروپا روز پنجشنبه موافقت خودشان را با طرح جدید «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) اعلام کردند.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، سران اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل، موافقت خودشان را با توافق اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر ساز و کار خروج انگلیس از این اتحادیه ابراز کرده‌اند. توافق بوریس جانسون با اتحادیه اروپا برای نهایی شدن به تصویب مجلس عوام انگلیس و پارلمان اروپا نیاز دارد.

«دونالد تاسک»، رئیس شورای اروپا گفت که بعد از موافقت سران ۲۷ کشور اروپایی با توافق جدید برگزیت اتحادیه اروپا به مرحله نهایی نزدیک شده‌اند.

او همچنین گفت که این توافق مسیر را برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در پایان ماه جاری میلادی هموار می‌کند. او گفت که همه الان منتظر پارلمان انگلیس و پارلمان اروپا هستند.

تاسک گفت که تغییر کلیدی در گفت‌وگوها بعد از آن حاصل شد که جانسون پذیرفت بازرسی‌ها در مبدأ ورودی ایرلند شمالی و نه در مرز بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند اعمال خواهند شد.

واژه برگزیت، کوتاه شده عبارت انگلیسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است (Britain exits the EU). در واقع فرآیند برگزیت، خارج شدن بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) از اتحادیه‌ایست که قواعد تجاری، سیاسی و قضایی کشورهای عضو را رقم می‌زند. بریتانیا اولین کشور در این اتحادیه است که قصد خروج از آن را دارد، از این رو فرآیند خروجش با پیچیدگی‌هایی مواجه شده و دارای مولفه‌های متعددی است.

در همه‌پرسی ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ در بریتانیا، ۵۳ درصد از شرکت‌کنندگان انگلیس رای به خروج داده بودند. در ولز نیز بیش از ۵۲ درصد رای‌دهندگان رای به خروج دادند. اما در اسکاتلند و ایرلندشمالی شرایط متفاوت بود و به ترتیب ۴۴ درصد و ۳۸ درصد شرکت‌کنندگان رای به خروج داده بودند و اکثریت آراء متعلق به موافقان ماندن در اتحادیه اروپا بود اما مجموعا رای همه بریتانیا به خروج بود.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا20 ساعت قبل
وزیر خارجه عربستان در جریان تماس تلفنی با همتای عراقی خود به بررسی تحولات این کشور پرداخت. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان با محمد علی الحکیم، همتای عراقی خود تماس تلفنی برقرار کرد. در جریان این تماس تلفنی دو طرف به بررسی راه‌های تقویت روابط عراق و عربستان که در برآورده ساختن آمال و آرزوهای هر دو کشور نقش «بسزایی» دارند، پرداختند. وزرای خارجه عربستان و عراق در جریان این گفت‌وگوی تلفنی درخصوص تحولات عراق و بسته‌های اصلاحی دولت در پاسخ به خواسته‌های معترضان به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. فرحان و الحکیم همچنین در جریان این تماس تلفنی به بررسی شماری از مسائل مهم منطقه‌ای، موضوعات ‌مهم و مورد توجه دو طرف و نیز لزوم دستیابی به راهکاری سیاسی برای بحران‌هایی که منطقه از آن رنج می‌برد، پرداختند.
فارسفارس23 ساعت قبل
روزنامه‌های امروز افغانستان تیترهای یک و صفحات نخست خود را به موضوعاتی همچون، درخواست ۸ نامزد انتخابات برای مجازات عاملان تقلب، واکنش طالبان به اظهارات ژنرال آمریکایی و سفر هیات پاکستانی برای دلجویی به کابل اختصاص داده‌اند. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، روزنامه‌های امروز افغانستان تیترهای یک و صفحات نخست خود را به موضوعاتی همچون، درخواست ۸ نامزد انتخابات برای مجازات عاملان تقلب، واکنش طالبان به اظهارات ژنرال آمریکایی و سفر هیات پاکستانی برای دلجویی به کابل اختصاص داده‌اند. روزنامه اتلوک- ۲۱ آبانروزنامه افغانستان ما- ۲۱ آبانروزنامه اطلاعات روز- ۲۱ آبانروزنامه ماندگار- ۲۱ آبانروزنامه ۸ صبح- ۲۱ آبانانتهای پیام/ ر
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مصاحبه با «لو پوان» فرانسه مدعی شد چنانچه برجام به نوعی اصلاح شود، احتمال حفظ آن وجود دارد حال آنکه در شکل فعلی واشنگتن تمایلی برای انجام این کار ندارد. با این حال، وی تاکید کرد که با نزدیک شدن به موعد رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، این احتمال که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور رغبت بیشتری به حصول توافق با ایران نشان دهد، محتمل است. وی همچنین گفت ترامپ خودش اهل معامله است و با میانجی‌گری مشکلی ندارد و چنانچه امانوئل ماکرون همتای فرانسوی این حس را به وجود بیاورد که می‌تواند در این توافق جدید سودمند باشد، ترامپ بهتر از اوباما عمل می‌کند.
فارسفارس23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «عصمت‌الله ایرگاش‌اف» نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در افغانستان با «محمد ابراهیم طاهریان فرد» دستیار ویژه وزیر امور خارجه و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان دیدار کرد. در این دیدار درباره اوضاع افغانستان و پروسه صلح در این کشور به طور مفصل تبادل نظر شد. گزارشاتی در مورد تلاش‌های ازبکستان برای حل و فصل مسائل افغانستان و ابعاد اولویت دار سیاست ازبک‌ها در بازسازی اقتصادی این کشور در اختیار ایران قرار گرفت. دیپلمات ایرانی نیز از سیاست «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان مبنی بر همگرایی افغانستان با پروسه‌های منطقه‌ای، ارائه کمک عملی برای اجرای طرح‌های مختلف زیربنایی تقدیر کرد. وی با در نظر گرفتن اهمیت حل و فصل مسالمت آمیز مسائل افغانستان بر لزوم همگرایی تلاش‌های کشورهای منطقه در این ابعاد تاکید کرد.
ایلناایلنا1 ساعت قبل
جیناین آنز، نماینده و معاون دوم مجلس سنای بولیوی و از مخالفان دولت مورالس خودش را رئیس‌جمهور موقت این کشور اعلام کرده است. به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، جیناین آنز، نماینده پارلمان بولیوی در پی رفتن اوو مورالس، رئیس‌جمهور مستعفی این کشور به مکزیک و در یافت پناهندگی سیاسی، خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور اعلام کرده است. در همین حال مورالس اقدام سناتور جیناین آنز را کودتا در بولیوی دانست. سناتور جیناین آنز، معاون دوم مجلس سنای بولیوی و از مخالفان دولت مورالس اعلام کرد که کنترل این کشور را به دست گرفته است. آنز گفت: «من ریاست‌جمهوری را به عهده گرفته و تمامی اقدامات لازم برای به صلح رساندن کشور را منظور خواهم کرد.» روز گذشته اوو مورالس، رئیس‌جمهور مستعفی بولیوی در پیامی توئیتری نوشت در حال ترک این کشور به سمت مکزیک است و وعده داد «با قدرت و انرژی بیشتر» باز خواهد گشت.
افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشدرحالی‌که برخی منابع مطلع از آزمایش سامانه دفاع موشکی «اس-۵۰۰» ساخت روسیه در «سوریه» خبر می‌دهند، یک مقام ارشد وزارت دفاع روسیه گفت که این سامانه دفاع موشکی در آستانه ورود به خط تولید قرار دارد. در گزارش‌های قبلی آمده بود که روسیه این سامانه بسیار قدرتمند را در سوریه آزمایش کرده، اما وزارت دفاع روسیه دوم اکتبر (آبان) اعلام کرد که نیازی به انجام این کار نبوده است. موشک‌های اس-۵۰۰ قادرند موشک‌های کروز و قاره پیما با سرعتی فراتر از پنج ماخ را رهگیری کنند. این در حالی است که یک نماینده ارشد پارلمان روسیه چندی قبل از استقرار موشک‌های قدرتمند «اسکندر» با قابلیت حمل کلاهک اتمی در منطقه «کالینینگراد» دژ دفاع موشکی روسیه خبر داد. در این منطقه که ۳۰۰ کیلومتر با خاک روسیه فاصله دارد، ناوگان موشکی بالتیک روسیه مستقر است.

نظرها

اخبار بیشتر